Бугарите се дар од Бога создадени со осмоза, ги коментира германски фац барањата на Софија од Македонија


Историскиот спор кој Бугарија ѝ го наметнува на Македонија како услов за почеток на преговорите за членство во ЕУ е повод за коментар на германскиот весник ...
| | веќе видена | слични

Над 500 учебници на македонски јазик од прво до петто одделение по математика и природни науки деновиве ќе бидат донирани на околу 250 учениците од Пустец, ...
| | веќе видена | слични

Не смее да нѐ фати рамнодушност, туку уште поголема одлучност. Резултатот треба да биде инает, а не разочараност. За инает, благодарам на прашањето, имаме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Интервју со Стојко Стојков, копретседател на ОМО “Илинден”-Пирин и борец за правата на Македонците во Бугарија. И пред и по Советот на министри за надворешни ...
| | веќе видена | слични

Ако внимателно се анализира, денешните постапки на бугарската влада кон Македонија се одамна поставени. Декларацијата од 1999 година е само документ од ...
| | веќе видена | слични

Заклучокот на Бугарската академија на науки дека македонскиот јазик не постои, oдносно дека е дијалект на бугарскиот, е враќање во времето на фашизмот. Ова е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија доби НЕ на патот кон Европската унија. Бугарија, земјата за која премиерот Зоран Заев викаше дека ни е пријателска, ни го попречи патот за влез во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

- Што направи МАНУ во изминатиот период за заштита на македонскиот идентите и јазик? Академик д-р Коцарев: Во јули 2020 година, во МАНУ, со целосна поддршка ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Македонската академија на науките и уметностите, Љупчо Коцарев, „за македонцките работи“ во интервју за Сител. „Барањето Македонците да се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавноста се уште нема добиено одговори на прашањата кои се од јавен интерес, кој не засегаат сите нас, а обврска на власта е да даде одговори. Јавноста ...
сите 386 | | | веќе видена

Димитар Ковачевски е еден од најактуените кандидати за нов претседател на СДСМ, барем додека не се пријават други, во интервју за Утрински брифинг говори за ...
сите 368 | | | веќе видена

Шкотските власти соопштиле дека четири случаи биле пронајдени во Ланаркшир, еден во областа Голем Глазгов и еден во областа Клајд.Експертите сега ги следат ...
сите 653 | | | веќе видена

ГРАНИЦИТЕ НЕМА ДА СЕ ЗАТВОРААТ ПОРАДИ НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ Министерот за здравство Венко Филипче и членовите на Комисијата за заразни болести на ...
сите 363 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 137 | | | веќе видена

Синоќа се случил огромен сообраќаен метеж на автопатот Струма во правец кон Софија. Причина бил фактот што сообраќајот во реонот на несреќата со македонскиот ...
сите 507 | | | веќе видена

Директорот на судска медицина, Александар Станков не може да зборува за причините за несреќата но вели дека тела биле пронајдени на неколку места во автобусот, ...
сите 528 | | | веќе видена

-Владата на Р. Бугарија го прифати нашето барање преносот од Софија до Скопје да се изврши со авион на Р. Бугарија, додека од меѓународниот аеродром Скопје, ...
сите 272 | | | веќе видена

Сопственикот на „Беса транс“ Беким Хаџиу во интервју за БНТ вели дека автобусот пред да замине од Турција поминал низ сервисна станица и се било во ред. Хаџиу ...
сите 252 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарите се дар од Бога создадени со осмоза, ги коментира германски фац барањата на Софија од Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: