Владата во пламен, Либија пред граѓанска војна

Демонстрантите вчера ја запалија зградата на либиската влада. Само неколку часа претходно, синот на Моамер Гадафи предупреди дека земјата е на работ на граѓанска војна. Демонстрантите цела ноќ се бореа со силите за безбедност за контрола врз Триполи. Дел од нив ја освоија зградата на државната телевизија и ја ограбија. Од покривите снајперисти стрелаа врз толпата, а приврзаниците на Гадафи дивееја, пукајќи од автомобили во движење. Либиските безбедносни сили целосно се повлекоа од меѓународниот аеродром во Триполи и практично со тоа вчера целосно го напуштија главниот град на Либија, објави „Ал џезаира“, повикувајќи се на изјави на очевидци. Според објавената информација, населението се самоорганизира во народни одреди, поради безбедносни причини и за да го задржи редот во градот. - Либија е на работ на граѓанска војна. Или ќе избереме реформи, или ќе тече крв. Ќе се бориме до последниот куршум - му се обрати на народот Сеиф Гадафи. Во говорот долг 40 минути, тој ги демантираше гласините дека ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Франција, Никола Саркози, ја повика Европа да ги запре сите економски врски со Либија и да усвои санкции против таа земја поради насилствата што либиските власти ги извршуваат врз населението. „Барам од министерот за надворешни работи да им предложи на нашите европски партнери да усвојат брзи, конкретни санкции така што сите оние што се вмешани на насилствата ќе знаат дека ќе мора да сносат последици за своите постапки“, се наведува во соопштението од канцеларијата на Саркози. „Би сакал да се запрат сите економски, комерцијални и финансиски врски со Либија“, рече Саркози. Тој уште потенцира дека „Меѓународната заедница не може да остане нем набљудувач на кршењето на човековите права. Претседателот на Европскиот парламент, Јержи Бузек, изјави денеска дека ситуацијата во Либија дошла до „точка од која нема враќање“ и оти тамошниот режим и лидерот Муамер Гадафи го „изгубиле легитимитетот“. „Згрозен сум од најновите вести од Либија. Водењето смртоносна војна против сопствениот народ е чин на ...
| | веќе видена | слични

Либискиот водач им се закани на демонстрантите со егзекуции и порача дека нема намера да поднесе оставка или да избега од државата. Меркел смета дека Гадафи му објавил војна на народот, а Саркози побара Европа да воведе санкции и да ги прекине сите економски врски со Либија Либискиот водач Моамер Гадафи во обраќањето до нацијата порача дека нема намера да се повлече или да избега од државата и се закани дека допрва ќе употреби сила ако биде потребно, наспроти информациите дека веќе наредил авиони да ги бомбардираат демонстрантите. Советот за безбедност на ОН едногласно ги осуди насилствата врз цивилите и побара од Триполи да покаже воздржаност, но не усвои конкретни мерки. Гадафи изјави дека им наредил на армијата и на полицијата да ја преземат контролата врз ситуацијата во свои раце, а приврзаниците ги повика да излезат на улиците и да му изразат поддршка. - Гадафи нема официјална функција за да поднесе оставка. Гадафи е водач на револуцијата, синоним на жртвувањето до последниот ден. Ова е моја земја и ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 1.000 Либијци се убиени како последица на очајничките обиди на лидерот Моамер Гадафи да ја задржи власта, изјави вчера шефот на италијанската дипломатија Франко Фратини. - Не може да се утврди колку точно луѓе се убиени, но сметаме дека се веродостојни процените за убиени 1.000 луѓе - изјави Фратини. По жестоките пресметки, вчерашниот ден помина релативно мирно, но земјата практично е поделена на региони под контрола на Гадафи и на региони под контрола на бунтовниците, па не се исклучува можноста од крвава граѓанска војна. Гадафи, кој вчера изјави дека е спремен „да загине како маченик“, вчера остана и без поддршката од Јусеф Савани, советник во фондацијата на Саиф Гадафи. Полковникот за вчера свика митинг за поддршка, но на Зелениот плоштад во Триполи излегоа одвај 150 луѓе, веејќи либиско знаме и голем портрет на Гадафи. Улиците во Триполи беа невообичаено празни. Мирна вчера беше и ситуацијата во Бенгази и во другите места што повеќе не се под контрола на Гадафи. Луѓето веќе не се чувствуваа ...
| | веќе видена | слични

Либискиот лидер Моамер Гадафи изгубил контрола над поголемиот дел од територијата на својата земја. Министри, дипломати и војници го оставија. Во земјата сега владее анархија. Опозицијата сака да го освои главниот град Триполи, пренесува агенцијата Фокус. Голем број земји од ЕУ ги евакуираа своите граѓани. Италија се подготвува за прилив на бегалци. Околу 300.000 Либијци може да побараат азил во Италија, ако режимот на Гадафи падне. Британското Министерство за надворешни работи конечно успеа да евакуира 300 свои граѓани од Триполи. Во исто време Португалија, Турција, Франција и другите земји од ЕУ веќе евакуираа илјади свои граѓани. Премиерот Дејвид Камерон, исто така, не беше во чекор со меѓународните напори, да се соочи со нови санкции против режимот на Гадафи. Францускиот претседател Николас Саркози повика на преземање на „брзи и конкретни“ мерки, а Белата куќа изјави дека е подготвена за наметнување на кривични санкции. Во исто време Камерон рече дека режимот се уште може да одговори на повиците за ...
| | веќе видена | слични

Досегашниот прв полицаец вели дека Моамер Гадафи е "тврдоглав човек" кој лошо ќе заврши. Прогнозите за Либија се: ако приврзаниците на либискиот лидер денеска излезат на марш во Триполи, тоа дефинитивно би предизвикало граѓанска војна врз племенска основа Вчера беше ден на масовно евакуирање на странци од Либија која и понатаму е во хаос. Ситуацијата во земјата може уште подраматично да се измени по повикот на либискиот лидер Моамер Гадафи денеска да се одржи марш на неговите приврзаници и симпатизери во Триполи, како и барањето од војската и полицијата да го скрши отпорот на бунтовниците. Се стравува дека тоа би можело да предизвика граѓанска војна во Либија врз племенска основа, како што тоа се случуваше во Ирак, особено ако силите на редот тргнат кон Бенгази, кој останува упориште на противниците на Гадафи и каде дел од тамошниот гарнизон на војската им се приклучил на бунтовниците. Голем број либиски војници од либиската армија се дислоцирани во градот Сабратах, западно од Триполи, откако демонстрантите ...
| | веќе видена | слични

Со бомбардирањето на сопствените граѓани за по секоја цена да ја задржи власта либискиот лидер Муамер Ел Гадафи, ја прелеа чашата - светот е единствен во ставот дека Гадафи го загубил легитимитетот да ја води земјата. По вчерашниот едночасовен говор на Гадафи пред своите приврзаници - светската јавност е единствена и во ставот дека либискиот лидер ја загубил врската со реалноста. Гадафи им се закани со смрт на сите стаорци и дрогирани лебарки како што ги нарече учесниците во протестите. „Мажи, жени, девојки и момчиња што го сакате Гадафи. Од утре излезете од домовите сите што ја поддржувате револуцијата Гадафи, славата Гадафи, гордоста на Либија“, изјави Муамер Гадафи, лидер на Либија. Според проценките на странските дипломати, најмалку 1.000 луѓе се убиени во протестите во последните неколку дена, претставници на либиската опозиција тврдат дека таа бројка е најмалку двојно поголема. По крвавите случувања во Бенгази и Трополи веќе се ретки оние кои веруваат дека Гадафи може да остане на власт, прашањето ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Либискиот лидер Моамер ел-гадафи, вети дека “ќе се бори до последната капка крв“ и ќе умре “како маченик“. Нема сомнеж дека тоа, што тој навистина го има во предвид, е оти ќе биде капас, кој создал маченици од сопствениот народ во својот очајнички обид да остане на власт. Тој треба да биде осуден и казнет од меѓународната заедница, оценува во анализа за случувањата во Либија, угледниот “Њујорк Тајмс“, пренесува Нетпрес. Полковникот Гадафи, кој дојде на власт по воен преврат во Либија во 1969 година, владее долго, бескрупулозно и хаотично. Едно од многуте негови злосторства е и бомбашкиот напад врз американскиот патнички авион над шкотското градче Локерби, во 1988 година. Во 2003 година, по неколку години на меѓународни санкции, тој објави дека се откажал од тероризмот и од создавање на нуклерани, хемиски и биолошки оружја. Овие промени беа поздравени и никј не сака да ја види Либија повторно како тоне во изолација. Но, бруталното задушување на антивладините демонстрации во земјата, не остави никаков ...
| | веќе видена | слични

Расте притисокот за изолација на либискиот лидер Моамер Гадафи, откако Советот за безбедност на Обединетите нации ја осуди употребата на сила против цивилите во Либија и повика одговорните да бидат осудени, додека Арапската лига го суспендираше членството на Либија. Протестите во земјата продолжуваат. На you tube се објавени снимки од кои се гледа како демонстранти во северно-западниот град Мисрата го уриваат споменикот на Зелената книга, која е симбол на режимот на Гадафи, бидејќи во Зелената книга се содржани неговата политичка филозофија и систем на владеење. Објавено е и видео со запален голем постер на Гадафи во градот Завија, каде, како што тврдат очевидци, востаниците зазеле три државни нафтени полиња. Нема потврда на информациите кои доаѓаат од Либија бидејќи сите комуикации се прекианти. Бројките за загинати се и натаму различни, од повеќе од триста, според хумантирантеи организации, до околу 1000, како што предупреди денеска италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини. Франција и ...
| | веќе видена | слични

Подржувачите на Гадафи пукаа по улиците на Триполи, откако либанскиот лидер се закани дека ќе се бори до последната капка крв и ќе умре како маченик. - Мажи и жени кои го сакате Гадафи, излезете од домовите и наполнете ги улиците! Излезете од домовите и нападнете ги во нивните дувла, ги повика Гадафи своите приврзаници. Во меѓувреме во Триполи избувнаа нов бран на судири, откако беше објавено дека опозицијата го заземала градот Мисурата. Тоа е првиот голем град во западниот дел на земјата, кој премина под контрола на антивладините сили. Либиската опозиција објави видео запис на „Фејсбук“ на кој се гледа како дмеонстранти го истакнуваат старото знаме на Либија во предградие на Триполи. На друга снимка се гледа како демонстранти прават барикади од бетонски блокови и палат автомобилски гуми за да ги зацврстат своите позиции на плоштад во центарот на главниот град. Нови единици од либиската војска во североисточниот дел на Либија објавија дека преминуваат на страната на демонстрантите. Воените единици во областа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 178 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 222 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 172 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата во пламен, Либија пред граѓанска војна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: