Овации и аплауз за Никола Груевски на Конгресот во Валандово


2 копии

Груевски како и 411 делегати денес и утре ќе присуствуваат во Валандово на изборот на новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, а како единствен кандидат е кандидиран досегашниот генерален секретар на партијата Христијан Мицкоски.
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва присуствуваше на состанок на општинскиот комитет на партијата во Кисела Вода. Новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ со аплауз и овации беше пречекан во преполната сала, каде партиските членови топло го примија и го поздравија. На состанокот се разговараше за актуелната политичка ситуација, начинот на дејствување во периодот што следи, како и реорганизација на општинскиот и месните комитети. 
| | веќе видена | слични

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев, новиот координатор на пратеничката група во Собранието, призна дека Албанците се тие кои што ги испратија во опозиција. Но вели дека партијата е во процес на реформирање, а новото раководство ќе се погрижи за креирање нови политики за соработка со Албанците, без да посочи партија. Но политичкиот аналитичар, Џелал Незири, смета дека ВМРО-ДПМНЕ, пред се треба да ја смени политичката реторика кон Албанците, почнувајќи со поддршка кон албанскиот јазик. „Потребни се конкретни дејствија, долгорочни стратегии за овие влошени односи да се подобрат. Многу е полесно да се влошуваат односите отколку да се подобрат, многу полесно е да се изгуби довербата отколку истата да се изгради, ВМРО-ДПМНЕ ја чека многу тешка работа, ќе биде потребна долгорочна стратегија за да се изгради повторно мост за комуникација со албанската јавност“, смета Незири. Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, пред два изборни циклуси, за време на изборната кампања инсистираше на поддршка од ...
| | веќе видена | слични

Вистински политичар би умеел да ја искористи можноста во последната беседа да остави белег за децении. Но, Иванов има насушна потреба иднината на сите нас да ја бои според мрачните тонови на неговата денешница. Годинешното собранијско обраќање на претседателот Иванов заслужува да се нарече историско. Море и повеќе од тоа, како епохален чин достојно за паметење. Не поради стилот на говорот и тежината на пораките, понудената визија, некој мудар осврт кон состојбите или грамадната величина од калибар на татко на нација. Историското и епохалното во обраќањето на Иванов не беше говорот и содржината, туку тој самиот. Во улога на последен изданок на соц-реалистиката плејада функционери изникнати и формирани според матрицата на хомо-советикус алхемија на идеолошка крутост, парохијална интелектуалност и национална митологија. Предаден од сопствената едвај прикриена несигурност и лабилна самодоверба, Иванов наликуваше на носталгичен прототип на југословенската номенклатура, како последен Добрица Чосиќ академски ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли вчера му го честиташе изборот на Христијан Мицковски за нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ. -Вашето стапување на оваа важна функција доаѓа во време на можност за голем напредок на Македонија во насока на аспирациите за безбедност, просперитет и инклузивна демократија, целосно интегрирана во НАТО и ЕУ. Како најголема опозициона партија во Собранието, го повикуваме ВМРО-ДПМНЕ да игра конструктивна улога во зајакнувањето на демократските процеси и владеењето на правото, како и унапредување на односите со соседите. САД очекува продолжување на соработката со Македонија, како со владата така и со опозицијата, се вели во честитката од Бејли до новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ. Мицковски дојде на местото на Никола Груевски кој беше прогласен за почесен претседател на партијата.
| | веќе видена | слични
4 копии

Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, испрати честитка до новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Честитки за Вашиот избор за Претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Вашето стапување на оваа важна функција доаѓа во време на голема можност за напредок на Македонија во насока на аспирациите за безбедност, просперитет и инклузивна демократија, целосно интегрирана во НАТО и Европската Унија. Како најголема опозициска партија во Собранието, го повикуваме ВМРО-ДПМНЕ да игра конструктивна улога во зајакнувањето на демократските процеси и владеењето на правото, како и унапредување на односите со соседите“, стои во честитката.
| | веќе видена | слични
7 копии

Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, му го честита изборот на Христијан Мицкоски за лидер на ВМРО-ДПМНЕ. „Вашето стапување на оваа важна функција доаѓа во време на голема можност за напредок на Македонија во насока на аспирациите за безбедност, просперитет и инклузивна демократија, целосно интегрирана во НАТО и Европската Унија. Како најголема опозициска партија во Собранието ја повикуваме ВМРО-ДПМНЕ да игра конструктивна улога во зајакнувањето на демократските процеси и владеењето на правото, како и унапредување на односите со соседите“, стои во честитката. Понатаму се додава и дека САД очекуваат продолжување на соработката не само со Владата туку и со опозицијата и во врска со соочувањето со глобалните закани како тероризмот. „Се надеваме дека во 2018 година ќе изградиме уште посилни односи помеѓу нашите две држави“, стои во неговата честитка.
| | веќе видена | слични

Дали ВМРО-ДПМНЕ ги прави првите чекори за затоплување на односите со дипломатите. Ако во текот на декември од ВМРО-ДПМНЕ беше издаден проглас кој Груевски решително го прочита пред ДИК во клучните моменти за решавањето на приговорите за прегласување што значително фрли лоши искри, сега имаме потег кој укажува дека сојстојбите на конфронтации и остар тон мора да се надминат. Ваквите почетни заклучоци ги извлекуваме од честитката која американскиот амбасадор Џес Бејли ја упати до Христијан Мицкоски новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, а истата е објавена и на веб страната на партијата. „Честитки за Вашиот избор за Претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Вашето стапување на оваа важна функција доаѓа во време на голема можност за напредок на Македонија во насока на аспирациите за безбедност, просперитет и инклузивна демократија, целосно интегрирана во НАТО и Европската Унија. Како најголема опозициона партија во Собранието, го повикуваме ВМРО-ДПМНЕ да игра конструктивна улога во зајакнувањето на демократските процеси и ...
| | веќе видена | слични

„Како најголема опозициона партија во Собранието, го повикуваме ВМРО-ДПМНЕ да игра конструктивна улога во зајакнувањето на демократските процеси и владеењето на правото, како и во унапредување на односите со соседите. САД очекува продолжување на соработката со Македонија, како со владата така и со опозицијата“, порача вчера американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли. Амбасадорот Бејли му го честиташе изборот на Христијан Мицковски за лидер на ВМРО-ДПМНЕ и му порача да соработува на зајакнувањето на демократијата, владеењето на правото и подобрување на односите со соседите, дознава НоваТВ. Во честитката уште се додава дека стапувањето на Мицкоски на таа функција доаѓа во време на можност за голем напредок на Македонија во насока на аспирациите за безбедност, просперитет и инклузивна демократија, целосно интегрирана во НАТО и ЕУ.
| | веќе видена | слични

- Вашето стапување на оваа важна функција доаѓа во време на голема  можност за напредок на Македонија во насока на аспирациите за безбедност, просперитет и инклузивна демократија, целосно интегрирана во НАТО и Европската унија. Како најголема опозициона партија во Собранието, го повикуваме ВМРО-ДПМНЕ да игра конструктивна улога во зајакнувањето на демократските процеси и владеењето на правото, како и унапредување на односите со соседите. САД очекува продолжување на соработка со Македонија како со владата, така и со опозицијата, во врска со овие напори од огромно значење, како и соочување со глобалните закани како тероризмот, напиша американскиот амбасадор во честитката до Мицкоски .
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 247 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 157 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Овации и аплауз за Никола Груевски на Конгресот во Валандово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: