Хет трик победа за Хамилтон

Луис Хамилтон од тимот на Мерцедес ја освои својата трета победа по ред со леснотија на трката во Шангај, водеќи од стартот па се до последниот круг. Мерцедес повторно покажа дека е класа над сите останати, Нико Розберг го освои второто место, со што тимот на Мерцедес успеа да сврзе три по ред 1-2 подиуми. Фернандо Алонсо го освои третото место со што ова беше првиот подиум за Ферари во оваа сезона. Даниел Рикардо беше на четвртата позиција, додека пак актуелниот шампион – Фетел заврши на петтата позиција откако му беше кажано преку радиото да го пропушти неговиот помлад колега на патеката откако доби известување преку радиото заради тоа што Рикардо беше побрз на посвежи гуми во тој момент. Но Германецот не го пропушти колегата без борба се до 26тиот круг кога Фетел конечно направи простор со што по втор пат беше престигнат на патеката од младиот Рикардо. Победата на Хамилтон му го донесе првиот ‘хет трик’ во кариерата откако победи на патеките во Малезија и Бахреин. Британецот можеби ќе имаше и 4 победи ...
| | веќе видена | слични

Ако по утрото денот се познава, веројатно пред нас е уште една „досадна“ сезона од Светскиот шампионат во Формула 1, освен ако не сте навивал на тимот на Mercedes. По Бахреин и Малезија, во Кина Луис Хамилтон од Mercedes стигна до третата последователна победа во сезоната, а тимот до третата еден-два победа. Хамилтон до првата позиција стигна со време од 1:35:09.651 и уште еднаш зад себе го остави својот тимски колега Нико Розберг. Конечно добра трка за Ferrari, ако се земе предвид дека до третата позиција и последното место од победничкиот пиедестал стигна Фернандо Алонсо. На четвртото место заврши Даниел Рикиардо кој повторно го победи тимскиот колега и бранител на титулата од Red Bull, Себастијан Фетел кој на крајот беше петти. Бодови освоија и Нико Хулкенберг, Валтери Ботас, Кими Раиконен, Серхио Перез и Даниел Квјат кој зад победникот заостана цел круг. Можеби најинтересниот детал од трката беше во прв момент одбивањето на тимската наредба, Фетел да го пропушти Рикиардо. Сега останува да видиме каков ќе ...
| | веќе видена | слични

Асот на Мерцедес, Луис Хамилтон, стигна до својата трета победа едноподруго, водејќи од стартот до финишот на кинеското ГП. Нико Розберг повторно обезбеди 1-2 триумф за „сребрената стрела“, додека Фернандо Алонсо им даде надеж на фановите на Ферари со третото место. Мерцедес повторно покажаа дека се во своја класа оваа сезона, бидејќи ова е третпат во четири трки двојката да има 1-2 финиш, а ако првото место на Хамилтон не беше под закана цела трка, Розберг од четвртото место на стартот успеа да ги помине двајцата возачи на Ред бул и Фернандо Алонсо за да го задржи водството во генерален пласман. Розберг има 79 поени на врвот, четири повеќе од Хамилтон. Алонсо се „закани“ со најдобро време на првиот тренинг, а во неделата покажа дека Ферари не треба да се отпише оваа сезона, победувајќи ги Даниел Рикијардо и Себастијан Фетел, двајцата возачи на Ред бул, за прв подиум на Скудерија во 2014 под водство на новиот шеф Марко Матијачи. Фетел, пак, повторно доживеа од тимот да му „советуваат“ да го пропушти побрзиот ...
| | веќе видена | слични

Победа на Британецот, што е негова трета по ред, ќе биде запаметена по тоа што "црно-белото" знаме му беше покажано два круга пред крајот на трката, по грешка на организаторот Луис Хамилтон ја забележа третата победа во низа, што е негов прв хет трик" во Ф1 кариерата, триумфирајќи на трката за Големата награда на Кина возена во Шангај пред тимскиот колега Нико Розберг. Розберг стартуваше од четвртото место, но поради контакт со Валтери Ботас, падна на шесто место, но успеа во последната третина од трката да се избори за второто место и да финишира 18 секунди зад победникот. Фернандо Алонсо имаше драматичен старт од петтото место, го престигна Розберг, но потоа имаше судир со Фелипе Маса, но успеа да се одржи на третото место. При првиот пит стоп го помина Себастијан Фетел и ја помина средишницата од трката на второто место, за потоа речиси без борба да го пропушти Розберг и да се фокусира на одржување на предноста во однос на Даниел Рикиардо. Со третиот последователен триумф Луис Хамилтон стигна до ...
| | веќе видена | слични

Пилотите на Мерцедес, Луис Хамилтон и Нико Розберг постигнаа уште една двојна победа на Гран при на Кина, но двајцата останаа со поделени чувства по трката. Луис, кој запиша трет последователен успех, беше многу среќен и го пофали тимот за добрата работа во текот на викендот. Розберг немаше причина ниту да го фали болидот, ниту да се радува на трите дена во Кина, кои според него поминале на фрустрирачки начин. “Тимот заврши одлична работа. Се направија одлични подесувања после вториот тренинг, кои ми ја олеснија максимално трката. Сакам да станеме уште подобри за трките во Европа”, прокоментира Хамилтон. Нико Розберг сепак имаше поплаки. “Не беше воопшто совршен викенд за мене. Премногу нешта не одеа како што треба, почнувајќи од техничкиот проблем и се заврши со презентација во квалификациите. За време на трката немав телеметрија, односно мојот болид и боксот немаа врска. Покрај тоа, имав контакт со Ботас на кривината 1 и мислев дека тоа ќе биде крај. За среќа болидот преживеа. Завршив втор, што сепак е ...
| | веќе видена | слични

Хамилтон стигна до третата победа едноподруго во Шангај за да се доближи на само 4 поени до својот колега Нико Розберг на лидерското место во генерален пласман. По само четири трки, изгледа дека двојката на Мерцедес ќе биде таа која ќе се бори за титулата - Сега сум во најсреќното расположение во мојот живот. Имавме неверојатен викенд, уште на квалификациите, а во трката имав неверојатно чувство кога контролирав од стартот. Момците завршуваат одлична работа и оваа година се чувствувам многу удобно – објаснува Хамилтон. Британецот верува дека добрата форма на патеката доаѓа и од „постабилниот“ животен стил. - Се работи за комбинација на многу работи. На тоа каде сум во мојот приватен живот, со семејството, со девојката... Апсолутно се. Исто така е важно вистинските луѓе да се на вистинското место. Сега можам да возам без други грижи – додава светскиот шампион од 2008 година.
| | веќе видена | слични

Дуото од Мерцедес не запира да ниже победи во Ф1-шампионатот. Луис Хамилтон постигна трета победа во низа. Нико Розберг го придружуваше на подиумот за еден–два триумф на германскиот тим. Британецот стартуваше од пол–позицијата и не дозволи никакво изненадување си до крајот, а добрата тактика на тимот му овозможи на Розберг да заврши веднаш зад лидерот по лошиот старт. Фернандо Алонсо од Ферари ја мина целната линија како трет, но и тоа не го задоволи Шпанецот. - Секако им се радуваме на резултатите, но си уште имаме многу работа. По лошиот старт на сезоната, овој подиум му ја зголеми самодовербата на целиот тим и на сите што даваат с` од себе за да го постигнеме максимумот. Дефинитивно напредувавме во однос на Бахреин, но треба да останеме приземни и да се подготвиме за наредната трка – вели Алонсо во соопштението на тимот. Тимскиот колега на Алонсо, Kими Раиконен, имаше тежок викенд. Тимот не успеа навреме да ги поправи проблемите со болидот кои беа очигледни уште од петочниот тренинг, па Финецот ја заврши ...
| | веќе видена | слични

Со третата последователен триумф, Луис Хамилтон стигна до бројката од 25 гран при победи во својата Ф1 кариера, што воедно го исфрли на осмото место на вечната листа. Тој ја дели оваа позиција со својот актуелен шеф во Мерцедес, Ники Лауда, како и со досега најуспешниот британски возчач, Џим Кларк, а со неговиот скок од првата десетка испадна легендарниот шампион Хуан Мануел Фанџо кој има 24 победи. Хамилтон пред две трки се изедначи со Кларк и според бројот на пол позициите, а со новата прва позиција на стартот во Шангај, сега е најдобар англиски пилот и во квалификациите, но четврт на вечната листа, зад Шумахер, Сена и Фетел. - Екипата заврши неверојатна работа и се исплатеше напорната работа на сите овде на патеката, како и на оние во фабриката. Болидот е неверојатен, во последните кругови притискав повеќе за да ја одржам температурата на гумите и беше одличен за возење. Денеска сум многу, многу среќен. Моравме да направиме многу промени по вториот тренинг, а по дождот во саботата не знаевме каде ќе ...
| | веќе видена | слични

Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон ја забележа третата последовaтелна на победа во шампионатот на Формула 1, откако победи на трката за Големата награда на Кина. Британецот, кој претходно победи во Мелезија и Бехреин, на патеката во Шангај ја забележа 25-та победа во кариерата, до неа стигна со време од 1:35:09.751 часа. Второто место со заостанување од 19 секунди го освои тимскиот колега на Хамилтон, Нико Розберг, кој трката ја започна од четвртото место, но по лошиот старт се најде на седмата позиција. На возачите на Мерцедес на подиумот им се приклучи Фернандо Алонсо од Ферари. Четвртата трка во шампионатот не донесе никакви возбудувања, таа целосно мина во знакот на Хамилтон, кој со сигурно возење не дозволи неговата позиција да биде загрозена во ниту еден момент. Хамилтон е првиот возач на Мерцедес по Хуан Мануел Фанџо во 1954 година, кој забележал три победи во низа. Исто така, Хамилтон и Розберг ја забележаа третата последователна двојна победа за Мерцедес, претходно таков успех имаше Ферари во 2004 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На големата награда на Кина во Формула 1 повторно доминираа пилотите на Мерцедес. Со трета еднопудруго победа Луис Хамилтон докажа дека неговиот болид е најдобар оваа година. Тој откако вчера ја освои пол-позицијата, на денешната трка без проблеми дојде до победата пред својот клупски колега Нико Розберг. На трето место се пласираше Фернандо Алонсо од Ферари. Со оваа победа Хамилтон го израмни стариот рекорд на Мерцедес остварен од Хуан Мануел Фанџо од далечната 1954 со три победи во низа. Хамилтон заедно со Розберг со трета по ред еден-два победа го достигна рекордот на Ферари од 2004 година. Следната трка се вози на 11 мај во Барселона за големата на награда на Каталонија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 279 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 226 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 126 | | | веќе видена

Туризмот ќе претрпи големи последици, ако Охрид заврши на листата загрозени подрачја или уште полошо ако го изгуби статусот на УНЕСКО сметаат туристичките ...
сите 164 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хет трик победа за Хамилтон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: