Пенезиќ на крајот од сезоната се повлекува од ракометот

Женскиот ракометен првак на ЖРК Вардар на крајот од сезоната ќе остане без една од најдобрите ракометарки во последните сезони, Андреа Пенезиќ (32 години). Хрватската интренационалка најави завршување на својата професионална играчка кариера.Во интервју за хрватската телевизија „Арена“ таа најави дека ова е нејзина последна сезона и дека од јуни имаа намера да се посвети на семејството и студиите. Пенезиќ претходно ја заврши и репрезентативната кариера во дресот на Хрватска.
| | веќе видена | слични

Француската ракометна репрезентативка Александра Лакрабер дефинитивно потврди дека по крајот на сезоната ќе се раздели со македонскиот првак Вардар, а нејзина следна дестинација ќе биде францускиот клуб Флери. Актуелната пауза и присуството на Лакрабер во својата земја, Флери го искористи за денеска да ја претстави како свое големо засилување за следната сезона, а тоа го направи пред дуелот од домашното првенство против Иси. Лакрабер позираше со дресот на својот иден тим, а денеска и официјално го потпишала договорот со Флери.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тоа значи дека француската репрезентативка ќе настапува во клуб од својата држава. Трансферот на Лакрабер значи дека француската екипа за следната сезона подготува силен тим во борба за добар настап во националната лига и во еврокуповите. Лакрабер барем една сезона ќе игра за Флери. Веста за трансферот ја потврди и нејзиниот менаџер, а ја објавија и француските медиуми./МИА
| | веќе видена | слични

Ракометарката на европскиот вицепрвак ЖРК Вардар, Александра Лакрабер на крајот од сезоната ќе го напушти македонскиот првак и кариерата ќе ја продолжи во француската екипа Флери. Тоа значи дека француската репрезентативка ќе настапува во клуб од својата држава. Трансферот на Лакрабер значи дека француската екипа за следната сезона подготува силен тим во борба за добар настап во националната лига и во еврокуповите. Лакрабер барем една сезона ќе игра за Флери. Веста за трансферот ја потврди и нејзиниот менаџер, а ја објавија и француските медиуми.
| | веќе видена | слични

Извонредниот француски бек на црвено црните по завршувањето на оваа сезона се враќа во својата земја и продолжува во екипата на Флери од централна Франција која пред две сезони ја освои и првата домашна титула. Александра Лакрабер ќе го засили тимот од регионот Лоире и таму ќе остане две години. Имено таа денеска потпиша договор со Флери по што се официјализира нејзиното заминување за кое се говореше неколку месеци. ЖРК Вардар во продолжението од ЛШ на 27 јануари игра токму со екипа од Франција, со Мец кој е и најголем ривал за првото место во четвртфиналната група 2.
| | веќе видена | слични

Уште една ракометарка на крајот од сезоната си заминува од Вардар. Откако Андреа Пенезиќ најави дека на крајот од сезоната најверојатно ќе ја заврши кариерата, женскиот состав на Вардар ќе остане без уште една ракометарка од надворешната линија. Француската репрезентативка Александра Лакрабер потпиша двегодишен договор со Флори и во следната сезона ќе биде дел од екипата која има амбиција да се врати во врвот на францускиот женски ракомет.
| | веќе видена | слични

Тоа што беше од поодамна најавено, сега се реализира, француската ракометарка на Вардар, Александра Лакрабер од следната сезона ќе настапува за Флери.Договорот на Лакрабер со Вардар истекува по завршувањето на оваа сезона, таа нема да го продолжи бидејќи сака да се врати во својата татковина.Лакрабер стави потпис на двегодишен договор со францускиот тим Флери и од следната сезона ќе настапува за тој клуб.Вардар ќе мора да бара засилувања на бековските позиции бидејќи покрај Лакрабер од следната сезона ќе ја нема и Пенезиќ која објави дека најверојатно ќе стави крај на кариерата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Александра Лакрабер дефинитивно оваа година ја завршува приказната наречена ЖРК Вардар. Таа се враќа во својата родна земја, а причината е потпишувањето нов договор со Флери, каде наредните две години ќе го носи дресот и ќе ги брани боите на овој тим. Стратегот на Флери, Кристог Пасан го потврди овој трансфер и изјави дека тимот догодина ќе биде еден од конкурентите во француското првенство и во Европа, по нејзиното доаѓање во клубот.
| | веќе видена | слични

Ракометарката на ЖРК Вардар, Александра Лакрабер, со сигурност го напушта таборот на „црвено-црните“ дами, и на крајот од сезоната заминува од Македонија. За ова и претходно се шпекулираше, но сега е официјално, Лакрабер се договори со ракометниот клуб од Франција, Флери. Александра Лакрабер потпиша договор на две години со новиот клуб. Со сигурност нејзиното доаѓање во Флери ќе биде од огромно значење. Информацијата за трансферот на Лакрабер во татковината е потврдена и од тренерот на Флери.
| | веќе видена | слични

Александра Лакрабер ја игра последната сезона во дресот на македонскиот шампион, ЖРК Вардар. Десниот бек на „црвено-црните“ во следните две години ќе го носи дресот на францускиот тим Флери. Трансферот на Лакрабер го потврди тренерот на Флери, Кристог Пасан, кој ја најави како големо засилување. Нејзиното меѓународно искуство ќе биде од голема помош на тимот за остварување на високо поставените цели.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Новото обвинителство најавено со Предлог законот што го објави вчера премиерот Зоран Заев може да го отвори од почеток предметот „Империја", рече шефицата на ...
сите 572 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 329 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пенезиќ на крајот од сезоната се повлекува од ракометот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: