Пукотници во американска воена база, четворица загинати


ВИДЕО: Пукотници во американска воена база, четворица загинати Американски војник во воената база Форт Худ во Тексас убил четворица, а ранил и други 16 лица, по што извршил самоубиство, јавија американските медиуми. Од повредените, најмалку четворица се во критична состојба, објавија болнички извори. Сите жртви се војници. Нападот со огнено оружјe се случил околу 16 часот по локално време ( 01,00 часот според централноевропско време), во два различни дела од таа огромна база – единиот каде што се наоѓа медицинската бригада и другиот каде е сместен баталјонот за транспорт. Пукотниците траеле меѓу 10 и 15 минути. Напаѓачот минал четири месеци во Ирак во 2011 година. Имал „психолошки проблеми“, посебно депресија од која се лекувал, изјавил генералот Марк Мили, командант на базата на конференцијата за новинари. „Во овој момент нема индиции дека нападот бил поврзан со тероризам“, соопштил генералот. Напаѓачот влегол во една зграда од базата и отворил оган, по што седнал во возила и повотоно пукал од ...
| | веќе видена | слични

Напаѓачот е идентификуван како Иван Лопез, оженет триесет и четиригодишен активен припадник на специјалната единица на американската армија. Властите отфрлија можна поврзаност со тероризам, како што беше случајот во 2009 година, кога војник, следбеник на радикалниот ислам, во истата база уби 13 лица и рани десетици други Загрижени роднини и војници чекаат најнови информации пред базата Повторно оружен напад во воената база „Форт Худ“ во Тексас Американски активен војник, кој се лекувал од депресија, уби три лица и рани 16 други, пред да се самоубие во тексашката воена база „Форт Худ“. Властите соопштија дека тројца од ранетите се наоѓаат во животна опасност. Војникот, кој бил психички нестабилна личност, влегол во две згради во касарната и отворил оган од пиштол. Кога му пришла припадничка на воената полиција, со истото огнено оружје си го одзел животот, пренесуваат американските медиуми. Командантот во „Форт Худ“, Марк Мајли, истакна дека мотивите за нападот сѐ уште се непознати. Судејќи според ...
| | веќе видена | слични

Војник уби тројца свои колеги и повреди уште 16 лица, пред да се самоубие во американската воена база во Тексас Војник уби тројца свои колеги и повреди уште 16 лица во американската воена база Форт Худ во Тексас, пред да си го одземе животот, соопштија од армијата. Американските медиуми го именуваа осомничениот како Иван Лопез (34), иако неговиот идентитет официјално не е потврден. Вооружениот напаѓач бил на служба во Ирак и имал ментални проблеми, наведуваат официјалните лица. Претседателот Барак Обама изјави дека „срцето му е скршено“ во врска со нападот. Во пукотницата што во 2009 година се случи во истата база имаше 13 мртви војници и 32 повредени. Тогаш, на мајорот Нидал Хасан за тој напад му беше изречена смртна казна. Портпаролот на американската армија, генерал-полковникот Марк Мили, пред новинарите изјави дека досега нема никакви индикации дека престрелката што се случи во средата има некаква поврзаност со тероризам. Тој наведе дека осомничениот не бил повреден кога бил на служба во Ирак во 2011 ...
| | веќе видена | слични

Американскиот војник Иван Лопез, чиј идентитет не е официјално потврден, уби тројца и рани уште најмалку 16 американски војници во нападот што завчера попладнето го изврши во големата воена база „Форт Худ“ во Тексас, пренесува Би-би-си. Лопез, кој на крајот се самоубил, отворил оган од својот пиштол врз војници собрани во болнички центар во базата. Портпаролот на американската војска, генерал-полковник Марк Мајли, вели дека досега нема индиции дека инцидентот од средата е поврзан со тероризам, но ниту за тоа што е причината за нападот. - Првичните извештаи посочуваат дека е можно Лопез да бил во расправија со некого во базата, но засега ништо не е сигурно. Спроведуваме темелна истрага и проверка на неговото досие, дали има претходни инциденти или психолошки проблеми, имало ли инциденти во воената зона итн. - вели Мајли. Напаѓачот Лопез, кој бил во активна служба, служел во Ирак во 2011 година каде што не бил ранет според официјалните записи, но самиот пријавил дека имал трауматска повреда на главата, вели ...
| | веќе видена | слични

Четири лица, меѓу кои и напаѓачот, војник со психички проблеми, загинале денеска во пукотница во воената база Форт Худ во Тексас, пренесува агенцијата Ројтерс. Во крвавиот настан, повредени се 14 лица, а напаѓачот починал од повредите што си ги нанел на самиот себе. Надлежните ги отфрлаат индициите дека инцидентот е поврзан со тероризам. „Напаѓачот имал здравствени проблеми и проблеми со однесувањето, но не ми е познат мотивот поради кој го извршил нападот“, посочил генерал-полковникот, Марк Милиј. Напаѓачот, учествувал во борбите во Ирак во 2011 година. Идентитетот на војникот не е објавен. Во 2009 година, во базата Форт Худ имало исто така немил настан, кога поранешен воен психијатар убил 13 и ранил 32 лица.
| | веќе видена | слични

Најмалку четири лица загинале и четиринаесет се ранети во престрелката во американската воена база Форт-Худ во сојузната држава Тeксас, а осомничениот за нападот извршил самоубиство, пренесува телевизиската мрежа ноќта кон четвртокот повикувајќи се на свој извор. Анонимен соговорник на агенцијата Reuters, пак, исто така соопштил за неколку жртви. Претходено беше објавено за еден загинат и четиринаесет ранети, во пукотницата на територијата на базата Форт-Худ, крај градот Килин во 16.30 часот во средата по локално време. Во целиот следен период базата остана блокирана за влез и излез, а командата веднаш по првите истрели преку системот за тревожење и социјалните мрежи ги предупредило сите соработници и припадници на составот на базата да се засолнат. Исто така, беше евакуиран и колеџот Central Texas College во градот Килин. Американскиот претседател Барак Обама внимателно ја следи ситуацијата во воената аза, соопшти Белата куќа. Според него, американските власти темелно ќе работат на откривањето на мотивите и ...
| | веќе видена | слични

Американски војник уби тројца колеги и рани 16 во воената база Форт Худ во државата Тексас и се уби сам , пренесоа агенциите . Името на извршителот Иван Лопез , 34 годишен , соопштуваат американските медиуми . Идентитетот на сторителот не е потврден официјално . Пукачот служел во Ирак , имал психички проблеми – депресија и посттрауматски стрес , изјавија властите. По инцидентот претседателот Барак Обама рече дека е потресен од нападот. Во истата база во 2009 година војник уби 13 свои колеги и рани 32 -ца . Сегашното пукање се случи во медицинската служба на базата . Многу од војската во неа биле на мисии во Ирак и Авганистан . Напаѓачот користел полуавтоматски пиштол , кој го купил неодамна .
| | веќе видена | слични

Неофицијално се дознава дека името на напаѓачот е Иван Лопез (34), но генералот Мајли не сакал да потврди додека не е известено семејството на напаѓачот. Командантот на Форт Худ вели дека мотивите за напад сѐ уште се непознати. Покрај тројцата убиени војници, уште 16 лица биле ранети во нападот, тројца од нив се во животна опасност. Напаѓачот служел во Ирак во 2011 година. Во Форт Худ врз него била извршена психијатриска процена дали страда од посттрауматско нарушување како резултат на службата во воената зона. Лекарите воедно го лекувале Лопез од депресија, но конечна дијагноза сѐ уште не му била поставена. Нападот ги потсети војниците во Форт Худ на масакрот во 2009 година кога мајорот Нидал Хасан, армиски психијатар кој се радикализирал во контакт со исламистички свештеници преку интернет, отвори оган во медицински центар во базата и уби 13 војници, вклучувајќи и бремена жена, а рани 32. Хасан беше ранет во полициската интервенција и е парализиран, а неодамна беше осуден на смрт. Правилата во ...
| | веќе видена | слични

Тројца од повредените се во критична состојба, а за нападот во кој биле убиени три лица и ранети 16, одговорен е психички нестабилен војник.Американски војник, ментално нестабилен, убил три лица и ранил 16 пред па си пресудил самиот, во пукањето вчера во воената база “Форт Худ” во Тексас , соопшти американската влада, додавајќи дека според последните информации од болницата, тројца од повредените се во критична состојба Војникот, кој се лечел од депресија, влегол во двете згради во базата и отворил оган од 45-калибарски пиштол. Кога му пришла припадничка на воената полиција, си истиот пиштол си го одземал животот. На прес-конферецијата одржана на главниот влез во базата, генерал-полковникот Марк Мајли кажа дека истрагата утврдила дека напаѓачот што отворил оган бил војник стациониран во базата и дека веднаш по нападот се самоубил. Властите го идентификуваа напаѓачот како Иван Лопез. Командантот во Форт Худ, Марк Мајли, вели дека мотивите за нападот се непознати. “Нема показатели за некаква поврзаност со ...
| | веќе видена | слични

Во воената база Fort Hood во Тексас дошло до пукање, а на сите вработени во базата им било наредено да побараат засолниште.Според локалната ТВ станица KCEN, 14 луѓе биле ранети, а најмалку едно лице било пренесено во болница. Убиецот бил убиен на самото место. Подоцна и од базата ги потврдиле овие информации.Во оваа иста база во 2009. година, еден офицер убил 13 лица , потсетуваат агенциите. Еден очевидец го опишал напаѓачот како белец во автомобил марка Тојота, а пукал од пиштол со калибар 45, наведува KCEN .Засега не е познат мотивот за нападот.
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пукотници во американска воена база, четворица загинати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: