Нови цени на горивата – бензинот и дизелот со пониски цени!

2 копии

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите цени на горивата – од вечерва на полноќ бензинот и дизелот поевтинуваат! Согласно нивната методологија за пресметка на цените, малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 1.93%. Преведено во цени, тоа значи дека цените на ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 0.5 денари и ќе се продаваат по цена од 78.00 односно 79.50 денари за еден литар. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ се намалува за 2 денари и еден литар дизел гориво ќе се продава по цена од 66 денари. Цените стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат следните две седмици.
| | веќе видена | слични
4 копии

Малопродажната цена на Eуродизелот ќе изнесува 66 денари, на Еуросупер БС-95 ќе биде 78 денари, а Еуросупер БС-98 ќе се продава за 79,50 денари за литар. Екстра лесното масло за домаќинство поевтинува за 1,5 денари и ќе чини 55 денари за литар.
| | веќе видена | слични
2 копии

Бензините од денес поевтини за половина денар, дизелот за два денари по литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на „еуросуперот“ од 95 октани и „еуросуперот“ 98 октани се намалуваат за 0,50 денари за литар во однос на предходните цени. „Еуросуперот“ од 95 октани од полноќ ќе се продава за 78 денари за литар, додека „еуросуперот“ од 98 октани ќе се точи за 79,50 денари за литар. Малопродажнaта цена на „еуродизел“ (Д-Е V) се намалува за 2 денари и ќе се продава за 66 денари за литар. Екстра лесно масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинува за 1,50 денари и ќе се продава за 55 денари за литар. Цена на мазутот се намалува за 0,731 денари и е утврдена на 40,195 денари за килограм. Со оваа Одлука се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,29 отсто, односно за 1,93 проценти во однос на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени пред две недели.
| | веќе видена | слични
2 копии

Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, од денес бензините се поевтини за половина денар, а дизелот за два денари. Новата малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 78,00 денари за литар, додека ЕУРОСУПЕР БС-98 се продава за 79,50 денари за литар. Новата малопродажна цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) е 66,00 дененари за литар. За 1,50 денар е намалена и малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и изнесува 55,00 денари за литар. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС е намалена за 0,731 ден, па така цената по која се продава од денес е 40,195 денари за килограм. Со оваа Одлука се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,29 отсто, односно за 1,93 проценти во однос на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени пред две недели.
| | веќе видена | слични

Бензините и дизелот од денеска на бензинските пумпи можат да се најдат по поевтини цени за половина, односно за два денари. Според одлуката на Регулаторната комисија ова се новите цени на горивата кои важат од денеска: ЕУРОСУПЕР БС-95 – 78 денари за литар ЕУРОСУПЕР БС-98 – 79,50 денари. ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) – 66 денари за литар. Екстра лесно масло за домаќинство (ЕЛ-1) - 55,00 ден/лит. Мазут М-1 НС – 40,195 ден/кг.
| | веќе видена | слични
8 копии

Нови цени на горивата Бензините поевтинуваат за половина денар, дизелот за два денари по литар. Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите малопродажни цени на нафтените деривати. Со тоа цената на литар еуросупер БС-95 изнесува 78 денари а литар еуросупер БС-98 ќе се точи за 79,50 денари. Малопродажната цена на еуродизел (Д-Е В) се намалува за 2 денари по литар и ќе се продава за 66 денари додека малопродажната цена на Екстра лесно масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 1,50 денари литар и со тоа цената на екстралесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 55,00 денари за литар. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,731 денари за килограм во однос на цената утврдена согласно Одлуката од 10.03.2014 година и со тоа цената на М-1 НС изнесува 40,195 денари за килограм. Со оваа Одлука се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,29 %, односно за 1,93 % во однос на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вечерва по полноќ поевтинуваат нафтените деривати. Бензините поевтинуваат за 0,50 денари за литар, па тие од 95 октани ќе чинат 78 денари, а од 98 и 100 октани 79,50 денари за литар. Дизел горивата поевтинуваат за два денара и ќе се продаваат за 66, додека биодизелот за 67 денари за литар. Цената на нафтата за домаќинствата ќе изнесува 55 денари, односно поевтинува за 1,50 денари по литар. Мазутот ќе се продава за 40,195 денари за килограм.
| | веќе видена | слични
12 копии

Од ноќеска на полноќ дизелот поевтинува за два, а бензините за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на Еуродизелот ќе изнесува 66 денари, на Еуросупер БС-95 ќе биде 78 денари, а Еуросупер БС-98 ќе се продава за 79,50 денари за литар. Екстра лесното масло за домаќинство поевтинува за 1,5 денари и ќе чини 55 денари за литар. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,7 денари и ќе се продава за 40,19 денари за килограм.
| | веќе видена | слични
2 копии

Малопродажната цена на бензините се намалува за половина денар, дизелот поефтинува два, екстралесно 1,5 денари, а новата цената на мазутот ќе биде пониска за 0,7 денари. Ваква одлука донесе во понеделникот Регулаторната комисија за енергетика за редовната седница посветена на корекција на цените на нафтените деривати. Согласно одлуката, литар еуросупер БС-95 од ноќеска на полноќ ќе се продава по 78 денари, додека новата цена на еуросупер БС-98 ќе изнесува 79,5 денари. Малопродажната цена на еуродизелот ќе изнесува 66 денари за литар, а на екстра лесно масло 55 денари за литар. Новата цена на мазутот М-1 НС изнесува 40,195 ден/кг. Просечната цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатиот 14-то дневен период изнесуваше е за 1,7 отсто пониска од просечната цена по која беа формирани тековните цени на нафтените деривати. Курсот на денарот во однос на доларот во наведениот период е за 0,78% понизок од курсот по кој беа формирани цените.
| | веќе видена | слични
3 копии

Регулаторна комисија за енергетика ги објави новите намалени малопродажни цени на нафтените деривати. Од утре цената на литар ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 78 денари, а литар ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се точи за 79,50 денари. Малопродажнaта цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2 денари по литари ќе се продава за 66 денари додека малопродажната цена на Екстра лесно масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 1,50 ден/лит и со тоа цената на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 55,00 ден/лит. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,731 ден/кг, во однос на цената утврдена согласно Одлуката од 10.03.2014 година и со тоа цената на М-1 НС изнесува 40,195 де
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со 10 гласа за, 5 против и ниту еден воздржан, Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот зборот Република Македонија да се смени со Република Северна ...
сите 407 | | | веќе видена

„Груевски купува денови на слобода“ – со ваков наслов Независен ја објаснува ситуацијата околу правните игри на адвокатскиот тим на Груевски за да го ...
сите 312 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов да го спречи политичкиот прогон во Македонија и да не дозволи затворите да се исполнат со политички затвореници, напишаа вечерва во ...
сите 94 | | | веќе видена

Ревија на фотографии во Хелсинки. Како сестринска десничарска партија, ВМРО ДПМНЕ учествува на конгресот на Европската народна партија, но со две делегации. ...
сите 132 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денеска одржа прес-конференција во која изрази сочувство до семејството Меџити за губење на нивната ќерка и ги ...
сите 132 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 127 | | | веќе видена

Има катастрофална лоша економска слика, има криминал кој цвета, се краде на ангро, владата прави криминални иновации, тендери кои завршуваат во приватни џебови ...
сите 101 | | | веќе видена

Владата донесе одлука за носење законски измени за справувањето со кучињата скитници. Како што ни рече вчера владиниот портпарол Миле Бошњаковски, законските ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нови цени на горивата – бензинот и дизелот со пониски цени!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: