Коцарев за Сител: МАНУ да направи научна анализа на договорите со Грција и Бугарија

- Што направи МАНУ во изминатиот период за заштита на македонскиот идентите и јазик? Академик д-р Коцарев: Во јули 2020 година, во МАНУ, со целосна поддршка ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Перчо Божиновски, професор по македонски јазик и литература напиша колумна под наслов: “Никој нема право да се откаже од македонскиот јазик во име на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ставот за македонскиот јазик е на дел бугарски академици, не на сите. Деновиве следиме дека за дневно политички потреби ги користат оние што велат дека ние сме ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Еволуцијата на јазикот е како еволуцијата на биологијата – се случува постепено, генерација по генерација, па затоа и не постои точка на „кршење“ помеѓу еден ...
| | веќе видена | слични

Ако е историски факт е дека македонскиот јазик е кодифициран, односно официјално озаконет во 1945 година, дали значи дека во периодот пред таа година не се ...
| | веќе видена | слични

Госпоѓо Грујовска, бугарските историчари и политичари деновиве бараат да биде признаена историската вистина за наводни бугарски корени на македонскиот јазик. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Здружението на преведувачи и толкувачи во својата декларација потсетува дека секој јазик, како и македонскиот е дел од културниот и националниот идентитет на ...
| | веќе видена | слични

Нема дилеми дека македонскиот јазик има словенски корени, но тој во никој случај не е писмено-регионална норма или дијалект на бугарскиот јазик, како што ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Здружението на преведувачи и толкувачи донесе декларација по повод неодамнешните, повеќекратни настапи на видни бугарски политичари, историчари и академици ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Настани и личности кои ја одбележаа оваа недела. Првата меѓувладина заедничка седница меѓу Северна Македонија и Бугарија која се одржа во Софија и средбата ...
сите 479 | | | веќе видена

Д-р Андон ЧИБИШЕВ Во серија неколку погрешни и неразбирливи одлуки на надлежните институции во последните два дена. Се намалуваат деновите за изолација кај ...
сите 213 | | | веќе видена

Пожарот кој попладнево избувна во објект на улицата позната како „Пластичарска“е изгаснат. Територијалната противпожарна единица на Град Скопје интервенирала ...
сите 114 | | | веќе видена

Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, на брифингот за новинарите министерот за одбрана Лојд Остин ја опиша напнатата подготвеност на руските ...
сите 669 | | | веќе видена

Комисијата за заразни болести одлучи, а владата прифати, времетраењето на изолацијата да биде седум дена.Новата одлука за кратење на периодот на изолација ќе ...
сите 144 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со грчкиот амбасадор во земјава Русос Кундурос, кој му ја пренесе силна и недвосмислена поддршка од Грција и ...
сите 201 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – тешки дела против безбедноста на ...
сите 287 | | | веќе видена

„Во Загреб нема кварт каде Аки не беше во некој изнајмен стан, се дружеше во секој кварт. Притигна на станица со една торба и сега почива во Алејата на ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Коцарев за Сител: МАНУ да направи научна анализа на договорите со Грција и Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: