Авто Плус

Škoda ја претстави најмоќната верзија на предводникот Superb, која располага со 2.0-литарски турбо бензински TSI мотор. Ова е најмоќната сериска изведба на Škoda во досегашната историја на компанијата. Машината ќе се продава како хечбек и караван во нивоа на опрема SE L Executive, SportLine и Laurin & Klement. Чесите со гордост објаснуваат дека Superb ќе забрзува од место до 100 km/h за 5.8 секунди, што ја претвора семејната лимузина во побрза машина од некои супер остварувања од минатото, на пример Porsche 911 Carrera од 1987, или Ferrari 308 GTB од 1976, кои биле икони за своето време, но сепак забрзувале, практично, побавно од новиот модел на Škoda.
сите 2 | | | веќе видена

Јапонската влада го одобри законот кој овозможува движењето на автомобили без странични ретровизори. Како што е познато, недостатокот на странични ретровизори ќе биде компензиран од мали камери кои ќе го покажуваат реалното сообраќајно опкружување на возачот, преку видео приказ. Сеуште не е сигурно, кој прв модел ќе биде опремен со новитетот, но најверојатно дека вака подготвен автомобил „без ретровизори“ ќе видиме на патиштата уште оваа година. Се очекува до 2023 година технологијата да биде распространета не само во Јапонија, туку и во целиот свет. Околу 1/3 од сите нови автомобили во почетокот на следната деценија ќе користат токму камери, а не странични ретровизори, додава Automotive News.
сите 3 | | | веќе видена

Пред неколку дена започна сериското производство на новиот модел во погоните на Audi AG во Инголштад, односно од лентите почна да слегува Audi Q2. Со компактниот SUV модел made in Ingolstadt, „господарот на прстените“ влегува во целосно нов пазарен сегмент. Технолошките иновации, како целосно автоматизирано модуларено складирање во одделот за завршна монтажа, многу ќе придонесат за успешно справување со процесите во производниот комплекс. Вработените на Audi го произведуваат новиот Q2 на истата линија каде се склопува и A3. Односно новината поминува паралелно со Audi A3 во каросериската работилница, при процесот на фарбање и во халата за завршна монтажа. За исполнувањето на оваа задача беа потребни значителни реновирања во производството, како и ново планирање на логистичките процеси. Првите неколку дена се произведуваа само изведби од палетата на А3, а потоа стартуваше и склопувањето на Q2. Капацитетот на производство на моделот Audi Q2 постепено ќе се зголемува до постигнување на 450 возила дневно. ...
сите 2 | | | веќе видена

Корејскиот производител LG Electronics ќе му помогне на Volkswagen Group во развојот на нова дигитална платформа за следната генерација автомобили. Договорот меѓу двата производителот беше потпишан во центарот на автомобилскиот гигант во Волфсбург. Проектот предвидува во следните години двете компании да ги здружат силите во развој на разни технологии, благодарение на кои автомобилите ќе комуницираат со помош на електронска опрема во домот на сопственикот. Ова ќе овозможи далечински да се контролира состојбата на безбедносни системи, како и на уредите во домот на сопственикот на возилото. Така тој ќе има врска со нив, дури и кога патува. Соработката меѓу двата гиганти предвидува и развој на систем кој ќе дава на возачот совети поврзани со патувањето. Тој ќе може да се поврзе со различни служби и ќе може да го предупредува возачот за несреќи или метеж на патот пред него, како и за промени во метеоролошката ситуација. Покрај тоа LG ќе му помогне на VW Group да развие иновативни технологии за ...
сите 2 | | | веќе видена

Откако на крајот на минатиот месец Nissan лансираше специјална верзија Black Edition на субкомпактниот модел Note, сега од компанијата ни претставуваат и друга новина врз тематската серија, хит кросоверот Qashqai. Nissan Qashqai Black Edition кој е развиен врз основа на нивото на опрема Tekna, се одликува со неколку дополнителни дизајнерски елементи, вклучувајќи 19-инчни Ibiscus црни алуминиумски фелни, црни прагови на вратите и сребрени декоративни решетки во предниот и задниот дел. Во стандардната опрема на возилото кое се нуди во две главни екстериерни колоритни решенија - Pearlescent Black и контрастна Pearl White, е вклучен исто така и панорамски стаклен покрив. Qashqai Black Edition доаѓа во две дизел модификации - 1.5 литри dCi 110 и 1.6 литри dCi со 130 коњски сили. Избор постои и во однос на трансмисијата, шест-брзински мануелен за варијантите со преден пренос и 4х4, како и X-Tronic автоматски за верзиите само со погон на предната оска. Секој од претставниците на Nissan Qashqai Black Edition ...
сите 3 | | | веќе видена

Ако има место во Европа, што личи малку на центарот на Њујорк, тогаш тоа е тоа во Берлин. Тоа е и причината поради која Cadillac претстави два нови модели наменети за клиентите на Стариот континент. - Берлин е жариште на модата, дизајнот, музиката, сликарската уметност и локација која совршено одговара за ново позиционирање на брендот. Темата Dare Greatly ја презентира нашата најнова гама, каде до израз доаѓаат креативноста и „совршено управување “, кои се веќе јадрото на брендот, изјави при претставувањето на новините, Уве Елингхаус, шеф-маркетинг офицер на Cadillac. Годинава брендот најавува инвазија за Европа, каде во рамките на истата, одеднаш претставува два свои нови модели. Новиот предводник - Cadillac CT6, го редефинира учеството на брендот во сегментот на премиум седани на пазарот, со својата нова технологија и дизајн. Целосно новиот XT5 го најавува иновативно инжинерство и изработка на компанијата во сегментот на луксузни кросовери. XT5 е основен модел на новата серија кросовери на брендот. ...
сите 2 | | | веќе видена

Ferrari понуди први фотографии на отворената верзија на суперспортскиот модел LaFerrari, која ќе биде претставена официјално за време на меѓународниот салон во Париз, на есен. Иако засега не се знае името на новата изведба на легендарната италијанска марка, познато е дека таа ќе се нуди во две главни верзии - со мек покрив на преклопување и хард - карбонски. Погонскиот систем на откриеното LaFerrari ќе биде иста како и на оригиналната верзија на моделот (хибриден со моќност од 963 коњски сили), но новината ќе располага со оптимизирана според конструкцијата шасија, како и со променета аеродинамика. Во моментов од Ferrari не коментираат колку точно единици од откриеното LaFerrari ќе бидат произведени, но тврдат дека тоа и не е толку важно, бидејки се веќе распродадени.
сите 4 | | | веќе видена

Range Rover Evoque ја одбележува петгодишнината од почетокот на производството во Велика Британија. Со повеќе од половина милион реализирани претставници во целиот свет од 2011 година до сега, Range Rover Evoque се претвори во вистински пазарен хит за брендот, а во исто време и најекономичен модел на компанијата, благодарение на семејството погонски агрегати Ingenium. Во моментов, Range Rover Evoque се произведува 24 часа на ден, на секој 170 секунди на виделина се појавува нов претставник на моделот. Продажбата на луксузниот компактен SUV се зголемија петпати, од околу 22 000 единици во 2011 до над 108.000 минатата година. Претходно оваа година, во фабриката Хејлууд на компанијата започна производството и на новата верзија на Evoque- Evoque Convertible. Собирањето и отворањето на покривот на возилото трае 21 секунда, а операцијата може да биде остварена беспрекорно дури и при движење со брзина од 48 km/h. Од компанијата велат дека мекиот покрив на автомобилот е најдолгиот и најширок, монтиран некогаш на ...
| | веќе видена

Британскиот производител на супер модели McLaren започнува со работа на создавање на седан автомобил кој ќе им конкурира на Ferrari GTC4 Lusso и Porsche Panamera. Во интервју за Motoring, еден од топ-менаџерите на компанијата, Данкан Форестер, потенцира дека сето ова е се во фаза на разгледување и анализи и според него раководството на компанијата се сложува за создавање на сличен модел, но со голема резервираност, бидејќи стравува дали тој ќе се бара доволно поради високата цена. Во McLaren сметаат дека новиот автомобил треба да се најде во едно од трите веќе постоечки семејства модели кои ги нуди производителот. Тоа се основните супер изведби - Sports, поспортски и поагресивните - Super и најскапите и екстремни - Ultimate. Значи, ако биде создадена, машината ќе ја користи основата на некој од нив, најверојатно на продолжената верзија на McLaren 570S. Данкан Форестер исто така ги демантираше тврдењата дека компанијата планира да направи кросовер, кој ќе се продава под брендот McLaren. "Ние сме ...
сите 2 | | | веќе видена

Следната генерација на Volkswagen Polo ќе стане првиот модел, изграден на новата платформа на концернот - MQB A0, пишува весникот Auto Express, кој открива и детали за новиот хечбек. Автомобилот ќе дебитира во 2107 година, а по него на истата шасија ќе бидат изградени новите генерации на Audi A1, SEAT Ibiza и Škoda Fabia. Благодарение на новата архитектура сите овие модели ќе ги задржат димензиите, но растојанието помеѓу двете оски ќе се зголеми. Ќе порасне соодветно и просторот во ентериерот, а тоа ќе биде еден од главните адути на инженерите на Volkswagen во борбата против новата генерација на Ford Fiesta. Се очекува таа да дебитира околу 6 месеци пред следното Polo. За да се справи со своите конкуренти, Германците ќе понудат и побогата опрема, нови системи за безбедност, како и поквалитетни материјали во внатрешноста. Во палетата мотори на следното Polo ќе бидат вклучени 1,0-литарски бензински мотор во три варијанти на моќност - 80, 110 и 115 КС, како и новите 1,5-литарски мотори на Volkswagen. Тие се ...
сите 4 | | | веќе видена

Екипата зад проектот BLOODHOUND Supersonic Car објави дека официјалниот дел од програмата за постигнување на нов светски рекорд за најголема брзина ќе започне во октомври следната година. Имено согласно програмата, тогаш ќе биде спроведен и првиот обид за подобрување на актуелното најдобро достигнување од 1.277,98 km/h, регистрирано на 15 октомври 1997 година од Енди Грин и Thrust SSC. Првиот чекор кон реализација на крајната цел, сепак, ќе биде направена во јуни следната година, кога единствениот 13,5 метарски BLOODHOUND SSC ќе биде тестиран за првпат, потоа ќе следат уште неколку фази, а последната е планирана за октомври.
| | веќе видена

100% електричната верзија на целосно новиот модел IONIQ на Hyundai, кој се очекува да биде лансиран на европскиот пазар по само неколку недели, ќе им предложи на идните сопственици за 80% наполнетост за само 33 минути минути, прикачен на системот за брзо полнење CCS Combo Rapid (50 kW). Со целосна наполнетост на батеријата, IONIQ Electric ќе биде во можност да помине до 280 километри, а во исто време возачот и неговите сопатници ќе можат да се потпрат на сите познати од стандардните модели на Hyundai системи за зголемување на удобноста и безбедноста. Во зависност од нивото на опрема, електромобилот може да има автоматски бришачи, 16-инчни алуминиумски тркала, диодни светла, интелигентна круз контрола, вентилирани седишта со кожа, загреан управувач, паркинг сензори и друго. Уникатниот Hyundai IONIQ ќе се пласира и во Европа со трите главни верзии- IONIQ Hybrid, IONIQ Plug-in и IONIQ Electric. Првите два автомобили се опремени со нов 1.6 литарски Kappa мотор со директно вбризгување, кој ветува максимална ...
сите 2 | | | веќе видена

Водечките брендови на светските пазари - Toyota, Volkswagen и Ford ги задржаа своите позиции по првите 5 месеци од годинава, а брендови како Mercedes, Hyundai и Renault имаа зголемување на обемот на продажба, пријави focus2move. Почетокот на годината беше доста „жежок“ за автомобилските пазари, продажбата падна во многу региони во светот, вклучувајки ги Јужна Америка, Азија, Блискиот Исток, Африка и земјите од поранешниот СССР. Во втората третина работите се променија и така за првите 5 месеци се продадени вкупно 37.900.000 возила, што е за 2,7% или за еден милион повеќе за истиот период на 2015 година. Toyota останува најпопуларниот бренд на планетата, а до крајот на мај продала 3.441.399 примероци (зголемување за 0,7%). На втората и третата позиција се Volkswagen и Ford, со 2.723.341 (-1,7%) и 2.574.283 (+ 3,8%) продажби. На четврто и петто место се марките Nissan и Hyundai. Јапонцине успеаја за продадат 2.010.363 милиони, што е зголемување за 1,5%, а кај корејскиот концерн резултатот е 1.966.857, пад од ...
сите 2 | | | веќе видена

Opel објави дека компанијата забележа раст од 13% во продажбата во првата половина на годината во Германија. Барањето на производите на брендот е зголемена за 14.500 единици, односно на крајот на јуни достигна ниво од 128.500 пласирани единици, а пазарното учество се зголемило за од 0,4% до над 7.4%. Како главен „виновник“ за завидното пазарно претставување, од Opel ја посочуваат целосно новата генерација на Astra, носител на наградата Автомобил на годината на Европа. Во првите шест месеци од годинава, продажбата на новата Astra и нејзината комби верзија Astra Sports Tourer достигна ниво од околу 32.800 единици или 30% повеќе во споредба со првото полугодие на 2015. Од Opel коментираат дека очекуваат подобри резултати до крајот на годината, бидејки претстои пазарно лансирање на новата Mokka X, освеженоа верзија на компактниот кросовер. Покрај Mokka X, во септември оваа година, на пазарот ќе биде лансирана и новата Zafira.
| | веќе видена

Aston Martin и Red Bull Racing ја понудија првата информации за заедничкиот проект за развој на суперавтомобил. Означен со таен код AM-RB 001, моделот ќе биде опремен со атмосферски V дванадесетцилиндерски мотор, а самата изведба ќе биде достапна во две основни верзии - само за затворени патеки и таква која ќе може да се управува слободно по патиштата. AM-RB 001, кој ќе биде со карбон конструкција, со централна поставеност на моторот и двосед конфигурација на ентериерот. Завршената верзија на AM-RB 001 ќе биде произведена во лимитирана серија од 99 до 150 автомобили, слободни за употреба на стандардни патишта и 25 единици наменети за затворени патеки. Првите испораки се очекува да бидат реализирани во текот на 2018 година.
сите 3 | | | веќе видена

Volvo Cars запиша успешна прва половина од 2016 година, откако глобалната продажба на брендот достигнаа ниво од 256.563 единици или за 10.5% повеќе во споредба со првото полугодие на 2015. Само во јуни, реализацијата на Volvo е зголемена за 10.6%, до 51.431 автомобил и на тој начин компанијата евидентира 13 последователни месеци со раст во реализацијата. Најголема е побарувачката за производите на марката во САД, каде што биле продадени 8.588 нови единици на фирмата или за 43,5% повеќе во споредба со истиот месец минатата година. По САД се рангираат според продажбата: Кина, Шведска, Велика Британија и Германија. На крајот на првата половина на годината, Volvo има завидно пазарно претставување на сите главни пазари. Продажбата на брендот во Европа се зголеми за 10,3%, до 138.851 единица, а најпродаван модел на фирмата бил XC60. Во САД, Volvo ужива раст од речиси 25%, а во Кина од 6.3%. Во првата половина на годината, најдобро продаван модел на Volvo на глобално ниво е XC60 со 73.817 нови регистрации, потоа ...
сите 3 | | | веќе видена

Откако во средината на јуни Renault ја лансираше обновената верзија на хит моделот Clio, сега од француската марка ни ги претставуваат и новите варијанти на спортските CLIO R.S. и CLIO GT LINE. Главните промени кај автомобилите се поврзани со воведувањето на систем за осветлување R.S. VISION како стандардна опрема, посебно развиен издувен систем Akrapovič за Clio R.S., како и низата промени на дизајнот на екстериерот и ентериерот. Обновената Clio R.S. на Renault доаѓа во две варианти на моќност - 200 и 220 коњски сили, а менувачот е шест-брзински роботизиран EDC со можност за менување на брзините и од управувачот со помош на лостови. Компактниот спортист продолжува да биде и единствениот предлог во својата класа, достапен во три варијанти - Sport, Cup и Trophy. Верзијата на Clio R.S. со 200 коњски сили е достапна во Sport и Cup, додека таа со 220 коњи е резервирана само за Trophy. Последната модификација нуди можност за забрзување од 0 до 100 km/h за 6.6 секунди и максимална брзина на движење од 235 ...
сите 4 | | | веќе видена

Компанијата BMW продолжува со тестовите на наследникот на родстерот Z4. Прототип на автомобилот беше снимен во Германија, а според изданието Autocar премиерата на моделот ќе се одржи кон крајот на 2017 или почетокот на 2018 година. Автомобилот е изграден на целосно нова плаформа создадена во соработка со Toyota. Во сериската верзија, која најверојатно ќе го добие името Z5, ќе се вградува хибриден погон и систем за пренос на сите четири тркала. За хибридниот погон засега не се откриваат детали, се знае само дека тој ќе се појави околу една година подоцна од стандардните модификации. За разлика од својот претходник, родстерот ќе добие мек отстранлив покрив. Инженерите на BMW го презеле овој потег за зачувување на тежината, намалување на тежиште и подобрување на управувањето. Моделот воедно добива долг капак и широка маска на ладилникот. Должината на машината нема да надминува 4.500 mm, а висината ќе биде 1.340 mm. Се очекува меѓуоскиното растојание да биде околу 2.500 mm, што значи дека најблизок ривал ќе ...
сите 2 | | | веќе видена

Турскиот тркач, Кенан Софоглу, постави нов светски рекорд за брзина со сериски мотоцикл. Тој успеа да постигне брзина од 400 km/h, што е побрзо за 9 km/h од претходниот рекорд во негова сопственост, поставен во 2012 година. Рекордното остварување беше направено во Турција, а мотоциклот со кој управуваше Софоглу е Kawasaki Ninja H2R. Интересно е дека мотоциклот не е со спортски пакет и не располага со значителни доработки. Единственото различно се специјалните гуми, подготвени од компанијата Pirelli. Пилотот носеше и аеродинамичен кожен комбинезон, а фирмата Elf достави посебно гориво кое ја зголеми малку моќноста на мотоциклот. Задачата пред Кенан Софоглу беше да достигне брзина од 400 km/h за 30, а тој успеа да го направи тоа за 26 секунди. За жал рекордното остварување не е внесено во Книгата за рекорди, бидејќи за време на настанот не биле присутни набљудувачи од Гинис.
сите 3 | | | веќе видена

Rolls-Royce понуди нова информација за целосно новата генерација на моделот Phantom. Со целосно нова алуминиумска архитектура која ќе биде користена и во сите други нови претставници на легендарната марка, луксузниот модел ќе стане реалност на светските патишта во 2018 година. Од Rolls-Royce коментираат, исто така, дека побарувачката на актуелната генерација на Phantom продолжува да биде силна, иако многумина знаат дека се подготвува нова генерација. Некои клиентите побрзаа да порачаат возило, пред производството на автомобилот да биде официјално прекинато на 31 декември оваа година, иако испораките треба да ги очекуваат следната. Вкупно 50-те последни парчиња на финалната серија Phantom Coupе и Drophead Coupe Zenith Collection веќе се распродадени.
сите 10 | | | веќе видена

next