Флензбург

  во

  Хрватскиот шампион ППД Загреб оствари голема победа (29:31) на гостувањето кај Флензбург во второто коло на ракометната Лига на шампиони. Лино Червар и неговите избраници доминираа на дуелот против германскиот шампион и заслужено ја остварија првата победа во актуелната сезона на ЛШ, а предноста беше направена во вториот дел откако на полувреме резултатот беше 16:16. Мандиќ со 8, Сршен со 7 и Хорват со 6 голови беа најефикасни кај Загреб, додека во редовите на Флензбург најдобри реализатори беа Сван со 7 и Ред со 4 погодоци.
  сите 67 | | | веќе видена

  Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан Кањелас, Лука Циндриќ, Илија Абутовиќ…, а тоа е сосема доволен показател за ЕХФ да не го смести меѓу десетте најдобри екипи во Лигата на шампионите. Ова е прогнозата или поточно ранкингот кој го предвиде ЕХФ или поточно новинарите кои не му даваат никакви шанси за успех на овој нов Вардар под водство на Парондо. Според експертите најголеми шанси за титулата во елитното натпреварување во овој момент има актуелниот шампион Монпелје, втор е Рајн-Некар Левен на нашиот Филип Талески, додека позицијата број три е предвидена за ѕвездениот тим на ПСЖ кој од оваа кампања е предводен од Раул Гонзалес. Во првата десетка уште спаѓаат Флензбург, Барселона, Мешков Брест, Нант на Кире Лазаров, Пик Сегед, Веспрем на Дејан Манасков и полски Кјелце.
  сите 10 | | | веќе видена

  Ниту европскиот вицепрвак не успеа да со победа да ја отвори новата сезона. На Нант не му беше доволна ниту предноста на домашен терен, Флензбург последно од очекувањата славеше со 34-31 во првото коло од Лигата на шампионите. До 24. минута беше изедначено, по голот на Лагард за 14-14, гостите со мини серија од 3-0, пред крајот на првото полувреме поведоа со 14-17, а потоа на одморот заминаа со позитива од два гола 16-18. Во вториот дел германскиот тим продолжи да доминира, широко го отвори патот кон триумфот, одбраната на Нант беше целосно покорена. Капитенот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров мечот го заврши со два гола од пет обиди. Норвешкиот лев бек, Магнус Род беше прв стрелец кај победничкиот тим со шест погодоци.
  сите 18 | | | веќе видена

  ППД Загреб беше поразен во првиот меч од ракометната Лига на шампиони, откако унгарскиот ПИК Сегед славеше тесна 24:23 победа во првиот меч од новата сезона во Осиек. Клубот на Лино Червар водеше со +3 на полувреме, но во финишот богатиот унгарски клуб беше поефикасен. Нант на Кирил Лазаров загуби во домашното деби од германскиот Флензбург со 34:31, откако гостите водеа во поголемиот тек од мечот. Магнус Ред со шест гола и Расмус Лауге Шмит со пет беа најефикасни за Флензбург, додека Валеро Ривера имаше шест за Нант, додека Лазаров уфрли два гола. Во Словенија пак, Скјерн постигна пет гола за шест минути во второто полувреме за да направи пресврт и да стигне до драматична 27:26 победа над Целје. Тие пет гола го сменија резултатот од 21:19 за Целје на 24:21 за Скјерн, по што данските шампиони не дозволија да ја загубат предноста. ЛИГА НА ШАМПИОНИ Бјерингбро/Силкеборг – Чеховски медведи 39:28 (21:16) Целје – Скјерн 26:27 (13:12) Нант – Флензбург 31:34 (16:18) Висла Плок – Тун 34:24 (18:13) ППД Загреб – Сегед ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Кире Лазаров и Нант со пораз од Флензбург од 34-31 ја отворија новата сезона во најквалитетното ракометно натпреварување Лигата на шампионите. Францускиот прволигаш беше надигран од бундеслигашот кој беше подобар во двете полувремиња. Во првиот дел направи позитива од два погодоци (18-16), а пак во продолжението истата ја надгрди за одличен старт во групата Б. Род со шест голови ја предводеше листата на стрелци кај победниците, а пак кај Нант исто толку даде крилото Ривера. Нашиот репрезентативец Лазаров го заврши мечот со два гола од пет обиди.
  сите 19 | | | веќе видена

  Букурешт, 12. септември 2018 (ИНПРЕС) – Со натпреварот меѓу финскиот шампион Кокс и шпанскиот тим Адемар Леон, денес ќе стартува новата сезона во Лигата на шампионите на ЕХФ. Покрај овој дуел, попладнево се играат уште три средби, додека преостанатите се за време на викендот. На терен ќе ги видите македонските репрезентативци Жарко Пешевски и Филип Талески, кои со нивните Мотор Запорожје и Рајн Некар Левен ќе се соочат со силните ПСЖ и Барселона. Романскиот шампион Динамо Букурешт ќе го пречека норвешкиот Елверум. Според првичните прогнози најголеми фаворити за пласман на десеттото издание на завршниот турнир во Келн ќе бидат „дрим-тимот“ на Раул Гонзалез, потоа унгарскиот Веспрем засилен со Арпад Штербик, шпанскиот гигант Барселона, а сигурно нема да биде изненадување ако таму се најде и Рајн Некар Левен. Тука се уште европскиот шампион Монпелје, кој ќе мора да се обиде да го скрши проклетството дека ниеден тим не ја одбранил титулата досега, потоа Нант на Кире Лазаров, незгодниот ПИК Сегед, осакатениот од ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан Кањелас, Лука Циндриќ, Илија Абутовиќ…, а тоа е сосема доволен показател за ЕХФ да не го смести меѓу десетте најдобри екипи во Лигата на шампионите. Ова е прогнозата или поточно ранкингот кој го предвиде ЕХФ или поточно новинарите кои не му даваат никакви шанси за успех на овој нов Вардар под водство на Парондо. Според експертите најголеми шанси за титулата во елитното натпреварување во овој момент има актуелниот шампион Монпелје, втор е Рајн-Некар Левен на нашиот Филип Талески, додека позицијата број три е предвидена за ѕвездениот тим на ПСЖ кој од оваа кампања е предводен од Раул Гонзалес. Во првата десетка уште спаѓаат Флензбург, Барселона, Мешков Брест, Нант на Кире Лазаров, Пик Сегед, Веспрем на Дејан Манасков и полски Кјелце.
  сите 31 | | | веќе видена

  Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан Кањелас, Лука Циндриќ, Илија Абутовиќ…, а тоа е сосема доволен показател за ЕХФ да не го смести меѓу десетте најдобри екипи во Лигата на шампионите. Ова е прогнозата или поточно ранкингот кој го предвиде ЕХФ или поточно новинарите кои не му даваат никакви шанси за успех на овој нов Вардар под водство на Парондо. Според експертите најголеми шанси за титулата во елитното натпреварување во овој момент има актуелниот шампион Монпелје, втор е Рајн-Некар Левен на нашиот Филип Талески, додека позицијата број три е предвидена за ѕвездениот тим на ПСЖ кој од оваа кампања е предводен од Раул Гонзалес. Во првата десетка уште спаѓаат Флензбург, Барселона, Мешков Брест, Нант на Кире Лазаров, Пик Сегед, Веспрем на Дејан Манасков и полски Кјелце.
  сите 125 | | | веќе видена

  Филип Талески и Рајн-Некар Левен по двете победи во Купот на Германија вечерва ја најавија новата сезона во Бундеслигата со трофеј и тоа со победа над Флензбург во Суперкупот од 33-26. „Лавовите“ беа подобри од својот ривал во двете полувремиња и сосема заслужено на крајот славеа во Дизелдорф. По првиот 30 минути Талески и компанија имаа предност од 18-16 за да во вториот дел дополнително истата ја зголемат и ја потврдат победата. Искусните Шмит и Сигурдсон беа супер расположени и заедно искомбинираа 19 голови, додека нашиот Талески не се запиша во листата на стрелци.
  сите 10 | | | веќе видена

  Двајца поранешни играчи на Вардар го одбележаа траснфер периодот во новата сезона и токму нивните трансфери во други екипи, според ЕХФ се најдоа на првите две места, во пресрет на новата натпреварувачка сезона. За трансфер број еден годинава, е преминувањето на Арпад Штербик од Вардар во екипата на Веспрем додека на второто место е Лука Циндриќ кој во новата сезона ќе го гледаме во дресот на Киелце. Ова само говори, колку овие играчи ќе му недостасуваат на Вардар, во обидот да ги повтори успесите од претходните две сезони. Вака изгледа листата на ТОП-10 трансфери за ова лето: 1. Арпад Штербик од Вардар во Веспрем 2. Лука Циндриќ од Вардар во Киелце 3. Лудовик Фабрегас од Монпелје во Барселона 4. Ким Егдал Ду Риц од РНЛ во ПСЖ 5. Кентин Мае од Флензбург во Веспрем 6.Дејан Бомбач од Келце во Пик Сегед 7. Виран Морос од Барселона во ПСЖ 8. Штефан Фат од Берлин во РНЛ 9. Торборн Баргеруд од Холстебро во Флензбург 10. Томас Могесен од Флензбург во Скјерн (ВИДЕО) Штербик и Циндриќ го одбележаа трансфер периодот
  сите 4 | | | веќе видена

  Не е изненадување што првите две места на листата на најдобрите десет трансфери според ЕХФ им припаѓаат на двајца поранешни ракометари на Вардар. На врвот е незаменливиот и единствен, Арпад Штербик, кој одлучи да ја промени средината и да потпише за Веспрем, каде настапува македонскиот репрезентативец, Дејан Манасков. Веднаш зад „Арпад Велики“ се најде Лука Циндриќ. Хрватскиот репрезентативец во годината во која Вардар стана европски првак се договори со Киелце, а трансферот се реализираше ова лето. Во Топ 10 трансфери се најдоа уште: Лудовик Фабрегас од Монпелје замина во Барселона, Ким Егдал Ду Риц од РНЛ во ПСЖ, Кентин Мае од Флензбург во Веспрем, Дејан Бомбач од Келце во Пик Сегед, Виран Морос од Барселона во ПСЖ, Штефан Фат од Берлин во РНЛ, Торборн Баргеруд од Холстебро во Флензбург, Томас Могесен од Флензбург во Скјерн.
  сите 3 | | | веќе видена

  Виена, 30. јуни 2018 (ИНПРЕС) – Поранешниот европски шампион Вардар немаше многу среќа во ждрепката за новата сезона во Лигата на шампионите, откако ја доби далеку потешката група А полна со европски гиганти. По ждрепката на ЕХФ, Вардар се најде во групата А со актуелниот европски шампион Монпелје, Барселона, Веспрем, Кјелце, Рајн Некар Левен, Кристијанштад и Мешков Брест. Со ова, Вардар ќе има многу тешка задача да го повтори успехот од последните две сезони кога завршуваше како првопласиран во својата група и добиваше директен пласман во четврт-финалето. Во групата Б се француските фаворити Пари Сен-Жермен, Нант, Пик Сегед, Флензбург, ППД Загреб, Целје, Скјерн и Мотор Запорожје. Вице-шампионот Металург се наоѓа во групата Ц со тимовите на Силкеборг, Спортинг Лисабон, Бешикташ, и старите познаници Чеховски Медведи и Татран Прешов.
  сите 61 | | | веќе видена

  Македонскиот шампион Вардар и екипата на Металург ги добија противниците за групната фаза во ракометната Лига на шампиони за сезоната 2018/2019. „Црвено-црните“ се најдоа во потешката група „А“ заедно со Киелце (Полска), Барселона (Шпанија), Мешков Брест (Белорусија), Веспрем (Унгарија), актуелниот шампион Монпелие (Франција), Кристијанштад (Шведска) и Рајн Некар Левен (Германија). Во групата „Б“ се тимовите на ПСЖ, ПИК Сегед, Мотор Запорожје, Флензбург, Скјерн, Загреб, Нант, Целје Пивоварна Лашко. Тимот од Автокоманда, пак, се најде во групата „Ц“, која е со послаб квалитет, а во неа се најдоа Силкеборг (Данска), Спортинг Лисабон (Португалија), Бешикташ (Турција), Чековски Медведи (Русија), Татран Прешов (Словачка). Во групата „Д“ ќе настапат Висла Плок, Адемар Леон, Елверум, Вакер Тун, Динамо Букурешт и Кокс. Првите натпревари ќе се играат од 12 до 16 септември.
  сите 62 | | | веќе видена

  Поранешниот европски шампион Вардар немаше многу среќа во ждрепката за новата сезона во Лигата на шампионите, откако ја доби далеку потешката група А полна со европски гиганти. По ждрепката на ЕХФ, Вардар се најде во групата А со актуелниот европски шампион Монпелје, Барселона, Веспрем, Кјелце, Рајн Некар Левен, Кристијанштад и Мешков Брест. Со ова, Вардар ќе има многу тешка задача да го повтори успехот од последните две сезони кога завршуваше како првопласиран во својата група и добиваше директен пласман во четврт-финалето. Во групата Б се француските фаворити Пари Сен-Жермен, Нант, Пик Сегед, Флензбург, ППД Загреб, Целје, Скјерн и Мотор Запорожје. Вице-шампионот Металург се наоѓа во групата Ц со тимовите на Силкеборг, Спортинг Лисабон, Бешикташ, и старите познаници Чеховски Медведи и Татран Прешов. Groups A and B for the #veluxehfcl 2018/19 season! pic.twitter.com/ZZr463Az1j — EHF Champions League (@ehfcl) June 29, 2018 DRAW RESULT: #veluxehfcl groups C + D at a glance pic.twitter.com/xr75rqu40l — EHF ...
  сите 28 | | | веќе видена

  „Црвено-црните“ се најдоа во потешката група „А“ заедно со Киелце (Полска), Барселона (Шпанија), Мешков Брест (Белорусија), Веспрем (Унгарија), актуелниот шампион Монпелие (Франција), Кристијанштад (Шведска) и Рајн Некар Левен (Германија). Во групата „Б“ се тимовите на ПСЖ, ПИК Сегед, Мотор Запорожје, Флензбург, Скјерн, Загреб, Нант, Целје Пивоварна Лашко. Тимот од Автокоманда, пак, се најде во групата „Ц“, која е со послаб квалитет, а во неа се најдоа Силкеборг (Данска), Спортинг Лисабон (Португалија), Бешикташ (Турција), Чековски Медведи (Русија), Татран Прешов (Словачка). Во групата „Д“ ќе настапат Висла Плок, Адемар Леон, Елверум, Вакер Тун, Динамо Букурешт и Кокс. Првите натпревари ќе се играат од 12 до 16 септември. 
  сите 42 | | | веќе видена

  Македонскиот шампион Вардар и екипата на Металург ги добија противниците за групната фаза во ракометната Лига на шампиони за сезоната 2018/2019. „Црвено-црните“ се најдоа во потешката група „А“ заедно со Киелце (Полска), Барселона (Шпанија), Мешков Брест (Белорусија), Веспрем (Унгарија), актуелниот шампион Монпелие (Франција), Кристијанштад (Шведска) и Рајн Некар Левен (Германија). Во групата „Б“ се тимовите на ПСЖ, ПИК Сегед, Мотор Запорожје, Флензбург, Скјерн, Загреб, Нант, Целје Пивоварна Лашко. Тимот од Автокоманда, пак, се најде во групата „Ц“, која е со послаб квалитет, а во неа се најдоа Силкеборг (Данска), Спортинг Лисабон (Португалија), Бешикташ (Турција), Чековски Медведи (Русија), Татран Прешов (Словачка). Во групата „Д“ ќе настапат Висла Плок, Адемар Леон, Елверум, Вакер Тун, Динамо Букурешт и Кокс. Првите натпревари ќе се играат од 12 до 16 септември.
  сите 45 | | | веќе видена

  Македонскиот шампион Вардар и екипата на Металург ги добија противниците за групната фаза во ракометната Лига на шампиони за сезоната 2018/2019. „Црвено-црните“ се најдоа во потешката група „А“ заедно со Киелце (Полска), Барселона (Шпанија), Мешков Брест (Белорусија), Веспрем (Унгарија), актуелниот шампион Монпелие (Франција), Кристијанштад (Шведска) и Рајн Некар Левен (Германија). Во групата „Б“ се тимовите на ПСЖ, ПИК Сегед, Мотор Запорожје, Флензбург, Скјерн, Загреб, Нант, Целје Пивоварна Лашко. Тимот од Автокоманда, пак, се најде во групата „Ц“, која е со послаб квалитет, а во неа се најдоа Силкеборг (Данска), Спортинг Лисабон (Португалија), Бешикташ (Турција), Чековски Медведи (Русија), Татран Прешов (Словачка). Во групата „Д“ ќе настапат Висла Плок, Адемар Леон, Елверум, Вакер Тун, Динамо Букурешт и Кокс. Првите натпревари ќе се играат од 12 до 16 септември.
  сите 46 | | | веќе видена

  Македонскиот шампион Вардар и екипата на Металург ги добија противниците за групната фаза во ракометната Лига на шампиони за сезоната 2018/2019. „Црвено-црните“ се најдоа во потешката група „А“ заедно со Киелце (Полска), Барселона (Шпанија), Мешков Брест (Белорусија), Веспрем (Унгарија), актуелниот шампион Монпелие (Франција), Кристијанштад (Шведска) и Рајн Некар Левен (Германија).Во групата „Б“ се тимовите на ПСЖ, ПИК Сегед, Мотор Запорожје, Флензбург, Скјерн, Загреб, Нант, Целје Пивоварна Лашко.Тимот од Автокоманда, пак, се најде во групата „Ц“, која е со послаб квалитет, а во неа се најдоа Силкеборг (Данска), Спортинг Лисабон (Португалија), Бешикташ (Турција), Чековски Медведи (Русија), Татран Прешов (Словачка).Во групата „Д“ ќе настапат Висла Плок, Адемар Леон, Елверум, Вакер Тун, Динамо Букурешт и Кокс.Првите натпревари ќе се играат од 12 до 16 септември.
  сите 16 | | | веќе видена

  Македонскиот шампион Вардар и екипата на Металург ги добија противниците за групната фаза во ракометната Лига на шампиони за сезоната 2018/2019. „Црвено-црните“ се најдоа во потешката група „А“ заедно со Киелце (Полска), Барселона (Шпанија), Мешков Брест (Белорусија), Веспрем (Унгарија), актуелниот шампион Монпелие (Франција), Кристијанштад (Шведска) и Рајн Некар Левен (Германија). Во групата „Б“ се тимовите на ПСЖ, ПИК Сегед, Мотор Запорожје, Флензбург, Скјерн, Загреб, Нант, Целје Пивоварна Лашко. Тимот од Автокоманда, пак, се најде во групата „Ц“, која е со послаб квалитет, а во неа се најдоа Силкеборг (Данска), Спортинг Лисабон (Португалија), Бешикташ (Турција), Чековски Медведи (Русија), Татран Прешов (Словачка). Во групата „Д“ ќе настапат Висла Плок, Адемар Леон, Елверум, Вакер Тун, Динамо Букурешт и Кокс. Првите натпревари ќе се играат од 12 до 16 септември.
  сите 17 | | | веќе видена

  Македонскиот шампион Вардар и екипата на Металург ги добија противниците за групната фаза во ракометната Лига на шампионите, за сезоната 2018/2019. „Црвено-црните“ се најдоа во групата А заедно со Киелце (Полска), Барселона (Шпанија), Мешков Брест (Белорусија), Веспрем (Унгарија), актуелниот шампион Монпелје (Франција), Кристијанштад (Шведска) и Рајн Некар Левен (Германија). Во групата Б се тимовите на ПСЖ, ПИК Сегед, Мотор Запорожје, Флензбург, Скјерн, Загреб, Нант, Целје Пивоварна Лашко. Тимот од Автокоманда, пак, се најде во групата Ц, заедно со Силкеборг (Данска), Спортинг Лисабон (Португалија), Бешикташ (Турција), Чековски Медведи (Русија) и Татран Прешов (Словачка). Во групата Д ќе настапат Висла Плок, Адемар Леон, Елверум, Вакер Тун, Динамо Букурешт и Кокс. Првите натпревари ќе се играат од 12 до 16 септември.
  сите 18 | | | веќе видена