Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Македонија

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Македонија Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти денеска дека нејзините апарати ноќеска во 02,55 часот регистрирале земјотрес чиј епицентар се наоѓал во соседна Албанија. Земјотресот бил почуствуван со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала-1998, а го регистрирале апаратите на сеизмолошки станици во Охрид, Битола, Крушево, Штип и Валандово.
| | веќе видена | слични
5 копии

Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтерова скала ги погоди денеска Костарика и Панама. Епицентарот на потресот се наоѓал во градот Коредорес во костариканската провинција Пунтаренас, со жариште на длабочина од 35 километри под површината на земјата. По силниот земјотрес следеле и 16 потреси со послаб интензитет. Засега нема информации за евентуални жртви, ниту за причинета материјална штета.
| | веќе видена | слични
7 копии

Земјотрес со интензитет од 6,8 степени според Рихтеровата скала го погоди рано утрово брегот на Панама, објави американскиот Геолошки институт. Епицентарот на земјотресот бил во морето, на 132 километри јужно од градот Давидо, на длабочина од десет километри, додаде Институтот.
| | веќе видена | слични

Земјотрес во јачина од 4,9 степени по Рихтер го потресе североисточниот дел на Јапонија, соопшти Главната метеоролошка станица на земјата. Епицентарот на потресот бил во префектурата Тиба, сместена во близина на Токио. Земјотресот бил почувствуван во уште 5 префектури, вклучително и во главниот град. Земјотресот бил со длабочина 80 километри. Нема податоци за настрадани и причинета материјална штета. (Крај)
| | веќе видена | слични

Земјотрес со интензитет од пет степени според Рихтеровата скала беше почувствуван утрово околу 3 часот по полноќ, со епицентар во јужниот дел на Албанија. Потресот бил почувствуван и во делови од Македонија, како и во соседна Грција. Епицентарот на земјотресот бил на 14 километри од местото Кониспол, а засега нема информации за евентуални штети.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од пет степени според Рихтеровата скала се почувствувал во три часот по полноќ во јужниот дел на Албанија, јави дописникот на Макфакс. Епицентарот на земјотресот бил на 14 километри од местото Кониспол, а тресењето се почувствувало и во Саранда, Ѓирокастро, Валона, Берат и во пограничниот појас на Грција. Засега нема информации за евентуални штети.
| | веќе видена | слични

Три степени според Европската макросеизмичка скала 1998 земјотрес е почувствуван во Македонија синоќа во 2 часот и 55 минути. Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, со својата телеметриска мрежа на сеизмолошки станици во Охрид, Битола, Крушево, Штип и Валандово, ноќеска во 02 часот и 55 минути, регистрираа земјотрес чиј епицентар се наоѓа во соседна Албанија. Земјотресот е почуствуван со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала-1998.
| | веќе видена | слични

Ноќеска, во 00.54 часот се случил земјотрес на 15 километри северо- источно од Саранда – Албанија. Земјотресот со јачина 4,9 степени според Рихтер почуствуван беше и во западна Македонија.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала-1998 ноќеска во 02 часот и 55 минути е почувствуван на територијата на Република Македонија. Како што информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, епицентарот на земјотресот се наоѓа во соседна Албанија.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина 5,0 го потресе јужниот дел на Албанија, близу до границата со Грција. Земјотресот благо беше почувствуван и во Охрид, Македонија, околните области на Грција, меѓу кои Јанина, Керкира и во Тирана, јавуваат медиумите. Земјотресот е регистриран и од Националниот институт по геофизика, геодезија и географија при БАН, шест минути пред 4 часот ноќеска. Длабочината на потресот е 10 километри. Нема извештаи за жртви и штети.
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 250 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 355 | | | веќе видена

Контролата на оружјето ќе биде една од главните теми на агендата на планираната средба на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, што ќе ...
сите 94 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 211 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: