Хамид Карзаи

  во

  Поранешниот претседател на Авганистан, Хамид Карзаи, изјави дека сака независен поглед од Европа кон неговата земја додавајќи дека на таа земја ѝ се потребни ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Поранешниот претседател на Авганистан, Хамид Карзаи изјави дека сака независен поглед од Европа кон неговата земја, додавајќи дека на таа земја ѝ се потребни ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Поранешниот претседател на Авганистан, Хамид Карзаи изјави дека сака независен поглед од Европа кон неговата земја, додавајќи дека на таа земја ѝ се потребни ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Поранешниот претседател на Авганистан, Хамид Карзаи изјави дека сака независен поглед од Европа кон неговата земја, додавајќи дека на таа земја ѝ се потребни ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Поранешниот претседател на Авганистан, Хамид Карзаи изјави дека сака независен поглед од Европа кон неговата земја, додавајќи дека на таа земја ѝ се потребни ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Поранешниот авганистански претседател ги обвини САД за снабдување на ИСИС во Авганистан со оружје и муниција, тврдејќи дека неозначени хеликоптери полетуваат ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Американските армија ја употреби најголемата бомба која не содржи нуклеарен материјал. GBU – 43 или позната како мајката на сите бомби беше фрлена врз комплекс на пештери во источниот дел на Авганистан. Со тежина од речиси 10 тони и цена од 15 милиони долари, таа е најголемата не нуклеарна бомба која Вашингтон досега ја има употребено. „GBU – 43 е големо, моќно и прецизно оружје. Нашата цел беа систем на тунели и пештери кои ги користат борците на ИСИС за да ја напаѓаат нашата армија во Авганистан.“ - изјави Шон Спајсер, портпаролот на Белата куќа. Во нападот загинаа најмалку 36 припадници на исламска држава а според авганистанското министерство за одбрана, целосно е уништена базата на џихадистите во тој дел од државата. Пофалба за нападот американската армија доби и од претседателот Доналд Трамп. „Ја имаме најдобрата армија во светот и како и вообичаено тие ја завршија својата работа. Им дадовме целосно одобрение и тие одлично ја завршија задачата.“ - изјави Трамп. Сепак, за поранешниот претседател на ...
  сите 41 | | | веќе видена

  Командантот на американските сили во Авганистан, генерал Џон Николсон во петокот изјави дека одлуката да биде употребена една од најголемите конвенционални бомби на светот била донесена исклучително од тактички мотиви во рамките на борбата против борците кои во оваа земја се поврзани со ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава. Најмоќната американска бомба којашто не е нуклеарна позната по ознаката „GBU-43/B“ или како „мајката на сите бомби“, беше исфрлена од авион од типот „MC-130“ во источниот дел од Авганистан и разори мрежа тунели коишто наводно ги користела Исламската држава и усмртила најмалку 36 џихадисти, објави во петокот авганистанската влада и ја отфрли можноста дека притоа настрадале цивили. Портпаролот на екстремното исламистичко движење Талибан, Муџахид Забиула, во меѓувреме се огласи со порака до медиумите, во којашто наведува дека САД ја уништиле мрежата тунели коишто самите ги изградиле. Бомбата во четвртокот вечерта го погоди упориштето на Исламската држава во округот Ачин, во ...
  сите 44 | | | веќе видена

  Тоа е несекојдневно , имајќи ги предвид огромните жртви и средства кои САД го дадоа во последните 15 години Доналд Трамп и Хилари Клинтон не велат ништо за тоа како ќе се справат со војната во Авганистан. Тоа е несекојдневно , имајќи ги предвид огромните жртви и средства кои САД ги дадоа во последните 15 години – вклучувајќи двајца загинати Американци вчера, издржливоста на бунтот на талибанците и ризикот од распад на авганистанската влада. Ова може да ги зајакне позициите на екстремистите и да го втурне следниот претседател до избрзани потези, пишува Асошиејтед прес. Покрај двајцата американски војницикои , загинале вчера, уште четворица беа повредени, додека давале помош на авганистанските сили во северниот град Кундуз. Претседателот Барак Обама набргу ја засили војната откако стапи на должност, но не успеа да ја постигне својата цел да ги принудат Талибанците и авганистанската влада да постигнат политички договор.Следниот претседател ќе се соочи со нова серија на тешки одлуки за Авганистан уште во ...
  | | веќе видена

  На денешен ден 3 ноември 1493.- Шпанскиот морепловец Кристофер Колумбо го откри островот Доминика. 1534.- Англискиот парламент ја призна црковната власт на кралот Хенри VIII, кој по раскинувањето со ромокатоличката црква стана поглавар на нововостановената англиска црква. Поглаварот на англиската црква традиционално е монарх, дури и ако е во прашање жена. Претходно папата одби да го поништи бракот на кралот со Катарина Арагонска, што предизвика прекин на односите меѓу Рим и Лондон. Хенри VIII се женел повеќе пати бидејќи немал машки наследник. 1801.- Роден е италијанскиот композитор Винченцо Белини. Го негувал стилот познат како белканто. Создавал оперски дела со изразита мелодика и богат колорит. Дела: оперите „Норма“, „Пират“, „Заира“, Капулети и Монтеки“, „Месечарка“, „Пуританци“. 1839.- Британија ја почна Првата опиумска војна против Кина која во 1842 година заврши со пораз на Кина. По поразот Пекинг беше принуден на големи трговски отстапки и отстапување на Хонконг (британското име беше Викторија) ...
  | | веќе видена

  Низ историјата снимени се и на тој начин забележани неколку страшни атентати во кои важни луѓе ги загубиле животите пред очите на јавноста. Некои од нив ги преживеале овие напади, но тие им оставиле последици за цел живот. Во Вашингтон на 30 март 1981 година е пукано на Роналд Реган и неговото обезбедување. Атентаторот Џон Хинкли имал политички мотиви за убиство. Тој е прогласен за психички нестабилна личност и по долго психијатриско лечење е пуштен. Хамид Карзаи, афганистански претседател. Тој бил на мета на атентатори 10 пати. Еден од обидите за атентат кој е забележан со камера се случил во 2008 година. Џон Кенеди американски претседател. Ова е најпознатиот атентат на претседател. Тој е убиен додека поминува со возилото заедно со неговата сопруга Џеки Кенеди. Во него пукал Ли Харви Освалд. Ињеро Асанума. Ова е прво убиство кое се случило во живо на ТВ пренос. Ињеро е јапонски политичар и убиен е со нож за време на политичка дебата, од страна на 17 годишник. Ахмед Доган е бугарски политичар кој избегна ...
  | | веќе видена

  Низ историјата снимени се и на тој начин забележани неколку страшни атентати во кои важни луѓе ги загубиле животите пред очите на јавноста. Некои од нив ги преживеале овие напади, но тие им оставиле последици за цел живот. Во Вашингтон на 30 март 1981 година е пукано на Роналд Реган и неговото обезбедување. Атентаторот Џон Хинкли имал политички мотиви за убиство. Тој е прогласен за психички нестабилна личност и по долго психијатриско лечење е пуштен. Хамид Карзаи, афганистански претседател. Тој бил на мета на атентатори 10 пати. Еден од обидите за атентат кој е забележан со камера се случил во 2008 година. Џон Кенеди американски претседател. Ова е најпознатиот атентат на претседател. Тој е убиен додека поминува со возилото заедно со неговата сопруга Џеки Кенеди. Во него пукал Ли Харви Освалд. Ињеро Асанума. Ова е прво убиство кое се случило во живо на ТВ пренос. Ињеро е јапонски политичар и убиен е со нож за време на политичка дебата, од страна на 17 годишник. Ахмед Доган е бугарски политичар кој избегна ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Низ историјата снимени се и на тој начин забележани неколку страшни атентати во кои важни луѓе ги загубиле животите пред очите на јавноста. Некои од нив ги преживеале овие напади, но тие им оставиле последици за цел живот. Во Вашингтон на 30 март 1981 година е пукано на Роналд Реган и неговото обезбедување. Атентаторот Џон Хинкли имал политички мотиви за убиство. Тој е прогласен за психички нестабилна личност и по долго психијатриско лечење е пуштен. Хамид Карзаи, афганистански претседател. Тој бил на мета на атентатори 10 пати. Еден од обидите за атентат кој е забележан со камера се случил во 2008 година. Џон Кенеди американски претседател. Ова е најпознатиот атентат на претседател. Тој е убиен додека поминува со возилото заедно со неговата сопруга Џеки Кенеди. Во него пукал Ли Харви Освалд. Ињеро Асанума. Ова е прво убиство кое се случило во живо на ТВ пренос. Ињеро е јапонски политичар и убиен е со нож за време на политичка дебата, од страна на 17 годишник. Ахмед Доган е бугарски политичар кој избегна ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Низ историјата снимени се и на тој начин забележани неколку страшни атентати во кои важни луѓе ги загубиле животите пред очите на јавноста. Некои од нив ги преживеале овие напади, но тие им оставиле последици за цел живот. – Роналд Реган : Во Вашингтон на 30 март 1981 година е пукано на Роналд Реган и неговото обезбедување. Атентаторот Џон Хинкли имал политички мотиви за убиство. Тој е прогласен за психички нестабилна личност и по долго психијатриско лечење е пуштен. -Хамид Карзаи, афганистански претседател. Тој бил на мета на атентатори 10 пати. Еден од обидите за атентат кој е забележан со камера се случил во 2008 година. -Џон Кенеди американски претседател. Ова е најпознатиот атентат на претседател. Тој е убиен додека поминува со возилото заедно со неговата сопруга Џеки Кенеди. Во него пукал Ли Харви Освалд. -Ињеро Асанума. Ова е прво убиство кое се случило во живо на ТВ пренос. Ињеро е јапонски политичар и убиен е со нож за време на политичка дебата, од страна на 17 годишник. -Ахмед Доган е бугарски ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Пред речиси 13 години САД започна воена интервенција во Авганистан, која ја одобри меѓународната заедница поради информацијата дека таму се кријат виновниците за терористичките напади на 11 септември 2001 година во Њујорк и Вашингтон. Авганистан тогаш веќе беше во криза и безредие. Почетокот на нивниата криза е далку пред тоа, дури и пред советската интервенција во 1979 година. САД и силите под закрила на ОН кои извршија инвазија во Авганистан почнаа борба против талибанците, и тогаш присутните терористички групи на Ал-Каеда. Во борбена смисла имаше успеси на тој план, бидејќи Ал-Каеда почна да ја губи организацијата и моќта. Дел од талибанците ја сменија страната, и почнаа да соработуваат со власта што придонесе за намалување од опасноста персонифицирана во Осама Бин Ладен, но проблемите во Авганистан не се решаваа, напротив. Се зголеми за повеќе од двојно производството на афион и опиум кои, традиционално, во Авганистан се произведуваат и транспортираат кон Европа, Русија и САД. Се зголеми до толку што за ...
  | | веќе видена

  Она што на почетокот се чинеше како брза побеа врз Талибанскиот режим се претвори во крвава, бесконечна герилска војна која трае до ден денес. Администрацијата на претседателот Џорџ Буш, во 2001 година ја обвини терористичкат организација на Бин Ладен „Ал Каеда“ за киднапирање на комерцијални авиони кои влетаа во зградите на Светскиот трговски центар и во Пентагон. Белата куќа тогаш веруваше дека Бин Ладен е во Авганистан и бараше од Талибанците да го предадат. Талибанскиот лидер Мулах Омар бараше докази. Она што го доби наместо доказите, беше војна. Со помош на воени авиони и трупи на армијата на САД, воените лидери на НАТО ги притиснаа Талибанците од нивните главни градови, го завземаа главниот град Кабул, до средината на ноември. Нова влада беше поставена, контрлирана од клиентот на САД Хамид Карзаи. Сојузниците на НАТО (меѓу кои за жал и Македонија), ја поддржаа агресијата врз земјата, и испратија свои трупи во војна во која загинаа десетици илијади невини цивили. Од 2002-та до денес САД има потрошено ...
  сите 2 | | | веќе видена