Mak Portal

Божјиот човек Иван Исцелител вчера донираше опрема за локалниот тениски клуб од Куманово. Донацијата на Иван се маици и мрежи. Секогаш донирам за спортот, за младите и за овој град. Младите тенисери се наша иднина. Ова е прекрасен терен и прекрасен тренер, рече Иван Исцелител. Инаку како што е познато на македонската и “светцката” јавност Иван Исцелител со години наназад донира во хуманитарни цели. Инаку како што е познато на македонската и “светцката” јавност Иван Исцелител со години наназад донира во хуманитарни цели. Видео запис од донацијата на Иван Исцелител:
| | веќе видена

Познатиот и признат во светот единствениот македонец актер во филмовите за возрасни Гоце Гиновски алиас карло бос бил толку урочен од жените што уроците му влијаеле на лјубовниот живот веќе две години како е во Македонија, и какао се одмара без ангажман па решил да рипне во тавче но никако неможе да најде девојка за озбилно македонскиот менталитет е таков што македонките се изненадени од способностите на Карло и и прочуеноста што снимил 230 филмови, па никако да се решат да стапат во сериозна врска со надалеку познатиот актер за возрасни филм но знаејќи ги македонките се плашат од озборување па така карло се обрати кај најпознатиот Светски Исцелител Иван да му помогне да му ги отфрли уроците и да му посака среќа и просперитет за женидба!!
сите 6 | | | веќе видена

Со оглед на константното варирање на цената на горивата во државата, граѓанитепостојано бараат алтернативни начини за да се справат со ненормално високите цени на горивата. Денеовиве по социјалната мрежа Фејсбук кружат неколку страници на кои што се нуди нов и револуционерен производ, кој што наводно ке ви ја намали потрошувачката на гориво од 50-70%. Лицето, кои што е анонимно, на својот веб сајт , на кој што го нуди и продава производот, го продава по цена од 3100 денари, со вклучена испорака до купувачот. Еве што тврди продавачот на својот сајт: Fuel Shark ја оптимизира и подобрува изведбата на струјниот круг. На Вашиот автомобил му дава стабилен напон и, во склад со тоа, Вашиот автомобил вози подобро и троши помалце гориво. Fuel Shark делува на сите уреди кои предизвикуваат пречки во кругот. Голема корист од стабилирањето на електричниот систем на Вашиот автомобил е таа што вашиот мотор произведува изедначени искри. Резултат е подобро внатрешно согорување, пониски трошоци за гориво и почиста емисија. ...
сите 2 | | | веќе видена

Се остварија прогнозите дадени од нашиот познат Иван Исцелител, дадени пред неполн месец за еден македонски портал. Според неговите прогнози, ВМРО-ДПМНЕ ке освои уште еден пратенички мандат, а воедно и дека моменталниот претседател на државата Ѓорѓе Иванов ке добие уште 5 годишен мандат да ја води државата. Од неофицијални изводи дознаваме дека голем дел од моменталните високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ се кај Иван, за да му се заблагодарат за точните прогнози, и воедно да го почестат. Од Министерството за Култура, за годинава планирааат реставрација и обнова на старите бараки во кои што Иван ги обавува своите исцелителски обреди. Според најавите од министерството, целосната обнова се планира да биде завршена во втората половина од оваа година.
сите 4 | | | веќе видена

Фејсбук лансираше нова опција Nearby Friends,која не е задолжителна, а следењет на луѓето го подига на ново ниво. Како телефоните секогаш знаат каде сте, сега, ако сакате Фксбук на вашите пријатели ќе им даде на знаење дека сте блиску до нив. Исто така ако вие се најдете во близина на некој свој пријател, апликацијата ќе ви каже каде тој се наоѓа. Nearby Friends ги повлекува податоците од ГПС-от на мобилниот и како велат во Фејсбук, ќе ви открие каде се наоѓаат вашите пријатели додека сте во движење. Ако ја вклучите опцијата, апликацијата повремено ќе ви ги јавува локациите на луѓето. Можете да одлучите кој смее да види каде се наоѓате, а исто така можете во било кој миг да го исклучите приказот. Опцијата пристигнува и за Андроид и за Ајфон во САД во наредните неколку недели, но не се наведува кога стигнува и во остатокот на светот.
сите 7 | | | веќе видена

Еден научник направил мал тест и открил колку е опасен змискиот отров. Овој човек ставил капка змиски отров во чаша човечка крв и она што се случило е неверојатно. Замислете сега, што би се случило доколку оваа реакција што се случи во чашата се случи во вашите крвни садови ? Едно е сигурно, ке дојде до создавање на огромни тромбови кои што ке предизвикаат инфаркт и сигурна смрт.
| | веќе видена

Иако во моментов не е баш најдобро време да се посети Украина (имаат некои несогласувања кои треба да ги расчистат), наредната недела се навршуваат 28 години од Чернобилската катастрофа, која се смета за најлошата нуклеарна несреќа во историјата. Нивото на радиоактивност конечно се спушти до точка која дозволува посетители да направат обиколка на Чернобил, а ќе го видат ова. Туризмот е строго регулиран, а посетителите задолжително мора да поднесат формално барање. Доколку барањето за посета се прифати, посетителите добиват локален водич. Киев се напушта со туристичка група во 9 часот наутро, а пред да се влезе во озрачената зона со дијаметар од 30 километри околу нуклеарната централа, се застанува на контролен пункт. Бидејќи местото е уште опасно, секој посетител добива личен детектор за радиоактивност пред да продолжи понатаму. Нивото на радиоактивност кај реакторот 4 е уште високо, па на посетителите не им е дозволено да и се доближат на градбата. Катастрофата беше рангирана со ниво 7, а ниво 7 е ...
сите 2 | | | веќе видена

Фејсбук го исфрла „чатот“, а оние кои ќе сакаат да продолжат да „чатуваат“ ќе мора да инсталираат нова месинџер апликација. „Чатот“ ќе биде отстранет во наредните неколку недели, а Фејсбук веќе ги известува корисниците за промената. Месинџер ќе биде главната апликација преку која ќе може да се продолжи со „чатување“. Фејсбук ја тетсираше новата функција за својот Месинџер месеци наназад, а Марк Цукерберг уште лани најави дека ќе ја исфрлат оваа можност од социјалната мрежа.
сите 5 | | | веќе видена

Американскиот софтверски гигант „Microsoft” од вторник, 8-ми април, ја прекинува техниката поддршка за оперативниот систем Windows XP и за пакетот на апликации Office 2003, а од компанијата предупредуваат дека оперативниот систем кој беше лансиран пред 12 години повеќе нема да добива надградувања кои обезбедуваат заштита од вируси, надзирање и други закани. Корисниците на Windows XP можат да продолжат да работат на оваа оперативна програма, но ќе бидат изложени на одредени ризици, бидејќи нема да има ажурирање на оперативниот систем, особено од аспект на безбедноста. Со ова тие ќе станат поподложни на дополнителните закани од кражба на идентитетот или банкарските информации. Последните неколку месеци бројот на нападите врз овој оперативен систем, според податоците на Microsoft, се зголемил за шест пати. Покрај тоа, се појавил и проблемот на компатибилност со современите уреди, а компанијата ризикува несупешна ревизија на системот. Финансиските организации, чијашто работа е поврзана со банкарските картички, ...
сите 10 | | | веќе видена

Пред 2 дена уредникот и сопственик на порталот Мактел, Саше Ивановски – Политико објави статија на својот портал со наслов: “Леле, леле, ДПМНЕ- овци, ако успеам да влезам во Собрание, мамицата ќе ви ја расплакам!”. По објавувањето на веста, на социјалните мрежи предизвика лавина реакции кај поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ, па некои од нив му упатија и смртни закани. Еве што точно му напишаа гневните симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ: Објава by Brif.mk .
| | веќе видена

Како што информиравме претходно , Иван гостуваше во емисијата “Не бери Гајле” на Наша ТВ. Тој во емисијата кажа дека само тој ја знае добитната комбинација како да фатите голема сума на спортска. Еве како тој го објасни целиот процес во емисијата:
сите 3 | | | веќе видена

Wi-Fi ни штети? Билки во соба со рутери овенале за 12 дена! Wi-Fi може да наштети на човековото здравје, тврди данска научна група истражувачи на школата Hjallerup. Во неа учениците набљудувале шест билки во иста просторија, под ефект на зрачење од два бежични рутери и во друга просторија без никаква опрема. Во рок од 12 дена 90 проценти од билките во просторијата со рутерите овенале, листовите им пожолтеле, и не покажувале знаци на живот, додека оние во празната просторија останале исти како претходно. Научната група тврди дека тоа јасно го покажува штетното влијание по здравјето на човекот и сите живи растенија ширум светот. Сепак критичарите тврдат дека садниците можеби се исушиле и поради близината на рутерите кои испуштале топлина, а не поради нивното зрачење. Резултатите од овој експеримент ги поддржуваат и холандските научници од Универзитетот Wageningen во кој научниците изложиле 20 стебла јасен на различни извори на зрачење во период од три месеци. Лисјата на стеблата кои биле најблиску до изворите ...
| | веќе видена

Веќе нема некој што нема слушнато за нашиот познат Иван Исцелител. Деновиве тој беше гостин кај Жанко во неговата емисија “Не бери Гајле” која што се емитува на Наша ТВ. Тој во емисијата, објаснуваше дека и она што медицински е невозможно, всушност е возможно и дека само тој го знае лекот за неколку неизлечливи болести, како што се ХИВ вирусот и СИДА. Тој во емисијата покажува и докази, како во писмена форма, така и видео материјали кои што ги потврдуваат неговите тврдења дека СИДА е всушност излечлива болест. Емисијата во која тој ги демонстрира неговите исцелителски моќи, ке се емитува на 1-ви Април, вторник од 22:30 минути на Наша ТВ. Репризите, можете да ги гледате во среда од 09:30 часот, како и во сабота од 18:00 часот. Затоа сите пред малите екрани, и да видиме што може да направи нашиот Иван во врска со овие големи медицински прашања.
сите 12 | | | веќе видена

Досетливите твитерџии, отсекогаш знаеле добро да не насмејат, посебно во овие вакви предизборни периоди, кога сето внимание на луѓето е свртено кон политичките пропаганди, митизни и ТВ кампањи. И оваа година, речиси во истиот временски период, се појави ново видео – пародија со премиерот Груевски (како Адолф Хитлер), како и поголем број на јавни личности, новинари и секако кандидатот за нов мандат Претседателот Ѓорѓе Иванов. Минатата година познатата твитерџика под псевдоним @M1ssy постираше слично видео, во кое ги исмејува премиерот Груевски и останатите поради поразот на нивниот кандидат во општина Центар, Владимир Тодоровиќ, кој што беше поразен од актуелниот градоначалник на Центар Андреј Жернвовски. Еве што гледавме лани од предизборните пародии а сега уживајте во пародијата за овие претседателски и парламентарни избори: Видеото е превземено од Рибаро.мк
| | веќе видена

Претседателот на ромите во Македонија, пратеникот Амди Бајрам, на митингот на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид малку се залета и каже нешто што не требаше да се каже пред собраните поддржувачи на Иванов. Еве како се изглупира, Амди:
| | веќе видена

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите цени на горивата – од вечерва на полноќ бензинот и дизелот поевтинуваат! Согласно нивната методологија за пресметка на цените, малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 1.93%. Преведено во цени, тоа значи дека цените на ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 0.5 денари и ќе се продаваат по цена од 78.00 односно 79.50 денари за еден литар. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ се намалува за 2 денари и еден литар дизел гориво ќе се продава по цена од 66 денари. Цените стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат следните две седмици.
сите 43 | | | веќе видена

Даниел Кајмакоски е победник на регионалното музичко шоу Х Фактор Адриа. Тој во завршницата се бореше со Тамара Милановиќ и се претстави со две песни. Ја пееше „The Hardest Thing“ од Тоше и песната со која се појави за прв пат на ова шоу Red од Daniel Merriweather. Тамара се претстави со „Run“ од Леона Луис, и таа исто како и Даниел ја пееше песната со која прв пат ја изведуваше „Don’t You Remember“ од Adele. Публиката одлучи токму нашиот претставник Даниел Кајмакоски да биде победник. А и жирито имаше само пофални зборови за него. Драго ми е да помина се во најдобар ред сепак публиката е таа која што одлучи, рече Жељко. Супер е тоа што ги пееја песните со кои се прославија, рече Емина. Даниел денеска „развали“, се гордеам и со него и со Тамара, додаде Кики. А Кристина исто така со воодушевување зборуваше за Даниел. Toj вечерва прво настапи со „Sex on fire“ од Kings Of Leon: Потоа ја пееше „Angels“ од Роби Вилијамс:
сите 128 | | | веќе видена

Во седиштето на УЕФА во Нион денеска беа одредени четвртфиналните двојки во Лигата на шампионите. Европскиот првак Баерн за противник го доби англискиот шампион Манчестер Јунајтед, додека во четвртфиналето ќе има и шпанска пресметка Барселона против Атлетико Мадрид. Реал Мадрид доби шанса за реванш против Борусија Дортмунд, по ланската елиминација во полуфиналето, додека последната двојка е дуелот на ПСЖ и Челзи. Натпреварите Барселона - Атлетико Мадрид и Манчестер Јунајтед - Баерн се играат на 1 и на 9 април, а дуелите Реал Мадрид - Борусија Дортмунд и ПСЖ - Челзи а 2 и на 8 април.
сите 6 | | | веќе видена

Секоја слободна површина наскоро ќе заличи на парк, но целта е повисока- да се деконтаминира почвата која со години беше загадувана од штетни материи. Во акцијата предничеше Велес. Како земја со најмногу засадени рози во регионот, Македонија и кажа добредојде на пролета. Покрај убавината, розата ќе ја чисти загадената почва. Националната кампања своето центарлно место го имаше во Велес, градот кој до пред десет години според СЗО беше ризично место за живеење. „Засадивме рози за почиста почва за поубав Велес… Со секоја засадена роза светот е поубав… Секоја засадена роза е како нов живот“, велат анкетираните велешани. 3.500 рози на десетина локации се засадија во Велес. Но за чистење на почвата која во себе содржи тешки метали потребно е многу повеќе. Научно е докажано дека розата со својот коренов систем, од почвата најбрзо ги извлекувала тешките метали. Секоја засадена роза е засадена со желба кадмиумот и оловото што поскоро да исчезнат од велешката почва, кадмиумот го има 110 повеќе, а оловото 25 ...
сите 6 | | | веќе видена

Силниот ветар за само два часа предизвика огнени пламени да се шират од оџаци, депонии, трансфрматори. Гореле оџаци во селата Вирче, Габрово, Стамер, Звегор, но и низ Делчево. Семејната куќа на Сугареви во Старо Делчево за влакно избегнала голема кататрсофа. Ветерот кој дуваше со брзина од 8 метри во секунда за два часа се закануваше да направи катастрофа. Доколку не се смирел силниот ветер ќе била прогласена и вондредна состојба, информираат конадирот на ТППЕ Делчево, Јонче Атанасовски. Освен пожарите низ населените места, делчевските пожарникари вчера с е бореа и со шумски пожар на месноста Полена во с. Вирче на границата со соседна Бугарија, каде била зафатена борова шума, смрека и сува трева на површина од 70 хектари. По немирната ноќ, следува апелот од пожарникарите-навреме да се чистат оџаците и да не се палат стрништа.
сите 2 | | | веќе видена

next