УРНАТИ ДОМОВИ, БЛОКИРАНИ УЛИЦИ: Силен земјотрес го погоди Лезбос, има и жртва (ФОТО/ВИДЕО)


Десетици домови се урнати и селските патишта се блокирани. Се обидуваме да ослободиме жена која е заробена во урнатините, за ЕРТ изјави предходни надзорникот на регионалната противпожарна служба, Мариос Апостолидес По земјотресот со интензитет од 6,3 степени според Рихтеровата скала, регистриран во близина на грчкиот егејски остров Лезбос, 45-годишна жена е извадена мртва од урнатините на куќа во селото Вриса на островот, пренес Прототема. По потресот околу 10 лица биле однесени во локалната болница, откако претрпеле сериозни повреди. - Десетици домови се урнати и селските патишта се блокирани. Се обидуваме да ослободиме жена која е заробена во урнатините, за ЕРТ изјави предходни надзорникот на регионалната противпожарна служба, Мариос Апостолидес. https://t.co/OKy8aHUSXV — Riccardo Baccolini (@ribak75) June 12, 2017 Епицентарот на земјотресот, што се случи во 15:28 часот по локално време, беше на 11 километри јужно од селото Пломари, на јужниот грчки остров Лезбос, на длабочина од седум километри. Со оглед ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Епицентарот на силниот земјотрес, со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала беше на околу 84 километри северозападно од турскиот град Измир и 15 километри јужно од Лезбос, објави европско-медитеранскиот Сеизмолошки центар на својата интернет страница Една жена загина во силниот земјотрес што во понеделникот го погоди западниот турски брег и грчкиот остров Лезбос, 12 лица се повредени, а зградите се тресеа од турски Измир до грчката престолнина Атина, пренесе Танјуг. Како што се наведува, 60-годишната жена загинала кога врз неа паднал покрив од куќа, изјави првиот човек на Врис, село на Лезбос, пренесоа британските медиуми. Епицентарот на силниот земјотрес, со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала беше на околу 84 километри северозападно од турскиот град Измир и 15 километри јужно од Лезбос, објави европско-медитеранскиот Сеизмолошки центар на својата интернет страница. Голема штета е регистрирана во селото Врис, што е познато по тоа што во него се истоваруваат бегалците од Блискиот исток. Во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Силниот земјотрес од 6.3 степен кој вчера ја погоди Грција, поточно Лезбос е снимен со камера. На видеото се гледа како предметите и ѕидовите во просториите се тресат. Овој силен потрес однесе еден живот и е почувствуван во Турција. Многу куќи се урнати или оштетени.
| | веќе видена | слични
7 копии

Грчките власти, по вчерашниот силен земјотрес што го погоди островот Лезбос, прогласија вонредна состојба. Земјотресот, со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала, најголеми материјални штети предизвика во селото Вриса, каде живеат речиси 600 Грчките власти, по вчерашниот силен земјотрес што го погоди островот Лезбос, прогласија вонредна состојба. Земјотресот, со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала, најголеми материјални штети предизвика во селото Вриса, каде живеат речиси 600 жители. Исто така при земјотресот во селото Вриса, загина и една жена (43), чие тело беше пронајдено од страна на спасувачките екипи, под урнатините од нејзиниот дом. Државните инженери ги проценуваат штетити, но се оценува дека поголемиот број од куќите е невозможно да се поправат, туку треба да бидат изградени од ново. Грчкиот министер за внатрешни работи Никос Тоскас, изјави дека 70 до 80 проценти од домовите во селото се целосно урнати. Имено, уште 11 села на островот се погодени, но како што ...
| | веќе видена | слични

Силниот земјотрес кој вчера го погоди грчкиот остров Лезбос и дел од Турција е снимен со камера. На видеото собрани се повеќе снимки на кои се гледа како предметите во просториите се тресат. Овој силен потрес најмногу штета предизвика на островот Лезбос, каде урнати се многу стари куќи, а едно лице го загуби животот. Loading...
| | веќе видена | слични

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала го погоди западниот турски брег и грчкиот остров Лезбос. Според извештаите, објектите се треселе од турскиот град Измир до грчката престолнина Атина. Жртва е жена кога врз неа паднал покрив од куќа. Епицентарот на силниот земјотресот беше на околу 84 километри северозападно од турскиот град Измир и на 15 километри јужно од Лезбос, на длабочина од 7 колиметри. Голема штета е регистрирана во местото Вриса, познато по тоа што во него се истоваруваат бегалците од Блискиот исток. Претставник на регионалната противпожарна служба изјавил дека во ова место со 600 жители има урнати згради и блокирани улици. „Десетици облекти и домови се сосема ирнати, голем дел од локалните патишта се блокирани. Се обидуваме да ослободиме евентуално заглавени жители во урнатините.“ Властите соопштија дека телото на жената било пронајдено под урнатините. Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека владата ќе биде рамо до рамо со граѓаните погодени од силниот земјотрес. ...
| | веќе видена | слични

Грчките власти прогласиле вонредна состојба денес на островот Лезбос после земјотресот во кој една жена загина, а повеќе од 800 луѓе се раселени. Земјотрес со магнитуда од 6,2 степени го погоди во понеделникот подрачјето на Егејското море, односно западниот дел на Турција и грчкиот остров Лезбос. Во земјотресот тешко се оштетени или уништени куќи во 12 села на југот на Лезбос, соопштија во вторникот грчките власти. Најстарите жители се сместени кај роднини, во хотели или во воени засолништа. Loading...
| | веќе видена | слични

Земјотресот предизвикал големи оштетувања на домови и објекти а малото цунами по земјотресот ги исфрлило чамците и бродчињата на копното. Со одлука на локалните власти, затворени се сите образовни институции на островот додека не се провери дали се безбедни за престој. Сеизмолозите препорачуваат жителите на Лезбос да останат надвор од објектите сѐ додека експертите не извршат увид и процена на нивната безбедност.
| | веќе видена | слични
2 копии

Северниот дел од Егејското море го тресат земјотреси, сеизмичката активнст трае околу 10 чувствителни потреси на час. Сеизмолозите се резервирани, но посочуваат дека ослободената енегија во вчерашниот земјотрес на Лезбос и турското крајбрежје е еднаква на две нуклеарни бомби. Иако сеизмичката ситуација се проценува како нормална научниците повеќе сакаат да почекаат да поминат 48 часа од земјотресот за да се осигураат дека вчерашниот земјотрес од 6,1 степен според Рихтеровата скала бил главниот. Во земјотресот на Лезбос загина една жртва, а 15 се ранети. 43. годишната жена загина од паднатите sидови на својта куќа во Вриес. Девет од десет куќи во селото се срушени или тешко оштетени. Жителите на островот останаа по улиците. Околу 500 отидоа кај своите пријатели и познаници. Властите почнаа да ги регистрираат штетите од земјотресот. Сеизмолозите сакаат да веруваат дека ова е големиот земјотрес, но ги советуваа граѓаните да не влегуваат во своите домови, бидејќи секундарната активнст продолжува. До сега ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјотрес од 6.1 степени вчера ја стресе Грција, а истиот е почувствуван и во Турција. Сеизмолозите велат дека ослободената енергија од овој земјотрес на Лезбос е еднаква на две нуклеарни бомби. Иако сеизмичката ситуација се проценува како нормална научниците повеќе сакаат да почекаат да поминат 48 часа од земјотресот за да се осигураат дека вчерашниот земјотрес од 6,1 степен според Рихтеровата скала бил главниот. Северниот дел од Егејското море го тресат земјотреси, сеизмичката активност трае околу 10 чувствителни потреси на час. Во земјотресот загина една жена, а 15 луѓе се ранети. 43 годишната жена загинала од sидовите на својата куќа во Вриес кои се урнале врз неа. Девет од десет куќи во селото се урнати или тешко оштетени. Жителите на островот останаа на улиците во страв од нови потреси. Некои од нив изјавиле дека никогаш не почувствувале ваков земјотрес. Скоро 500 луѓе заминаа кај своите пријатели и познаници. Властите почнаа да ги евидентираат штетите. Земјотреси утрово имаше во Турција, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 151 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 130 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 14 | | | веќе видена

Тетовскиот театар вечер од 20 часот во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ ќе ја има својата прва премиера во 2019 година – политичката драма „Изгубено ...
сите 51 | | | веќе видена

За две години многу работи се променија во нашата земја. Од заробена држава станавме светол, блескав пример во регионот. Од уназадување повторно одиме напред. ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УРНАТИ ДОМОВИ, БЛОКИРАНИ УЛИЦИ: Силен земјотрес го погоди Лезбос, има и жртва (ФОТО/ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: