На Македонците од Пустец им биле нудени книги на бугарски, тие сакаат да учат од учебници на македонски јазик


Над 500 учебници на македонски јазик од прво до петто одделение по математика и природни науки деновиве ќе бидат донирани на околу 250 учениците од Пустец, ...
| | веќе видена | слични

ПЛАСНИЦА Триесет и осум ученици од централното основно училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во селото Пласница немаат можност да следат настава на далечина затоа ...
| | веќе видена | слични

Шестмина средношколци од различни градови, на Светскиот ден на децата одржаа говори пред дел од министрите и претставници на УНИЦЕФ и Делегацијата на ...
| | веќе видена | слични

Првата детска амбасадаа „Меѓаши“ со реакција до медиумите кои не дадоа простор да се слушне гласот на децата на Светскиот ден на детето: „Човековите права ...
| | веќе видена | слични

Шестмина средношколци од различни градови, на Светскиот ден на децата одржаа говори пред дел од министрите и претставници на УНИЦЕФ и Делегацијата на ...
| | веќе видена | слични

Перчо Божиновски, професор по македонски јазик и литература порачува дека флексибилноста, грижата и емпатијата на професорите да надвладеат над незнаењето и ...
| | веќе видена | слични

Тринаесет деца на воздраст од 12 до 17 години изработија извештај за правата на децата во Македонија. Разработува седум теми во кои децата чувствуваат дека не ...
| | веќе видена | слични

Општинскиот совет за превенција на детско престапништво на Општина Битола (ОСПДПБ), го одбележа 20 ноември – Светскиот ден на детето. По тој повод психологот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска се сретна со Росана Дуџак, постојана координаторка на Обединетите нации (ОН) во Македонија. На средбата ...
сите 505 | | | веќе видена

Кај Стојко Стојков од ОМО Илиден Пирин постои доза на оптимизам дека со текот на времето положбата на македонското малцинство во Бугарија ќе се подобри. Тој ...
сите 882 | | | веќе видена

Се гледа крајот на пандемијата, очекуваме мирна пролет, изјави во вечерашното гостување на ТВ Телма д-р Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија.Тој вели ...
сите 189 | | | веќе видена

Делчевецот Васко Панчовски кој го извади светиот крст од водите на река Брегалница за празникот Водици уште еднаш ја покажа својата хуманост на дело. Како што ...
сите 325 | | | веќе видена

Во јуни 1914 година, европските пазари на акции и обврзници едвај реагираа на атентатот на надвојводата Франц Фердинанд, наследник на тронот на Австрија. Дури ...
сите 362 | | | веќе видена

Со конструкции за ЈП Градски Паркинг не може да се сокрие неспособноста на Арсовска, таа не знае да менаџира со парите на граѓаните, велат од СДСМ преку ...
сите 263 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ужива најголема доверба помеѓу граѓаните, затоа администраторот на владата водена од ДУИ, Ковачевски, бега од избори, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку ...
сите 280 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На Македонците од Пустец им биле нудени книги на бугарски, тие сакаат да учат од учебници на македонски јазик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: