Брисел утре постила црвен тепих за пречек на Џорџ Сорос


Црвен тепих и срдечен пречек најави Европската комисија (ЕK) за американскиот милијадер Џорџ Сорос, кој утре доаѓа во посета на Брисел. Претседателот на ЕK, Жан-Kлод Јункер, потпретседателот на ЕK, Франс Тимерманс, и комесарите за правда и вработеност, Вера Јурова и Јурки Kатаинен, утре на своите агенди имаат средби со Сорос. Тема на средбите е унгарскиот закон, со кој оваа земја сака да ја сопре работата на Универзитетот на Централна Европа, кој е основан и финансиран од Сорос. Но, и законодавството на Унгарија, со кое, според Брисел, им се отежнува работата на невладините организации финансирани од странски фондови. На средбите со Сорос ќе се најде и темата за невладините организации во балканските земји кои се финансирани од милијадерот Сорос, пишува Дневник. Универзитетот на Југоисточна Европа е предмет на несогласување помеѓу Будимпешта и ЕK бидејќи со нацрт- законот во Унгарија, според Брисел, се нарушува владеењето на правото и демократските стандарди. Брисел смета дека овие нацрт-закони во Унгарија ...
| | веќе видена | слични

Илјадници Унгарци излегоа на улиците низ Будимпешта во понеделникот да изразат поддршка за Европската унија и противењето на политиката на премиерот Виктор Орбан, кој според нив премногу ја поврзува земјата со Русија, пренесуваат унгарските медиуми. Околу пет илјади демонстранти, според проценката на локалните медиуми, носеа европски знамиња и го извикуваа слоганот „Европа, а не Москва“ пред руската амбасада во центарот на Будимпешта. Орбановите противници го обвинуваат премиерот дека премногу му се доближил на рускиот претседател Владимир Путин, кој во последните три години двапати ја посети Будимпешта. Орбан исто така во 2014-та година потпиша спорен заем со Путин за финансирање на проширувањето на една унгарска нуклеарна централа. Унгарскиот премиер таа година ја навел Русија како модел, укажувајќи дека Орбан е повеќе склон кон нелиберална земја, отколку кон либерална демократија. Според групите за одбрана на човековите права, Орбан ги копирал методите на Путин за нападите кон независните институции, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан се согласил да ги задоволи сите барања на ЕУ во врска со контроверзниот закон за образование, кој предизвика масовни протести во Унгарија, а Европската комисија покрена постапка против неговата влада, соопшти групата Европски народни партии. Со овој закон, што веќе го усвои унгарскиот парламент, се доведува во прашање натамошната работа и постоењето на угледниот универзитет на Централна Европа што по падот на комунизмот, во Будимпешта, го има основано американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос. Групата десно-центристички партии, каде членува и унгарската Фидеш на премиерот Орбан, врз него и врз владата во Будимпешта извршила притисок да се прифатат барањата на ЕУ за промена на законот. Според европските медиуми, на Орбан му било речено дека доколку не се прифатат барањата на Брисел, унгарската партија ќе биде исклучена од групата „сестрински“ партии. Инаку, Виктор Орбан студирал на британскиот универзитет во Кембриџ со средства од фондацијата Сорос.
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Групата на ЕНП во Европскиот парламент Манфред Вебер изјави дека унгарскиот премиер Виктор Орбан треба или да го прекине притисокот против спонзорираните универзитети од странство или да биде исклучен од редовите на Европската народна партија, пренесе Ројтерс. “Јасни сме дека не можеме да прифатиме сличен напад внатре во семејството на ЕНП”, изјави Вебер, одговорајќи на прашањето дали на Орбан треба да му се даде краен рок, додавајќи дека ако тој не го промени својот курс ќе треба да се соочи со „последиците„. “Од него зависи дали ќе треба да донесе добра одлука. Тој треба да го промени своето однесување “, додаде тој. Два предлог на владата на Орбан ја засилуваат контролата над невладините организации и странските универзитети. Поради ова, ЕУ во средата поднесе тужба против Унгарија.
| | веќе видена | слични
7 копии

Унгарија ја заврши втората ограда долж границата со Србија, соопшти премиерот Виктор Орбан за државното радио. Орбан, исто така, кажа дека Европската Унија не треба да е многу критична кон Турција, откако самата изјави дека многу смета на соработката со Анкара за запирање на мигрантските приливи кон Европа, пренесоа британските медиуми. -Втората ограда на границата има должина од 155 километри и височина од три метри и е во состојба да запре секакво трупање на луѓето, посочи тој. Во врска со Турција, Орбан кажа дека „ откако таа е членка на НАТО, следствено на тоа таа е и на наш сојузник и ние треба да покажуваме соодветно почитување кон турскиот народ и неговиот претседате“.
| | веќе видена | слични
4 копии

Унгарија ја заврши изградбата на оградата на границата со Србија, рече унгарскиот премиер Виктор Орбан. Нејзината должина е долга 155 километри, висока е три метри и може да запре каква било толпата на луѓе”, додаде Орбан. Според Орбан, ЕУ треба помалку да ја критикува Турција бидејќи таа се потпира на соработката со Анкара по прашањето за намалување на приливот на бегалци, изјавија официјални лица. „Турција е членка на НАТО и затоа е наш сојузник. Значи, ние не треба да ја третираме Турција како земја која не е наш сојузник, ние треба да покажеме почитување кон турскиот народ и нивниот претседател”, рече Орбан. Во февруари Унгарија почна да се гради уште една ограда на границата со Србија за да се спречи приливот на имигранти во земјата. Пред две години Унгарија веќе изгради ограда по должината на границата со Србија и Хрватска.
| | веќе видена | слични

Провокативното однесување на унгарскиот премиер Виктор Орбан иритира и внесува тензии во Европската унија но и во неговото политичко семејство – Европската народна партија (ЕНП) чијшто член е Фидеш, партијата на Орбан. Дождот критики за акциите на Орбан беше толку силен што ЕНП мораше да прифати дебата во Европскиот парламент (ЕП) која се одржа вчера. На дебатата присуствуваше и Орбан. Иритираноста е толку многу силна што Жан-Клод Јункер, шефот на Европската комисија и член на ЕНП групата, се согласи да отвори прекршочна постапка против Унгарија. Поради тоа што Будимпешта не ги почитува европските закони за слобода на услужни дејности, правото за академска слобода и правото да се води бизнис. Станува збор за унгарските закони со кои се отежнува па дури и спречува работата на Универзитетот на Централна Европа и невладините организации финансирани од странство. Унгарија има донесено строги па дури и нехумани правила против барателите на азил а цел на вчерашната дебата во ЕП беше и унгарската народна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан го обвини американскиот милијардер Џорџ Сорос дека „им ги уништил животите на милиони Европјани со своите финансиски шпекулации“. Орбан го нарече Сорос „отворен непријател на еврото“, пренесува AFP. Орбан додаде дека и покрај тоа, кон Сорос „и натаму топло се однесуваат овде и топло го примаат на највисоко ниво“, мислејќи на состанокот што милијардерот ќе го има со претседателот на Европската комисија(ЕК). „Ние не сме големи и моќни како вас, ниту сме моќни како Џорџ Сорос, америуканскиот финансиски шпекулант што ја напаѓа Унгарија“, рече Орбан пред европарламентарците, бранејќи го унгарскиот закон за високо образование./ Loading...
| | веќе видена | слични
3 копии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ги отфрли во средата во Европскиот парламент како неосновани обвинувањата дека со новиот закон за високото образование сака да го забрани Централноевропскиот универзитет (CEU) во унгарската престолнина Будимпешта и го обвини неговиот финансиер Џорџ Сорос дека со финансиските шпекулации ги уништил животите на милиони луѓе. „Опстанокот на CEU не е во опасност, тоа обвинување е лажно и неосновано“, изјави унгарскиот претседател Виктор Орбан на пленарната седница на Европскиот парламент, на којшто пред него зборуваше првиот потпретседател на Европската комисија, Франс Тимерманс, кој појаснуваше зошто ЕК токму поради тоа покрена постапка против Унгарија. Еропската комисија претходно во средата отвори постпка против „кршењето на европското право“ против Унгарија поради нејзиниот закон за високото образование со кој од странските универзитети во земјата се бара и да имаат кампуси во матичните земји, што го загрозува Централноевропскиот универзитет во Будимпешта. ЕК по анализата на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Контроверзниот унгарски закон за образование со кој се заканува затворање на Универзитетот на Централна Европа (ЦЕУ) во Будимпешта и односот на владата на десничарскиот премиер Виктор Орбан, наликува на однесувањето на Русија и на претседателот Владимир Путин кон оваа угледна образовна институција, пишува Би-Би-Си. Орбан се очекува да зборува пред пратениците на Европскиот Парламент, бранејќи ја политиката на својата влада и постинувањата во остварувањата на човековите права. Тоа доаѓа во исто време кога Европската комисија соопшти дека покренала правна постапка против Унгарија. Владата во Будимпешта се обвинува за гушење на универзитетските и академските слободи и човекови права. ЦЕУ важи за Универзитет -промотор на демократијата и на либералните вредности во општеството и е рангиран меѓу првите 200 во светот, во осум категории. На него моментално студираат 1440 студенти, од кои само 335 се од Унгарија а сите другите доаѓаат од 107 земји ширум светот. Универзитетот се претставува себе си кко предводник на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 90 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 189 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена

Општина Охрид соопшти дека досега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во одредена сфера од ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Брисел утре постила црвен тепих за пречек на Џорџ Сорос

Од:
До кого (е-маил):
Порака: