Флензбург

  во

  Македонскиот репрезентативец, Филип Талески со Рајн-Некар Левен претрпе пораз од Фуксе Берлин од 29-23 во дербито во Бундеслигата. Домашниот тим бодрен од своите навивачи ги надигра „лавовите“ и ја направи поинтересна борбата за титулата во најсилниот ракометен шампионат на светот. Одлуката околу победникот падна во вторите 30 минути кои „лисиците“ ги добија во своја корист со 17-12 и на тој начин ја заокружија одличната партија. Линдберг со 9 голови блескаше кај победниците, додека на спротивната страна Менсах-Ларсен даде шет голови. Талески пак одигра без грешка во нападот и постигна два гола од исто толку обиди. РНЛ со 50 бодови останува на првото место со тоа што идентинеч број на поени има и Флензбург, ама и еден натпревар повеќе.
  сите 6 | | | веќе видена

  Вардар однапред знаеше дека ќе игра против франнцуски тим во полуфиналето во Лигата на шампионите, но ова попладне дозна дека прва пречка на фајнал-форот во Келн ќе биде тимот на Монпеље, францускиот состав кој дефинитивно е најпријатното изненадување оваа сезона во најелитното натпреварување. Монпеље стигна до завршниот турнир откако натпреварувањето го започна од групите со послаб рејтинг, а дека станува збор за тим кој навистина треба да се респектира најдобар доказ се резулатите кои ги остварија со Флензбург и Барселона, тимови кои ги елиминираа на својот пат до завршниот турнир. Во второто полуфинале, силите ќе ги одмерат ПСЖ и Нант на нашиот Кире Лазаров, а засега се уште не се утрдени термините во кои ќе се играат двете полуфинални пресметки. Фајнал-фор турнирот во Келн се игра викендот 26 и 27 мај, а полуфиналните термини се од 15:15 часот и 18:00 часот.
  сите 14 | | | веќе видена

  Македонските репрезентативци Филип Талески и Филип Миркуловски имаа различен ефект со своите екипи во германската Бундеслига. Талески кој настапи за шампионот Рајн-Некар Левен не успеа да реализира, но неговиот тим рутински го совлада Магдебург со резултат 34:29, со што останува на одлична позиција да ја одбрани титулата. Најефикасни во победничкиот тим биле Ду Риц со 9 и Шмид со 8 погодоци. Вецлар на Миркуловски загуби пред своите навивачи од Фуксе Берлин и тоа со резултат 26:31, а гостите водеа и на полувреме кога имаа предност од 16:14. Македонецот не се запиша во листата на стрелци, а најдобри реализатори во редовите на Фуксе биле Фат со 10 и Линдберг со 9 голови. Вечерва се играше и дербито меѓу Кил и Флензбург, а победија гостите со 29:25. Победничкиот тим на Флензбург бил предводен од Лауге Шмит и Ване кои постигнале по 6 голови, а на спротивната страна таков ефект имал Винчек.
  сите 11 | | | веќе видена

  Вардар ова попладне го доби Монпелје како противник во полуфиналето на завршниот турнир во Лигата на шампионите, предизвик кој и тоа како ќе биде голем за актуелниот европски првак со оглед на тоа што францускиот тим се покажа како многу незгоден ривал. Монпелје направи големи изненадувања во досегашниот тек на натпрварувањето и ги шокираше Барселона и Флензбург, но сепак, сите се надеваме дека Вардар ќе ја оправда фаворитската улога и дека ќе се пласира во ново големо финале во Лигата на шампионите. Во другото полуфинале, копјата ќе ги вркстат ПСЖ и Нант во едно француско дерби, а неколку часа по ждрепката, ЕХФ ги соопшти и официјалните термини во кои ќе бидат одиграни двата дуели. ПСЖ и Нант ќе го отворат Ф4 спектаклот со дуелот кој ќе се игра на 26 мај во 15:15 часот, додека Вардар и Монпелје се втори на програмата, или поточно во терминот од 18:00 часот. ⏳⌛️26/27 May 2018 15:15 CET @HBCNantes vs @psghand 18:00 CET @HCVardar vs @mhbofficiel https://t.co/wVwL0CA88V — EHF Champions League (@ehfcl) May 2, ...
  сите 71 | | | веќе видена

  Вардар однапред знаеше дека ќе игра против франнцуски тим во полуфиналето во Лигата на шампионите, но ова попладне дозна дека прва пречка на фајнал-форот во Келн ќе биде тимот на Монпеље, францускиот состав кој дефинитивно е најпријатното изненадување оваа сезона во најелитното натпреварување. Монпеље стигна до завршниот турнир откако натпреварувањето го започна од групите со послаб рејтинг, а дека станува збор за тим кој навистина треба да се респектира најдобар доказ се резулатите кои ги остварија со Флензбург и Барселона, тимови кои ги елиминираа на својот пат до завршниот турнир. Во второто полуфинале, силите ќе ги одмерат ПСЖ и Нант на нашиот Кире Лазаров, а засега се уште не се утрдени термините во кои ќе се играат двете полуфинални пресметки. Фајнал-фор турнирот во Келн се игра викендот 26 и 27 мај, а полуфиналните термини се од 15:15 часот и 18:00 часот.
  сите 53 | | | веќе видена

  Лидерот во француското првенство Монпеље е противник на европскиот првак Вардар во полуфиналето на Ф4 во Келн во Лигата на шампионите. "Убиецот" на фаворити ќе се испречи пред "црвено-црните" на патот кон ново финале и одбрана на титулата. Вардаровиот стратег Раул Гонзалез е свесен за силината на противникот со кој се соочуваат, но во негов стил Шпанецот е мирен и умерен и потенцира дека има цел месец за подготовка за Ф4. "Полуфинале против Монпеље, актуелен лидер во француското првенство. Тим кој ги елиминираше Барселона и Флензбург, лани застана на патот на Келце. Ќе тешко како и секој друг натпревар во Лигата на шампионите. Канаје има добар тим, кој одлично го компонира и игра одличен ракомет, а тоа можеше многу добро да се види во четвртфиналето. За разлика од Нант и ПСЖ, со Монпеље не сме се соочиле во последните години и ќе биде потребна детална анализа. Имаме цел месец до Келн, за да се подготвиме и најважно да останат сите играчи здрави. Патуваме на Ф4 како шампиони и со ист став како лани- да ...
  сите 57 | | | веќе видена

  Вардар ќе се сретне со Монпелје во полуфиналето на завршниот турнир на Лигата на шампионите во Келн, каде што доаѓа да ја одбрани европската титула, одлучи денешната ждрепка. Бидејќи дури три француски екипи се пласираа на Фајнл форот, беше неизбежно две од нив да се паднат во полуфиналето, па најмоќната од нив Пари Сен-Жермен го доби дебитантот Нант, за кој настапува капитенот на Македонија, Кире Лазаров. Полуфиналето е на програмата на 26 мај, а борбата за пехарот е наредниот ден. Откако се игра ваков формат од сезоната 2009/10, ниту еден клуб не успеал да ја одбрани титулата. Монпелје приреди мало чудо оваа сезона, откако стигна до Фајнл форот иако играше со Металург во групите што се со послаб ранг, за потоа да ги елиминира Адемар Леон, Барселона и Флензбург.
  сите 57 | | | веќе видена

  Екипата која ја брани честта на тимовите од т.н. „долно друштво" во Лигата на шампионите, Монпеље е противникот на европскиот првак Вардар во полуфиналето на Ф4 во Келн. „Убиецот" на фаворитите, кој ги преживеа елиминациите, ги победи и Барселона и Флензбург и премиерно се најде на една завршница во Келн, сега ќе се обиде да му застане на патот на бранителот на титулата. За квалитетот на Монпеље можевме да се увериме и сами, со оглед на тоа дека овој француски тим му беше противник на Металург во групната фаза сезонава, па ги гледавме во „Борис Трајковски". Што се однесува до нивните дуели со Вардар, тие се сретнале во групната фаза во сезоната 2014/2015, а на гости „црвено-црните" извлекле реми 34:34, додека пред домашната публика имаат победа од 30:26. Од воведувањето на новиот систем во Лигата на шампионите Монпеље играше во Ц и Д групите, па поради тоа се избегна со Вардар во последните две сезони. Другата полуфинална двојка ја сочинуваат ланскиот финалист ПСЖ и Нант на Кирил Лазаров, што ќе претставува ...
  сите 80 | | | веќе видена

  Македонскиот и европски шампион, „Вардар“ во полуфиналето на Лигата на шампионите ќе игра со „Монтпелје“, одлучи ждрепката за полуфиналните двојки на Ф4 турнирот на 27 и 28 мај во Келн. Францускиот тим, „убиецот" на фаворитите, кој ги преживеа елиминациите, ги победи и „Барселона“ и „Флензбург“ и премиерно се најде на една завршница во Келн, сега ќе се обиде да му застане на патот на бранителот на титулата. „Вардар“ со „Монтпелје“ се сретнале во групната фаза во сезоната 2014/2015, а на гости „црвено-црните" извлекле реми 34:34, додека пред домашната публика победија 30:26. Од воведувањето на новиот систем во Лигата на шампионите, „Монпелје“ играше во „Ц“ и „Д“ групите, па поради тоа го избегна „Вардар“ во последните две сезони. Немавме посебна желба за противник, бидејќи сите се силни и одиграа фантастично цела сезона. Тоа особено важи за во четвртфиналето, а треба да се каже дека Вардар го елиминираше Кил. Не победи со голема разлика, но се пласираше во Келн. Ние прво сакавме да се пласираме на завршниот ...
  сите 96 | | | веќе видена

  Монпелје ќе биде последната пречка за бранителот на титулата Вардар до финалето на ракометната Лига на шампионите, одреди ждрепката во Келн, која во другата полуфинална двојка ги смести европскиот вицепрвак Пари Сен Жермен и Нант со капитенот на македонската репрезентација Кирил Лазаров. „Имав некое чудно чувство дека ќе добиеме француска екипа, не знам зошто“, се пошегува вардаровиот капитен Стојанче Стоилов со фактот дека првпат на завршниот турнир од ЛШ три од четирите учесници се од една земја. „Минатата година бевме утсајдери и беше прекрасно, но сега ја браниме титулата и ситуацијата е малку поинаква. Имаме привилегија и мораме да го браниме трофејот. Искрено, пред ждрепката немав посебна желба, сите кои се тука имаат 25 отсто шанси да триумфираат на крајот. Реално, сите учесници на фајналфорот имаат шанса за пехарот“, додаде пикерот на „црвено-црните“, кој во понеделникот наполни 31 година. Иако станува збор за единствениот учесник на завршниот турнир што покрај Вардар бил европски шампион, Монпелје ...
  сите 77 | | | веќе видена

  Монпелје ќе биде противник на актуелниот европски првак Вардар во полуфиналето од фајналфор турнирот во Лигата на шампиони во Келн. Поранешниот европски шампион Монпелје, кој до Келн стигна од второрангираните Ц и Д групи во ЛШ, зад себе има одлична сезона во која најпрво во осминафиналето успеа да го елиминира шпанскиот гигант Барселона, а во четвртфиналето беше подобар од Флензбург. Вардар и Монпелје последен пат се сретнаа во групната фаза во сезоната 2014/2015 во која „црвено-црните” на гости извлекоа реми 34-34, додека пред домашната публика славеа победа со 30-26. Во втората полуфинална двојка ќе се соочат ланскиот финалист ПСЖ и дебитантот во завршниците на ЛШ Нант на Кирил Лазаров. Полуфиналните дуели Монпелје – Вардар и Нант – ПСЖ ќе се играат на 26 мај во 15.15 часот и од 18 часот. Победниците ќе се сретнат во финалето кое ќе се игра следниот ден на 27 мај.
  сите 102 | | | веќе видена

  Вардар однапред знаеше дека ќе игра против франнцуски тим во полуфиналето во Лигата на шампионите, но ова попладне дозна дека прва пречка на фајнал-форот во Келн ќе биде тимот на Монпелје, францускиот состав кој дефинитивно е најпријатното изненадување оваа сезона во најелитното натпреварување. Монпелје стигна до завршниот турнир откако натпреварувањето го започна од групите со послаб рејтинг, а дека станува збор за тим кој навистина треба да се респектира најдобар доказ се резулатите кои ги остварија со Флензбург и Барселона, тимови кои ги елиминираа на својот пат до завршниот турнир. Во второто полуфинале, силите ќе ги одмерат ПСЖ и Нант на нашиот Кире Лазаров, а засега се уште не се утрдени термините во кои ќе се играат двете полуфинални пресметки. Фајнал-фор турнирот во Келн се игра викендот 26 и 27 мај, а полуфиналните термини се од 15:15 часот и 18:00 часот.
  сите 120 | | | веќе видена

  Вторпат во историјата на завршниците во ЛШ, една земја ќе има три свои претставници во борбата за титулата Ракометната доминација на француската машка ракометна репрезентација на европските и на светските натпреварувања, сезонава својот квалитет и успех го преслика и во Лигата на шампионите (ЛШ), каде што три нејзини претставници изборија настап на завршниот турнир во Келн. ПСЖ, Монпелје и Нант заедно со македонскиот и актуелен европски шампион Вардар, ќе се борат за титулата европски првак. Ова е вторпат во историјата на завршниците во ЛШ една земја да има три свои претставници во борбата за титулата. Првиот пат беше во сезоната 2008/2009 кога Германија беше застапена со Кил, Левен и Хамбург, но сепак, титулата му припадна на шпански Суидад Реал. Годинашниот пласман на фајналфорот во Келн е историски за македонскиот капитен Кирил Лазаров и за неговиот тим Нант. Лазаров е единствениот ракометар што со четири различни клуба се пласирал во завршницата на ЛШ, а за Нант, пак, ова е првпат во историјата на клубот ...
  сите 134 | | | веќе видена

  Вардар ќе ја брани титулата во ракометната Лига на шампионите, откако во тежок меч, последен европски во ваков состав, успеа да дојде до реми 28:28 во уште една завршница за „срцев напад“, и по првата минимална гостинска победа од 29:28 да се пласира меѓу четирите најдобри европски тимови. Тимот на Раул Гонзалес беше најдобар кога беше најтешко и најпотребно, „кршејќи“ го мечот во второто полувреме по 13:13 по првите 30 минути, и сега уште еднаш треба да потврди дека е најдобар клуб во Европа пред следната сезона да почне една нова ера за момците во „црвено-црно“. Почетокот не беше најдобар за Вардар, откако дури шест минути не успеаја да постигнат гол против неверојатниот Никлас Ландин, за гостите да поведат со 0:3, за по ова македонскиот клуб охрабрен од преполната СЦ „Јане Сандански“ да направи пресврт за водство од 10:7. Сепак, Кил преку Зарабец и Вујин во финишот на полувремето не дозволија предност за домаќините и второто полувреме започна со 13:13. Второто полувреме ја крена нервозата кај навивачите и ...
  сите 54 | | | веќе видена

  Ракометарите на Монпелје се последните кои обезбедија пласман на Ф4 во Лигата на шампионите. На завршниот турнир Монпелје им се придружи на ПСЖ и Нант од Франција и на актуелниот европски шампион Вардар. Во реванш мечот од четвртфиналето славеа над Флензбург со 29:17, и ја потврдија доминацијата на француските екипи оваа сезона. Првата средба меѓу овие две екипи заврши со резултат 28:28. Монпелје направи вистински подвиг, бидејќи во пресметките влезе како победник на послабата “Д“ група.
  сите 95 | | | веќе видена

  Монеплје е последниот патник на фајнл-фор завршницата во Келн, откако на домашен терен убедливо го совлада Флензбург со 29-17. Ова е втора година по ред во која германските тимови не се пласираат на Ф4. Нашиот Вардар во Келн ќе игра против цела Франција, покрај Монпелје место ќеу најдобрите четири екипи во Европа обезбедија Нант на Кирил Лазаров и ПСЖ. Ждрепката е закажана за втори мај со почеток во 12 часот.
  сите 154 | | | веќе видена

  Ракометарите на Монпеље се последните учесници на Ф4 во Лигата на шампионите. Тие вечерва во реванш мечот од четвртфиналето славеа над Флензбург со 29:17, и ја потврдија доминацијата на француските екипи оваа сезона. Германскиот великан, Флензбург не можеше ништо. Доминираа домашните во текот на целиот меч и на крајот славеа победа од 12 погодоци позитива. Монпеље, така на завршниот турнир им се придружи на ПСЖ и Нант, како и на нашиот и актуелн европски шампион, тимот на Вардар. Монпеље го декласираше Флензбург и замина на Фајнл Фор
  сите 171 | | | веќе видена

  Екипата на француски Монпелје го комплетираше изненадувањето и со убедливи 29:17 неочекувано лесно славеше против Флензбург и си обезбеди пласман на завршниот турнир во Келн. Тимот кој беше во група со Металург оваа сезона не престанува со изненадувањата, па по елиминацијата на Барселона, сега на ред дојде и германскиот претставник Флензбург. Французите носени од фантастичниот Мелвин Ричардсон кој постигна девет гола, стигнаа до голем успех и се запишаа во историјата на Лигата на шампионите. Имено, откако е воведен фајнл-фор турнирот, во сезоната 2009-2010, за прв пат ќе има три претставници од една земја, а Французите имаат и сигурен финалист. Монпелје е последниот патник во Келн, а претходно виза за завршниот турнир обезбедија и нашиот Вардар, како и останатите два француски претставника, ПСЖ и Нант. And here you have it: the four teams that will fight for the #veluxehfcl title at the #ehffinal4 in Cologne! Congratulations @mhbofficiel, @psghand, @HCVardar and @HBCNantes pic.twitter.com/zKVet3GQsb — EHF ...
  сите 107 | | | веќе видена

  Вардар ќе ја брани титулата во Лигата на шампионите, Да, да...нашиот Вардар е главен во Европа...Раул Гонзалез повторно се покажаа како кобни за германските екипи, лани во СЦ „Јане Сандански" со солзи си замина Флензбург, а денеска Кил. Што треба да се каже по еден ваков меч...Раул Гонзалез и покрај тоа што Вардар успеа да обезбеди нов пласман на завршницата, сепак беше ладен и присебен како и секогаш. „Го одигравме најтешкиот натпревар оваа сезона. Лошо отворивме, имавме проблеми во ситуацијата 'еден на еден' со Ландин, но се корегиравме и имавме нерешено на полувремето. Второто полувреме беше подобро, но игравме под голем притисок... Им честитам на играчите! Горд сум што сум им тренер. Покажаа дека се најдобри! Имавме одлична сезона, завршивме на прво место во групата и сега обезбедивме пласман на Ф4. Одново сме на Ф4 и не чека тешка задача. Благодарност на сите, играчи, новинари, фанови за неизмерната поддршка", изјави Гонзалез.
  сите 107 | | | веќе видена

  Вардар ќе ја брани титулата во ракометната Лига на шампионите, откако во тежок меч, последен европски во ваков состав, изгуби 27:28 во уште една завршница за „срцев напад“, и по првата минимална гостинска победа од 29:28 да се пласира меѓу четирите најдобри европски тимови. Тимот на Раул Гонзалес беше најдобар кога беше најтешко и најпотребно, „кршејќи“ го мечот во второто полувреме по 13:13 по првите 30 минути, и сега уште еднаш треба да потврди дека е најдобар клуб во Европа пред следната сезона да почне една нова ера за момците во „црвено-црно“. Почетокот не беше најдобар за Вардар, откако дури шест минути не успеаја да постигнат гол против неверојатниот Никлас Ландин, за гостите да поведат со 0:3, за по ова македонскиот клуб охрабрен од преполната СЦ „Јане Сандански“ да направи пресврт за водство од 10:7. Сепак, Кил преку Зарабец и Вујин во финишот на полувремето не дозволија предност за домаќините и второто полувреме започна со 13:13. Второто полувреме ја крена нервозата кај навивачите и кај гледачите ...
  сите 89 | | | веќе видена