Дачиќ: Како е можно за Србија и Хрватска да постојат два критериума?

3 копии

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека вчерашната изјава на портпаролката на високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Маја Коцијанчич, за тоа како Србија треба да се однесува кон албанското малцинство, „уште еднаш покажува постоење на двојни стандарди“. Тој потсети дека само пред еден месец Тове Ернст од прес службата на Европската комисија на прашањето за забрана за употреба на кирилицата во Вуковар изјави дека ЕУ нема надлежност во врска со малцинствата, туку дека тоа е ингеренција на земјите-членки кои донесуваат одлука за малцинствата. - Коцијанчич вчера изјави дека Србија е должна да се однесува кон албанското национално малцинство согласно европските стандарди и конвнции. Како е можно за Србија и Хрватска да постојат два критериума? Правата на националните малцинства се веројатно универзална категорија, или тие се само за Србија?, нагласи Дачиќ.
| | веќе видена | слични

Хрватска веќе долго време не се симнува од насловните страни на светските медиуми. Влијателниот британски The Guardian во своето интернет издание, како главна вест ги следи најновите случувања околу бегалската криза, а се истакнуваат изјавите на хрватскиот премиер Зоран Милановиќ, кој рекол дека Хрватска ќе продолжи да праќа бегалци во Унгарија. Истата изјава на Милановиќ, во својот опширен извештај од Хрватска во насловот ја истакнал и BBC . Таблоидот Daily Mail ја пренесува приказната за дипломатскиот судир меѓу Хрватска и Унгарија, и тешките обвиненија од Будимпешта на сметка на Загреб. "Хрватска е обвинета за шверц на луѓе: "Жестока расправија меѓу соседите, Унгарија ја нападнала политиката на Загреб, кој ја принудува да ги прими мигрантите кои ги праќа со возови", е насловот на опширната статија на овој весник, пренесува Portal Oko . Германски Bild бегалската криза во целиот регион ја следи од минута во минута, со голем извештај со наслов "Драма на европските граници". Случувањата од минута во минута ги ...
| | веќе видена | слични

Хрватска затвори седум од осум гранични премини со Србија откако бран мигранти ја мина нејзината граница затоа што Унгарија одби да ги прими. Во интервју за хрватската телевизија, Милановиќ рече дека Хрватска е мала земја и оти мигрантите се добредојдени, но оваа нација не може да ги прими сите мигранти. Тој рече дека ќе добијат храна, вода и медицинска помош, но мора да го продолжат патешетвието. Во меѓувреме Унгарија како што изјави премиерот Орнаб нема да добие и не може да се очекува никаква помош ниту од Србија, ниту од Хрватска, ниту од Западна Европа во решавањето на бегалската криза. Тој соопшти дека на границата со Хрватска веќе се испратени стотина војници и полицајци. “До крајот на денот оградата долж границата со Хрватска ќе биде целосно подготвена и особено во критичната нејзината зона од 41 км., Каде двете држави не се поделени со реката”, истакна унгарскиот премиер. Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Стајнмаер рече дека некои членки на Унијата и натаму се противат да се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска предложи формирање специјални сили на ЕУ за заштита на границите на Грција од бегалците, кои се обидуваат да влезат на територијата на Унијата, јави ТАСС. Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска предложи формирање специјални сили на ЕУ за заштита на границите на Грција од бегалците, кои се обидуваат да влезат на територијата на Унијата, јави ТАСС. - Треба да се формираат единствени сили на ЕУ, кои ќе можат да ги заштитат границите на Грција, изјави Сијарто во Белград, каде престојуваше денеска на разговори со неговиот српски колега Ивица Дачиќ, посветени на бегалската криза. Според Сијарто, во таквите сили би требало да бидат вклучени претставници на сите земји-членки на ЕУ. Тој нагалси дека ова идеја е дел од мерките што Унгарија ги предлага за решавање на бегалската криза, при што уште еднаш го отфрли предлогот на Европската комисија за прераспоредување на бегалците меѓу земјите-членки на ЕУ според ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Министрите за надворешни работи на Србија и на Унгарија, Ивица Дачиќ и Петер Сијарто му порачаа денеска на хрватскиот премиер Зоран Милановиќ дека е подобро „наместо остро да ги осудува соседите, да се грижи околу планот за прифаќањето на мигрантите, кој по само еден ден доживеа колапс“. Дачиќ истакна дека од страна на Хрватска доаѓаат некоректни зборови, нарекувајќи ја Србија „мува“, со што ја навредил земјата. - Ќе му одговорам со цитат од филмот „Балкански шпион“ - „Орелот падна“. Подобро Хрватска да води сметка да не и се случи тоа, а не да дели лекции, порача Дачиќ. Шефот на унгарската дипломатија истакна дека Милановиќ остро ја нападнал Унгарија, споредувајќи ги случувањата во оваа земја со најмрачните историски настани во 20. век, што според него е неприфатливо. Сијарто додаде дека хрватската Влада моментно е зафатена со превозот на мигранти кон унгарската граница, отколку да им обезбеди сместување и се што е потребно. Претходно и српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Милановиќ изјави дека неговата земја нема повеќе да регистира илјадници мигранти откако повеќе од 11.000 влегоа неделава Хрватска затвори седум од осум гранични премини со Србија откако бран мигранти ја мина нејзината граница затоа што Унгарија одби да ги прими. Во интервју за хрватската телевизија, Милановиќ рече дека Хрватска е мала земја и оти мигрантите се добредојдени, но оваа нација не може да ги прими сите мигранти. Тој рече дека ќе добијат храна, вода и медицинска помош, но мора да го продолжат патешетвието. Во меѓувреме, германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Стајнмаер рече дека некои членки на Унијата и натаму се противат да се согласат за системот за квоти за секоја земја членка за прифаќање на бегалци.
| | веќе видена | слични

Во еден дел од европските медиуми и политичари постои самоубиствен либерализам, а токму овој вид либерализам го загрозува нашиот начин на живот. Ова предупредување го упати унгарскиот премиер Виктор Орбан по повод миграциската криза на стариот континент. Унгарија нема да добие и не може да се очекува никаква помош ниту од Србија, ниту од Хрватска, ниту од Западна Европа во решавањето на бегалската криза, рече уште Орбан пред локалното радио . Тој соопшти дека на границата со Хрватска веќе се испратени стотина војници и полицајци. “До крајот на денот оградата долж границата со Хрватска ќе биде целосно подготвена и особено во критичната нејзината зона од 41 км., Каде двете држави не се поделени со реката”, истакна унгарскиот премиер. Потсетуваме дека властите во Загреб денеска почна организирано со автобуси да ги пренесуваат пристигнатите на нивна територија мигранти. Според последните податоци за 48 часа во земјата пристигнале од Србија 15 420 мигранти. Во Белград пред малку пристигна унгарскиот министер ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денес оцени дека од 30 до 35 милиони бегалци пристигнуваат на Стариот континент и токму поради тоа зајакнувањето на границите е од клучно значење. Сијарто во интервју за унгарските медиуми наведе дека ЕУ ја занемарила заштитата на своите граници. Унгарскиот министер за надворешни работи истакна дека европските лидери постапуваат врз основа на „лажните извештаи на меѓународните медиуми“ и дека на Унгарците им е јасно дека ЕУ не може да згрижи стотици илјади или милиони европски мигранти. „Можеме да управуваме со кризата само ако го унапредиме и го засилиме Шенгенскиот систем“, изјави шефот на унгарската дипломатија. Во врска со подигнатата ограда на границата со Србија, Сијарто истакна дека е „голем плус“ е тоа што оградата ќе служи како средство за пренасочување на рутата на трговијата со луѓе и истакна дека односите помеѓу Будимпешта и Белград стануваат сè подобри. Сијарто истакна дека најважни се билатералните односи со соседните земји и додаде дека ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска изјави дека 30-35 милиони бегалци се на пат кон Европа и дека поради тоа јакнењето на границите има клучено значењеУнгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска изјави дека 30-35 милиони бегалци се на пат кон Европа и дека поради тоа јакнењето на границите има клучено значење.Сијарто во интервју за весникот „Маџар идок" нагласува дека ЕУ ја занемарила заштитата на своите граници и дека европските лидери се плашат работите да ги наречат со вистинско име, бидејќи им е полесно да ги критикуваат тие што работат.Според унгарскиот министер европските лидери постапуваат врз основа на лажни информации на меѓународните медиуми, како и дека на Унгарија и е јасно дека Европа не може да прими стотина илјади или милиони економски мигранти.- Можеме да ја контролираме кризата само ако го поддржиме и зајакнеме Шенгенскиот систем, изјави унгарскиот министер за надворешни работи.Сијарто денеска ќе го посети Белград каде ќе разговара со министерот ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Хрватска ќе ја затвори границата со Србија доколку повторно 8.000 мигранти влезат во земјата за еден ден, предупреди денеска хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остоиќ. Тој нагласи дека најновата земја-членка на ЕУ нема капацитет да прифати повеќе луѓе. Околу 9.000 мигранти пристигнаа во Хрватска од вчера рано изутрина, откако Унгарија ја затвори својата граница со Србија. Во меѓувреме, унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто ја обвини Хрватска дека ги испраќа мигрантите кон Унгарија и Словенија и според него таа не е подготвена за во Шенген зоната
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 245 | | | веќе видена

Британската премиерка, Тереза Меј, е соочена со зголемен притисок од нејзината партија да поднесе оставка или да одреди датум за оставка со цел обезбедување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Оставки на претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, првиот собраниски спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување ...
сите 185 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дачиќ: Како е можно за Србија и Хрватска да постојат два критериума?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: