Тодор Гечевски

  во

  Променливоста на успесите не е само кај сениорите туку и кај младите категории, но токму тие во два наврата беа своевидна лакмус-хартија и најава на ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Во несекојдневен хуманитарен натпревар, ветераните на КК Работнички ќе играат пријателски меч со актуелната постава на тимот од Градски Парк. На денешната прес ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Најтрофејниот македонски кошаркарски клуб, КК Работнички, утре (7 ноември) во 18 часот организира хуманитарен кошаркарски натпревар на сегашниот тим со ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Утре во 18 часот во храмот на македонската кошарка , салата во Градскиот парк  хуманитарен натпревар ќе одиграат актуелниот тим на КК Работнички против тимот ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Најтрофејниот македонски кошаркарски клуб, КК Работнички, утре (среда; 7.11.2018), во 18 часот организира хуманитарен кошаркарски натпревар на сегашниот тим со ...
  сите 10 | | | веќе видена

  По 15-та титула на нашиот најтрофеен клуб КК „Работнички“, голем успех и на подмладокот. Младите кошаркари на КК „Работнички“ до М20 го освоија државниот ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Највозрасниот кошаркар кој настапува во Купот во Кавадарци, Ѓорѓи Чековски, со шест освоени куп пехари, е најтрофејниот активен играч според бројот на освоени трофеи во ова натпреварување. Чековски го освојуваше Купот во 1998, 2003, 2012, 2013, 2014 и 2015 година. Популарниот Станко, по три купа има освоено како член на Работнички и на МЗТ Скопје Аеродром. Годинава тој има прилика да дојде до својот седми Куп, со што би се изедначил со неговите поранешни клупски колеги, Горан Самарџиев и Тони Симиќ. Во моментов, тој е во групата од четири играчи со по шест куп трофеи, а друштво му прават пензионираните Ѓорѓи Књазев, Срѓан Станковиќ и Тодор Гечевски. Од активните кошаркари, шанса да ја стигнат групата на Чековски има само репрезентативниот тандем од МЗТ, Бојан Трајковски и Дамјан Стојановски. Трајковски и лани го освои Купот со Карпош соколи, па има прилика да се радува во „Јасмин" втора година по ред. Трајковски (Работнички, Фени индустри и К. Соколи) и Стојановски (Вардар осигурување, Амак СП и МЗТ Скопје). ...
  сите 60 | | | веќе видена

  По иницијатива на премиерот Зоран Заев и директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, во свечената сала во Владата се одржа работна средба за анализа на тековните состојби во спортот и предлог-мерки и сугестии за унапредување на спортот. На состанокот учество зедоа 70-ина спортисти, спортски работници, претставници на федерации, клубови, градоначалници, долгогодишни спонзори и поддржувачи на спортот, а целта на овој настан беше да се промовираат мерките, можностите и измените што се однесуваат на развојот на спортот, како и да се слушнат сугестии и предлози од сите поканети. „Со спортската фела сакаме да ја дискутираме оваа многу значајна работа – спортот, нешто што сите нè обединува. Да се потрудиме да ја тргнеме политиката од спортот. Политиката низ институциите треба да е поддржувач на спортистите“, рече Заев. Премиерот во текот на средбата најави изградбата на дом на спортовите, кој како една административна целина во себе треба да ги удоми сите спортски федерации и да ги надополни ...
  сите 19 | | | веќе видена

  На прес конференцијата во Владата на Република Македонија по одржана работна средба на спортските чинители во земјава беше обелоденето дека ќе се донесе национална стратегија са спорт, а ќе следат уште многу мерки кои ќе обезбедат дополнителна клима за развој на спортот. Освен обраќањето на Претседателот на владата, Зоран Заев, кој најави дека политиката ќе се остави надвор од спортот, обраќање имаше и од директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски. Тој најави укинување на Јавното претпријатие за стопанисување со спортски објекти кое генерира загуби, доделување на спортски објекти на општините и Агенцијата за млади и спорт, како и изградба на реонски базени во основните училишта со цел еден час во наставата да биде во пливање. – Денеска имавме чест под покровителство на Премиерот да учествуваме на една средба, на која присуствуваа претседатели на федерации, спортисти, министри и градоначалници, а на која разговаравме за клучните проекти кои се од суштинска важност за спортот. Разговаравме за ...
  сите 20 | | | веќе видена

  На иницијатива на премиерот Зоран Заев и директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски во свечената сала во Владата се одржа работна средба за анализа на тековните состојби во спортот и предлог мерки и сугестии за унапредување на спортот. На состанокот учество зедоа околу 70 спортисти, спортски работници претставници на федерации, клубови, градоначалници, долгогодишни спонзори и поддржувачи на спортот, а целта на овој настан беше да се промовираат мерките, можностите и измените кои се однесуваат на развојот на спортот, како и да се слушнат сугестии и предлози од сите поканети. „Заедно со спортската фела, сакаме да ја продискутираме ова многу значајна работа – спортот, кое е нешто што сите не обединува. Да се потрудиме да ја тргнеме политиката од спортот. Политиката, низ институциите треба да е поддржувач на спортистите“, рече Заев. Премиерот, во текот на средбата, ја најави изградбата на Дом на спортовите, кој како една административна целина во себе треба да ги вдоми сите спортски федерации и да ...
  сите 22 | | | веќе видена

  На иницијатива на премиерот Зоран Заев и директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски во свечената сала во Владата се одржа работна средба за анализа на тековните состојби во спортот и предлог мерки и сугестии за унапредување на спортот.На состанокот учество зедоа околу 70 спортисти, спортски работници претставници на федерации, клубови, градоначалници, долгогодишни спонзори и поддржувачи на спортот, а целта на овој настан беше да се промовираат мерките, можностите и измените кои се однесуваат на развојот на спортот, како и да се слушнат сугестии и предлози од сите поканети.„Заедно со спортската фела, сакаме да ја продискутираме ова многу значајна работа – спортот, кое е нешто што сите не обединува. Да се потрудиме да ја тргнеме политиката од спортот. Политиката, низ институциите треба да е поддржувач на спортистите“, рече Заев.Премиерот, во текот на средбата, ја најави изградбата на Дом на спортовите, кој како една административна целина во себе треба да ги вдоми сите спортски федерации и да ги ...
  сите 23 | | | веќе видена