Родена како маж, сега е главна кандидатка за титулата Мис на светот!


Шпанската мисица Анџела Понче е првата трансродна личност која ќе се учествува на изборот за Мис на светот. Контроверзната Понче се залага за правата на луѓето кој се како неа и вложила многу труд за да се изгради себе си како личност. Анџела е родена како момче во Севиља и веќе учествуваше во изборот за Мис на Шпанија. Меѓутоа во Шпанија од пред пет години е донесена забрана за учество на трансродните луѓе на изборите за убавина. -Моја цел е да бидам говорник за вклучување , прифаќање и почитување на различноста, не само на ЛГБТ заедницата, туку за целиот свет, изјавила Анџела.  
| | веќе видена | слични

Кандидатките на изборот за Мис Универзум 2018 дефилираа во костими за капење и во национални костими преку кои ги претставија нивните земји. За прв пат во историјата на изборот, комисијата е составена само од жени и тоа бизнисменки, експертки од индустријата и поранешни мисици. Настанот годинава се одржува во Бангкок, Тајланд. Финалето на кое ќе биде прогласена Мис Универзум е на 17 декември.
| | веќе видена | слични
10 копии

На изборот за Мис на светот 2018, кој се одржа во Кина, убавиците кои ги претставуваа нашите Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора, мисиците Ивана Тршиќ, Анѓелка Палексиќ и Наталија Глушчевиќ, го заиграа познатото Ужичко оро и за тоа беа наградени со бурен аплауз. На овие убавици во кратката забавна точка им се приклучија и мис Унгарија, Андреа Шарваш , и мис Шкотска, Линдзи Меклеланд . View this post on Instagram A post shared by MISS WORLD MONTENEGRO 2018 (@natalija_gluscevic__) on Dec 8, 2018 at 12:06pm PST Снимката од настапот на социјалните мрежи ја постави црногорската мисица Наталија Глушевиќ. Македонија трета година по ред нема претставничка на „Мис на светот“ – сопственичката на лиценцата не може да најде пари за авионска карта и за гардероба.
| | веќе видена | слични

 Овогодинешната церемонија за избор на Мис на светот се одржа во Кина, а титулата и круната отидоа кај Мексиканката Ванеса Понсе де Леон. 26-годишната Ванеса ги победи останатите 117 натпреварувачки, а она што најмногу остави впечаток е што таа е првата Мексиканка која ја добила титулата Мис на светот. Таа беше крунисана од и блескаше од среќа. „Не ми се верува, мислам дека сите девојки ја заслужија. Сакам да ја направам мојата земја горда и се надевам дека ќе допрам до колку што можам повеќе срца и ќе им помогнам на најмногу луѓе што можам“ – дел од изјавата на Ванеса во првото интервју по освојувањето на титулата. A post shared by (@missworld) on Dec 8, 2018 at 6:38am PST Инаку новата победничка на Мис на светот е дел од бордот на директори на центар за рехабилитација на девојчиња, има работено како модел и ТВ презентер, а вклучена е и како волонтер во многу хуманитарни организации. Погледнете фотки од крунисувањето, плус фотки од нејзиниот Инстаграм профил - што мислите, ја заслужува ли титулата?
| | веќе видена | слични

Претставничките на Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина - Ивана Тршиќ, Наталија Глушчевиќ и Анѓелка Палексиќ, во еден момент, во програмата во живо, го заиграа Ужичко коло, за што добија аплауз.Ним им се приклучија и мис Унгарија Андреа Шарваш и мис Шкотска Линдзи Меклеланд.Снимката од настапот на социјалните мрежи ја постави црногорската мисица Наталија Глушевиќ. View this post on InstagramDances of the World
| | веќе видена | слични
2 копии

Ванеса Понсе де Леон од Мексико е прогласена за новата Мис на светот, во натпреварот кој се одржа во Кина. Местото на прва придружничка, во конкуренција од 118 девојки од сите страни на светот, го освои претставничката на Тајланд, а ласкавата титула ѝ ја предаде Мис на светот 2017 година, Индијката Мануши Чилар. 26-годишната убавица, прва Мексиканка која се закитила со оваа титула, дипломирала на универзитетот во Гуанајуато, а медиумите пишуваат и дека поседува диплома по човекови права. Освен тоа, таа е член на управниот одбор на рехабилитациониот центар за девојки, а се занимава и со други хуманитарни работи. Ванеса работи и во училиштето Ненеми, каде им пружа интеркултурна едукација на децата од автохтоните племиња. "Јас сум жена која секогаш ја бара смислата", изјавила Понсе. "Верувам во љубов, уметност и во грижата за другите. Работам, но и сонувам и секогаш пробувам да ги насмеам луѓето кои ги запознавам". Неколку години, Ванеса работела и како модел, но се откажала од таа професија пред две години. ...
| | веќе видена | слични

Мексиканка Ванеса Понче де Леон (26) е Мис на светот. Таа вчера беше избрана во туристичкото место Саниа, на југот на Кина, кога се одржа 68. меѓународен натпревар за престижната титула Мис на светот. За прва придружничка избрана е претставничката на Тајланд, а втора убавицата од Уганда. Ванеса е манекенка, работи како волонтер во организација на поддршка на мигранти, има диплома по Меѓународен бизнис и е во Управниот одбор на директори на Центар за рехабилитација за девојки кои претрпеле насилство. Меѓународниот конкурс Мис на светот се одржал за првпат во 1951 година по иницијатива на Британецот Ерик Морли и неговата сопруга Џулија Морли. На овогодинашниот натпревар присуствуваа претставници од 118 земји и региони на возраст од 18 до 26 години. Македонија, неколку години по ред нема своја преставничка. Текстот Мексиканката Ванеса Понче е најубавта жена на светот е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични

26-годишната мексиканка Ванеса Понсе де Леон ја освои титулата "Мис на светот 2018" на 68-тото издание на меѓународниот натпревар за убавина кој се одржа во кинескиот туристички град Сања, објавија светските агенции. Ванеса е модел, работи како волонтер во организација на поддршка на мигранти, има диплома по Меѓународен бизнис и е во бордот на директори на Центар за рехабилитација за девојки, кои претрпеле насилство. Меѓународниот конкурс "Мис на светот" се одржал за прв пат во 1951 година по иницијатива на Британецот Ерик Морли и неговата сопруга Џулија Морли. На овогодинешниот натпревар присуствуваа претставници од 118 земји и региони на возраст од 18 до 26 години.
| | веќе видена | слични

Транссексуалец фаворит во трката за круната на Мис универзум 2018 Шпанската мисица Анхела Понсе (26) е првата трансродна личност која ќе се натпреварува на изборот за Мис универзум на светот. Анхела се залага за признавањето на различноста, а многумина тврдат дека таа е фаворит за победа на светскиот избор во Тајланд. „Мојата цел е да бидам портпаролка за вклучување, уважување и почитување на различноста, не само за ЛГБТ-заедницата, туку и за целиот свет“, рече шпанската мисица. Понсе, која не учествува прв пат на избор за убавина, е родена како момче во Севилја и порано се има натпреварувано како претставничка на покраината Кадиз на изборот за Мис на Шпанија. Во Шпанија, пред пет години, ја укинаа забраната за натпреварување на трансродовите лица во избори на убавина.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Судскиот совет Киро Здравев вели дека е неспорно дека одредбите од Законот за употреба на јазиците не може да се спроведува во судските ...
сите 318 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 411 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 128 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 125 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Родена како маж, сега е главна кандидатка за титулата Мис на светот!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: