ДУИ

  во

  Соодносот меѓу ривалите кај македонските партии е два спрема еден, а кај албанските партии речиси изедначен

  Рејтингот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ во изминативе четири месеци пораснал од 26 проценти во декември на 29 проценти овој месец, покажала теренска анкета на Меѓународниот републикански институт (ИРИ).Според истражувањето, поддршката на опозицискиот СДСМ е во мирување со константните 11 отсто, кај ДУИ има пад од 1, а кај ДПА покачување од 3 отсто. Рејтингот на ДУИ, според ова, сега е 10, а на ДПА 8 проценти. Рејтингот и паднал и на НСДП, од 2 на 1 отсто, а кај ДОМ и ПДП е во мирување со 1 отсто. Движење има и кај ВМРО-НП, од 0 на 1 отсто. Анкетата е спроведена над 1.100 испитаници.

  Соодносот меѓу ривалите кај македонските партии е два спрема еден, а кај албанските партии речиси изедначен.Разликата е во корист на ВМРО-ДПМНЕ, односно кај ДУИ.

  Партијата на Никола Груевски најдобро стои во Струмичкиот регион каде што рејтингот и е 44,3 отсто. СДСМ, според оваа анкета, на ...
  | | веќе видена | слични

  Министерката Јанкулоска упати апел до сите партии да ја водат борбата со политички средства

  Светлана Унковска

  Последните сериозни инциденти со палењето на Изборниот штаб на ДПА во кумановско Оризаре, фрлената бомба пред домот на Талат Џафери од ДУИ во гостиварско Форино, како и пукањето што се случи изминатиот викенд во Тетово, предизвикуваат загриженост и вознемиреност од тоа што се може да се очекува во текот на изборната кампања ако 20 дена пред нејзиниот старт се случуваат вакви настани. Вината за насилствата двете поголеми партии на Албанците во Македонија ДПА и ДУИ си ја префрлаат едни на други, додека другите партии најостро ги осудија инцидентите.

  По експлозијата во неговиот дом, Талат Џафери во изјава за еден од медиумите бараше од своите соселани-членови на ДПА во рок од 48 часа да се откажат од политиката на оваа партија, а доколку не се случело тоа, тогаш ќе се одмаздел, но вчера тој негираше дека упатил какви било закани.

  „Не сум рекол во никој случај ...
  | | веќе видена | слични

  Според анкетата, рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ во однос на претходното истражување спроведено во декември лани се зголемил за 3%, исто како и на ДПА.

  Популарноста на СДСМ во јавноста останала иста 11%, на ДУИ бележи пад за 1%, што е случај и со НСДП чиј рејтинг сега е 1%, исто како и на ДОМ.

  Анкетата на ИРИ покажува дека ВМРО-ДПМНЕ има највисок рејтинг во четвртата изборна единица со 44,3% по што следуваат третата со 36,6%, првата со 34,5%, втората со 27,9% и петтата со 26,7%.

  СДСМ највисок рејтинг има во првата изборна единица со 17,8% и по 13,2% и 13,7% во третата односно четвртата изборна единица.

  ДУИ во шестата изборна единица има поддршка од 29,3%, а ДПА 25,8%.

  Со анкетата биле опфатени 1.108 испитаници, а била спроведена во периодот од 11 до 15 април годинава.
  | | веќе видена | слични

  Главен грев штоАтина му го припишува на специјалниот претставник на ЕУ во Македонија е неговиот апел што поскоро да се укинат визите за македонските граѓани

  Грција неодамна побарала специјалниот претставник на Европската Унија во Македонија, амбасадорот Ерван Фуере, да биде разрешен од функцијата, дознава „Дневник“ од дипломатски извори во Брисел. Истите извори, кои побараа да останат анонимни поради чувствителноста на прашањето, велат дека грчкиот амбасадор во Брисел на состанокот на Политичко-безбедносниот комитет на ЕУ го побарал ова „зашто Фуере не ги застапувал интересите на 27-те земји членки, поради што направил груба злоупотреба на функцијата и треба најитно да биде разрешен од функцијата“. Грчкиот амбасадор овие политички рафали ги испукал по настапот на амбасадорот Фуере, кој зборувал за состојбата во Македонија по усвојувањето на извештајот на Европската комисија за 2007 година.

  Ирскиот дипломат, кој во Македонија е од 2005 година и треба да ја врши функцијата уште најмалку ...
  | | веќе видена | слични

  Експлодира „кашикара“ пред куќата на функционерот на ДУИ, Таљат Џафери, прексиноќа во селото Форино, а еден час потоа целосно беше демолиран Изборниот штаб на ДПА во липковско Оризаре. Повредени нема, а партиите си ја префрлаа вината за инцидентите, за кои тврдат дека се политички пресметки пред вонредните парламентарни избори. Министерството за внатрешни работи соопшти дека ги бара сторителите.

  ПОЛИТИЧКА ЛИКВИДАЦИЈА

  Кога експлодирала бомбата, Џафери, неговата сопруга, синот и ќерката спиеле на катот. Повредени нема, но е направена материјална штета. Поранешниот заменик-министер за одбрана, Таљат Џафери, смета дека настанот е со политичка заднина и оти нарачатели и извршители се раководните структури на ДПА. Тој тврди дека изминатава една и пол година врз него и врз неговото семејство бил вршен голем притисок. Ова е кукавички акт, подготвуван во кујната на ДПА, и исполнување на ветувањата на нејзиниот лидер Мендух Тачи дека во предизборието ќе има „касапана“. Тие добро знаат кој сум и ...
  | | веќе видена | слични

  Ако по утрото се познава денот, уште од сега со предвремените избори и оценката за нив не ни се пишува добро. На дваесетина дена пред да почне кампањата, во Тетовско, Гостиварско и во Липковско се случуваат инциденти. Во Форино е фрлена „кашикара“ пред куќата на Талат Џафери, а во Оризари настрада партиската канцеларија на ДПА. Џафери, човек од врхушката на ДУИ и поранешен заменик-инистер за одбрана, за нападот експресно ја обвини ДПА. Со фајтерски речник на поранешен командант на ОНА и порача на конкуренцијата дека ја прифаќа нивната игра. Партијата на Мендух Тачи и пред да бидат распишани изборите почна да се расфрла со „касапаани“ и со друга „мирољубива и изборна“ терминологија.Крајно време е ДПА и ДУИ да разберат дека на политичката сцена се игра и се опстанува според нормални процедури и со почитување на демократските принципи и стандарди. Во изборна трка се влегува со изборни програми и тие се образложуваат пред гласачите. Со калашњикови, молотови коктели, пиштолџии во црно, ноќни напади и насилства, ...
  | | веќе видена | слични

  ДНЕВНИК пишува дека Грција бара смена на амбасадорот на Европската унија во Скопје Ерван Фуере.

  Весникот се повикува на дипломатски извори, според кои грчкиот амбасадор во Брисел, на состанокот на политичко-безбедносниот комитет побарал смена на Фуере „зашто тој не ги застапувал интересите на 27-те земји-членки, поради што направил груба злоупотреба на функцијата и треба најитно да биде разрешен."

  Барањето на Грција дошло веднаш по настапот на Фуере кој рекол дека Македонија постигнала многу во реформите и побарал брза одлука за укинување на визите за македонските граѓани.

  Реакцијата на Грција дипломатите ја толкуваат како маневар на грчката надворешна политика која, како што велат, врши невиден притисок врз земјите-членки околу прашањето за името.

  Инциденти

  Печатот опширно пишува и за последните оружени инциденти во политичкиот блок на етничките Албанци.

  ВЕЧЕР вели дека оружјето повторно станува најсилен аргумент во предизборието за партиите на ...
  | | веќе видена | слични

  Ана Велјановска
  Маја Блажевска

  Се зголеми бројот на инцидентите и на пресметките меѓу партиите од албанскиот политички блок. Партискиот штаб на ДПА во кумановско Оризаре, вчера, рано утрото беше запален и целосно изгоре. Како што објаснија од МВР, три маскирани лица, од кои едното било вооружено со автоматска пушка, дошле пред канцеларијата на штабот на ДПА, по што го искршиле стаклото од влезната врата и влегле внатре, каде што го запалиле знамето на партијата и дел од инвентарот. Сторителите на делото истрелале во воздух неколку куршуми од автоматско оружје. Во гостиварското село Форино истото утро, во дворот на куќата на поранешниот заменик-министер за одбрана од ДУИ, Талат Џафери, беше активирана експлозивна направа и беа оштетени стаклата од продавницата на Џафери и од неговото возило. Според очевидците на настанот, станува збор за непознати маскирани лица со црно возило, марка „ауди“. Талат Џафери тврди дека виновник за инцидентот е раководството на ДПА. - Ова има политичка заднина ако ...
  | | веќе видена | слични

  Ана Велјановска

  Иако изборната кампања се уште не почнала, веќе може да се насети дека претстојните парламентарни избори ќе бидат проследени со оружени инциденти меѓу партиите од албанскиот политички блок, сметаат аналитичарите. За тоа сведочат зачестените оружени инциденти кои деновиве се случија во Вејце, Тетово и во Арачиново, а вчера и во Гостиварско и во Кумановско, проследени со меѓусебни обвинувањата меѓу ДУИ и ДПА. Во Центарот за истражување и креирање политики оценуваат дека инцидентите што се случуваа деновиве се предзнак за голема пресметка меѓу двете најголеми албански партии. - Кај Албанците генерално постои страв од власта. ДПА моментално ги користи бенефициите на државата и ја злоупотребува моќта и контролата. Албанските партии главно ќе се насочат кон неопределените гласачи и ќе гледаат на секој можен начин да ги придобијат. И ДУИ и ДПА контролираат радикални групи кои на изборите ќе излезат на површина и ќе се пресметуваат за доминација - смета Башким Бакиу, политички аналитичар. ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската влада најави санкции против изборното насилство, осудувајќи ги денешните напади, чија цел беше функционер на ДУИ и претставништво на ДУИ.

  „Секој инцидент поврзан со изборниот процес ќе биде жестоко санкциониран низ органите на прогонот и низ судските органи“, рече портпаролот на владата Ивица Боцевски.

  Тој најави дека нема да има „политичка амнестија за никого, без разлика дали е од владеачките партии или опозиционите партии“.

  Експлозија пред дом на висок функционер на ДУИ во гостиварско и запалени партиски канцеларии на ДПА во кумановско се случија ноќеска. Во инцидентите нема повредени. крај с ил
  | | веќе видена | слични

  Во Липковско запален штаб на ДПА, во Гостиварско фрлена бомба пред домот на Таљат Џафери од ДУИ

  Предизборните инциденти меѓу политичките опоненти од албанскиот политички блок ДПА и ДУИ, што се случуваат изминатите денови, влегуваат во сериозни и загрижувачки жестоки пресметки. Вчера рано наутро беше запален Изборниот штаб на ДПА во кумановско Оризаре, а претходно пред домот на Таљат Џафери од ДУИ во гостиварско Форино беше фрлена бомба. И од двата политички табора меѓусебно се обвинуваат за предизвикувањето нереди и велат дека целта на инцидентите што ги прави политичкиот противник е создавање атмосфера на страв и несигурност и да се пратат пораки до нив и до гласачкото тело.

  „Сите немили сцени што ќе се случат во наредниот период ќе бидат жестоко санкционирани, без разлика од која страна доаѓаат. Принципот на политичка амнестија заврши и го закопавме со оваа Влада. Тоа ќе важи и за овие избори“, реагираше владиниот портпарол Ивица Боцевски на ваквите инциденти. Тој упати апел партиите да ...
  | | веќе видена | слични

  Експлозија пред домот на висок функционер на ДУИ во гостиварско и запалени партиски канцеларии на ДПА во кумановско се случиле ноќеска, соопшти полицијата, во инцидентите нема повредени.

  Експлозивна направа, најверојатно рачна бомба е фрлена од автомобил кон семејниот дом на Талат Џафери од ДУИ во гостиварското село Форино, нешто после 3 часот. Според полицијата направата веројатно била фрлена од возило ауди. Бомбата експлодирала во дворот, оштетени се две возила и неколку прозорци.

  „ДУИ има силни причини да верува дека синоќешниот инцидент е дело на ДПА. Очевидците на настанот го препознале возилото од кое е фрлена бомбата, како и лицата кои управувале со него“, соопшти опозиционата партија.

  Во вториот инцидент што се случил час и половина подоцна во кумановското село Оризаре биле запалени партиските простори на владеачката ДПА. Според полицијата најверојатно повеќе лица провалиле во канцелариите ги полеале со бензин и ги запалиле.

  За време на инцидентот биле ...
  | | веќе видена | слични

  Ахмети: За новата влада ќе решат гласачите

  Граѓаните ќе одлучат кои партии ќе ја сочинуваат новата влада, а не желбата на поединци, истакна лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по вчерашната средба со неколку градоначалници од Албанија. Тој рече дека кога би се воделе од лични желби и амбиции, можеби и тој преферира некој друг да победи на изборите, но електоратот ќе одлучи за тоа. Мислиме дека грешката од 2006 година нема да се повтори бидејќи последиците се видливи. Бараме да се почитува волјата на граѓаните и така да се градат стабилни институции, кои можат да се соочат со актуелните проблеми што бараат идната влада да биде стабилна и со големо мнозинство - рече Ахмети.
  | | веќе видена | слични

  Во гостиварското село Форино денеска околу 03.15 во дворот на куќата на поранешниот пратеник и заменик министер за одбрана Талат Џафери (46) активирана е експлозивна направа.

  Од експлозијата нема повредени, но е оштетен излогот од продавница во неговата куќа, како и две возила во сопственост на Џафери. Од МВР соопштуваат дека според првичните сознанија, најверојатно се работи за рачна бомба.

  Екипа од гостиварската полиција врши увид на местото на настанот.
  | | веќе видена | слични

  Ана Велјановска

  Политичките партии најавија дека неделава, пред празникот Велигден, ќе излезат со конечна одлука за начинот на кој ќе настапат на претстојните парламентарни избори. Иако голем дел од партиите начелно излегоа со став дека ќе одат сами на избори, тие разговараат за можни коалиции. Во игра се најразлични комбинации, од обединување на опозицијата, на чело со СДСМ, која ќе се спротивстави на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, до формирање трет блок, кој ќе го сочинуваат помалите партии. Претставниците на Централниот одбор на НСДП, иако се за самостоен настап, му дадоа зелено светло на лидерот Тито Петковски да разговара со сите партии од опозицијата и да донесе одлука најдоцна до среда. - Ќе остварам средби со СДСМ, ЛДП, ЛП и со партиите на помалите етнички заедници. Ако ставовите во врска со одредени прашања ни се доближуваат, ќе влеземе во коалиција со нив - изјави Петковски. Партиски извори велат дека во НСДП се водела жестока дебата околу прашањето за коалицирање. Повеќето сакале да одат ...
  | | веќе видена | слични

  Независните пратеници што имаат намера да се кандидираат за предвремените парламентарни избори од денеска ќе почнат да собираат потписи за листите на кандидати за пратеници предложени од група избирачи. Собирањето на потписите се врши во подрачните единици на Министерството за правда во местата каде што кандидатите сакаат да се кандидираат. Секој избирач може да го даде својот потпис само за еден кандидат од листата за пратеници на образец пропишан од Државната изборна комисија, со поднесување на сите податоци за идентификација на избирачот. - Кандидатите за пратеници предложени од група избирачи треба да соберат 1.000 потписи најдоцна до 1 мај. Собраните потписи потоа се доставуваат до Државната изборна комисија, која ги разгледува барањата и во рок од 48 часа треба да одговори дали ја прифаќа кандидатурата и листата ја потврдува со решение - вели портпаролот на ДИК Зоран Таневски. Во овој парламентарен состав пет пратеници го завршија пратеничкиот мандат како независни пратеници иако го почнаа како ...
  | | веќе видена | слични

  Лидерот на ДУИ Али Ахмети бара да се почитува волјата на граѓаните при составувањето на новата Влада. Оваа негова изјава доаѓа по најавата дека владејачката партија преферира коалицирање со ДПА.

  „Ние мислиме дека грешката што беше направена 2006 година нема да се повтори, бидејќи последиците се видливи. Ние бараме да се почитува волјата на граѓаните и единствено почитувајќи ја волјата на граѓаните можат да се вратат стабилни институции коишто можат да се соочат со проблемите“, изјави Али Ахмети.
  | | веќе видена | слични

  Ахмети: Ќе ја напуштам лидерската позиција ако ДУИ изгуби на избори

  ТЕТОВО - Ќе ја напуштам лидерската позиција ако ДУИ изгуби на вонредните избори, изјави вчера Али Ахмети. Тој најави дека сериозно се подготвуваат за избори, но дека немаат договор за коалиција. Ахмети потенцира дека интерес за соработка пројавиле само партиите на Турците и на Бошњаците.

  Претседателот на Демократската унија за интеграција повика на одговорност на Владата за фер и демократски избори. Тој имаше одговор и за евентуално влегување во извршната власт.

  „Ова прашање буди интерес кај граѓаните. Новиот мандатар мора да ја почитува волјата на граѓаните-Албанци за да не се повтори грешката од 2006 година“, нагласи Али Ахмети. (Г. Е.)
  | | веќе видена | слични

  Пукотниците од огнено оружје станаа грдо македонско секојдневје. Немирот влезен во душите на тетовци уште од воениот конфликт во 2001 година не ги напушта ни по седум години, зашто и натаму се пука од сите страни. Во раните утрински часови, но се почесто и преку ден, се слушаат рафали од автоматски пушки и пиштоли. Така беше и изминатиот викенд, кога на две локации се слушнале серија истрели. Првиот инцидент се случил во централното градско подрачје кај ресторанот „Дора“, кој важи за сврталиште на партискиот врв на ДПА, а вториот на излезот од градот, во близина на куќата на тетовскиот градоначалник, кој е висок функционер на ДУИ. За среќа, жртви и повредени нема.

  Тетовската полициска филијала потврдува дека имало инциденти и се повикува на стандардната полициска процедура. И покрај тоа што недостигаат точни информации за тоа кој стои зад инцидентите и дали имаат политичка заднина, сите сознанија од теренот водат кон таков заклучок. На лош почеток на предизборната кампања на вечните партиски ривали ...
  | | веќе видена | слични

  Две засега неидентификувани вооружени групи ноќта меѓу саботата и неделата воделе вистинска војна низ центарот на Тетово. Вооружената престрелка, која се случила малку пред четири часот наутро, траела повеќе од половина час и видно ги вознемирила тетовци.
  Пријави за повредени нема, но на две места во Тетово имаше траги од пукотниците. Комплетно е изрешетан излогот на кафетеријата „Марси“, која се наоѓа во непосредна близина на зградата во која живее градоначалникот на Тетово, Хазби Лика, инаку член на ДУИ. Од Општина Тетово и од ДУИ тврдат дека немаат ништо со инцидентот.
  Сопственикот на кафетеријата „Марси“, 39- годишниот Џељал Куртиши, непријатно се изненадил откако вчера утро соседите го повикале за да го види изрешетаниот излог на неговата кафетерија.
  - Не знам која била причината за стрелањето. Ниту некому должам, ниту сум политички активен - вели Куртиши.
  Во исто време, демолирано е и едно возило на улицата „ЈНА , веднаш пред кафетеријата „Дора“, која важи за често свратилиште на ...
  | | веќе видена | слични