Заев никако да седне на обвинителна клупа: Рочиштето за „Поткуп пак одложено


8 копии

Судењето за „Поткуп“ во кое обвинет е премиерот Зоран Заев, што денеска требаше да се одржи во Кривичниот суд, е одложено за 26 февруари на барање на јавен обвинител кој во петокот го известил новиот судија Дарко Тодоровски дека не може да присуствува на денешното рочиште. Претходното рочиште, исто така, беше одложено, бидејќи предметот не беше пристигнат од Апелацискиот суд, кој требаше да одлучи по жалбата на одбраната на Заев, која бара видеоснимките од посебните истражни мерки (ПИМ) да не бидат користени како доказ во судската постапка за случајот „Поткуп“, зато што делови од неа беа јавно објавени на видео-сервисот „Јутјуб“. Заев во случајот „Поткуп“ е обвинет дека како градоначалник на Струмица барал поткуп од околу 160.000 евра од струмичкиот бизнисмен Иван Николов Сачевалиев за легализација на градежно земјиште
| | веќе видена | слични

За уништување на документацијата за прислушувањето на екс шефот во УБК Горан Грујевски му се судеше во отсуство, но денеска судијката која го води случајот Трезор, во кој тој е еден од обвинетите, одлучи да го чека исходот од екстрадиционатапостапка. Судијката го одложи рочиштето свикано за денеска, за крајот на март. Кусо заклучи дека Грујевски е недостапен, а адвокатот Петар Василев рече дека е поднесена жалба на решението со кое е одобрена екстрадицијата, па очекува грчкиот Врховен суд да одлучи во рок од три до шест месеци. Првообвинет во Трезор, случај покренат од СЈО, е поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков. Тој и останатите обвинети се товарат за злоупотреба на службената положба и оштетување на државниот буџет за над 17 милиони денари. Опремата ја набавиле преку фирма која не постоела во регистарот на правни лица во САД. „Прво, второ и трето обвинетиот го договориле начинот, условите и цената на набавката на опремата, обвинетите С.М. и Г.Г. по враќањето во Република Македонија усно му наложиле на ...
| | веќе видена | слични

За крајот на март беше одложено судењето за предметот на СЈО „Трезор“ до кога Кривичен ќе ја чека конечната одлука на Врхониот суд во Грција – дали ќе го екстрадира поранешниот началник на Петата управа, Горан Грујевски за да му се суди во земјава. До тогаш, иако денеска седнаа на обвинителна клупа, нема да го слушнат обвинението ниту останатите обвинти поранешни високи функционери во УБК, поранешниот директор Сашо Мијалков како и Небојша Стајковиќ и Тони Јакимовски. Тие се товарат за злоупотреба на службената положба и овластување за неколкукратно поскапо плаќање на софтвер за опремата за следење на комуникациите кој го набавиле од британска компанија преку фирмата„Финзи“ на покојниот сведок на СЈО, Коста Крпач. Судијката Џенета Бегтовиќ побара од одбраната појаснување до каде е постапката за екстрадиција на Грујевски пред грчките судови, но иако адвокатот Петар Василев не сакаше да шпекулира со датумот на можна одлука, сепак судењето беше одложено. Дополнително за оваа постапка ниту Грујевски ниту ...
| | веќе видена | слични

Кривичниот суд ќе ја чека одлуката за екстрадиција на грчкиот Врховен суд за поранешниот началник на Петтата управа, Горан Грујевски, па потоа ќе им се суди на Сашо Мијалков и другите обвинети во случајот „Трезор“. На денешното судење, на барање на Судот, адвокатот Петар Василев рече дека постапката за екстрадиција во судот во Солун е во фаза на жалбена постапка и дека Врховниот суд во Грција треба да донесе одлука дали Грујевски ќе биде екстрадиран во Македонија. Според информации од грчките адвокати, жалбената постапка би траела од 3 до 6 месеци. Поради ова судењето за „Трезор“ е одложенон за 29 март, поради, како што објасни судијката, целисходноста на постапката. Тоа е само два дена подоцна од другото судење за Тврдина Таргет во кое се обвинети Грујевски и Мијалков и други екс полициски функционери. -Постапката за екстрадиција на Горан Грујевски е во фаза на жалбена постапка. Првостепениот суд во Солун донесе решение со кое ја прифати екстрадицијата на Грујевски. На ова решение адвокатскиот тим кој го ...
| | веќе видена | слични
19 копии

Судењето за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Трезор“ за набавка на опрема за шпионирање во кој првообвинет е поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, е одложено за 29-ти март. Причина за одложувањето, како што појасни судијката Џанета Бегтовиќ, е бидејќи се чека исходот од жалбената постапка пред Врховниот суд во Грција за обвинетиот поранешен началник на Петтата управа во УБК, Горан Грујевски. На денешното рочиште во Кривичниот суд дојдоа поранешниот директор на УБК, Мијалков, како и поранешниот шеф на неговиот кабинет Тони Јакимовски и поранешниот помошник- министер во МВР Небојша Стајковиќ, сите обвинети во „Трезор“.
| | веќе видена | слични
5 копии

Судењето за предметот „Трезор“ денеска беше одложено поради жалбената постапка што се води пред Врховниот суд во Грција за одлуката за екстрадиција на Горан Грујевски. Неговиот адвокат Петар Василев рече дека вложиле жалба на одлуката за екстрадиција што беше соопштена минатиот месец. Судењето е одложено за 29 март. Грујевски заедно со Никола Бошкоски веќе неколку месеци се во притвор во Грција каде што беа уапсени по издадена потерница на македонските власти, со лажни бугарски пасоши. Во случајот „Трезор“ на СЈО е обвинет и поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, за злоупотреба на државни пари за набавка на софтвер од странство за потребите на Петтата управа. Во обвинението заедно со него опфатени се и поранешниот началник на Петтата управа во МВР, бегалецот Грујевски, ексшефот на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, и поранешниот помошник-министер во МВР, Небојша Стајковиќ.
| | веќе видена | слични

Судењето за случајот „Трезор“ се одложи за на 29 март бидејќи еден од обвинетите поранешниот началник на Петтата управа, Горан Грујевски е во екстрадиционен притвор во Солун. Според одбраната екстрадицијата може и да не се случи до тој период и затоа бараат, наместо на 29 март, судењето се закаже подоцна. Во случајот „Трезор“ првообвинет е поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков.
| | веќе видена | слични
2 копии

Судијката Џенета Бегтовиќ го одложи судењето за случајот на СЈО „Трезор“ за 29 март, оставајќи простор за завршување на екстрадицоната постапка за второобвиниетиот Горан Грујевски заради, како што рече, економично и целисходно водење на постапката. Останатите обвинети во случајот, поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, поранешниот помошник министер Небојша Стајковиќ и екс шефот на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, беа присутни на денешното рочиште. Адвокатот Петар Василев, рече дека тој нема полномошно да му биде бранител на Грујевски, а како што појасни, тој не му е адвокат ниту во постапката за екстрадиција што се води во Грција, туку таму учествува како правен советник на адвокатскиот тим на Грујевски, а грчкиот суд му дозволува да ги следи рочиштата, освен во делот каде што тие се затворени за јавност. Василев информираше дека во врска со екстрадиционата постапка има правосилно првостепено решение со кое се дозволува екстрадиција на Груејвски во Македонија, но оти таквата одлука на солунскиот суд е ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Судот во Грција донел решение со кое се прифаќа барањето на македонските власти за екстрадиција на бегалците Горан Грујевски и Никола Бошкоски. Адвокатот на Грујевски, Петар Василев, рече дека вложиле жалба до Врховниот суд кој треба да се произнесе за решението на првостепениот суд. Василев рече дека по барање на органите на прогонот, Грујевски е во екстрадициски притвор во Грција. Василев рече дека нема ново полномошно од Грујевски да го застапува пред судот во предметот „Трезор“ за кој денеска има судење во Кривичниот суд.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 74 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев никако да седне на обвинителна клупа: Рочиштето за „Поткуп пак одложено

Од:
До кого (е-маил):
Порака: