Мама 365

Велат, децата се нашето најголемо богатство! Ако навистина така се мери колку е човек богат, тогаш Деспотовски веќе неколку дена се едни од најбогатите луѓе во светот. На три биолошки, Јана и Јован одлучија да згрижат уште едно дете за да го збогатат семејството. Добро организираната мама, најде време за да одговори и на прашањата на Мама365. Мама365: Како се случи Иво? Кој посака? Кој одлучи? Јана Дуковска-Деспотовска: Уште од самиот почеток на нашата врска со Јово се договоривме дека без разлика дали и колку наши деца ќе имаме, едно мора да посвоиме. Бидејќи имаме три биолошки, Андреј (11), Ана (8) и Нина (5), се одлучивме да станеме згрижувачко семејство. Со тоа, од една страна ќе помогнеме на едно оставено детенце, а од друга страна нема да го земеме редот на семејствата кои чекаат за посвојување на дете. Иако, тоа е поголем ризик за нас како семејство, сметавме дека така е најисправно за сите. И така Иво дојде во нашето семејство како четврт член. Мама365: Првиот поглед, првиот контакт остануваат до ...
| | веќе видена | слични

Велат, децата се нашето најголемо богатство! Ако навистина така се мери колку е човек богат, тогаш Деспотовски веќе неколку дена се едни од најбогатите луѓе во светот. На три биолошки, Јана и Јован одлучија да згрижат уште едно дете за да го збогатат семејството. Добро организираната мама, најде време за да одговори и на прашањата на Мама365. Мама365: Како се случи Иво? Кој посака? Кој одлучи? Јана Дуковска-Деспотовска: Уште од самиот почеток на нашата врска со Јово се договоривме дека без разлика дали и колку наши деца ќе имаме, едно мора да посвоиме. Бидејќи имаме три биолошки, Андреј (11), Ана (8) и Нина (5), се одлучивме да станеме згрижувачко семејство. Со тоа, од една страна ќе помогнеме на едно оставено детенце, а од друга страна нема да го земеме редот на семејствата кои чекаат за посвојување на дете. Иако, тоа е поголем ризик за нас како семејство, сметавме дека така е најисправно за сите. И така Иво дојде во нашето семејство како четврт член. Мама365: Првиот поглед, првиот контакт остануваат до ...
сите 26 | | | веќе видена

За себе вели-мене ми е препуштен најубавиот дел во семејната компанија. Модната креаторка на компанијата „Линеа“, Славица Басаровска, со години го создава идеалниот изглед на секоја дама. Боите, дезените, формите и моделите се нејзина секојдневна преокупација. Што да се сокрие а што да се потенцира, како да се почувствува задоволството пред огледало? Во интервју за Мама365, Басаровска открива и за тоа што и ги отвара греативните погледи и што ја мотивира додека работи. Мама365: Нежни на допир, пријатни на себе, привлечни пред огледало. Колку е тешко жена да креира за жена и притоа да го привлече нејзиното внимание со најголемата пасија-гардеробата? С.Б: Исклучиво задоволство, не постои тежина во тој процес. Знаете како и најтешката работа станува наједноставна, кога се работи со љубов. Мама365: Изборот на материјал е 50% од успешната креација. Што избирате за вашите клиенти да бидат модерни а во исто време и да се чувствуваат удобно? На што треба и самите да внимаваат при изборот? С.Б: На прво место е ...
сите 6 | | | веќе видена

Изреката “трпение спасение” по се изгледа е навистина точна! Истражувањата откиле дека генетскиот материјал на нестрпливите луѓе многу побрзо старее од генетскиот материјал на трпеливите луѓе. Посебно се загрозени жените на кои трпението не им е јака страна. Научниците сеуште не се сигурни како трпението го забавува процесот на стареењето но се претпоставува дека станува збор за отсуство на стресот кој има способност да ја оштети ДНК, односно поради фактот што нетрпеливите луѓе се по природа импулсивни, што придонесува да одберат понездрав начин на живот обременет со стресови. Последиците од оваа појава, според истражувањето, се повоочливи кај жените отколку кај мажите. Оваа зачестеност кај жените се препишува на хормонските разлики. The post Научниците велат: Трпеливите луѓе поспоро стареат appeared first on Мама365 .
сите 7 | | | веќе видена

Во текот на бременоста неколку медицински состојби можат да предизвикаат компликации и да ја класифицираат самата бременост во групата на високо ризични бремености. Пред се тоа се состојбите на висок крвен притисок, проблеми со дишењето, заболувања на бубрезите, кардиоваскуларни заболувања, дијабетес, присуство на автоимуни заболувања, сексуално преносливи инфекции или хронични инфективни заболувања. Сите овие горенаведени медицински состојби можат да бидат потенцијален ризик за здравјето како на мајката така и на нејзиниот плод. Освем овие, како фактор на ризик се наведува и историјата на претходни абортуси, проблеми во минатите бремености или семејната историја на генетски нарушувања. Состојби кои се најчести и за жал доколку не се лекуваат фатални се ЕПХ генозата и преекламсијата. Тие резултираат со висок крвен притисок, зголемено пристуство на протеини во урината и отоци. The post Состојби кои доведуваат до високо ризична бременост appeared first on Мама365 .
сите 2 | | | веќе видена

Проблемите со опстипацијата во бременоста на најефикасен начин може да ја решите со користење на тн. “волуменски” природни лаксативи. Тие делуваат на тој начин што преку нивниот внес се набабрува слузта во цревата која што го притиска ѕидот на цревата и го зголемува волуменот на столицата со што го олеснува празнењето. Природни волуменски лаксативи се пред се лененото семе (Lini semen) и семето од индиската пченица (Plantaginis ovatae). При конзумирањето на овие семенки неопходно е конзумирање на поголема количина на течности. Во бременоста не е препорачливо да се користат тн. ” надразнителни ” лаксативи, како што се кора од крушина – крковина (Frangulae cortex) и лист од сена – мајчин лист (Sennae folium) . Нивната употреба не се препорачува бидејќи при тоа се зголемува ризикот од можна појава на предвремени контракции. The post Употреба на природни лаксативи во бременоста appeared first on Мама365 .
сите 2 | | | веќе видена

Никотинот може да предизвика забрзано чукање на срцето, зголемен крвен притисок и да ги зголеми ризиците за срцев удар. За среќа, со редовно конзумирање на одредени хранливи намирници, лесно може да го исчистите никотинот наталожен во вашето тело. Ако пушите никотинот останува во вашето тело три дена. Меѓу другото, тој им штети и на клетките на кожата затоа е препорачливо да конзумирате поголема количина на витамин Ц кој е вашиот најголем сојузник против негативното делување на никотинот. Спанаќот кој во својот состав содржи Б9 витамин е одличен исфрлувач на никотинот од човековиот организам. Брокулата подедува големо количество на витамините Ц и Б5, а токму витаминот Б е задолжен за многу важни процеси во организмот. Со честото конзумирање на брокула, важиот метаболизам ќе работи беспрекорно а и белите дробови ќе бидат исчистени од никотин. The post Брокулата е природен елиминатор на никотин од организмот appeared first on Мама365 .
сите 13 | | | веќе видена

За денешниот ручек ви предлагаме да подготвите вкусна солена торта од ориз каде доминира прекрасната мешавина на вкусови од пилешко месо и домати. Потребни состојки: 150гр. ориз 250гр. чадено пилешко 150гр. излупени, исецкани домати 250гр. моцарела 3 главици кромид 2 лажици ситно сецкан босилек 3 јајца Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Премачкајте долгнавест калап за печење ролат со малку масло. Обложете го со хартија за печење. Сварете го оризот во вода со малку сол, околу 20 минути. Исцедете го и оставете го на страна малку да се излади. Во голем сад измешајте ги оризот, сецкано пилешко, доматите, 200гр. моцарела, кромид, јајца и босилек. Зачинете со бибер по вкус. Смесата треба да е добро измешана. Префрлете ја смесата со оризот во подготвениот калап. Одозгора додадете го остатокот од моцарела. Печете ја тортата од ориз 20 минути додека да добие златно жолта боја. Оставете ја да одстои 5 минути во калапот пред да ја извадите. Декорирајте по желба. The post Рецепт: Солена торта со ...
сите 43 | | | веќе видена

Ако сакате да имате здрава и негувана кожа на лицето никогаш не ги правете овие две грешки поради кои кожата навистина страда. – Никогаш не ја заборавајте хидратантната крема Хидратантната крема освен што и ја овозможува потребната влажност на кожата во текот на денот, истовремено ја штити од непријатните надворешни влијанија. – Никогаш не заборавајте да ја исчистите кожата на лицето пред легнување Без разлика дали сте носеле шминка во текот на денот или не, задолжително одвојте време за чистење на лицето пред спиење од сите нечистотии кои се наталожиле во текот на денот. Доколку не го направите тоа кожата ќе биде спречена во процесот на самообновување во текот на ноќта. The post Две најчести грешки поради кои кожата на лицето страда appeared first on Мама365 .
сите 9 | | | веќе видена

Неможноста партнерите на природен начин да добијат потомство подлежи на низа медицински дијагностички процедури со цел да се открие причината што доведува до таа несакана ситуација. Според Американското здружение на гинеколози и акушери, најчеста причина за неможноста еден пар да зачне е запушувањето на јајцеводите кај жената, нивно оперативно одстранување или ендометриоза. Исто така голема улога игра и староста на жената. Причинител може да биде и машкиот стерилитет од сите степени. Најтежок степен на машки стерилитет е азооспемијата кога спрематозоидите можат да се најдат само во седиментите на спермата. Исто така, како причинители на неможноста да се зачне по природен пат се наведува и синдромот на полицистични јајници, отсуството на овулација а понекогаш и постоењето на тумори на матката кои мораат да бидат отстранети пред да се пристапи кон вештачко оплодување. Сепак кај дур 30 % од паровите кои што се соочуваат со овој проблем не може да се утврди причинителот. Во тој случај тие се групираат во ...
сите 3 | | | веќе видена

Вкусен чокаден десерт во кој ќе ужива целото семејство. Потребни состојки: 50 гр. путер 2 чаши шеќер 2 големи јајца 3 лажици ванила 2 чаши брашно ¾ чаша какао 1 и ½ лажичка сода 1 лажичка сол 1 и ¼ чаша парчиња чоколадо Начин на приготвување: Започнете со путерот и шеќерот. Измешајте ги заедно, додека не добиете хомогена смеса. Додаде едно јајце кон готовата смеса. Продолжете да мешате, додека собирате добро од сите страни на чинијата, за да не останат неизмешани делови. Ставете го вториот јајце и продолжете да мешате. Додајте ванила и оставете настрана. За да креирате од смесата вистинско чоколадно чудо, истурете во друг сад на едно место одбрашното, какаото, сода бикарбона и сол. Сувата смеса додавајте ја кон првата, но имајте на ум дека спојувањето помеѓу двете е подобро да се случува на мали порции и со продолжено мешање. Кога веќе сè е во еден сад, доаѓа време за додавање на чоколадните парченца. Со помош на лажица направете мали топченца и ставајте ги врз хартија за печење. Откако ќе ги наредите, ...
сите 11 | | | веќе видена

Нема ништо абнормално во тоа детето да е срамежливо. Многу деца се срамежливи но тоа не е сигурен знак дека кај детето постои социјална фобија. Децата со социјална фобија преживуваат екстремни потешкотии при секојдневните активности и ситуации во кои што се наоѓаат во друштво на други деца. Потешкотиите што детето ги манифестира најчесто се страв од гласно читање на час, избегнување на разговор со возрасни луѓе, неприфаќање на игра во група или останат вид на групни активности. Најчесто првиот знак што родителите го приметуваат кај детето а што укажува на можна појава на социјална фобија е црвстото одбивање на детето да оди на училиште или во градинка. Децата кои што страдаат од социјална фобија често имаат негативни уверувања кои придонесуваат за појава на видлива анксиозност кога станува збор за потенцијален контакт со друштвеното опкружување. Најчесто децата размислуваат во правец- знам дека ќе се пострамотам, знам дека ќе згрешам и сите ќе ми се смеат, знам дека луѓето ќе мислат дека сум глупав/а, нема ...
сите 3 | | | веќе видена

Претераната употреба на таблети за намалување на болката може да доведе до појава на проблеми со слухот, особено кај машката популација. На овој ризик фактор особено внимание треба да обрнат младите мажи под 40 години-предупредуваат американските научници од Харвард. До овој заклучок тие дошле истражувајќи 26,000 испитаници во период од две децении. Лековите кои се поврзуваат со благите или посериозните проблеми со намалување на слухот се пред се парацетамолот и ибупрофенот. The post Истражување: Таблетите против болки можат негативно да влијаат на слухот appeared first on Мама365 .
сите 4 | | | веќе видена

Доколку имате регуларен менструален циклус, доволно е внимателно обележување на датумите во календарот за да добиете претстава кога настапуваат можните денови на овулација. Но, да напоменеме, броевите што подолу во текстот ќе ги сретнете се генерализирани податоци, некои жени можно е да имаат рана или задоцнета овулација. Формулата за добивање на приближното време на овулирање е многу едноставна. Од вкупниот број на денови на циклусот се одземаат 16 дена, а потоа се додаваат 4. Пример-ако циклусот ви трае 28 дена, 28-16=12 , 12+4=16, значи можната овулација ќе се случи во периодот од 12 до 16 ден. За прв ден од циклусот се смета првиот ден од менструалното крварење. The post Формула која го одредува приближното време на овулирање appeared first on Мама365 .
сите 6 | | | веќе видена

Во текот на ноќта додека спиеме во нашето тело се излачува мелатонин, а за неговото создавање потребно е да се спие во целосно затемнета просторија. Мелатонинот е хормон кој што му помага на нашето тело да го активира масното ткиво кое произведува топлина, а со самото тоа се согоруваат повеќе калории. До неодамна се сметало дека адипозното масно ткиво кое помага во терморегулацијата на телото го губиме уште во детството, но најновите студии покажале дека и возрасните луѓе сеуште го имаат и тоа е она исто масно ткиво кое се активира со вежбање или изложување на ниски температури. За да слабеете и додека спиете, лекарите препорачуваат да спиете во проветрена соба без греење а при тоа таа да биде целосно затемнета. Темнината ќе го активира мелатонинот, а ниската температура на воздухот ќе го активира адипозното масно ткиво кое пак заедно со мелатонинот ќе овозможи лесно губење на килограмите дури и кога спиете. The post Спиејќи во ладна и темна соба го забрзувате слабеењето appeared first on Мама365 .
сите 6 | | | веќе видена

Доколку досега не сте го пробале овој напиток, не губете време, постапката заа неговата подготовка и не е толку комплицирана како што ви изгледа. Потребни ви се следниве состојки: 1,5 килограм исчистена тиква 3 литри вода 1 килограм шеќер 1 шишенце екстракт со вкус на кајсија Начин на подготовка: Тиквата исецкајте ја на ситни парчиња, ставете ја во длабок лонец и варете ја во 3 литри додека не омекне. Варената тиква посипете ја со шеќерот. Изблендирајте. Оставете го пирето од тиква целосно да се олади, повремено мешајќи го додека не се стопи шеќерот во целост. Откако ќе се олади ставете го екстрактот од кајсија и пресипете го сокот во стаклени шишиња. Чувајте го во ладилник. The post Научете како се прави сок од тиква и уживајте во неодоливиот вкус appeared first on Мама365 .
сите 22 | | | веќе видена

Салата со јајца и млад кромид-пролетен оброк полн со витамини, минерали и протеини, а содржи само околу 200 калории. Потребни ви се само три состојки: 5 јајца 3 млади кромидчиња 4 лажици павлака со ниска количина масти Подготовката е многу едноставна. Јајцата се готват тврдо варени а потоа се лупат и се сечат на коцки. Кромидот се сече на помали парченца. Состојките се мешаат со павлаката и се посолува по вкус. The post Рецепт: Пролетна крем салата со јајца appeared first on Мама365 .
сите 25 | | | веќе видена

Постојат многу причини зошто да си посакате добро утро со една чаша свежо исцеден сок од портокал. Позитивните придобивки по вашето здравје се огромни. Имено, до сега во неколку наврати научниците докажале дека состојките во портокалот драстично го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни болести, дијабетес тип 2, од леукемија и рак на дебелото црево. Свежо исцедениот сок од портокал содржи антиоксиданси, меѓу кои и моќните хесперидин и нарингинин, кои се најголеми сојузници на организмот против слободните радикали, кои пак се главни виновници за појава на канцерогените клетки. Поради својот богат витамински и минерален состав, портокалите претставуваат одличен извор на енергија. Од витамините во својот состав ги содржат витаминот Ц, витамини од Б комплексот, А и Е, а од минерали содржат многу калциум, како и магнезиум, фосфор и калиум како и бета-каротен. The post Чаша свежо цеден сок од портокал е чаша здравје appeared first on Мама365 .
сите 9 | | | веќе видена

Богат со антиоксиданси, лукот е одличен лек против воспалителни процеси во човековиот организам. Благодарение на антибактериското и антиоксидативното својство лукот покрај тоа што се користи како моќен природен препарат против настинки и грип, се покажал и како ефикасен лек при лекување на болки во увото, односно инфекции на увото и ушните канали. Ако ве боли увото излупете едно чешне лук и отстранете му ги краевите. Лукот добро истолчете го, ставете капка-две маслиново масло, промешајте и процедете ја течноста. Капнете две капки во болното уво и оставете да делува. The post Домашен лек против болно уво од лук appeared first on Мама365 .
сите 13 | | | веќе видена

Жени грижете се за себе, не очекувајте мажите да го трошат своето време угодувајќи ви постојано. Сакајте се себе, бидете полни со самодоверба и не очекувајте секогаш мажот да се грижи за вас. Често се случува, по одредено време поминато во врска, жените да почнат да се потпираат на мажот во врска со храна, облека, забава и целиот живот, а тоа не е добро. Убаво е чувството некој да се грижи за вас, но сепак најдобро е самите да се грижите за себе. The post Жени, грижете се за себе appeared first on Мама365 .
сите 7 | | | веќе видена

next