Унион Олимпија

  во

  МЗТ Скопје Аеродром успеа да стигне до победа од 106:90 на гостувањето кај Куманово, за да се стави крај на лошата серија резултати на тимот на Александар Тодоров и да се покаже дека новите засилувања за тимот функционираат. Шампионот имаше постојано водство од стартот до крајот на мечот, погодувајќи 17 тројки, предводени од Трајковски со 27 поени и 7 скокови, но и од новите засилувања Доминик Мавра (17 поени, 5 асистенции), Никола Павличевиќ (21 поени, 5 асистенции) и Спасоевиќ (19 поени). Кај домаќините Караџовски постигна 24 поени, а Јаневски имаше 16. Ова е трета победа во петтиот првенствен меч за МЗТ Скопје, додека кумановци сега имаат 2-3 скор. Сега пред МЗТ Скопје следува напорен распоред – во четири дена ги чекаат два меча – во недела против Унион Олимпија во Љубљана во АБА-лигата, а во вторник на домашен терен против Гостивар во домашното првенство.
  сите 64 | | | веќе видена

  МЗТ Скопје Аеродром успеа да стигне до победа од 106:90 на гостувањето кај Куманово, за да се стави крај на лошата серија резултати на тимот на Александар Тодоров и да се покаже дека новите засилувања за тимот функционираат. Шампионот имаше постојано водство од стартот до крајот на мечот, погодувајќи 17 тројки, предводени од Трајковски со 27 поени и 7 скокови, но и од новите засилувања Доминик Мавра (17 поени, 5 асистенции), Никола Павличевиќ (21 поени, 5 асистенции) и Спасоевиќ (19 поени). Кај домаќините Караџовски постигна 24 поени, а Јаневски имаше 16. Ова е трета победа во петтиот првенствен меч за МЗТ Скопје, додека кумановци сега имаат 2-3 скор. Сега пред МЗТ Скопје следува напорен распоред – во четири дена ги чекаат два меча – во недела против Унион Олимпија во Љубљана во АБА-лигата, а во вторник на домашен терен против Гостивар во домашното првенство.
  сите 65 | | | веќе видена

  МЗТ Скопје Аеродром успеа да стигне до победа од 106:90 на гостувањето кај Куманово, за да се стави крај на лошата серија резултати на тимот на Александар Тодоров и да се покаже дека новите засилувања за тимот функционираат. Шампионот имаше постојано водство од стартот до крајот на мечот, погодувајќи 17 тројки, предводени од Трајковски со 27 поени и 7 скокови, но и од новите засилувања Доминик Мавра (17 поени, 5 асистенции), Никола Павличевиќ (21 поени, 5 асистенции) и Спасоевиќ (19 поени). Кај домаќините Караџовски постигна 24 поени, а Јаневски имаше 16. Ова е трета победа во петтиот првенствен меч за МЗТ Скопје, додека кумановци сега имаат 2-3 скор. Сега пред МЗТ Скопје следува напорен распоред – во четири дена ги чекаат два меча – во недела против Унион Олимпија во Љубљана во АБА-лигата, а во вторник на домашен терен против Гостивар во домашното првенство.
  сите 59 | | | веќе видена

  МЗТ Скопје Аеродром успеа да стигне до победа од 106:90 на гостувањето кај Куманово, за да се стави крај на лошата серија резултати на тимот на Александар Тодоров и да се покаже дека новите засилувања за тимот функционираат. Шампионот имаше постојано водство од стартот до крајот на мечот, погодувајќи 17 тројки, предводени од Трајковски со 27 поени и 7 скокови, но и од новите засилувања Доминик Мавра (17 поени, 5 асистенции), Никола Павличевиќ (21 поени, 5 асистенции) и Спасоевиќ (19 поени). Кај домаќините Караџовски постигна 24 поени, а Јаневски имаше 16. Ова е трета победа во петтиот првенствен меч за МЗТ Скопје, додека кумановци сега имаат 2-3 скор. Сега пред МЗТ Скопје следува напорен распоред – во четири дена ги чекаат два меча – во недела против Унион Олимпија во Љубљана во АБА-лигата, а во вторник на домашен терен против Гостивар во домашното првенство. Makfax
  сите 62 | | | веќе видена

  МЗТ Скопје Аеродром успеа да стигне до победа од 106:90 на гостувањето кај Куманово, за да се стави крај на лошата серија резултати на тимот на Александар Тодоров и да се покаже дека новите засилувања за тимот функционираат.Шампионот имаше постојано водство од стартот до крајот на мечот, погодувајќи 17 тројки, предводени од Трајковски со 27 поени и 7 скокови, но и од новите засилувања Доминик Мавра (17 поени, 5 асистенции), Никола Павличевиќ (21 поени, 5 асистенции) и Спасоевиќ (19 поени). Кај домаќините Караџовски постигна 24 поени, а Јаневски имаше 16.Ова е трета победа во петтиот првенствен меч за МЗТ Скопје, додека кумановци сега имаат 2-3 скор.Сега пред МЗТ Скопје следува напорен распоред – во четири дена ги чекаат два меча – во недела против Унион Олимпија во Љубљана во АБА-лигата, а во вторник на домашен терен против Гостивар во домашното првенство.Makfax
  сите 59 | | | веќе видена

  МЗТ Скопје со убедливи 106-90 го победи Куманово во меч во кој во одлично светло се покажаа новите засилувања на македонскиот шампион.МЗТ Скопје имаше шампионски настап во Куманово недозволувајќи му на домаќинот да се понадева на победа. Аеродромци водеа во текот на целиот меч, Куманово во последниот период успеа да дојде до четири поени разлика, но тоа беше најмногу што можеше.Најдобар на теренот беше поранешниот играч на Куманово, Бојан Трајковски кој постигна 27 поени со само три промашувања од поле. Никола Павличевиќ дебитираше со 21 поен од кои шест тројки, одличен беше и Доминик Мавра кој реализираше 17 поени. Фантастичен беше и Радослав Спасојевиќ со 19 поени и само едно промашување.Добриот настап во Куманово треба да влијае на самодовербата на МЗТ Скопје пред неделниот натпревар од АБА лигата против Унион Олимпија.
  сите 71 | | | веќе видена

  МЗТ Скопје Аеродром успеа да стигне до победа од 106:90 на гостувањето кај Куманово, за да се стави крај на лошата серија резултати на тимот на Александар Тодоров и да се покаже дека новите засилувања за тимот функционираат. Шампионот имаше постојано водство од стартот до крајот на мечот, погодувајќи 17 тројки, предводени од Трајковски со 27 поени и 7 скокови, но и од новите засилувања Доминик Мавра (17 поени, 5 асистенции), Никола Павличевиќ (21 поени, 5 асистенции) и Спасоевиќ (19 поени). Кај домаќините Караџовски постигна 24 поени, а Јаневски имаше 16. Ова е трета победа во петтиот првенствен меч за МЗТ Скопје, додека кумановци сега имаат 2-3 скор. Сега пред МЗТ Скопје следува напорен распоред – во четири дена ги чекаат два меча – во недела против Унион Олимпија во Љубљана во АБА-лигата, а во вторник на домашен терен против Гостивар во домашното првенство.
  сите 71 | | | веќе видена

  МЗТ Скопје Аеродром успеа да стигне до победа од 106:90 на гостувањето кај Куманово, за да се стави крај на лошата серија резултати на тимот на Александар Тодоров и да се покаже дека новите засилувања за тимот функционираат. Шампионот имаше постојано водство од стартот до крајот на мечот, погодувајќи 17 тројки, предводени од Трајковски со 27 поени и 7 скокови, но и од новите засилувања Доминик Мавра (17 поени, 5 асистенции), Никола Павличевиќ (21 поени, 5 асистенции) и Спасоевиќ (19 поени). Кај домаќините Караџовски постигна 24 поени, а Јаневски имаше 16. Ова е трета победа во петтиот првенствен меч за МЗТ Скопје, додека кумановци сега имаат 2-3 скор. Сега пред МЗТ Скопје следува напорен распоред – во четири дена ги чекаат два меча – во недела против Унион Олимпија во Љубљана во АБА-лигата, а во вторник на домашен терен против Гостивар во домашното првенство. Фото: МЗТ Скопје
  сите 75 | | | веќе видена

  Завршија деновите за Ерик Гарсија како играч на МЗТ Скопје. Американскиот плејмeјкер и дефинитивно е наредниот на листата на играчи со кои раководството на македонскиот шампион ќе го раскине договорот пред истекто на неговата важност. Потврда плус за тоа е што американскиот разигрувач нема да биде во оној активен ростер за наредниот првенствен натпревар, оној во петок попладне, во Куманово. Но исто така Гарсија нема да биде и дел од „сино-белата“ експедиција која во сабота ќе патува за Љубљана каде следува и АБА дуелот против Петрол Олимпија. „Ерик Гарсија нема да биде во натпреварувачката екипа за дуелот со Куманово, но и оној против Петрол Олимпија" - коментира кратко шефот на стручниот штаб на „металците" Александар Тодоров. Неофицијално и Американецот се согласил на условите под кои ќе дојде до предвремено заминување од Скопје. А во истата насока е и неговиот став да ги одбие и оние други понуди кои ги имал од клубови од нашата Прва лига. По оној добар старт, и тој, како што впрочем е ситуацијата во ...
  сите 69 | | | веќе видена

  Неполна година по завршувањето на кариерата, како член на Работнички, Владо Илиевски е подготвен за нов кошаркарски предизвик – овојпат како претседател на Македонската Кошаркарска Федерација. ЕКИПА прва ја објави веста за сериозните намери на стрелецот на најзначајната тројка во историјата на македонската кошарка, па сега Илиевски во разговор за нашите читатели открива кои се неговите желби и приоритети откако ќе го наследи Петар Наумоски на чело на МКФ. „ Дојдов во Работнички од желба да заиграм во Македонија пред да ја завршам кариерата, но таа ланска сезона одлично ми дојде за да ги согледам состојбите на кошаркарската сцена во нашата држава. Ме радува што информацијата за моето кандидирање за претседател на МКФ беше примена крајно позитивно од обичните љубители на кошарката, но и од оние кои се дел од овој спорт. Свесен сум дека ќе има и такви кои ќе критикуваат, но моја желба е да внесам една позитивна енергија и да помогнам овој спорт да ни се издигне на височините што ги заслужува. Имам јасна визија ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Црногорецот Никола Павличевиќ (29 год., 192 см.) до крајот на сезоната ќе настапува за екипата на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска се обврза на договор со шесткратниот македонски шампион со важност до крајот на сезоната. Станува збор за плејмејкер, кој минатата сезона настапуваше за унгарски Солнок, а кој летово беше дел од репрезентацијата на Црна Гора на Европското првенство (ЕП). Претходно има играно за Унион Олимпија, Сутјеска, Ловќен и Халман Виена. Тој доаѓа на местото на Американецот Брет Бејли, кому му заврши тримесечниот договор со нашиот клуб и кој нема да биде продолжен. Тој настапи на шест средби во сино-белиот дрес во АБА-лигата со просек од 7,7 поени и 3,4 скока.
  сите 41 | | | веќе видена