Мартин Шулц

  во

  Новата претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лејен, е првата жена која седнува на оваа позиција. Има 60 години и доаѓа од редовите на ...
  сите 199 | | | веќе видена

  Македонската дијаспора ја прогласи за една од 40-те најуспешни Македонци под 40 години за 2016 година. Алесиа уште од мали нозе знаела дека ќе биде дел од ...
  | | веќе видена

  Резултатите од изборите во Баварија значат дека "стариот состав" во Европа е на заминување, изјавил италијанскиот десничарски популистички министер за ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Резултатите од изборите во Баварија значат дека "стариот состав" во Европа е на заминување, изјавил италијанскиот десничарски популистички министер за ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Резултатот од локалните избори во германската провинција Баварија покажува дека „стариот систем“ е отфрлен во Европа, напиша на „Твитер“ министерот за ...
  сите 43 | | | веќе видена

  По изборите за Бундестагот во 2017 година, демохристијаните и СПД беа ослабени, а десничарската АФД со речиси 13 отсто освоени гласови стана најсилна ...
  сите 6 | | | веќе видена

  По изборите за Бундестагот во 2017 година, демохристијаните и СПД беа ослабени, а десничарската АФД со речиси 13 отсто освоени гласови стана најсилна ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Актуелниот потпретседател на Европската Комисија задолжен за енергетската унија, Словакот Марош Шефчович, потврди дека ќе биде кандидат за претседател на идната Еврокомисија. Шефчович во изјава за европскиот портал „Политико Европа“ потврди дека ваквиот предлог бил утврден вчера на средба на социјалдемократите од земјите членки на Вишеградската група (Чешка, Словачка, Унгарија и Полска) плус Бугарија. - Подготвен сум да го прифатам овој предлог на нашите чешки партнери и позитивните сигнали на нашите други партнери во регионот, изјави Шефчович за „Политико“. Тој нагласи дека европските социјалдемократи имаат да понудат многу решенија за сегашните предизвици во ЕУ. - Би сакал, меѓу другото, да се фокусирам на начините да се модернизираат нашите економии, да се направат почисти, попаметни и истовремено осигурувајќи се дека никој не е оставен на страна, додаде Шефчович. Европските избори треба да се одржат за речиси една година, кога ќе се обновува Европскиот парламент и ќе се бира новиот претседател на ...
  сите 5 | | | веќе видена