Шпанија прв финалист на Евробаскетот


5 копии

Репрезентацијата на Шпанија е првиот финалист на Евробаскетот откако синоќа во полуфиналето ја совлада Франција со 80:75 (17:20; 15:13; 16:23; 18:10; 14:9) по продолжение откако по 40 минути беше 66:66. За Шпанија ова ќе биде четврто финале на последните пет Европски првенства. Пау Гасол со 40 поени и 11 скокови беше најдобар на теренот, додека кај Франција Батум и Нандо Де Коло постигнаа по 14 поени. Дуелот Шпанија – Франција го следеа 26.922 гледачи што е нов рекорд по посетеност на еден кошаркарски натпревар во Европа. Шпанија во неделното финале ќе игра со победникот од второто полуфинале меѓу Србија и Литванија. Овој натпревар се игра вечерва со почеток во 21 часот.
| | веќе видена | слични

Шпанскиот центар Пау Гасол сосема заслужно ја освои МВП наградата на Европското првенство во кошарка во Франција, успевајќи „сам“ да и донесе злато на својата нација. Во финалето при победата над Литванија од 80:63, Гасол учествуваше со 25 поени, додека претходно против Франција во полуфиналето постигна 40 поени. „Пресреќен и горд сум на моите соиграчи и на сите од националниот тим. Навистина се трудевме уште од почетокот, но имавме низа проблеми, кои успешно ги решивме и се искачивме на врвот на Европа. Ова за мене беше еден неверојатен турнир кој секогаш ќе го паметам“, изјави Гасол.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во текот на вчерашниот ден беа одиграни и последните два натпревари на 39. Европско кошаркарско првенство на кое до титулата дојде репрезентацијата на Шпанија. Шпанците во завршниот меч ја победија Литванија со 80:63 пред се благодарение на неверојатниот Пау Гасол кој одново дојде до дабл-дабл учинок од 25 поени и 12 скокови со што сосема заслужено ја понесе и наградата МВП на овој континентален собир. Претходно во битката за третото место домаќинот Франција дојде до бронзата, откако со 81:68 го совлада нашиот северен сосед Србија. Двете последни натпревари во Лил донесоа и квалитетни поени, поточно потези во кои на првото место се најде одличниот Руди Гобер кој успеа да забие и под прекршок, откако претходно на магичен начин беше проигран од Нандо Де Коло.
| | веќе видена | слични

Во финалето репрезентацијата на Шпанија ја совлада Литванија (80-63), а Гасол постигна вкупно 25 поени и беше најдобар стрелец на средбата. „Ова беше навистина неверојатен турнир. Премногу сум среќен и горд на себе и на моите соиграчи од националниот тим. Се мачевме на почетокот, но реагиравме добро на проблемите, ги решивме и ете - ние сме на врвот на Европа. Лично, задоволен сум од сѐ и морам да признаам - ова ЕП ќе го паметам вечно затоа што е едно од најдобрите за нас“, изјави Гасол. На патот до финалето репрезентацијата на Шпанија ги совлада Германија, Исланд и Турција во групната фаза и Полска, Грција, Франција и Литванија во елиминациската рунда. За „фуријата“, ова е трето злато на Евробаскетите, или вкупно 12-ти медал (3 злата, шест сребрени и три бронзени медали).
| | веќе видена | слични
11 копии

Репрезентацијата на Шпанија е нов европски шампион откако во финалето ја победи Литванија со 80-63 (19-8, 22-25, 19-10, 20-20). За Шпанија ова е трет златен медал на европските првенства, а Литванија по финалето во 2013 година повторно го освои сребрениот медал. Решавачката предност „црвената фурија“ ја направи во првите 10 минути, кога имаше и двоцифрена предност. Таа разлика Шпанија ја зачува и до крајот на натпреварот. Најдобар поединец на финалето беше Пау Гасол со 25 поени и 12 скока. Репрезентациите на Шпанија и на Литванија обезбедија и директно учество на Олимписките игри во Рио. Сите три европски титули Шпанија ги освојуваше со Гасол во тимот. Сепак, се чини дека и за самиот Гасол последната има посебно значење. - Оваа титула има посебно значење за мене. Многу сум горд на фактот дека и во оваа етапа од мојата кариера можам да играм на ова ниво, со тимот со кој имам постигнато толку многу. Ја сакам кошарката и играњето за Шпанија е нешто навистина посебно, нешто во што уживам. Се надевам дека ќе ...
| | веќе видена | слични

Ова ЕП не донесе некоја различна игра од претходните. Најмногу ме разочараа Хрватска, Грција, Русија и Србија која на крајот остана и без медал, а најпријатно изненадување, покрај Литванија, беа Чешка и Грузија, вели легендарниот македонски тренер Лазар Лечиќ ЛАЗАР ЛЕЧИЌ ЗА ЕВРОБАСКЕТОТ 2015 Годинешното, 39-то по ред Европско првенство (ЕП), кое првпат во историјата се играше во четири држави (Франција, Хрватска, Германија и Летонија), требаше да биде затворено со синоќешниот финален меч помеѓу селекциите на Шпанија и на Литванија, кое се играше на специјално пренаменетиот фудбалски стадион „Пјер Мороа“ во францускиот град Лил. Претходно, Франција славеше со 81-68 против Србија и на тој начин ги освои третото место и бронзениот медал. За Шпанија ова беше осмо финале во историјата на ЕП, додека Литванците играа шести пат. До ова ЕП Литванија имаше три шампионски титули (1937, 1939, 2003 г.), а Шпанија две (2009 и 2011 г.). Ова наедно беше и второ меѓусебно финале, по 2003 година, кога Литванија со ...
| | веќе видена | слични

Пау Гасол на 35 годишна возраст се закити со признанието МВП на Евробаскет 2015. Според очекувањата, кошаркарот на Чикаго Булс едногласно е прогласен за најкорисен играч на ова првенство. Досега, рекордот најстар МВП во историјата на Евробаскет го држеше Анатолиј Конев (Русија), прогласен 1953 година. Статистиката на Гасол на 9 натпревари гласи 25,5 поени на натпревар, 57% резлизација, и 8,8 скока.
| | веќе видена | слични
7 копии

По двајца Литванци и Шпанци и еден Французин ја сочинуваат идеалната петорка на Европското кошаркарско првенство што синоќа заврши во Лил. Членот на победничката репрезентација, Шпанецот Пау Гасол е еден од петмината „идеални“, а истовремено е прогласен и за добитник на МВП наградата која се доделува на најкорисниот играч. 35-годишниот НБА играч на Чикаго Булс, Евробаскетот 2015 го заврши со просек од 25,6 поени, 8,4 скока и 2,4 асистенции по натпревар. Тој за МВП беше прогласен и на ЕП 2009. Покрај Гасол од шпанската селекција во идеалните пет се најде и Серхио Родригез. Од финалистот Литванија во најдобрата петорка се избрани Јонас Валанчиунас и Јонас Мациулис, а петтиот е членот на домашната репрезентација и освојувач на бронзен медал, Французинот Нандо де Коло.
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Шпанија е новиот европски шампион во кошарка. Црвената фурија во големото финале на Евробаскетот 2015 што се одржуваше за првпат во 4 држави ја победи Литванија со 80-63 и по трет пат стигна до европската титула. Шпанија доминираше од првиот до последниот момент на натпреварот кој се одигра во француски Лил, потврдувајќи ја неверојатната доминација во последната деценија во европската кошарка, со победи на три од последните четири шампионати. Најкорисен кошаркар на евробаскетот и на финалето беше По Гасол со 25 поени, 11 скока и 4 асистенции и беше прогласен за МВП на ЕП 2015. Фернандез реализира 11 поени, додека Љуљ постигна 9. Кај Литванците, Сеибутис и Калниетис постигнаа по 13 поени, а Валанчиунас заврши со 10 поени. Во малото финале и борбата за бронзениот медал Франција ја победи Србија со 81-68. Македонија на овој Евробаскет не успеа да ја помине групната фаза од натпреварувањето и настапот го заврши на 19-тото место. Следното првенство ќе се одигра за две години, а домаќинот ќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

"Селекцијата на Шпанија е нов европски првак откако во финалето на Евробаскет ја совлада Литванија со 80:63. Шпанија сосема заслужено по четири години се врати на врвот на европската кошарка. Во финалето не дозволија никаква резултатска неизвесност, па од самиот почеток на мечот најавија дека тие ќе го кренат пехарот. Најдобар во таборот на новиот европски првак беше Пау Гасол со дабл-дабл учинок од 25 поени и 11 скокови, а Фернандез постигна 11. Кај Литванија Сеибутис и Калниетис постигнаа по 13. Двете селекции обезбедија директен пласман на Олимписките игри во Рио. Во битката за бронзениот медал, селекцијата на Франција ја совлада Србија 81:68. "
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 185 | | | веќе видена

Оставки на претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, првиот собраниски спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување ...
сите 193 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 177 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шпанија прв финалист на Евробаскетот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: