Милнер нов рекордер по број на асистенции во Лигата на Шампионите

Фудбалерот на Ливерпул, Џејмс Милнер стана рекордер по бројот на асистенциите во Лигата на шампионите. Милнер синоќа во триумфот над Рома ја оствари деветтата асистенција оваа сезона и изби на првото место на вечната листа. До ова достигнување доаѓа по точно 701 минута одиграни најсилното клупско континентално натпреварување. На делба на втората позиција со по осум асистенции во една сезона се Вејн Руни како играч на Манчестер Јунајтед (сезоната 2013/14) и Нејмар кога настапуваше за Барселона (2016/17).
| | веќе видена | слични

Со двата гола во Рим, во поразот од 4:2 против „Рома“, „Ливерпул“ стана клуб со најмногу постигнати голови во една сезона од Лигата на шампиони. Тимот на германскиот стратег, Јирген Клоп играа напаѓачки и офанзивен фудбал, што се гледа од неговите резултати. Со последниот меч во Рим „Ливерпул“ стигна до бројот од 46 постигнат голови, а досегашниот рекорд го држеше „Барселона“, од сезоната 1999/2000. Тогаш каталонскиот гигант ја тресеше мрежата на противниците 45 пати во 16 натпревари.„Ливерпул“ до самиот врв на оваа статистичка категорија стигна со два натпревари помалку. Англичаните ќе имаат можност да го подобрат рекордот во финалето на 26 мај во Киев против „Реал“
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на англискиот Премиерлигаш си постигна ретко виден автогол. Лига на Шампиони Ливерпул е втората екипа по Реал Мадрид која влезе во финалната битка за освојување на европскиот трофеј сезонава, а синоќа малку недостасуваше Рома да направи уште еден чудесен кам-бек по оној против Барселона. Добро почнаа избраниците на Јирген Клоп откако поведоа со голот на Мане и шансите за Италијанците ги сведоа речиси на невозможни, но, интересен автогол си постигна Милнер во чие лице се одби топката која потоа заврши во мрежата од голот на гостинскиот табор. По мечот, искусниот фудбалер се пошегува на своја сметка и запраша „Дали некој знае како може да се извади логото од Лигата на шампионите од лицето?“ алудирајќи на тоа што ударот од топката му оставил белег на своето лице. pic.twitter.com/niNoXBtJPv
| | веќе видена | слични

Ливерпул синоќа загуби од Рома со 4:2, но сепак се пласираше во финалето на Лигата на шампоните. Токму тие два гола кои успеа да ги постигне, направија да срушат уште еден рекорд во Лига на шампиони. Имено, тимот на Ливерпул стигна до неверојатна бројка од 40 погодоци во една сезона во ЛШ, a вкупно 46 сосе квалификациите како рекорд со кој не може да се пофали ни најтрофејниот Реал Мадрид, ниту спектакуларните генерации на Барселона, Баерн Минхен… Но, кога се ќе се собере и одземе, главна причина за ваквата спектакуларна сезона на „црвените“, предводени од Јирген Клоп лежи во страшното трио – Мо Салах – Саидо Мане – Роберто Фирмињо.Ако Ливерпул може посебно со нешто да се пофали, дефинитивно е ова трио, кое синоќа влезе во историјата на Лигата на шампионите. Дури и Реал Мадрид, инаку противник на Ливерпул во финалето на 26 мај во Киев, немал вакво трио по број на голови, иако „кралевите“ со познатото ББЦ (Бејл-Бензема-Кристијано Роналдо) освои три европски титули од последните четири сезони.Триото на ...
| | веќе видена | слични

Џејмс Милнер претрча огромен број на километри на двата натпревари со Рома во полуфиналето во Лигата на шампионите, но покрај пласманот во големото финале во Киев, искусниот играч за врска гостувањето во Рим ќе го памети и по смешниот и несреќниот автогол кој си го даде во првиот дел. Милнер беше погоден од топката во своето лице и го совлада немоќниот Кариус, а со тоа и даде надеж на Рома која до крајот беше на чекор од чудо и обезбедување на продолженија. Токму Милнер беше еден од играчите кои најемотивно го доживеаја пласманот на завршниот меч во елитното натпреварување, а по крајот на средбата покажа и извонредна смисла за хумор со тоа што се истрола самиот себе за комичниот автогол. – Дали некој има било каков совет за добивање лого од Лигата на шампионите на лицето?, – гласи објавата на Милнер која стана хит на социјалните мрежи. Anyone got any tips for getting a Champions League logo off a face? #glowing #uclfinal #whofancieskiev #9assists #minusonegoal pic.twitter.com/niNoXBtJPv — James Milner ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите во „црвено" не само што се пласираа во финалето на Лигата на Шампионите туку и го урнаа рекордот според бројот на постигнати голови во една сезона... Погодокот кој го реализираше Жоржињо Вајналдаум во 25.минута, за водство на Ливерпул против Рома (2:1) беше вкупно 46. за англискиот тим во последните 14. Натпревари во елитното натпреварување. Интересно, ова не е рекорд според бројот на дадени голови во Лигата на Шампионите, туку и на сите европски меѓународни купови. До оваа среда, рекродот го држеше екипата на Барселона, кој датира од сезоната 1999/2000 година. КЛУБОВИ СО НАЈМНОГУ ДАДЕНИ ГОЛОВИ ВО ЕДНА СЕЗОНА ВО ЛШ 2017-18 ЛИВЕРПУЛ 46 голови 1999-2000 БАРСЕЛОНА 45 2013-14 РЕАЛ МАДРИД 41 2002-03 МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД 37 2016-17 РЕАЛ МАДРИД 36 2008-09 БАРСЕЛОНА 36
| | веќе видена | слични

Ливерпул во Рим го брани резултатот од првиот натпревар 5:2 во Лигата на шампиони. Возвратниот резултат засега е 2:2. Во 15. минута се случи тоа што никој не го сакаше. Милнер беше погоден од Ловрен и постигна автогол. Погледнете го тој момент. 
| | веќе видена | слични

Денес Реал Мадрид игра уште еден многу важен меч, а Кристиано Роналдо е нетрпелив да постави уште еден рекорд. Доколку Португалецот вечерва постигне гол против Баерн Минхен, тој ќе постави нов голем рекорд на „Сантиаго Бернабеу“ – најмалку по еден гол во десет последователни натпревари. До овој момент Роналдо постигна гол на последните девет меча на „Сантиаго Бернабеу“, притоа не станува збор за по еден гол, туку вкупно 18. Иначе во ракмите на Лигата на шампиони, Роналдо до овој момент има постигнато вкупно 15 гола. Рекордот е негов од 17 гола во сезоната 2013/14. pic.twitter.com/omlk2Y6pzD — Real Madrid Info (@RMadridInfo) April 30, 2018 Роналдо на чекор до ново врвно достигнување!
| | веќе видена | слични

Досега Кристијано се запиша во изминатите девет натпревари на тој стадион,и не станува збор само за еден гол, туку за вкупно 18. Се започна со двата негови гола против Депортиво Ла Коруња во јануари. Следеше „хет-трик“ во мрежата на Реал Сосиедад, два на Пари Сен Жермен, по два против Алавеш и Хетафе, четири против Жирона, како и прецизни удари во домашните мечеви на Реал против Атлетико Мадрид, Јувентус и Атлетик Билбао. Во Лигата на шампионите оваа сезона Роналдо реализираше вкупно 15 голови. Рекордот од 17 погодоци исто така е негов, и беше  во сезоната 2013/14.
| | веќе видена | слични

Ако Кристијано Роналдо вечерва постигне гол против Баерн Минхен во Лигата на Шампионите, тој ќе постави ново големо достигнување на „Сантијаго Бернабеу“ - барем по еден погодок во десет последователни дуели. Досега Кристијано се запиша во изминатите девет натпревари на тој стадион, и не станува збор само за еден гол, туку за вкупно 18. Се започна со двата негови гола против Депортиво Ла Коруња во јануари. Следеше „хет-трик“ во мрежата на Реал Сосиедад, два на Пари Сен Жермен, по два против Алавеш и Хетафе, четири против Жирона, како и прецизни удари во домашните мечеви на Реал против Атлетико Мадрид, Јувентус и Атлетик Билбао. Во Лигата на шампионите оваа сезона Роналдо реализираше вкупно 15 голови. Рекордот од 17 погодоци исто така е негов, и беше во сезоната 2013/14.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 455 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 357 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 132 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милнер нов рекордер по број на асистенции во Лигата на Шампионите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: