Грчки организации со кампања против терминот Македонија


Последните случувања меѓу Македонија и Грција и оптимистичките најави од двете страни дека 2018 би можела да биде година кога ќе се затвори долгогодишниот спор за името, ги мобилизираа грчките патриотски здруженија и организации. Демонстрации во северна Грција, резолуции, собирање потписи, барање за референдум и неприфаќање на какво било име со терминот Македонија, како што јавува дописникот на МИА од Атина, се дел од најавените активности во рамки на кампањата под името „Македонија значи Грција“. „Грчката федерација на културни здруженија на Македонците“, заедно со грчките здруженија и организации од дијаспората се главните организатори на активностите, а како медиумски покровители се појавуваат околу 60 медиуми од северниот дел на земјата. Веќе имаат изработено сајт, видео спот, резолуции испратени до претседателот, премиерот и Парламентот на Грција, но и најава за првиот собир. Според соопштението, за денес е закажан првиот протест во грчкиот град Скидра (Вртикоп), додека, пак, за еден месец најавуваат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Професорот на правниот факултет Јустинијан Први во Скопје, Тони Дескоски во своето гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма истакна дека грчкиот став оти Македонија е измислена нација е срцевината на спорот за името. Дескоски не верува дека Грците ќе се откажат од она што според нив е суштина на спорот. Во однос на подобрување на добрососедските односи помеѓу двете држави кој би го донело евентуалното решение на спорот, тој вели дека прашањето на добрососедски односи и пријателство со Грција е решено со времената спогодба. Токму првиот дел А што стои пред првиот член од времената спогодба го носи името пријателство и мерки за доверба. За професорот ова е важен податок со кој не е запознаена македонската јавност, односно дека Македонија и Грција веќе имаат склучено договор за добрососедство уште во 1995 година со времената спогодба. Во времената спогодба само едно прашање е оставено отворено во договорот за добрососедство, а тоа е спорот со името. Македонската страна има позиција дека времената ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот амбасадор на Македонија, Ристо Никовски смета дека во преговорите за решавање на проблемот со името потребна е црвена линија, бидејќи во спротивно земјата може да се соочи со несакани последици. Според него, државата треба да се обиде да најде решение за спорот со името што нема да биде на штета на македонскиот народ. Според Никовски, промената на името води кон промена на идентитетот, што, како што вели, е неприфатливо. Од друга страна, пак, иако премиерот Зоран Заев бара поддршка и од опозицијата во овој процес, сепак лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вели дека тие воопшто не се вклучени во преговорите. Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката телевизија Алфа изјави дека не постои црвена линија од македонска страна за решавање на долгогодишниот спор. Тој рече дека двете страни имаат капацитет до крајот на јуни да го решат спорот со името. Арменд Мурсели
| | веќе видена | слични

Предлозите Горна Македонија, Нова Македонија, Северна Македонија и Вардарска Македонија, а не се исклучува можноста Нимиц да смисли и ново сложено име. На средбата на Метју Нимиц со преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис најверојатно ќе се разгледуваат и имињата коишто грчките медиуми ги спомнуваат сега. Предлозите Горна Македонија, Нова Македонија, Северна Македонија и Вардарска Македонија, а не се исклучува можноста Нимиц да смисли и ново сложено име. Шефот на грчката дипломатија Коѕиас синоќа на грчка Антена1 кажа дека целта на Атина е да се најде сложено име коешто ќе ја разликувала „ПЈРМ“ од грчка Македонија и ќе биде за севкупна употреба. За евентуален референдум, Грција немала никаква причина да го распише затоа што имала одговорна Влада. За Коѕиас референдум за името не е добро решение ниту за Македонија, затоа што постоела можност евентуалниот договор да биде отфрлен. За премиерот Заев пак не постојат црвени линии во спорот за името. Во интервју за грчката Алфа ...
| | веќе видена | слични

Освен економијата и новиот пакет реформи, на дневен ред на вчерашната седница на грчката влада, се нашло и прашањето за името на Република Македонија.Спорот меѓу Македонија и Грција го споменал грчкиот премиер Алексис Ципрас во неговото обраќање пред министрите. Ципрас рекол дека „постои прозорец за решение, доколку навистина има искрена намера од соседите“ и додал дека „во следните денови ќе се покаже колку е изводливо да се направат суштински чекори во таа насока“. Грчкиот премиер истакнал дека 2018-та, без сомнеж, ќе биде година полна со предизвици, но и на важни можности што не треба да се испуштат, не само во економијата, туку и во надворешната политика, а како пример го споменал прашањето за името.- Имаме прозорец за решение, доколку се покаже дека промената на ставот на нашите соседи е искрена. Решение, кое ако се постигне ќе биде во корист на мирот и соработката на Балканот, но и во корист на една нова динамика за нашата земја во поширокиот регион. Во следните денови ќе се покаже колку е изводливо да ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Оптимизам и убеденост дека и двете страни имаат капацитет и можат да најдат решение за името до крајот на првата половина на 2018 година, изрази македонскиот премиер Зоран Заев во интервјуто за грчката телевизија Алфа. Заев рече дека решението треба да биде прифатливо и за двете земји, со коментар дека такво решение постои, но избегна да открие детали, „за да не го урниса преговарачкиот процес“.Заев коментира дека со неговиот грчки колега Алексис Ципрас делат исти лидерски вредност и се родени се во иста година. - Можеби господ така сакал да се родиме во иста година за да можеме токму ние лидерите да решиме еден суштествен проблем што постои помеѓу нашите две земји - рече Заев.Тој, како што кажа, е убеден дека постои решение за долгогодишниот спор со Грција. - Убеден сум дека постои решение и редот е секако тоа решение за граѓаните на Грција да го соопшти премиерот Алексис Ципрас, а јас на моите граѓани да им го соопштам решението. Верувам дека постои можност до крајот на првата половина од 2018 да најдеме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Имаме прозорец за решение, кое ако се постигне, ќе биде во корист на мирот и соработката на Балканот – изјави Ципрас. Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина. Предвидено е да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос, соопштуваат од грчкото МНР. Грчките медиуми, јавува дописникот на МИА од Атина, денешната посета на Османи ја коментираат како прва точка од јануарските предвидени активности околу прашањето со името. Во оваа, како што ја нарекуваат „раздвиженост" на релација Скопје – Атина, ги споменуваат и посетата на генералниот секретар на НАТО на Македонија, новата рунда разговори на Нимиц со преговарачите на двете земји и евентуалната средба на македонскиот и грчкиот премиер во Давос, на маргините на Светскиот економски форум. Заев оптимист за решение во 2018. Со наслови од типот „Следен чекор: соопштување на името"; „Заев: Немаме црвени линии"; „Можеме да најдеме решение ...
| | веќе видена | слични

Јавноста остана фрапирана од последното интервју на премиерор Зоран Заев, за грчката телевизија Алфа, во кое тој јасно кажува дека под негово водство Република Македонија нема црвени линии за решавање на името, со што практично навести дека тој е спремен да го прифати секое грчко барање, без разлика за последиците од тоа за државата. - Ако зборуваме за некој црвени линии или црвени граници, јас не би го користел тоа како можност заради тоа што тоа ќе биде пречка да се изнајде решение. Јас би сакал да користам одредени други методи, да црвената линија буквално биде таа светликавата линија, која што во мрачниот пат ќе не води кон решението на проблемот, изјави Заев во интервјуто за грчката Алфа. По интервјуто на Заев, прв со реакција на социјалните мрежи излезе професорот Љубомир Цуцуловски, кој во негово филозофски стил даде осврт на ситуацијата. Имено Цуцуловски во ироничен стил ги потенцира непознавањата на Заев, но и леснотијата со која тој лицитира со државното име. Сфаќал колку било важно за грчките ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина. Предвидено е да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос, соопштуваат од грчкото МНР. Грчките медиуми, јавува дописникот на МИА од Атина, денешната посета на Османи ја коментираат како прва точка од јануарските предвидени активности околу прашањето со името. Во оваа, како што ја нарекуваат „раздвиженост“ на релација Скопје – Атина, ги споменуваат и посетата на генералниот секретар на НАТО на Македонија, новата рунда разговори на Нимиц со преговарачите на двете земји и евентуалната средба на македонскиот и грчкиот премиер во Давос, на маргините на Светскиот економски форум. Заев оптимист за решение во 2018. Со наслови од типот „Следен чекор: соопштување на името“; „Заев: Немаме црвени линии“; „Можеме да најдеме решение во прашањето за името“; „Зоран Заев: Не за црвените линии“, излегоа изданијата на грчките медиуми по завчерашното ...
| | веќе видена | слични

Пред новата средба на преговарачите со посредникот Нимиц повторно се лицитира со имиња за Република Македонија. Двете страни изразија подготвеност за компромис во наоѓање решение кое јасно ќе направи дистинкција на Републиката од она што е цела територија на Македонија како географски поим распослана низ неколку држави. Компромис значи отстапки на двете страни. Ако Република Македонија треба да се дефинира како потесен поим од географска Македонија, тогаш соодветно дефинирање треба да се направи и на грчката страна и со географска одредница да се дефинира и тој дел. Така, соодветно, секоја “Северна” има и “Јужна” и секоја “Горна” има и “Долна”…”Вардарска” има и “Егејска” и слично. Оттука, за мене е неразбирливо зошто единствената одредница која би немала соодветен баланс и не би претполагала компромис и на грчка страна, “Нова”, е тоа што Премиерот, претполагам и Владата на Република Македонија и го преферираат, барем според јавно дадените изјави. Деновиве наидов на еден текст објавен од Атинската Новинска ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Република Северна Македонија денеска се одржува првиот круг од шестите претседателски избори. Во претседателската трка се кандидатот на СДСМ и коалицијата ...
сите 320 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчки организации со кампања против терминот Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: