Иво Ивановски

  во

  Во тек е 22-от „Блуз и соул-фестивал“, во организација на Дирекцијата за култура и уметност-Скопје, кој се одржува во пивницата „Стар град“ (Темов) во Старата ...
  сите 16 | | | веќе видена

  На фестивалот, кој ќе се одржува до недела во пивница „Стар Град“ (Темов) во чаршија, ќе гостуваат музичари од Србија, Белгија и Данска, по избор на селекторот ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Од изведувачката екипа, главниот збор го водеше Ванчо Петрушевски. Го разви својот богат „сценски темперамент“ во повеќето различни улоги што ги креираше, ...
  сите 75 | | | веќе видена

  Џинот од македонската актерска сцена својата кариера ја помина токму во Драмски театар уште од 1975 година и остави безброј актерски остварувања. ...
  сите 78 | | | веќе видена

  Поранешната пратеничка Солза Грчева во вечерашното гостување на телевизија 24 побара прекин на преговорите за името. -Држава која ја напаѓаат пајаци, не може ...
  сите 26 | | | веќе видена

  Група од 200 интелектуалци на чело со професорките Билјана Ванковска и Гордана Силјановска напишаа отворено писмо до политичките лидери во Македонија. Ви ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Група од 200 интелектуалци преку отворено писмо ја изрази својата загриженост од актуелната состојба во преговорите за спорот за името. Писмото го пренесуваме ...
  сите 35 | | | веќе видена