Шампионите спектакуларно пречекани


Грмеше вчера плоштадот Македонија од илјадниците Македонци што ги пречекаа европските шампиони во ракомет Вардар. Жешко сонце, спарно време, најава за дожд попладне, но ништо не беше битно, освен да се биде на централниот скопски плоштад каде што веќе по традиција се слават само најголемите успеси на оваа земја и на нејзините најдобри граѓани. На лицата на речиси на сите од насобраните граѓани се гледаше, зрачеше среќа и задоволство што на Македонија по многу години, во кои беа вложени огромен напори, труд, емоции и неверојатна љубов во овој спорт, најпосле ~ се случи и овој триумф. Европа ~ се поклони на Македонија, на оние што ја претставуваа, на нашите ракометни гладијатори, жедни да докажат дека можат с` што ќе наумат и да бидат најдобри во Европа. - Ој Вардаре македонски, ти ја красиш Македонија... - ечеше од грлата на илјадниците насобрани граѓани кои насекаде - од нивното слетување на скопскиот аеродром „Александар Велики“, па патот кон центарот на Скопје - ги поздравуваа и ги бодреа своите ...
| | веќе видена | слични

Освојувањето на европската титула во Лигата на шампионите за РК Вардар донесе сериозни промени во августовската подготвителна агенда и главоболки околу дефинирање на планот и на програмата за новата сезона. Со статусот европски шампион, Вардар обезбеди и учество на ИХФ Супер глоуб во Доха (25 – 28 август), што автоматски повлече и откажување на настапот на турнирот во Веспрем (26-27 август), кој го организира унгарскиот првак во чест на 40-годишнината од своето постоење. Но, не е само гостувањето во Унгарија откажано. Под сериозен прашалник е и комплетната организација на турнирот „Вардар трофеј“ во Скопје, кој „црвено-црните“ го најавија во периодот од 16 до 19 август. На него, покрај вардарци, треба да настапат и Металург, унгарскиот вицешампион Пик Сегед, како и шведскиот првак Кристијанштад и словенечки Горење Велење. Македонскиот првак сака да го откаже турнирот за да може комплетно да се насочи на подготовките за Супер глоуб, но не оди сѐ така лесно. Вардар веќе ги информираше клубовите ...
| | веќе видена | слични

Во желбата што поблиску до вас да ги доближи македонските херои кои со пласманот на ЕП 2017 го донесоа најголемиот успех во историјата на македонскиот фудбал, ЕКИПА преку серијал интервјуа „ОДИМЕ НА ЕП“, со дел од актерите во Полска, од еден малку поинаков агол ќе ви го најави собирот на најдобрите млади фудбалери на Стариот континент. Со кого друг би стартувал серијалот разговори за првиот историски настап на македонска репрезентација на Европски шампионат, ако не со творецот на генерацијата која донесе силна светлина во домашниот фудбал, селекторот Благоја Милевски. Сега, сепак, од еден малку поинаков агол, оставајќи ги настрана сите фудбалски теми и „тактичко-технички анализи“ кои и онака, како што вели и Милевски, ќе ги има и отповеќе наредниве две недели. Овој пат за Благоја Милевски од еден малку поинаков агол, за сите негови падови и успеси во кариерата, за неговата најголема поддршка – семејството, за дел од неговите страсти надвор од фудбалот – непознати за јавноста, за разочараноста од ФК Вардар, ...
| | веќе видена | слични

„Слатки“ маки за Вардар. По освојувањето на шампионската титула во Лигата на шампиони, плановите на „црвено-црните“ целосно се променија. Поради учество на ИХФ Супер глоуб во Доха (25 – 28 август), македонскиот шампион мораше да го откаже турнирот во Веспрем (26-27 август), кој го организира унгарскиот првак во чест на 40-годишнината од своето постоење. Но, гостувањето во Унгарија не е единствениот проблем. Од клубот веќе испратија известување до учесниците на „Вардар трофеј" во Скопје дека се принудени да го откажат овој турнир, кој беше најавен за периодот 16 до 19 август. На него, покрај вардарци, треба да настапат и Металург, унгарскиот вицешампион Пик Сегед, како и шведскиот првак Кристијанштад и словенечки Горење Велење. До петок Вардар треба да дефинира дали ќе се игра „Вардар трофеј" или не. Единствен турнир кој останува во агендата на европскиот првак е оној во Гумерзбах, 12-13 август, кога, покрај бундеслигашот, ќе настапат и Рајн Некар Левен и Флензбург.
| | веќе видена | слични

Од салата во Кале, па во салата во Расадник, па повторно во Кале, во сезоната пак 2013/2014 година натпреварите од Лигата на шампиони и СЕХА лигата ,Вардар ги одигра во С.Ц. ,,Борис Трајковски”, за од наредната сезона да се пресели во својот нов дом во С.Ц. ,,Јане Сандански”, а оваа година да успее да се качи на тронот на Европа, во Ланксес Арена во Келн, пишува Лидер . И сега откога малку слегнаа страстите и емоциите, повторно човек се наоѓа пред истиот заклучок ,колку и да се напише, повторно ќе биде малку, едноставно затоа што толку е голема Титулата Европски Првак која ни ја донесоа ракометарите на Вардар. Да ги прашате пак и,”најлудите” навивачи на Вардар, дали можат да поверуваат во ова што се случи, сигурно ќе ви одговорат дека можеби сонуваат, но, да не ни помислите да ги разбудите. Од друга страна пак, колку е голема и заслужена круната со која Вардар е крунисан за крал на Европа, говори и фактот, дека, Вардар оваа година ги има победено сите клубови кои беа главни фаворити за освојување на ...
| | веќе видена | слични

И сега откога малку слегнаа страстите и емоциите, повторно човек се наоѓа пред истиот заклучок ,колку и да се напише, повторно ќе биде малку, едноставно затоа што толку е голема Титулата Европски Првак која ни ја донесоа ракометарите на Вардар. Да ги прашате пак и,”најлудите” навивачи на Вардар, дали можат да поверуваат во ова што се случи, сигурно ќе ви одговорат дека можеби сонуваат, но, да не ни помислите да ги разбудите. Од друга страна пак, колку е голема и заслужена круната со која Вардар е крунисан за крал на Европа, говори и фактот, дека, Вардар оваа година ги има победено сите клубови кои беа главни фаворити за освојување на Титулата, да не заборавиме дека тие лесно ја освоија и титулата во регионалната СЕХА лига, победувајќи го во финалето и последниот учесник на Ф-4 турнирот во Келн, унгарскиот Веспрем. Ноќта по победа во финалето над големиот и скап ,ПСЖ ,Македонија, особено Скопје едноставно експлодираше,толкаво излевање на позитивни емоции може да се каже дека немаше ниту кога кошаркарите на ...
| | веќе видена | слични

По триумфот на ракометарите на Вардар една од оние кои најгласно се радуваше на социјалните мрежи беше пејачката Нина Јанева. Таа од срце им порача: "Горда на сите вас. Вие сте причината заради која уште се верува во спортот во Македонија. ФИНАЛЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ ♥" Но за жал среќата на Нина и ја поматија низата негативни коментари на социјалните мрежи дека во редовите на Вардар имало многу малку Македонци. Таа на свој својствен начин, директно и без влакна на јазикот им порача на хејтерите: "Читам и не ми се верува…. Вардар е најстариот македонски клуб што се уште дише шуги едни шарени! Вардар е Европски шампион дрва едни самодеструктивни! Во репрезентација барајте Македонци, во клуб се бара душа гадови едни!" "Вие ли сте државници бе? Па не бива државник од чушкар кој прв пат асфалт видел на 18 години кога го шетале на матурска екскурзија низ Македонија!!!! Ако, ќе научите како се почитува Вардар.. Нови сте, ние ќе ве научиме племето предавничко!!!!!!!"
| | веќе видена | слични

Тимот на Вардар пред околу десетина дена го запиша најголемиот успех во својата историја и дојде до пехарот во Лигата на шампионите откако на завршниот турнир во Келн ги совлада моќните Барселона и Пари Сен Жермен. Со ова се исполни сонот на сопственикот на „црвено-црните“ Сергеј Самсоненко кој изминативе години вложи сериозни средства во ракометните секции, како и во фудбалскиот клуб. Меѓутоа како во секоја работа така и тука има критики на сметка на Самсоненко, на клубот и тоа пред се поради тоа што има многу малку Македонци во тимот. Сергеј жали што е тоа така, но се надева дека во иднина тоа ќе се промени и ќе дадат плод нивните школи низ Македонија. – Тоа е болна точка оти ние секојдневно се бориме да има што е можно повеќе Македоноци и во машката и во женската екипа играчи како што е во Металург. И јас би можел да бидам неправеден и да ги земам најдобрите ракометари од таму, но тоа ќе значи пад за клубот. Во мојот спортски дух не сакам да му наштетам на нефер начин противничкиот клуб. Во нашиот тим ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот ракометен шампион Вардар го откажа турнирот на кој треебхаше да биде организатор во периодот од 16 до 19 август годинава. Причината е што европскиот првак треба да се подготвува за настап на Супер Глоуб, неофицијалното клупско светско првенство што од 23 до 26 август треба да се одржи во Катар. Вардар ги известил клубовите што требаше да настапат во Скопје, дека турнирот се откажува. Планирано беше на турнирот да играат: Металург, Кристијанштад, Горење, ПИК Сегед и Висла Плоцк. Останува само да се одржи женскиот турнир.
| | веќе видена | слични

Рускиот бизнисмен и сопственик на РК Вардар, ЖРК Вардар и ФК Вардар, Сергеј Самсоненко, е еден од најзаслужните, ако не и најзаслужен за тоа што Македонија денеска има европски шампион, а без него Вардар немаше да биде на врвот на Европа. Сопственикот на „Црвено-црниот“ тим, Сергеј Самосненко во интервју за дневниот весник „Дневник“ говори за неговите вложувања во машкиот и женскиот тим, за ривалот Металург, а притоа открива дека посакува повеќе македонски ракометари и ракометарки во неговите тимови. Токму поради тоа, тој зборува и за понудата до Кире Лазаров. „Ние секојдневно се бориме да имаме што повеќе играчи од Македонија во нашите тимови како што има во Металург. И јас би можел да бидам неправеден и да ги земам најдобрите ракометари од таму, но тоа ќе значи пад за нивниот клуб. Во мојот спортски дух не би сакал да му наштетам на противничкиот клуб на нефер начин. Во нашиот тим предност има квалитетот, а не етничката или националната припадност. Металург има состав каков што има, не успеа ни приближно ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 749 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 214 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шампионите спектакуларно пречекани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: