ЈУВЕНТУС - РЕАЛ МАДРИД: Погодете го точниот резултат


За првите тројца најбрзи прогнозери што ќе типуваат точно за натпреварот со коментар под текстот подаруваме ваучери за бесплатно обложување во „Моцарт“. Првиот добива ваучер од 200 денари, вториот од 150, а третиот од 100 денари Со финалето меѓу Јувентус и Реал Мадрид кое се игра вечерва во Кардиф се затвора сезоната во Лигата на шампионите во фудбал. Во меч во кој нема фаворит јасно е дека ќе има добар фудбал. На ваквите средби секоја прогноза е неблагодарна. На вас е задачата да погодите кој ќе биде резултатот на крајот од дуелот односно во регуларните 90 минути. Оние што ќе бидат најбрзи и со точен резултат ќе бидат добитници на ваучери. * * * ЗА ОВОЈ НАТПРЕВАР - ПОДАРУВАМЕ СО ОБЛОЖУВАЧНИЦИ „МОЦАРТ“: На тројцата најбрзи читатели што точно ќе типуваат ќе им подариме ваучери во вредност од 200 (за првиот), 150 (за вториот) и 100 денари
| | веќе видена | слични
2 копии

Дани Карвахал со провокативна песна го „пецна“ Жерард Пике за време на шампионската прослава на Реал Мадрид во шпанската Примера, а неколку недели по овој настан, двајцата мораа да се сретнат за време на репрезентативниот собир кој го организираше Лопетеги во пресрет на квалификацискиот меч со Македонија кој се игра утре во Скопје. Десниот бек на Реал Мадрид беше застанат од страна на новинарите да даде изјава за тоа како Пике ја примил провокативната посвета во прво лице, а со својата изјава само докажа дека има фантастичен однос со стоперот на Барселона кој е познат по тоа што дава зајадливи коментари за Реал Мадрид. – Кога се видовме, тој ми честиташе за сезоната и пријателски ме прегрна. Се е расчистено меѓу нас, нема никаков проблем, – вели Карвахал за шпанските медиуми.
| | веќе видена | слични

УЕФА ја објави листата на најдобри екипи според коефициентот. Реал Мадрид веќе четврта година по ред е убедливо прв. Од екипите од Македонија само Вардар е меѓу првите 300 во Европа, односно на долната 255-тта позиција. Шпанија е убедлива кај репрезентациите додека Македонија со коефициент од 5,6 е на 42 место од вкупно 54 селекции. Албанија е 37-ма. Инаку, позициите се одредуваат според коефициентите на федерациите за сезоните 2012/2013 и 2016/2017.
| | веќе видена | слични
2 копии

Синот на легендата на македонската кошарка Врбица Стефанов, 12-годишниот Рубин, ќе настапи во дресот на Реал Мадрид на силен турнир, чиј организатор е токму „кралскиот“ тим, објави Спортмедиа . Кошаркарот на МЗТ Скопје е еден од најмладите играчи во историјата на македонската кошарка кој добил покана од кошаркарскиот гигант Реал Мадрид да настапи на турнирот кој се одржува 20 години. Синот на Врба игра на позицијата плејмејкер, а во многу потези потсетува на својот татко. Кога ќе тргне кон кошот, Рубин делува незадржливо за своите врсници.
| | веќе видена | слични

За сите навивачи, симпатизери, а особено за играчите, тренерот и оние кои работат во клубот овој податок е неверојатен и сите треба да бидат горди, а другите клубови љубоморни. Ќе болдираме, бидејќи ова е за респект. Реал Мадрид успеал да постигне гол на сите можни натпревари одиграни во сезоната 2016/2017. Тука влегуваат сите натпреварувања почнувајќи од Куп, првенство, Лига на шампиони, Светско клупско првенство, Супер Куп на Европа и пријателски. Првиот официјален натпревар Реал го одигра на 9 август 2016-та кога во финалето од Супер Купот на Европа ја совлада Севиља со 3:2. Истиот месец славеше 5:3 на пријателска средба против Реимс, а потоа на 21-ви и 27-ми август ги доби првите две првенствени натпревари. На гости со Реал Сосиедад 0:3 и дома со Селта 2:1. Серијата на голови ја почнаа со пехар во финалето од Супер Купот на Европа и ја завршија на најдобар можен начин, а тоа е трофеј број 12 во Лига на шампионите, совладувајќи го Јувентус со 4:1. Највисокиот триумф Европскиот првак го оствари во Копа Дел ...
| | веќе видена | слични

Шпанија | Дефанзивецот на Барселона, Жерард Пике вели дека доминацијата на „Каталонците“ придонела Реал Мадрид да парадира и за освоен трофеј од Купот на Шпанија... Реал Мадрид стана првиот клуб кој успеа да ја одбрани титулата од Лигата на шампионите, откако во Кардиф со 4-1 го совлада Јувентус. На новиот успех во Европа, „Кралевите“ ја придодадоа и титулата од Шпанија. Но за Жерард Пике, овој успех не може да се споредува со доминацијата на Барселона од пред неколку сезони. „Не може да го споредите она што ние го освоивме изминатите сезони, со она што Реал Мадрид го освои во последните две сезони” – вели дефанзивецот на Барса. „Нашата доминација го натере Реал Мадрид да прави победничка парада и за освојување на трофејот од Копа дел Реј”. „Денот кога ние ќе правиме парада за триумф во Купот, тогаш ќе можете да кажете дека Реал Мадрид доминира”. Барселона оваа сезона ја заврши само со трофејот од Копа дел Реј, „Каталонците“ веруваат дека ова е неуспех, па немаше никаква прослава. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Жерард Пике одново го „пецна" Реал Мадрид, вели дека поради доминацијата на Барса, „Кралевите" правеле победничка парада дури и за трофејот од Копа дел РејРеал Мадрид стана првиот клуб кој успеа да ја одбрани титулата од Лигата на шампионите, откако во Кардиф со 4-1 го совлада Јувентус.На новиот успех во Европа, „Кралевите“ ја придодадоа и титулата од Шпанија.Но за Жерард Пике, овој успех не може да се споредува со доминацијата на Барселона од пред неколку сезони.„Не може да го споредите она што ние го освоивме изминатите сезони, со она што Реал Мадрид го освои во последните две сезони” – вели дефанзивецот на Барса.„Нашата доминација го натере Реал Мадрид да прави победничка парада и за освојување на трофејот од Копа дел Реј”.„Денот кога ние ќе правиме парада за триумф во Купот, тогаш ќе можете да кажете дека Реал Мадрид доминира”.Барселона оваа сезона ја заврши само со трофејот од Копа дел Реј, „Каталонците“ веруваат дека ова е неуспех, па немаше никаква прослава.
| | веќе видена | слични

Шпанскиот репрезентативец никако да прекине со провокациите кон „кралскиот“ клуб… Одбранбениот фудбалер на Барселона повторно ги провоцира своите најголеми ривали, иако „кралевите“ ја освоија двојната круна оваа сезона (Лига на шампиони и Примера). „ Не можат да се споредат двете последни сезони на Реал со она што Барселона го направи во последните години. Кога ќе видите дека Барса организира прослава само кога ќе го освои Кралскиот куп, тогаш можеме да говориме за големата ера на Реал “, рече Пике, па додаде: „ Ние тоа го постигнавме, ги натеравме да го слават трофејот во 2011. година, додека Барса славеше двојна круна, Примера и ЛШ “. Можеби Пике би требало малку подобро да ги погледне витрините со трофеи на Барселона, бидејќи Каталонците имаат „само“ пет титули во ЛШ, во однос на 12-те на Реал Мадрид.
| | веќе видена | слични

Двојната круна на Реал Мадрид и понатаму е топ тема во Шпанија, но и причина за препукување помеѓи играч на Реал и Барселона. Новинарите постојано го ловат Пике за посебни изјави во кои има секогаш некоја специфичност, и потоа доаѓаат изјава и од спротивниот табор. “ Невозможно е да се спореди она што ние го направивме во изминатите години со она што Реал го направи во последните две сезони. Го постигнавме тоа да Реал Мадрид направи славеничка парада поради освојување на Кралскиот куп “. “ Кога ние ќе направиме таква парада после освојување на Кралскиот куп, тогаш може да зборуваме за доминација на Реал “. По ова сигурно ќе дојдат и реакции од Мадрид кои ќе бидат испратени до Жерар Пике, кој сезонава со Барселона немаше некој спектакуларен успех.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 110 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 211 | | | веќе видена

Грчкото собрание денес треба да гласа за протоколот за пристапување на Македонија во НАТО откако вчера доби зелено светло на Комитетот за надвореша политика и ...
сите 139 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Од нив, 14 пациенти се стабилни и се во добра здравствена состојба. Двајца пациенти се на респираторна машина и се во животозагрозувачка состојба. Тројца ...
сите 188 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Интегрален текст од обраќање Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани членови на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Почитувани ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЈУВЕНТУС - РЕАЛ МАДРИД: Погодете го точниот резултат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: