Пеле

  во

  Бразилскиот селектор Тите луто одговори на „провокацијата“ од американскиот претседател Доналд Трамп, кој минатиот месец се шегуваше за неуспехот на Бразил на ...
  сите 31 | | | веќе видена

  Според информациите на „Фудбал Лекс“, најплатен фудбалер на денешницата е капитенот на Баселона, Лионел Меси. Аргентинецот зад себе ги остави Нејмар од Пари ...
  сите 61 | | | веќе видена

  Беше 1-ви мај 1994 година. Се возеше голема награда Сан Марино во Имоли. Дотогаш неприкосновениот Бразилец Ајртон Сена со брзина од 250 километри на час се ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Новиот голман на Пари Сен-Жермен, Џанлуиџи Буфон вели дека Килијан Мбапе е на добар пат да стане еден од најголемите фудбалери во историјата, но дека мора да ...
  сите 35 | | | веќе видена

  Џанлуиџи Буфон ја изненади комплетната спортска јавност со самото тоа што реши да го одложи своето пензионирање, а сето тоа кулминираше со негов премин во ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Репрезентацијата на Франција го освои Светското првенство во Русија по победата во финалето против Хрватска со 4:2. Триколорите ја оправдаа улогата фаворит на ...
  сите 63 | | | веќе видена

  Американската сојузна држава Ајова беше погодена од неколку торнада кои зад себе оставија пустош. Најмалку 17 лица се повредени, а предизвикана е штета, ...
  сите 20 | | | веќе видена

  Репрезентацијата на Хрватска во финалето загуби од Франција со (2:4), но „малиот играч" од средината на теренот на „"коцкестите", сосема заслужено, го доби ...
  сите 47 | | | веќе видена

  Еден од најпознатите австралиски фудбалери, Тим Кејхил одлучи на 38 години да се прости од репрезентацијата. „Денес и официјално објавувам дека ставам крај на ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Ветувањето кое го даде пред нокаут фазата сега е исполнето! Мбапе беше еден од најдобрите играчи на Франција која стигна до шампионската титула на Мундијалот ...
  сите 27 | | | веќе видена