Флензбург

  во

  Вардар покажа дека е во фасцинантна форма на стартот на новата натпреварувачка сезона и на четвртиот меч во Лигата на шампионите, бидејќи оваа вечер со ...
  сите 81 | | | веќе видена

  Вардар продолжува со одличните настапи во Лигата на шампионите, а тоа е причина и ракометарите на црвено-црните да добиваат место во тимот на колото. Освен од ...
  сите 84 | | | веќе видена

  Унгарскиот вицешампион Веспрем во саботата доживеа пораз од нашиот Вардар во Лигата на шампионите, пораз по кој својата работа ја загуби тренерот Љубомир ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Лино Червар оваа сезона дефинитивно се врати во својата татковина и по долги години се раздели со Металург и ја напушти Македонија. Легендарниот стратег се врати на клупата на ППД Загреб каде што веќе во воведното коло направи сензација, совладувајќи го тимот на Флензбург. Но за хрватските медиуми Червар откри дека поминува низ животна драма, а се чини токму тоа е причината зошто си замина од Македонија. „Тешко ми е, имам уште една голема борба. Сопругата ми е болна. Во животот ми беше најголема помош во се и морам да бидам со нејзе кога е најтешко. Среќен сум што луѓето кои работат со мене тоа го чуствуваат, па некои натпревари во гости ќе мора да ги одработат без мене“ изјави Лино. Червар : Тешко ми е , сопругата ми е болна, морам да сум до неа
  сите 25 | | | веќе видена

  Хрватскиот шампион ППД Загреб минатиот викенд оствари голема гостинска победа над германскиот првак Флензбург во натпревар од Лигата на шампионите. Сепак, хрватските медиуми откриваат дека тренерот Лино Червар не можел докрај да и се израдува на оваа победа, поради фактот што неговата сопруга била сериозно болна. – Тешко ми е, имам уште една голема борба, мојата сопруга е болна. Во животот ми беше најголема помош за се и морам да бидам покрај неа кога и е најтешко. Среќен сум што луѓето кои работат околу мене го чувствуваат тоа и помагаат, па на некои гостински натпревари ќе патуваат без мене, – изјавил Червар за „Спортске новости“.
  сите 6 | | | веќе видена

  Второто коло од Лигата на шампионите почна со сензација. ППД Загреб со Лино Червар на клупата го совлада фаворизираниот шампион на Германија Флензбург и тоа во Норд Арена. Конечниот резултат е 31-29 (16-16) за ППД Загреб, а нов јунак и играч за кого ќе слушаме дека е пронајдок на Лино Червар е Давид Мандиќ. Тој постигна осум гола од девет обиди и заедно со Иван Сршен кој пак погоди седум шута од осум обиди го одведе Загреб до големиот триумф. Германскиот шампион водеше со 1-0 и 2-1 и тоа беа единствените моменти во кои имаа предност. Се друго беше во знакот на хрватскиот првак и член на СЕХА. На полувреме Германците израмнија и за момент се чинеше дека се вратиле во игра, но веднаш на почетокот на вториот дел ППД Загреб преку споменатите Сршен и Мандиќ се врати во водство од 18-16 и веќе не ја испушти предноста. Во првото коло на ЛШ, Флензбург го совлада Нант среде Франција, а ППД Загреб со промашен шут во последната секунда не успеа да се избори за реми на дуелот со Пик Сегед. Червар и ППД Загреб го шокираа ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Хрватскиот шампион, ППД Загреб во првиот меч од второто коло во новата сезона од Лигата на шампионите направи вистинска сензација победувајќи го германскиот гигант Флензбург со 31:29 на гости. Во првото полувреме мечот беше израмнет (16:16) и се играше гол-за-гол, пред во второто полувреме, хрватскиот клуб да се зацврсти во одбраната и да направи предност од +6, која подоцна германскиот клуб едноставно не можеше да ја надополни Давид Мандиќ ги предводеше „плинарите“ со осум голови, а Иван Сршен додаде седум, додека кај домаќините, Ласе Сван беше најдобар стрелец со седум голови. Тимот на Лино Червар ја започна сезоната во ЛШ со тесен пораз од Пик Сегед (23:24).
  сите 11 | | | веќе видена