Унион Олимпија

  во

  Македонскиот кошаркарски првак постигна само 5 поени во третата четвртина и 11 во целото второ полувреме во мечот со Унион Олимпија што не можеше да заврши никако поинаку освен со нов тежок пораз од 55-96, по што и дефинитивно згасна, и последната надеж дека може да се опстане во АБА друштвото. Во мечот во Јане Сандански првиот дел не навестуваше дека ќе ни се случи 17. пораз во 20. коло зошто сините варираа, но водеа на полувремето со 39-37. Но потоа се случи веќе виденото, многу пати во оваа сезона, по што МЗТ остана цврсто на последното место, сега веќе и без никакви шанси да побегне од таму. Тоа претпоставува дека Македонија го загуби местото во Јадранската лига и прашање е дали ќе добие вајлд карта за следната сезона. „По сите критики на моја сметка јас сум подготвен уште вечерва ќе седнам со управата, со клубот, и прв ќе си заминам ако некои мислат дека ќе се средат работите на подобро“, рече револтирано по мечот центарот Бојан Трајковски. Гостите инаку се „изназабиваа“ во Скопје, а ние извлекуваме два ...
  сите 35 | | | веќе видена

  Аеродромци вечерва доживеаа уште една кошаркарска катастрофа во АБА лигата, која е кошмарна до неверојатни граници за македонскиот кошаркарски претставник. Вечерва МЗТ Скопје загуби убедливо од Мега бемакс со реузлтат 106:77, а уште еднаш се покажа целосното сивило на оваа компонирана екипа од Аеродром. Не треба повторно да се потенцира лошата организација во одбраната, која и денеска царуваше, со што Мега си го одработи своето на врвно ниво и рипна преку стотка. Првиот дел беше 30:16 негатива за МЗТ, а на полувреме негативата на МЗТ веќе беше -25 (60:35). До крајот МЗТ си ја продлабочи бедата во играта, па запиша уште еден уверлив пораз. По 18. кола во АБА лигата сезонава, МЗТ останува бетониран на најниската позиција со само 3 победи. Веќе следното коло МЗТ Скопје има средба со Унион Олимпија.
  сите 39 | | | веќе видена

  На два дена пред дуелот со МЗТ во Скопје, (утревечер од 18. часот), раководството на актуелниот АБА шампион го ангажираше 25.годишниот кошаркар, а кој треба да пополни позицијата „пет" во составот на тренерот Душан Алимпијевиќ. И иако има 25. години, Омиќ важи како играч со доста богато интернационално искуство кое го собирал играјќи за клубови како Унион Олимпија, Гран Канарија, Анадолу Ефес, Уникаха и Хапоел. Овој 216. сантиметри висок кошаркар, заедно со Французинот Матијас Лесор, и Милко Бјелица, ќе бидат и највисоките пречки за македонскиот првак на утрешниот меч од АБА лигата. Во моментов, извесно е дека бранителот на титулата во нашиот главен град ќе допатува без Американецот Џејмс Фелдејн, а сосема неизвесен е и настапот на нашиот интернационалец, Перо Антиќ. Антиќ се пожалил на болки во пределот на порано повреденото стопало, па не беше дел од тимот на Црвена Звезда на гостувањето во Тел Авив и дуелот со Макаби. Во меѓувреме, од Белград стигнува и информацијата дека е прекината соработката со Никола ...
  сите 51 | | | веќе видена

  За Лука Дончиќ, дилеми нема, вели дека неговиот талент за кошарка бил откриен на еден турнир на 13 годишни момчиња во Љубњана, кога настапуваше за Унион Олимпија. И дека неговите игри ги натерале луѓето од Реал Мадрид да дојдат кај нив дома, и да го трансферираат во „кралскиот клуб". Вели и дека Дражен Петровиќ е неговиот идол. Тоа младиот Словенец го потврди и на едно необично гостување, на еден јутјуб канал наречен „Колгадос Дел Аро". „Дражен Петровиќ беше неверојатен. Спектакуларен играч. Секој кој го познавал вели дека и како личност бил добар. Од него би превземал се, посебно шутот за три поени. Не можеше да промаши, и тоа би го земал за себе" - коментира бекот на Реал мадрид. Одамна е познато дека Петровиќ беше голем „"работник", кој во текот на кариерата не се потпираше само на талентот кој го носи со себе. „Секогаш е важно да веруваш дека можеш да бидеш и подобар. Еди Таварес ми раскажуваше дека Леброн Џејмс, еден од најдобрите играчи на светот со часови е во салата за кревање товар. Секогаш тежнееш ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Екипата на Црвена Звезда доведе уште едно ново име во своите редови, словенечкиот центар Ален Омиќ. Поранешниот член на Златорог Лашко, Унион Олимпија, Гран Канарија, Анадолу Ефес, Уникаха доаѓа во Белград од израелски Хапоел Ерусалим. Тој со „црвено-белите“ потпиша договор до крајот на оваа сезона и треба да му биде вистинска конкуренција и поддршка за нашиот Перо Антиќ кој секогаш го дава максимумот и срцето на теренот, но и му е потребна помош. Омич е вториот Словенец кој го обелкува дресот на Звезда, првиот беше Јака Блажиќ.
  сите 55 | | | веќе видена

  Црвена звезда останува рамо до рамо со Будуќност на делба на првото место на АБА-лигата откако „црвено-белите“ ја отворија 2018 година со победа на домашен терен над Унион Олимпија од 80-76. Гостите од Словенија изненадија со добра игра и силен отпор, но сепак не можеа да приредат сензација во пресметката со актуелниот шампион. „Црвено-белите“ во ниту еден момент не создадоа убедлива предност, Олимпија во последната четвртина опасно се закануваше, но избраниците на Алампијевиќ имаа доволно искуство за рутински да го приведат мечот до крај во последните неколку минути. Перо Антиќ одигра скромен натпревар со само два поени и пет скокови за 18 минути игра, најефикасни кај Црвена звезда беа Рочести со 16 и Фелдеин и Дангубиќ со по 13 поени.
  сите 44 | | | веќе видена

  Мрачна е атмосферата во редовите на МЗТ Скопје во последните два месеци, во кои актуелниот првак на Македонија не знае за победа во АБА-лигата. Демотивираноста и нефокусираноста на играчите е очигледна, но тоа не е никаков изговор за Никола Павличевиќ и неговото однесување по завршувањето од натпреварот со ФМП. ФАКТ е дека Црногорецот е меѓу најголемите промашувања кога станува збор за засилувањата, доказ за тоа се и скромните пет поени против ФМП и шутот 0/7 за тројка, но нервозата за својата слаба игра не може и не смее да биде изговор за однос под секое ниво. Навивачите се тука да ги бодрат играчите, но сигурно не им е сеедно кога гледаат како преплатените странци не даваат ниту 50% од она што треба бранејќи ги боите на својот клуб. А Павличевиќ треба да се погледне во огледало и да си признае на самиот себе, а потоа и на другите, а не да се лути. Бидејќи сепак не е суперѕвезда, туку играч што на стартот од сезонава немаше клуб, а претходно врв во кариерата му беа Шолнок и Унион Олимпија. На потег е ...
  сите 40 | | | веќе видена

  МЗТ Скопје Аеродром успеа да стигне до победа од 106:90 на гостувањето кај Куманово, за да се стави крај на лошата серија резултати на тимот на Александар Тодоров и да се покаже дека новите засилувања за тимот функционираат. Шампионот имаше постојано водство од стартот до крајот на мечот, погодувајќи 17 тројки, предводени од Трајковски со 27 поени и 7 скокови, но и од новите засилувања Доминик Мавра (17 поени, 5 асистенции), Никола Павличевиќ (21 поени, 5 асистенции) и Спасоевиќ (19 поени). Кај домаќините Караџовски постигна 24 поени, а Јаневски имаше 16. Ова е трета победа во петтиот првенствен меч за МЗТ Скопје, додека кумановци сега имаат 2-3 скор. Сега пред МЗТ Скопје следува напорен распоред – во четири дена ги чекаат два меча – во недела против Унион Олимпија во Љубљана во АБА-лигата, а во вторник на домашен терен против Гостивар во домашното првенство.
  сите 64 | | | веќе видена

  МЗТ Скопје Аеродром успеа да стигне до победа од 106:90 на гостувањето кај Куманово, за да се стави крај на лошата серија резултати на тимот на Александар Тодоров и да се покаже дека новите засилувања за тимот функционираат. Шампионот имаше постојано водство од стартот до крајот на мечот, погодувајќи 17 тројки, предводени од Трајковски со 27 поени и 7 скокови, но и од новите засилувања Доминик Мавра (17 поени, 5 асистенции), Никола Павличевиќ (21 поени, 5 асистенции) и Спасоевиќ (19 поени). Кај домаќините Караџовски постигна 24 поени, а Јаневски имаше 16. Ова е трета победа во петтиот првенствен меч за МЗТ Скопје, додека кумановци сега имаат 2-3 скор. Сега пред МЗТ Скопје следува напорен распоред – во четири дена ги чекаат два меча – во недела против Унион Олимпија во Љубљана во АБА-лигата, а во вторник на домашен терен против Гостивар во домашното првенство.
  сите 65 | | | веќе видена

  МЗТ Скопје Аеродром успеа да стигне до победа од 106:90 на гостувањето кај Куманово, за да се стави крај на лошата серија резултати на тимот на Александар Тодоров и да се покаже дека новите засилувања за тимот функционираат. Шампионот имаше постојано водство од стартот до крајот на мечот, погодувајќи 17 тројки, предводени од Трајковски со 27 поени и 7 скокови, но и од новите засилувања Доминик Мавра (17 поени, 5 асистенции), Никола Павличевиќ (21 поени, 5 асистенции) и Спасоевиќ (19 поени). Кај домаќините Караџовски постигна 24 поени, а Јаневски имаше 16. Ова е трета победа во петтиот првенствен меч за МЗТ Скопје, додека кумановци сега имаат 2-3 скор. Сега пред МЗТ Скопје следува напорен распоред – во четири дена ги чекаат два меча – во недела против Унион Олимпија во Љубљана во АБА-лигата, а во вторник на домашен терен против Гостивар во домашното првенство.
  сите 59 | | | веќе видена

  МЗТ Скопје Аеродром успеа да стигне до победа од 106:90 на гостувањето кај Куманово, за да се стави крај на лошата серија резултати на тимот на Александар Тодоров и да се покаже дека новите засилувања за тимот функционираат. Шампионот имаше постојано водство од стартот до крајот на мечот, погодувајќи 17 тројки, предводени од Трајковски со 27 поени и 7 скокови, но и од новите засилувања Доминик Мавра (17 поени, 5 асистенции), Никола Павличевиќ (21 поени, 5 асистенции) и Спасоевиќ (19 поени). Кај домаќините Караџовски постигна 24 поени, а Јаневски имаше 16. Ова е трета победа во петтиот првенствен меч за МЗТ Скопје, додека кумановци сега имаат 2-3 скор. Сега пред МЗТ Скопје следува напорен распоред – во четири дена ги чекаат два меча – во недела против Унион Олимпија во Љубљана во АБА-лигата, а во вторник на домашен терен против Гостивар во домашното првенство. Makfax
  сите 62 | | | веќе видена

  МЗТ Скопје Аеродром успеа да стигне до победа од 106:90 на гостувањето кај Куманово, за да се стави крај на лошата серија резултати на тимот на Александар Тодоров и да се покаже дека новите засилувања за тимот функционираат.Шампионот имаше постојано водство од стартот до крајот на мечот, погодувајќи 17 тројки, предводени од Трајковски со 27 поени и 7 скокови, но и од новите засилувања Доминик Мавра (17 поени, 5 асистенции), Никола Павличевиќ (21 поени, 5 асистенции) и Спасоевиќ (19 поени). Кај домаќините Караџовски постигна 24 поени, а Јаневски имаше 16.Ова е трета победа во петтиот првенствен меч за МЗТ Скопје, додека кумановци сега имаат 2-3 скор.Сега пред МЗТ Скопје следува напорен распоред – во четири дена ги чекаат два меча – во недела против Унион Олимпија во Љубљана во АБА-лигата, а во вторник на домашен терен против Гостивар во домашното првенство.Makfax
  сите 59 | | | веќе видена

  МЗТ Скопје со убедливи 106-90 го победи Куманово во меч во кој во одлично светло се покажаа новите засилувања на македонскиот шампион.МЗТ Скопје имаше шампионски настап во Куманово недозволувајќи му на домаќинот да се понадева на победа. Аеродромци водеа во текот на целиот меч, Куманово во последниот период успеа да дојде до четири поени разлика, но тоа беше најмногу што можеше.Најдобар на теренот беше поранешниот играч на Куманово, Бојан Трајковски кој постигна 27 поени со само три промашувања од поле. Никола Павличевиќ дебитираше со 21 поен од кои шест тројки, одличен беше и Доминик Мавра кој реализираше 17 поени. Фантастичен беше и Радослав Спасојевиќ со 19 поени и само едно промашување.Добриот настап во Куманово треба да влијае на самодовербата на МЗТ Скопје пред неделниот натпревар од АБА лигата против Унион Олимпија.
  сите 71 | | | веќе видена

  МЗТ Скопје Аеродром успеа да стигне до победа од 106:90 на гостувањето кај Куманово, за да се стави крај на лошата серија резултати на тимот на Александар Тодоров и да се покаже дека новите засилувања за тимот функционираат. Шампионот имаше постојано водство од стартот до крајот на мечот, погодувајќи 17 тројки, предводени од Трајковски со 27 поени и 7 скокови, но и од новите засилувања Доминик Мавра (17 поени, 5 асистенции), Никола Павличевиќ (21 поени, 5 асистенции) и Спасоевиќ (19 поени). Кај домаќините Караџовски постигна 24 поени, а Јаневски имаше 16. Ова е трета победа во петтиот првенствен меч за МЗТ Скопје, додека кумановци сега имаат 2-3 скор. Сега пред МЗТ Скопје следува напорен распоред – во четири дена ги чекаат два меча – во недела против Унион Олимпија во Љубљана во АБА-лигата, а во вторник на домашен терен против Гостивар во домашното првенство.
  сите 71 | | | веќе видена

  МЗТ Скопје Аеродром успеа да стигне до победа од 106:90 на гостувањето кај Куманово, за да се стави крај на лошата серија резултати на тимот на Александар Тодоров и да се покаже дека новите засилувања за тимот функционираат. Шампионот имаше постојано водство од стартот до крајот на мечот, погодувајќи 17 тројки, предводени од Трајковски со 27 поени и 7 скокови, но и од новите засилувања Доминик Мавра (17 поени, 5 асистенции), Никола Павличевиќ (21 поени, 5 асистенции) и Спасоевиќ (19 поени). Кај домаќините Караџовски постигна 24 поени, а Јаневски имаше 16. Ова е трета победа во петтиот првенствен меч за МЗТ Скопје, додека кумановци сега имаат 2-3 скор. Сега пред МЗТ Скопје следува напорен распоред – во четири дена ги чекаат два меча – во недела против Унион Олимпија во Љубљана во АБА-лигата, а во вторник на домашен терен против Гостивар во домашното првенство. Фото: МЗТ Скопје
  сите 75 | | | веќе видена

  Завршија деновите за Ерик Гарсија како играч на МЗТ Скопје. Американскиот плејмeјкер и дефинитивно е наредниот на листата на играчи со кои раководството на македонскиот шампион ќе го раскине договорот пред истекто на неговата важност. Потврда плус за тоа е што американскиот разигрувач нема да биде во оној активен ростер за наредниот првенствен натпревар, оној во петок попладне, во Куманово. Но исто така Гарсија нема да биде и дел од „сино-белата“ експедиција која во сабота ќе патува за Љубљана каде следува и АБА дуелот против Петрол Олимпија. „Ерик Гарсија нема да биде во натпреварувачката екипа за дуелот со Куманово, но и оној против Петрол Олимпија" - коментира кратко шефот на стручниот штаб на „металците" Александар Тодоров. Неофицијално и Американецот се согласил на условите под кои ќе дојде до предвремено заминување од Скопје. А во истата насока е и неговиот став да ги одбие и оние други понуди кои ги имал од клубови од нашата Прва лига. По оној добар старт, и тој, како што впрочем е ситуацијата во ...
  сите 69 | | | веќе видена

  Неполна година по завршувањето на кариерата, како член на Работнички, Владо Илиевски е подготвен за нов кошаркарски предизвик – овојпат како претседател на Македонската Кошаркарска Федерација. ЕКИПА прва ја објави веста за сериозните намери на стрелецот на најзначајната тројка во историјата на македонската кошарка, па сега Илиевски во разговор за нашите читатели открива кои се неговите желби и приоритети откако ќе го наследи Петар Наумоски на чело на МКФ. „ Дојдов во Работнички од желба да заиграм во Македонија пред да ја завршам кариерата, но таа ланска сезона одлично ми дојде за да ги согледам состојбите на кошаркарската сцена во нашата држава. Ме радува што информацијата за моето кандидирање за претседател на МКФ беше примена крајно позитивно од обичните љубители на кошарката, но и од оние кои се дел од овој спорт. Свесен сум дека ќе има и такви кои ќе критикуваат, но моја желба е да внесам една позитивна енергија и да помогнам овој спорт да ни се издигне на височините што ги заслужува. Имам јасна визија ...
  сите 8 | | | веќе видена