Ѓорге Иванов

  во

  Доколку биде избран за претседател, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, на митингот во Охрид вети дека ќе направи се за да дојде до средба на претседателите на Македонија и Грција.

  Мора да покажеме рече Иванов дека сме за градење мостови и соработка со сите. Сега, рече некому му пречи што не е како порано, што немаат муштерии.

  „Денес на некој им пречи, што немаат муштерии веќе за нивните лаги. Не можат да ги манипулираат граѓаните. Немаат повеќе сила да прават што сакаат. Фабриката Македонија веќе не работи за удобен живот на стотина семејства“, изјави Ѓорге Иванов, кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

  Доста ни е од претседатели, кои се под партиско влијание, затоа предлагаме кандидат непартиски кој ќе се грижи за партиските интереси, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Неединството, рече не уништува, за него несфатливо е зошто сега кога и Грција призна дека договорот за ветото во Грција бил стокмен година дена порано, повторно опозицијата стрелата со обвинувања ја вперува кон ВМРО-ДПМНЕ. ...
  | | веќе видена | слични

  Доколку биде избран за претседател, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, на митингот во Охрид вети дека ќе направи се за да дојде до средба на претседателите на Македонија и Грција. Мора да покажеме рече Иванов дека сме за градење мостови и соработка со сите. Сега, рече некому му пречи што не е како порано, што немаат муштерии. „Денес на некој им пречи, што немаат муштерии веќе за нивните лаги. Не можат да ги манипулираат граѓаните. Немаат повеќе сила да прават што сакаат. Фабриката Македонија веќе не работи за удобен живот на стотина семејства“, изјави Ѓорге Иванов, кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Доста ни е од претседатели, кои се под партиско влијание, затоа предлагаме кандидат непартиски кој ќе се грижи за партиските интереси, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Неединството, рече не уништува, за него несфатливо е зошто сега кога и Грција призна дека договорот за ветото во Грција бил стокмен година дена порано, повторно опозицијата стрелата со обвинувања ја вперува кон ВМРО-ДПМНЕ. Иванов, рече ќе биде човек кој ...
  | | веќе видена | слични

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиерот Никола Груевски вчера од плоштадот во Охрид повика на единство и национално помирување кога е во прашање спорот со соседна Грција и одбраната на македонскиот национален идентитет. Идниот претседател на државата мора да го почитува мислењето на граѓаните кога е во прашање спорот за уставното име. Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов рече дека прва негова цел доколку ја добие довербата на граѓаните е да воспостави нормални односи со властите во Атина.„Не смее да се заборави и она што е важно за нас и она што е нашето име и идентитет и она што им е важно на сите граѓани на Република Македонија и исто така сметам дека конечниот збор за ова прашање мора да го имаат граѓаните на Република Македонија на рефрендум, бидејќи тој е човек од народот и никогаш нема да избега од народот и да решава спротивно од мислењето и вољата на граѓаните на Македонија. Затоа ние никогаш не се плашиме од одлуката на македонските граѓани“ изјави Груевски. „Затоа од ...
  | | веќе видена | слични

  Со слоганот „Заедно можеме повеќе“ коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од владејачката ВМРО-ДПМНЕ синоќа во Охрид го одржа првиот митинг во рамките на предизборната кампања за претседателските и за локалните избори.

  За чувствителното прашање за македонскиот идентитет, за заложбите за развој на демократијата и за програмата за преродба на коалицијата говореа премиерот Никола Груевски, претседателскиот кандидат Ѓорге Иванов, Кирил Трендафилов - Нанче, кандидатот за градоначалник на Охрид и лидери на коалициските партии.
  | | веќе видена | слични

  Како едно од оружјата за освојување на гласовите на граѓаните на изборите се и слоганите. Во критични периоди слоганите им носеле победа на политичките партии. Колку слоганите на претседателските кандидати и на партиите ќе помогнат да се оствари подобар резултат останува да видиме на 22 март. Обично слоганите отсликуваат одредени општествено-социолошки состојби, што не значи дека ќе бидат и успешни.

  Така, „Еден за сите“ на Ѓорге Иванов, „Македонија интегрирана и обезбедена“ на Љубомир Фрчкоски, „Моја Македонија, сложна и силна“ на Нано Ружин, „Љубе за претседател“ на Љубе Бошкоски, „Нова пролет нова демократија“ на Имер Селмани, „Ние го одржуваме зборот“ на Агрон Буџаку и „Продолжуваме албански“ на Мируше Хоџа, кои, воедно, се слогани и на ДУИ и на ДПА за овие избори, се слоганите со кои партиите ќе се обидат да влијаат на избирачкото тело да го дадат гласот за нивниот кандидат или, пак, за независниот кандидат.

  Професорот по социологија на Филозофскиот факултет во Скопје, Илија Ацевски, ...
  | | веќе видена | слични

  Почна изборната кампања Од синоќа на полноќ официјално стартуваше кампањата на политичките партии и другите учесници на четвртите претседателски и петите локални избори што ќе се одржат на 22 март. Партиите, коалициите и независните кандидати кои се пријавија за учество на изборите во наредните дваесет дена ќе можат да ги претстават своите програми пред електоратот и да образложат зошто ја бараат довербата од граѓаните. Кампањата ќе трае до 20 март на полноќ. Денот пред гласањето е изборен молк. Гласачките места на 22 март ќе бидат отворени од 7 до 19 часот. На претседателските и локалните избори право на глас имаат еден 1.792.082 избирачи евидентирани во Единствениот избирачки список. Тие ќе можат својот глас да го дадат за еден седумте претседателски кандидати - Ѓорге Иванов кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Љубомир Фрчкоски кандидат на СДСМ, независниот кандидат Љубе Бошкоски, Нано Ружин од ЛДП, Агрон Буџаку од ДУИ, Мируше Хоџа од ДПА и Имер Селмани од Нова демократија. За претседател ќе биде избран ...
  | | веќе видена | слични

  нВМРО-ДПМНЕ се мајтапи со народот. Ветувањата за законот за здравствено осигурување и инвестициите од 8 милијарди евра се лажги со опашки, предизборен трик на Груевски, рече лидерот на НСДП Тито Петковски. - Јас знам на избори се лаже ама ова е без усул. Ова е голема навреда за народот. Мислам дека многу ги потценува и понижува граѓаните, дека тие ќе наседнат  на вакви провокации и  ќе му веруваат на Премиерот. Арно ама, се покажа дека дефиницијата на Ѓорге Иванов е многу точна за македонската демократија, рече Тито Петковски. Петковски нагласи дека идејата за законот за здравствено осигурување била претставена од НСДП уште пред година и пол, но дека тогаш била отфрлена од владата која пак сега повторно ја воведува и претставува како свој изум.
  | | веќе видена | слични

  02.03.2009, 21:10прилеп Фрчкоски на средба со граѓаните од Лажани и Долнени Кандидатот за претседател на СДСМ Љубомир Фрчковски денеска имаше средба со жителите на Лажани и на општината Долнени. - Ви ветувам дека ќе се држиме заедно и оти ќе ги остварам ветувањата во оваа кампања, рече кандидатот за претседател на СДСМ Фрчковски. Предупредувајќи дека со оваа власт Македонија може да заврши изолирана и сиромашна како последна дупка на Западен Балкан, Фрчковски посочи дека борбата за Македонија, за името и за идентитетот се води во светот, а не по балканските улици. - Нам не ни е грижа ако некој од соседите не оспорува. Но доколку ги загубиме позициите во Вашингтон, во Брисел, во пријателите што не поддржуваа досега, тогаш сме во сериозна криза, смета Фрчковски.  Според него, претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов „нема што да каже зашто треба да повлече одговорност“. - Оваа година треба да влеземе во НАТО, а некој тоа треба да го носи, рече Фрчковски. Тој ги повика граѓаните на да излезат на ...
  | | веќе видена | слични

  СКОПЈЕ, Македонија -- Претседателските кандидати официјално ја започнаа својата предизборна кампања во понеделникот (2-ри март), откако водачите на најголемите политички партии во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ, Социјалдемократскиот сојуз (СДСМ), Демократската унија за интеграција и Демократската партија на Албанците, се состанаа во неделата и повикаа на фер и демократски избори. Претседателските избори на 22-ри март се сметаат за клучни за кандидатурата на Македонија за пристап во ЕУ. ВМРО-ДПМНЕ, која формираше коалиција за кампањата од 18 помали партии, го номинираше професорот по право Ѓорге Иванов за претседател. Анкетите покажуваат дека тој е главен фаворит во овој момент. Друг главен кандидат е професорот Љубомир Фрчковски, номиниран од СДСМ. (Вечер - 02
  | | веќе видена | слични

  Според досегашните испитувања на јавното мислење, фаворит е кандидатот на владеачката ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов. Избирачите треба да се изјаснат и по кандидатурите за градоначалници и советници во 84 општини и главниот град Скопје.

  Македонија на 22-ри март, во еден ден, ќе си одбере шеф на државата и први луѓе на локалните самоуправи. Сите пораки од домашната и меѓународната јавност велат дека гласањето мора да помине мирно и демократски, зошто тоа е и уште еден услов за македонското членство во НАТО и Европската унија.

  Главната тема, која се наметна дури и пред изборите, е различниот приод како да се реши спорот кој Македонија го има со соседна Грција за нејзиното уставно име.

  Од седумтемина кои посакуваат да го наследат актуелниот претседател, Бранко Црвенковски, според истражувањата на јавното мислење, најсериозен претендент е кандидатот на владеачката ВМРО ДПМНЕ, Ѓорге Иванов.

  Ѓорѓe Иванов

  Мотото на Иванов е „Еден за сите". На прашањето за спорот за името ...
  | | веќе видена | слични

  02.03.2009, 09:15МАКЕДОНИЈА избира претседател Македонија на 22 март по четврти пат ќе избира претседател Граѓаните на Република Македонија на 22 март, по четврти пат на непосредни избори ќе избираат шеф на државата. Новиот претседател ќе се избира меѓу Ѓорге Иванов кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Љубомир Фрчкоски кандидат на СДСМ, независниот кандидат Љубе Бошкоски, Нано Ружин од ЛДП, Агрон Буџаку од ДУИ, Мируше Хоџа од ДПА и Имер Селмани од Нова демократија. Досега се одржани три избори за претседател на Република Македонија, во 1994, 1999 и 2004 година.Првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров не беше избран на непосредни избори, туку од Собранието на 27 јануари 1991 година, согласно тогашните уставни решенија. Со воведување на повеќепартискиот систем во Македонија, започнаа меѓупартиските консултации околу предлагање на личност за кандидат за претседател на Република Македонија. Таа функција што дотогаш во Македонија не постоеше му беше понудена на Киро Глигоров.Така, во почетокот на новата 1991 ...
  | | веќе видена | слични

  02.03.2009, 09:11ОД денеска па се` до 20 март Почна изборната кампања Од синоќа на полноќ официјално стартуваше кампањата на политичките партии и другите учесници на четвртите претседателски и петите локални избори што ќе се одржат на 22 март. Партиите, коалициите и независните кандидати кои се пријавија за учество на изборите во наредните дваесет дена ќе можат да ги претстават своите програми пред електоратот и да образложат зошто ја бараат довербата од граѓаните. Кампањата ќе трае до 20 март на полноќ. Денот пред гласањето е изборен молк. Гласачките места на 22 март ќе бидат отворени од 7 до 19 часот. На претседателските и локалните избори право на глас имаат еден 1.792.082 избирачи евидентирани во Единствениот избирачки список. Тие ќе можат својот глас да го дадат за еден седумте претседателски кандидати - Ѓорге Иванов кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Љубомир Фрчкоски кандидат на СДСМ, независниот кандидат Љубе Бошкоски, Нано Ружин од ЛДП, Агрон Буџаку од ДУИ, Мируше Хоџа од ДПА и Имер Селмани од Нова ...
  | | веќе видена | слични

  Изборната кампања за претседателските и локалните избори закажани за 22 март официјално започнува денеска и ќе трае до 20 март, кога настапува изборниот молк. Порака за фер и демократски избори испратија вчера претседателите на четирите најголемите партии. Премиерот Никола Груевски уверува дека се преземени сите мерки на институционален и политички план за Македонија да спроведе фер избори, што е услов интеграција во Европската унија. Седум кандидати учествуваат во трката за претседател: независниот кандидат Љубе Бошкоски, Агрон Буџаку од ДУИ, Нано Ружин од ЛДП, Мурише Хоџа од ДПА, Љубомир Фрчкоски од СДСМ, Имер Селмани од Нова демократија и Ѓорге Иванов од ВМРО-ДПМНЕ. Претседателот веројатно ќе се избере во вториот круг, за чија успешност е потребна излезност од 40% од речиси 1,8-те милиони гласачи. За да биде избран во првиот круг на кандидатот му се потребни мнозинство гласови од вкупниот број избирачи. На локалните избори во трката за избор на нов градоначалник на Скопје влегоа 11 кандидати, меѓу кои ...
  | | веќе видена | слични

  Од вечер на полноќ почнува изборната кампања Од вечер на полноќ официјално стартува кампањата на политичките партии и другите учесници на четвртите претседателски и петите локални избори што ќе се одржат на 22 март. Партиите, коалициите и независните кандидати кои се пријавија за учество на изборите во наредните дваесет дена ќе можат да ги претстават своите програми пред електоратот и да образложат зошто ја бараат довербата од граѓаните. Кампањата ќе трае до 20 март на полноќ. Денот пред гласањето е изборен молк. Гласачките места на 22 март ќе бидат отворени од 7 до 19 часот. На претседателските и локалните избори право на глас имаат еден 1.792.082 избирачи евидентирани во Единствениот избирачки список. Тие ќе можат својот глас да го дадат за еден седумте претседателски кандидати - Ѓорге Иванов кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Љубомир Фрчкоски кандидат на СДСМ, независниот кандидат Љубе Бошкоски, Нано Ружин од ЛДП, Агрон Буџаку од ДУИ, Мируше Хоџа од ДПА и Имер Селмани од Нова демократија. За ...
  | | веќе видена | слични

  Од синоќа на полноќ официјално стартуваше кампањата на политичките партии и другите учесници на четвртите претседателски и петите локални избори што ќе се одржат на 22 март.Партиите, коалициите и независните кандидати кои се пријавија за учество на изборите во наредните дваесет дена ќе можат да ги претстават своите програми пред електоратот и да образложат зошто ја бараат довербата од граѓаните.Кампањата ќе трае до 20 март на полноќ. Денот пред гласањето е изборен молк. Гласачките места на 22 март ќе бидат отворени од 7 до 19 часот.На претседателските и локалните избори право на глас имаат еден 1.792.082 избирачи евидентирани во Единствениот избирачки список.Тие ќе можат својот глас да го дадат за еден седумте претседателски кандидати - Ѓорге Иванов кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Љубомир Фрчкоски кандидат на СДСМ, независниот кандидат Љубе Бошкоски, Нано Ружин од ЛДП, Агрон Буџаку од ДУИ, Мируше Хоџа од ДПА и Имер Селмани од Нова демократија.За претседател ќе биде избран кандидатот кој ќе освои мнозинство гласови ...
  | | веќе видена | слични

  Од полноќ почна кампањата за локалните и за претседателските избори, кои ќе се одржат на 22 март. Со препознатливата иконографија од партиски знамиња, химни, слогани, партиите од денеска на митинзи и на средби со граѓани ќе ги претставуваат програмите на своите кандидати за претседател на државата и градоначалници, со кои ќе бараат доверба од избирачите.

  Кампањата ќе трае во следните 20 дена. ВМРО-ДПМНЕ ќе го почне походот за гласови вечерва со митинг во Охрид. СДСМ ќе тргне од Прилеп. ДУИ и ДПА првите митинзи ќе ги одржат во Гостивар. Карванот на НСДП ќе почне од скопската општина Центар, а на Нова демократија на Имер Селмани од Битола.

  Премиерот Никола Груевски очекува изборите да поминат во најдобар ред.

  - Охрабрен сум дека се преземени сите политички и институционални подготовки претстојните избори да бидат фер и демократски - изјави вчера Груевски.

  Тој апелира до сите граѓани да се однесуваат максимално коректно, за изборниот процес да помине во мирна атмосфера. ...
  | | веќе видена | слични

  Околу 25,5 отсто од граѓаните би гласале за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов на претстојните претседателски избори, додека 12,1 отсто се изјасниле дека ќе гласаат за кандидатот на СДСМ, Љубомир Фрчкоски. Ова го покажала последната телефонска анкета на Институтот за демократија спроведена минатата недела меѓу 1.093 испитаници.

  Според резултатите, 11,7 отсто од испитаниците се изјасниле дека ќе гласаат за Имер Селмани, лидерот на Нова демократија, за независниот кандидат Љубе Бошкоски својот глас на изборите би го дале 8,8 проценти од анкетираните, за Агрон Буџаку, кандидатот на ДУИ, 4,8 отсто, за претседателскиот кандидат на ЛДП Нано Ружин 3,6 проценти, а за Мируше Хоџа, кандидат од ДПА, 1,5 процент. Околу 14 отсто од испитаниците се изјасниле дека нема да гласаат за ниту еден од кандидатите, а 17,7 отсто одговориле дека не знаат за кого би гласале или немале никаков одговор.

  Според истражувањето, граѓаните имаат најголема доверба во премиерот Никола Груевски, на кого му веруваат 31,2 ...
  | | веќе видена | слични

  Утрински весник на насловната најавува - Фијаско на лидерската, пишувајќи за предвременото заминување на лидерот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи од вчерашната средба на лидерите на четирите најголеми партии.

  Средбата имаше цел да загарантира фер и демократски избори.

  Денешните весници ја објавуваат и новата анкета на Институтот за демократија, според која во претседателската трка води Ѓорге Иванов со 25%, пред Љубомир Фрчкоски со 12%, а веднаш зад него е Имер Селмани.

  Весникот Време коментира за партиската конвенција на СДСМ во саботата, на која почесен гостин беше претседателот Бранко Црвенковски. Време пренесува ставови на професори по право, кои велат дека Црвенковски, по природата на неговата функција, не би требало да се појавува на партиски собири, или барем да се појави на конвенциите на сите партии.

  Дневник пишува дека поради кризата, во рок од една година, Македонија се претворила од земја во која агресивно се нудат кредити, во земја во која ...
  | | веќе видена | слични

  Од синоќа на полноќ официјално почнува кампањата на политичките партии и другите учесници на четвртите претседателски и петите локални избори што ќе се одржат на 22 март. Партиите, коалициите и независните кандидати што се пријавија за учество на изборите во наредните дваесет дена ќе можат да ги претстават своите програми пред избирачите и да образложат зошто ја бараат довербата од граѓаните. Кампањата ќе трае до 20 март на полноќ. Денот пред гласањето е изборен молк. Гласачките места на 22 март ќе бидат отворени од 7 до 19 часот. На претседателските и локалните избори право на глас имаат 1.792.082 избирачи евидентирани во Единствениот избирачки список. Тие ќе можат својот глас да го дадат за еден од седумте претседателски кандидати - Ѓорге Иванов кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Љубомир Фрчкоски кандидат на СДСМ, независниот кандидат Љубе Бошкоски, Нано Ружин од ЛДП, Агрон Буџаку од ДУИ, Мируше Хоџа од ДПА и Имер Селмани од Нова демократија. За претседател ќе биде избран кандидатот што ќе освои мнозинство гласови од ...
  | | веќе видена | слични

  Вечерва на полноќ официјално почнува кампањата за претстојните локални и претседателски избори што ќе се одржат на 22 март. Сите учесници во кампањата, имаат 20 дена да покажат зошто бараат довербата од граѓаните. На претседателските и локалните избори право на глас имаат 1.792.082 избирачи евидентирани во Единствениот избирачки список. Во однос ан изборот за претседател, помеѓу  Ѓорге Иванов кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Љубомир Фрчкоски кандидат на СДСМ, независниот кандидат Љубе Бошкоски, Нано Ружин од ЛДП, Агрон Буџаку од ДУИ, Мируше Хоџа од ДПА и Имер Селмани од Нова демократија, за избран ќе се смета оној што ќе освои мнозинство гласови од вкупниот број евидентирани избирачи. Во случај никој да не го освои потребниот број на гласови, по 14 дена ќе се организира втор круг, каде трката ќе ја водат двајцата кандидати кои добиле најмногу гласови. Ќе победи тој што ќе освои повеќе гласови под услов на гласање да излезат најмалку 40 отсто од вкупното избирачко тело. Ако и во вториот круг никој од кандидатите не ...
  | | веќе видена | слични