Заев: Отворена вратата за соработка со сите партии за Македонија да не ја пропушти шансата


3 копии

Премиерот Зоран Заев во рамки на седницата за поставување пратенички прашања најави дека останува можноста за соработка со сите партии и тие кои беа досега дел од владиното мнозинство, но и со партиите од опозицијата. - Алијансата за Албанците ќе ги поддржи реформите и се што е во интерес на граѓантие и во интерес на ЕУ и НАТО интеграција. Верувам дека преку плодна дебата никогаш нема да ги затвориме вратите на соработка. Јас ја сакам соработката и со целата опозиција. Сакам соработка и со Беса и со ВМРО-ДПМНЕ и со нивните коалициски партнери, бидејќи сум убеден дека Македонија има една шанса што не треба да ја пропуштиме. Навистина првата половина од 2018 година е одлична можност со одлична извесност, што никој докрај не може да го гарантира, по 12 години кандидатски статус да добиеме датум за почнување преговори. Можно е и да ја отвориме и автоматската покана од НАТО Алијансата. Навистина покрај тоа ние мораме да разговараме и со Грција, која има проблем со нашето уставно име, но мора да покажеме и ...
| | веќе видена | слични

Се уште е неизвесно дали владејачкото мнозинство ќе ги гласа законите и другите одлуки без опозицијата имајќи предвид дека ВМРО-ДПМНЕ се уште нема одлука дали ќе се вклучи во работата на Парламентот. И денеска од ВМРО-ДПМНЕ велат дека се уште нема промена на нивниот став за враќање во Парламентот. Лидерот на партијата Христијан Мицковски синоќа во интервју најави дека наскоро ќе бидат објавени идните чекори на партијата, меѓу кои и делувањето на пратениците, потенцирајќи дека за ова има сериозна дебата.  Џафери на предновогодишната средба со новинарите изрази надеж дека пратениците од опозицијата нема да го продолжат отсуството, поради што од пред Нова Година за 9 јануари беа одложени поголем дел од седниците. - Очекувањата се дека сите оние превирања внатре во политичките партии што се случија на крајот на годината (2017) да се надминат и првите работни денови на Собранието, од 9-ти па натаму моите очекувања се дека Собранието да биде во полн состав со учество на опозицијата и сите политички партии, имајќи ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претседателот на Собранието Талат Џафери за 9 јануари закажа шест собраниски седници, меѓу кои и 27-та на која на дневен ред се и изборот на уставните судии и Предлог законот за употреба на јазиците. Се уште е неизвесно дали владејачкото мнозинство ќе ги гласа законите и другите одлуки без опозицијата имајќи предвид дека ВМРО-ДПМНЕ се уште нема одлука дали ќе се вклучи во работата на Парламентот. И денеска од ВМРО-ДПМНЕ велат дека се уште нема промена на нивниот став за враќање во Парламентот. Лидерот на партијата Христијан Мицковски синоќа во интервју најави дека наскоро ќе бидат објавени идните чекори на партијата, меѓу кои и делувањето на пратениците, потенцирајќи дека за ова има сериозна дебата. Џафери на предновогодишната средба со новинарите изрази надеж дека пратениците од опозицијата нема да го продолжат отсуството, поради што од пред Нова Година за 9 јануари беа одложени поголем дел од седниците.
| | веќе видена | слични
2 копии

Проблемот е што не се знае што е полошо: дали кога пратениците воопшто не доаѓаат на работа или кога ќе дојдат со цел да ја бојкотираат работата. Со недели наназад повеќе пратеници има во затворот во Шутка, отколку во Собранието. Но, од извори блиски на Чаршијата се дознава дека пратениците се спремни да направат нешто што не можат ни мечките: да го прекинат зимскиот одмор (сон) и тоа сред зима – на деветти јануари. Се разбира, информацијата треба да се прифати со голема резерва. Прво, чаршиската средина, желна за скандали, секогаш паѓа на вести што се помеѓу сонот и јавето, а второ, изворите блиски на Собранието (неговата веб-страница) не потврдуваат дека пратениците ќе ја прекинат состојбата на хибернација. На 9 јануари треба да се одржат две седници на собраниски комисии, но и не мора: ни тие не се ставени, официјално, на агендата на законодавниот дом. Само за една активност може да се каже дека е, колку-толку, сигурно закажана за 15 јануари – седница на Комисијата за европски прашања. А, дали навистина ...
| | веќе видена | слични

Со недели наназад повеќе пратеници има во затворот во Шутка, отколку во Собранието. Но, од извори блиски на Чаршијата се дознава дека пратениците се спремни да направат нешто што не можат ни мечките: да го прекинат зимскиот одмор (сон) и тоа сред зима – на деветти јануари. Се разбира, информацијата треба да се прифати со голема резерва. Прво, чаршиската средина, желна за скандали, секогаш паѓа на вести што се помеѓу сонот и јавето, а второ, изворите блиски на Собранието (неговата веб-страница) не потврдуваат дека пратениците ќе ја прекинат состојбата на хибернација. На 9 јануари треба да се одржат две седници на собраниски комисии, но и не мора: ни тие не се ставени, официјално, на агендата на законодавниот дом. Само за една активност може да се каже дека е, колку-толку, сигурно закажана за 15 јануари – седница на Комисијата за европски прашања. А, дали навистина ќе се одржи, не треба да се праша во Собранието, туку во Чаршијата. Од сите овие полувести, дезинформации, несигурни претпоставки и проверени ...
| | веќе видена | слични

Расправата во Парламентот на првиот работен ден по празниците – деветти јануари, ќе се фокусира на Законот за јазици. Од Собранието за ТВ 24 потврдија дека во вторник ќе се одржи 27 седница, а предлог- законот е трета точка на дневен ред, по предложените измени во Законот за задолжително капитално финансирано пензиско осигурување и изборот на нови уставни судии. Дебатата е извесна, но останува отворено прашањето дали пратениците ќе успеат да се соберат во доволен број за да може да гласаат. „Би било добро заокружувањето на нормативниот дел на охридскиот Рамковен договор да биде едногласно изгласан од сите пратеници“, порача пратеникот Артан Груби од ДУИ. Но доколку пратениците на ВМРО- ДПМНЕ не се појават во салата, владеачкото мнозинство најави дека и без опозицијата ќе се изгласаат законите. Дел од пратениците кои ги контактираше ТВ 24 се на ставот дека и се попушта премногу на опозицијата поради тоа реформите паднале во втор план. ВМРО- ДПМНЕ пак и денеска со иста реторика – бараат ослободување на ...
| | веќе видена | слични

Собранието во новата година влезе без никаква агенда, само со големи желби и надежи. Се разбира, поделени, во зависност од тоа дали доаѓаат од левата или од десната страна на салата за пленарните заседанија. Веројатно, овде-онде, има и понекое сѐ уште недефинирано, или барем јавно неискажано настроение, кое очекува соодветен поттик за да тргне во одредена насока. Секако, откога ќе поминат празниците и празнувањето. Зашто има разлика помеѓу овие две категории. Особено за пратениците што, кои според (не)најавените активности, решија да празнуваат малку повеќе од другите. Сѐ до 15 јануари за кога, како прва обврска во оваа година, им е закажана седница на собраниската комисија за европски прашања. Поточно, им ја „закажал“ бугарскиот амбасадор во земјава Иван Великов Петков за им ги објасни програмата и приоритетите за работа на бугарското претседателство со Советот на Европската Унија за периодот јануари-јуни 2018 година. Што ќе разберат, останува да видиме. Сѐ дотогаш, според најавеното на електронската ...
| | веќе видена | слични

Додека Собранието одмара, законите без кои ќе се доведе во прашање позитивниот извештај на Европската Комисија се оставени во „статус кво“. Десетици закони, како тој за следење на комуникациите, за заштитени сведоци, за свиркачите, Законот за полиција и за внатрешни работи, измените на Кривичниот законик, Законот за јавно обвинителство, за класифицирани информации и за електронски комуникации, како и изборот на уставните судии продолжуваат да бидат заложници на пратениците. Правниците оценуваат дека одморот на пратениците и на Собранието никој не го спори, но, исто така, и нивната одговорност како претставници на демократијата не може да ја преземе никој друг. Ристевски проценува дека парламентарното мнозинство наместо да одмора треба да најде заеднички јазик со опозицијата за законите, чие донесување зависи од двотретинското гласање. На дневниот ред на Собранието, до 15 јануари не е закажана ниту една пленарна седница. На 9 – ти почнуваат со работа собраниските тела и покрај фактот што на веб страницата на ...
| | веќе видена | слични

Податокот дека народните избраници се договориле да се појават на работа на 15 јануари, а да си земат цела плата за првиот месец од годината, предизвика лавина од коментари и незадоволсто на социјалните мрежи. По вчерашниот текст кој го објави А1он се јави пратеничката на НСДП, Соња Мираковска, која е дел од колацијата на СДСМ. „Тоа е така затоа што опозицијата вети дека ќе се врати на 9 јануари во Собранието“, напиша Мираковска, без објаснување што доколку ВМРО-ДПМНЕ се вратат во март во собранието. Од опозцисиката ВМРО-ДПМНЕ велат дека сè уште се на ставот за конструктивен однос и дека местото им е во парламетот, но дека од партијата сè уште нема конечна одлука кога ќе се вратат во Собранието. Од таму додаваат дека доколку СДСМ се правда со опозицијата за да почне со работа во Собранието, тогаш може да одморале и пред празниците со истото образложение. „Нашиот став е познат, ние порачавме дека парламентарното мнозинство е тоа што треба да обезбеди услови за работа во Собранието. Власта ја има таа ...
| | веќе видена | слични

Пратениците на одмор до деветти, месецов – неделава нема пленарни седници, ниту комисиски расправи на собраниската агенда. Овој период освен за прослава на празниците, како што велат дел од пратениците, ќе биде искористен за интензивен дијалог помеѓу пратеничките групи на власта и опозицијата, по што ВМРО- ДПМНЕ би требало да одлучи дали и натаму ќе ги бојкотира седниците. Оттаму потврдуваат дека се во контакт со колегите од мнозинството, меѓутоа како што неофицијално дознаваме, овие консултации се одвиваат отежнато, а дел од опозиционерите не се оптимисти за скоро решение. Официјален став побаравме и од Владимир Ѓорчев - новиот координатор на правата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, но тој не упати на денешното партиско соопштение, преку кое бараат ослободување на приведени пратеници и обвинуваат со тоа се блокира контролната функција на Собранието. „Притворените лица од 27 април се жртва на политички прогон. Тие се под директна закана со измислено обвинение за тероризам. Ова е обид да се замолкне секаква ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 746 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 303 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 174 | | | веќе видена

Уше од самиот почеток на следната недела нашата држава ќе подпадне под влијание на СИЛНО југозападно воздушно струење па така особено од среда кон нашата ...
сите 167 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 67 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 810 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: Отворена вратата за соработка со сите партии за Македонија да не ја пропушти шансата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: