ДУИ

  во

  Гостиварскиот градоначалник Руфи Османи ја прифаќа иницијативата за градење споменик на Џемо Хаса водачот на балистичкото движење во втората светска војна. За идејата ќе се дискутира на седница на советот, но им препорача на предлагачите реализацијата на иницијативата да ја усогласат со позитивните законски норми - Само со согласност од Собранието на РМ може да се реализира идејата - соопшти Османи. Тој им порача на предлагачите од Нова демократија дека иницијативата може да се спроведе доколку заедно со владејачката ДУИ во Собранието изгласаат промени во законот, со што општините ќе можат да издаваат дозволи за поставување на споменици. - Во спротивно може да испадне дека крајниот резултат е уште еден политички маркетинг што ќе нема конкретен ефект - изјави Османи. Гостиварскиот разгранок на Нова демократија барањето го поднесе до општината во средата, а идејата за поставување на бистата на Џемо Хаса предизвика реакции поради историските факти дека тој бил соработник на италијанските и германските фашисти.
  сите 3 | | | веќе видена

  Јасминка ДоговаЛидерот на ДПА, Мендух Тачи, откако прво побара војна, завчера од Тирана упати повик за формирање сеалбанска коалиција во Македонија доколку Албанците останат надвор од политиката на премиерот Никола Груевски. Тачи тоа го изјавил за албанската телевизиска станица „Топ ченел“. За три дена ова е втора провокативна изјава на лидерот на ДПА по таа на една телевизија каде што рече: „Доколку не се реши проблемот со името и Албанците останат надвор од структурите на ЕУ и на НАТО, решението би било војна. ДУИ, коалицискиот партнер на Груевски, е со став дека лидерот на ДПА ја пропуштил шансата за обединување во 2002 година, додека, пак, од Нова демократија велат дека идејата е добра, но доаѓа од погрешен политичар. - Идејата е многу добра, но кога тоа барање би дошло од некој умен човек, а не од промашен политичар кој, зависно од неговото расположение, еден ден бара војна, а друг - политика. Ние не сме подготвени да бидеме во некаква власт со несериозни луѓе - изјави Абедин Зимбери, пратеник на Нова ...
  сите 6 | | | веќе видена

  За најавената реконструкција на владиниот кабинет, поточно за разрешување на министрите за правда и за надворешни работи Михајло Маневски и Антонио Милошоски, прексиноќа расправал извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, дознаваме од високи партиски извори. Челниците на партијата, вклучително и премиерот Никола Груевски, според истите извори, се согласиле дека треба да се искористи можноста за реконструкција на владиниот состав за да се подготви Владата за завршница на спорот за името и за евентуално добивање датум за преговори. Тоа значи дека, како што претходно објави „Време“, на местото на Милошоски ќе дојде Мартин Протуѓер, сегашен шеф на кабинетот на Груевски, негов близок соработник и генерален секретар на партијата. На Милошоски, пак, би му се понудило место во некоја од амбасадите низ светот. Маневски би го заменила актуелната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, додека на нејзиното место би дошол актуелниот директор на УЈП, Горан Трајковски. На ваков чекор Груевски бил подготвен поради лошите ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Не може да обединува човек кој во зависност од своето дневно расположение креира политика. Тачи еден ден повикува на војна, а друг бара политика, вели Абедин Зимбери, пратеник на НД Ако Албанците во Македонија се оддалечат од политиката на премиерот Никола Груевски, ДПА е подготвена за формирање на една сеалбанската колиција во Македонија. Ова е понудата што лидерот на ДПА Мендух Тачи ја објави во интервју за албанската телевизија Топ Чанел. Според Тачи, корените на македонскиот национализам, кој во последно време е поизразен потекнуваат од спорот за името со Грција, а последиците ги чувствуваат Албанците.- Дискриминацијата против Албанците во Македонија е програмирана и таа може да се запре само со програма која ќе се спротивстави, рече Тачи. За лидерот на ДПА Охридскиот рамковен договор не ја подобрил состојбата на Албанците. Според него, актуелната Влада ги има дискриминирано Албанците и на економски план, бидејќи, како што вели, само 1 отсто од буџетот е наманет за албанската заедница во Македонија. ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Политичка криза несомнено постои, но експертите не веруваат дека има реални изгледи земјава да ја зафати безбедносна криза Доколку има војна во Македонија, таа нема да биде предизвикана од домашни политички елити, туку од некаков надворешен фактор, односно од инфилтрирани луѓе по шумите низ земјава. Ова е сублимат од коментарите на дел од политичките експерти кои ги толкуваат најавите на лидерот на ДПА, Мендух Тачи, за можен меѓуетнички конфликт во земјава. - Од 1995 година досега, ниту еден проблем кој настанал како резултат на незадоволството на Албанците не бил генериран од албанските политички елити во земјава, туку од Албанци од Косово или од некоја западноевропска земја каде што живеат Албанци, на пример Швајцарија - вели политичкиот аналитичар Стево Пендаровски. Според него, воинствените изјави на Тачи се стриктно политички изјави, бидејќи, како што објаснува тој, во нив нема план како би се извело тоа што го навестува и го заговара. - Лично мислам дека Тачи нема намера да иницира ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Протуѓер во фотелјата на Милошоски. Ќе го смени ли генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, шефот на дипломатијата. Информациите контроверзни. Неофицијално партиски извори велат дека смената се крчка и дека ова била една од темите на синоќешната седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Официјално од партијата демантираат. „До овој момент не се размислува за никаква промена во ВМРО-ДПМНЕ, се она што ќе се случува или ако постои било каква варијанта, нормално ќе бидете благовремено известени. меѓутоа јас ви кажувам, до овој момент ниту имало седница на ИК, ниту е разговарано за нешто такво“, изјави Александар Бичиклиски, ВМРО-ДПМНЕ. Весникот Време пред два дена веќе ја објави веста, кој што предизвикала бура во редовите на владејачката партија по што итно за синоќа бил закажана седница на ИК. Милошоски, неофицијално како утеха треба да добие амбасадорска функција. Од министерската позиција по низа критики и од дома, но и од меѓународниот фактор, а посебно по полседните поплаки дека власта притиска врз судството ...
  сите 3 | | | веќе видена

  И сечата на моликата на Пелистер ја отсликува атмосферата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ Дури и сечата на моликата на Пелистер стана причина за разногласие во владејачката коалиција! Пратеничка на владејачката ВМРО-ДПМНЕ за изненадување на критички настроената опозиција призна дека моликата се сече неконтролирано и го повика министерот за екологија, инаку кадар на ДУИ, да го реши проблемот. Моликата, всушност, нема врска со наводно влошените меѓуетнички односи, како тема што деновиве се опсервира од сите агли, паралелно со редовните предупредувања дека е можна дестабилизација на земјата. Но, има врска со релациите меѓу партнерите во власта, чии недоразбирања би можеле да се рефлектираат на теренот каде што се практикува соживотот. ДУИ во последно време се' почесто се наоѓа во ситуации кога мора да ги критикува политиките на вмровската постава во Владата. ДУИ, едноставно, не може да ги премолчи етноцентричните политики на повлијателниот партнер, особено сега кога е соочена со радикализираната реторика на опозициските ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Сосема незабележително вчера во Собранието помина првото читање на законот за служба во АРМ. Внимание привлече една друга информација - за можна реконструкција на Владата. Наводно, завчера Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донел одлука генералниот секретар Мартин Протоѓер да биде нов шеф на дипломатијата, Гордана Јанкуловска да ротира во Министерството за правда, а на чело на МВР да биде Сашо Мијалков. Во таа приказна актуелниот министер за надворешни работи Антонио Милошоски се спомнуваше како иден амбасадор во Германија, додека за министерот за правда Михајло Маневски не се посочуваше некаков посебен ангажман. Сепак, попладнето веста ја негираше Протоѓер. На нашето прашање дали има вистина во спомнатите гласишта што се проширија низ Собранието, Протоѓер кусо во СМС-порака одговори: „Не е точно“. Инаку, вчера уште во претпладневните часови гласишта за проветрување на Кабинетот на премиерот Никола Груевски молневито се проширија низ Собранието. Новинарите се растрчаа по кабинетите на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Законот со кои на јавните претпријатија им се дозволи даночните долгови да ги враќаат на 10 години со 3 годишен грејс период е спорен од повеќе аспекти, коментираат експертите. Скандалозно е што не само што се става во нерамноправна положба приватниот сектор, туку и јавните установи кои исто така имаат долгови, вели пофесорот Борче Давитковски. Според експертите, законот е сосема во спротивност на модерните трендови каде јавните претпријатија кои генерираат загуби се приватизираат. Овде наместо да се казнуваат неуспешните менаџери, тие добиваат бенефиции. Законот беше предложен од пратеничките групи на ВМРО ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ. Беше донесен без да се знае колкави се долговите на јавните претпријатија иако Упавата за јавни приходи излезе со општа бројка за вкупен долг од 52 милиони евра. Во текот на расправата за законот, улогата на социјалдемократите беше контроверзна, во исто време го критикуваа и бараа да се повлече, но не ги повлекоа своите потписи од предлогот. Либерал демократската партија која заедно ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Македонија со швајцарски систем на уредување, дводомен парламент вака Мандух Тачи ја замислува иднината на државата. Ја презентира во Тирана, во една од најпопуларните емисии на албанскиот Топ Ченел. „Македонија во криза“ така беше насловена емисијата во која гостуваше лидерот на ДПА. Корените на македонскиот национализам се во судирот со Грција. Тоа, според Тачи е на директна штета на Албанците. „Албанците се дискриминирани од една програма. Тоа може да го запре само ДПА. Ние никогаш нема да коалицираме со Груевски. Партнерство на Груевски со ДУИ е базирано на лоша хипотека, на предизборен договор од 2008. Ако албанскиот партнер во владата излезе од друштвото на Груевски, и се оддалечи од неговата политика, јас сум подготвен за создавање сеалбански политички блок во Македонија“ вели Мендух Тачи претседател на ДПА. Парламентарните партии на албанците ја одбија идејата на лидерот на ДПА. Тахир Хани од ДУИ вели дека токму Тачи ја уништил оваа идеја во 20020- та, а од партијата на Селмани му порачаа дека не ...
  сите 11 | | | веќе видена

  По повикот за војна, Тачи со нова идеа – за сеалбанска влада. Преку албанската телевизија Топ Ченал, порача - Ако Албанците се оддалечеле од политиката на Груевски ДПА била спремна да формира сеалбанска коалиција во Македонија. И додека Тачи уште не пристигнал од Албанија во Тетово – Ахмети и Селмани експресно го откачија. Не биле подготвени за сеалбанска коалиција со него. Идеата била добра но доаѓала од промашен политичар кој не знаел што сака. - Како идеа тоа е идеална идеја и секој би сакал да биде автор но во 2002 година ДПА ја пропушти шансата. Тоа е чист маркетинг, вели Тахир Хани од ДУИ. - Многу е добра идејата, но кога тоа барање би дошло од некој умен човек а не од промашен политичар и зависно од неговото расположение еден ден да бара војна друг пат политика, вели Абедин Зумбери од Нова Демократија. И за ДУИ и за Нова Демократија прифатливо е партиите од албанците мегусебе да соработуваат за допирните точки од нивните програми. Ова не е првпат некој од албанскиот блок да посака мегусебно ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Собранието на Република Македонија во рамки на 92-та седница ја заврши расправата по Предлог-законот за служба во Армијата на Република Македонија, во прво читање. Претседателот на Собранието Трајко Вељновски најави дека по редовната пауза, седницата ќе продолжи во 14.30 часот кога се очекува да пратениците да гласаат по Предлог-законот. Пратениците од парламентарното мнозинство го подржаа, а пратениците од СДСМ веднаш најавија дека нема да дадат поддршка за Предлог-законот за служба во АРМ затоа што сметаат оти треба да биде повлечен и заеднички да се направат вистински решенија. Доколку не се повелече законот, координатоирот на пратеничката група на СДСМ Цветанка Иванова најави дека ќе го напуштат Собранието. Во Предлог-законот, кој содржи 229 члена, прв пат се предивдува цивилниот персонал во зависност од должноста што ја извршува да носи соодветна работна облека, а статусот да го докажува со легитимација. Доколку активниот или цивилниот персонал учествува во мировни операции, обуки, вежбовни активности ...
  | | веќе видена

  Големите партии од власта и опозицијата, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и СДСМ, остануваат на ставот дека дијаспората треба да гласа на следните парламентарни избори во 2012 година. Тие нема да ги поддржат измените на Изборниот законик што вчера ги поднесе ЛДП за укинување на гласањето на иселениците од нашата земја Владо Бучковски од СДСМ смета дека треба да и се даде можност на дијаспората да гласа на следните парламентарни избори. - Решението за измени на Изборниот законик и давањето можност да гласа и дијаспората е од 2006 година, а зошто за четири години власта не овозможи гласање на иселениците е проблем на власта, а не на опозицијата - констатира Бучковски. Координаторката на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева смета дека до 2012 година дипломатско-конзуларните претставништва (ДКП) ќе ги соберат податоците за македонските државјани што сакаат да гласаат. - Конечно треба да се дозволи нашите иселеници да гласаат. Дипломатските претставништва ќе објават огласи и сите оние што се заинтересирани да ...
  | | веќе видена

  Комисијата за здравство не ја одржа седницата на која требаше да се расправа по предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за заштита од пушењето, поради немањето кворум Предлагачот на едната иницијатива за измена на Законот, Владо Бучковски, вели дека оваа ситуација е непримерна, бидејќи на комисијата се очекувала жестока дебата за овој закон. Тој праша дали одложувањето на седницата на Комисијата е поради тоа што ВМРО-ДПМНЕ има проблеми во пратеничката група во врска со овој закон, или поради тоа што и ДУИ тактизира.
  сите 2 | | | веќе видена

  од Боби Христов Што не штима во владината коалиција? Колку повеќе коалицискиот брак на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ реди сомнежи оти нешто ги мати “брачните води”, толку оваа дилема станува “прашање за милион долари”. Во две интервјуа за неполн месец, соочен со дузина прашања на што се должи огнометот од кавги и навреди на истурени функционери од двете партии, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, не даде доволно материјал политичките прогнозери да калкулираат со добитен коефициент. Неговата општа дијагноза е дека станува збор “за размена на мислења и идеи” на поединци, кои не ги потресуваат главните столбови на коалициското партнерство и тие се стабилни. Но сепак, и покрај очигледниот обид да релативизира секаков сомнеж за нарушени односи со Груевски, Ахмети призна дека тоа ги загрижува и двајцата. “И од ДУИ и од ВМРО-ДПМНЕ има повремени меѓусебни конфликти. Ова навистина нè загрижува и мене и господинот Груевски и веќе разговаравме дека треба да имаме поинаков пристап кон овие односи. Треба да закажеме заедничка средба ...
  | | веќе видена

  Јасминка ДоговаНа кутиите од цигарите на некои производители деновиве, покрај предупредувачките пораки, осамнаа и застрашувачки фотографии од оштетени органи и делови на телото предизвикани од лошиот порок, пушењето. Наспроти шокираните пушачи, во Министерството за здравство вчера не беа запознаени со оваа новина на пазарот и препорачаа објаснување да се бара во Министерството за земјоделство. Во ресорот земјоделство информираа само дека тутунската индустрија добила дополнителен период од три месеци за техничко приспособување во печатењето на новите пакувања на тутунските производи со соодветни сликовни предупредувања. Од таму велат дека во Собранието е во процедура предлог за измени во Законот за тутун и за тутунски производи со кој, практично, се продолжува рокот за спроведување на сликовитите здравствени предупредувања од страна на производителите и увозниците на тутунски производи, кои треба да укажат на болестите што ги предизвикува пушењето. Во меѓувреме, собраниската комисија за здравство вчера ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Интервју Мартин Протоѓер, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ од Катерина Нешкова Фото: Андон Давчев Форум: Господине Протоѓер, на почетокот од неделава се промовираше голем опозициски блок на чело со СДСМ. Како ВМРО-ДПМНЕ ги доживува ваквите процеси на окрупнување на опозицијата? Протоѓер: Го поздравувам формирањето на таканаречениот опозициски фронт, иако името е прилично милитантно и некако без вкус. Сепак, време беше да се отворат картите и граѓаните да можат да видат и да споредат дали ќе гласаат за Бранко Црвенковски, за Угриновски од партијата на Титовите леви сили, за Оровчанец, Андов, Тито Петковски, сите добро познати стари политичари кои ја одбележаа транзицијата, или ќе гласаат за коалицијата “За подобра Македонија” предводена од ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски. Дали ова ќе донесе поместувања на политичката сцена? Видете, опозицијата делува прилично дезориентирано во изминатиов период и јас жалам поради тоа. Тоа не е добро за никого. Искрено, не очекувам никакви измени и во иднина. Тоа е ...
  | | веќе видена

  Нема поддршка за предлог-измените на Изборниот законик што ги поднесе ЛДП, со кои се бара укинување на гласањето на дијаспората. Владејачките партии, но и опозициската СДСМ сметаат дека треба да се овозможи иселениците да гласаат на следните парламентарни избори. Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ смета дека има доволно време до наредните избори дипломатско-конзуларните претставништва да ги соберат податоците за македонските државјани кои сакаат да гласаат, а ДИК да се подготви да го реализира гласањето. И Сафет Незити од ДУИ смета дека треба да се овозможи иселениците да гласаат, но претходно да се создадат сите услови за фер и демократски избори. Опозициската СДСМ потсетува дека можноста да гласа и дијаспората е донесена со Изборниот законик од 2006 година, по претходен договор на партиите. - Зошто за четири години власта не овозможи гласање на иселениците е проблем на власта, а не на опозицијата, изјави Владо Бучковски, пратеник на СДСМ.
  сите 2 | | | веќе видена

  Иницијативата на ЛДП да се укине гласањето на дијаспората не наиде на поддршка во парламентот. Предлогот на либералдемократите, освен за ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, е неприфатлив и за СДСМ. Пратеникот од СДСМ Владо Бучковски смета дека на иселениците треба да им се даде можност да гласаат на следните парламентарни избори. „Решението за измени на Изборниот законик и можноста да гласа и дијаспората е од 2006 година, а зошто во овие четири години не се овозможи гласање, е проблем на власта“, вели Бучковски. (О.В.)
  сите 3 | | | веќе видена

  Мислења Во денешно време тешко да се помисли дека политичарите кои беа и се дел од власта, размислувале за менаџирање и градење политика со определување мерка меѓу суштинското и несуштинското, основното и додатното, битното и небитното. Уште помалку умееле да планираат рокови за тоа што е поприоритетното и најголем државен интерес за да добие заедничка политичка вредност. Видовме градење политика на сериозни поместувања со разочарувачки резултати, патриотски инсценирана од политичките актери. Ако се послужиме со политичка хронологија или со прелистување на нештата поврзани со политиката и иконографијата на недоречениот верски патриотизам, би почнал со иконографското црковно храмување на салата за пленарни седници на Собранието на Република Македонија. Таков молерај се случи во мандатот на ВМРО-ДПМНЕ, ДА и ДПА. Истите партнери на истата владина коалиција го продолжија иконографското политичко однесување со градбата на крстот на врвот на Водно, над Скопје. „Милениумскиот крст“ со неразумна височина е изграден ...
  | | веќе видена