ДПА

  во

  Весниците во Македонија јавуваат дека е јасно оти ќе има прегласување на 19 избирачки места, по инцидентите за време на гласањето на предверемните општи избори во неделата, кои наидоа на остри критики од меѓународните набљудувачи.

  Државната изборна комисија нема да излезе со број на мандати се додека не ги има конечните резултати по прегласувањето, така што и натаму се калкулира со бројките што ги објавија партиите.

  Бидејќи партиите на етничките Албанци, ДПА и ДУИ се изедначени во моментот, проценките се дека прегласувањето во шестата изборна еднициа би донела најмногу два мандати за едната или другата партија.

  А можно е по еден мандат да изгубат и СДСМ и ВМРО - ДПМНЕ.

  Денеска ДИК треба да одлучува по 58-те приговори, така што можно е да има прегласување во уште избирчаки места.

  Кој ќе го води СДСМ

  Што на оваа тема пишуваат денешните изданија од весниците?

  ДНЕВНИК пишува дека СДСМ се обидува да ја разубеди Шеќеринска да остане на ...
  | | веќе видена | слични

  Лидерката на Социјалдемократскиот сојуз, Радмила Шекеринска, дефинитивно одлучи да поднесе неотповиклива оставка поради неуспехот на парламентарните избори. Таа вели дека го прави тоа поради принципот востановен во 2006 година, дека при изборен пораз лидерот треба да понесе одговорност. Новиот претседател ќе се избира на партиската конвенција што ќе се одржи во септември. Според партиски извори, во трката за челната позиција кај социјалдемократите ќе влезат неколку добропознати кадри, меѓу кои се споменуваат потпретседателите Игор Ивановски и Зоран Заев, како и актуелниот амбасадор во соседна Грција, Благој Ханџиски. Во текот на изборната кампања, Ивановски во интервју за еден медиум ја покажа својата амбиција да стане претседател на СДСМ. Тој не сакајќи да ја коментира таквата изјава, вели дека не треба да се брза со процедурите, бидејќи постапката околу изборите не е завршена. - Имаме статут и процедури кои предвидуваат што треба да се прави по секои избори. Прво треба да завршат тие, да се анализира зошто ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќе од 40 лица, меѓу кои и полицајци, се пријавени и приведени за сторени кривични дела или за прекршоци поврзани со предизборната кампања и на денот на изборите, соопшти вчера Гордана Јанкулоска, министерка за внатрешни работи. - Засега тројца припадници на МВР се соочуваат со кривични пријави за вмешаност во изборните инциденти. МВР ќе инсистира на одговорност, без разлика дали се работи за припадници на полицијата кои влегле на работа според Рамковниот договор или по други основи. Третманот ќе биде еднаков за сите - истакна Јанкулоска. Таа најави дека тројцата полицајци инволвирани во изборните инциденти ќе се соочат со отказна постапка, која веќе е почната. Од досега поднесените пријави, како што рече Јанкулоска, барем еднакво толку лица во минатото биле поврзувани и со ДПА од оние на кои им се поднесени кривични пријави, вклучувајќи и лица кои и се добропознати на јавноста. Јанкуловска информира дека полицијата извршила повеќе претреси, проверки, идентификација на лица, разговори со членови на ...
  | | веќе видена | слични

  Премиерот Никола Груевски за инцидентите на предвремените избори во неделата ги обвини албанските партии во Македонија.

  Груевски, во интервју за телевизијата „Топ Ченел“ од Тирана, објавено синоќа ја исклучи одговорноста на државните структури во изборните инциденти и го обвини албанскиот фактор за предизвиканите сериозни проблеми и уривање на угледот на Македонија во светот.

  Со она што се случуваше на изборите е направена најголема штета на угледот на Македонија, рече Груевски, додавајќи дека таа може само делумно да се отстрани.

  Според македонскиот премиер, ваквата состојба им нанесува штета и на Албанците во целина.

  Говорејќи за составот на новата Влада, Груевски изрази желба да коалицира со Демократската партија на Албанците (ДПА), но не ја исклучи можноста за соработка и со Демократската унија за Интеграција (ДУИ).

  „Нормално е да речам дека сакам да ја продолжам соработката со ДПА. Но по се оваа што се случи не може да стане збор за коалиција, без да се ...
  | | веќе видена | слични

  Лидерите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи, ја исклучија можноста за евентуална соработка на нивните партии околу составот на новата македонска Влада.

  Лидерите на најголеми партии на Албанците во Македонија, во синоќешните одделни телефонски изјави за најмоќната телевизија во Албанија „Топ ченел“, изнесоа ставови дека не е можна соработка меѓу нивните партии во идната влада на Македонија.

  Ахмети изјави дека во неделата изборите се окрвавени и притоа го обвини МВР за делување на паралелна полиција.

  „МВР е местото каде што може да се запали фитилот на мирот или на нередите“ нагласи Ахмети, кој притоа ги обвини Тачи и ДПА за нередите. Мендух Тачи

  Според Ахмети, вина за се она што се случи во неделата има и македонскиот премиер Никола Груевски, со кого „Топ Ченел“ синоќа емитуваше интервју.

  Спротивен став изнесе лидерот на ДПА Тачи, кој го обвини Ахмети дека ги организирал нередите и пукотниците за време на изборите.

  „Бидејќи Ахмети влезе во ...
  | | веќе видена | слични

  ДУИ за денеска во Скопје најави голем протест поради нерегуларностите на предвремените парламентарни избори за кои ја обвини ривалската ДПА.

  Протестот поради изборните нерегуларности, Демократската унија за интеграција ќе го одржи на денот на кој оваа партија ја одбележува шестгодишнината од своето формирање.

  Наместо празнување, оваа годишнина одлучивме да ја одбележиме со голем протест против манипулацијата и нелегитимноста на изборите од 1. јуни“, се наведува во прогласот на ДУИ до нејзините активисти и симпатизери.

  Поради нарушување на процесот на гласање за време на неделните парламентарните избори, ДУИ до Државната изборна комисија поднесе десетина приговори за повторување на постапката.
  | | веќе видена | слични

  На 15 јуни ќе се прегласува на 19 избирачки локации во Втората и во Шестата изборна единица каде што се евидентирани повеќе од 18.000 гласачи, одлучи Државната изборна комисија на седницата одржана завчера. Таму се случија најсериозните инциденти при неделното гласање.

  Се уште не се знае дали ќе биде повторено гласањето уште во шест избирачки места во општина Сарај, која припаѓа во Првата (скопска) изборна единица, а каде што е утврдено дека гласањето било прекинато подолго од три часа.

  ДИК дополнително ќе реши за тоа дали ќе има прегласување во Сарај. Неизвесно е дали гласањето ќе се повторува, бидејќи треба да се направи процена дали би влијаело тоа на конечниот исход.

  Со поништување на гласањето во „двојката“, ќе има повторување на 11 избирачки места, осум во Арачиново, две во Куманово и едно во Чучер - Сандево. Во овие избирачки места има запишано 10.584 гласачи. Ново гласање ќе има и во „шестката“. Имено, ќе се прегласува во осум избирачки места во Желино, Брвеница, ...
  | | веќе видена | слични

  Дипломатите ги отфрлаат информациите дека вршеле притисоци за оставки

  Светлана Унковска

  Високи функционери на двете партии на Албанците во Македонија - ДПА и ДУИ - ги отфрлаат шпекулациите во јавноста дека нивните лидери Мендух Тачи и Али Ахмети биле под силен притисок на меѓународниот фактор во земјава да ги напуштат лидерските позиции како морален чин по инцидентите, насилствата и изборните нерегуларности што се случија на гласачките места. По катастрофалниот изборен ден, кој ја оцрни македонската демократија, ниту Тачи ниту Ахмети не размислуваат за нивна демисија од челните позиции на партиите, со што би ја понеле одговорноста за тоа што не успеаја да ги спречат своите партиски војници да предизвикаат нерегуларности, насилство, да пукаат, да ги кршат и палат избирачките кутии.

  И од канцелариите на меѓународните дипломати ги отфрлаат ваквите информации, тврдејќи дека станува збор за класични шпекулации и манипулации.

  „Ние немаме мандат, ниту право да бараме оставки ...
  | | веќе видена | слични

  Уапсени се 40 лица кои биле дел од изборните инциденти. МВР не чувствува одговорност

  Даниела Трпчевска

  Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска вчера потврди дека припадници на полицијата учествувале или немо ги набљудувале изборните нерегуларности во неделата, но не чувствува одговорност за прекршувањата на законот. Според Јанкулоска, во инцидентите биле инволвирани поединци, но тоа го направиле по сопствено наоѓање, додека најголемиот дел од полицијата во неделата покажал дека максимално професионално и чесно може да ја врши својата работа.

  „Потфрлија политичките лидери, чии членови симпатизери не ги почитуваа насоките дадени и од политичките раководства и од меѓународната заедница“, е ставот на првиот човек на МВР по жестоките критики упатени од меѓународните претставници во земјава, кои побараа да бидат отстранети службените лица кои повеќе им биле лојални на партиите отколку на својата професија. „На прегласувањето на избирачките места на кои имаше проблеми, ...
  | | веќе видена | слични

  ПДП не може да и подарува гласови на ДПА

  Партијата за демократски просперитет своите гласови добиени на изборите не може да и ги отстапи на Демократската партија на Албанците, бидејќи во изборниот процес учествувале како посебна партија и листа. Портпаролот на ДИК, Зоран Таневски, вели дека на ниво на држава ПДП ја добила довербата од 11.169 гласачи и со тоа освоила пратенички мандат кој не може да го пренесува на друга партија.

  На вакво однесување партиските лидери се обврзуваат со неотповиклива изјава за прифаќање на кандидатурата за пратеник која ја даваат при поднесувањето на листата за изборите.

  Ден по парламентарните избори, лидерите на ПДП и на ДПА - Абдулади Вејсели и Мендух Тачи, неочекувано соопштија дека започнуваат нова иницијатива за обединување на двете партии и дека наскоро ќе бидат усогласени актите, статутот, обележјата... Вејсели во понеделникот изјави: „Тоа ќе се случи многу скоро, можеби се во прашање денови и затоа нашите гласови може слободно да ги ...
  | | веќе видена | слични

  ДПА бара оставка од Али Ахмети

  ТЕТОВО - „Бараме Али Ахмети да се повлече од политичката сцена со што ќе се релаксира внатреалбанската ситуација, а Албанците ќе се прикажат како народ со демократска традиција“. Ова барање вчера пред новинарите во Тетово го пренесе Имер Алиу од ДПА. Во соопштението се вели дека под директива на Ахмети млад арачиновец го загубил животот, а во општините Зајас и Осломеј продолжила истата песна со полнење кутии. Најавата за утрешниот митинг за непризнавање на резултатите уште повеќе ја продлабочува тензијата, а со тоа се сака да се прикрие поразот претрпен на избори, велат во ДПА. „Изјавата на Ахмети дека ќе се повлече од политичката сцена ако ги изгуби изборите треба да се обистини, бидејќи ДУИ е вистинскиот губитник“, оценувата во партијата на Мендух Тачи. (Г.Е.)
  | | веќе видена | слични

  Ахмети да си поднесе оставка, побара денеска ДПА. Со тоа ќе го признае поразот, насилството и расколот меѓу Албанците, кои под негова директива се случија на 1 јуни.

  Со најавата за утрешниот митинг Ахмети ја продлабочува тензијата и се обидува да го сокрие поразот, сметаат во ДПА.

  „Јавно го прашуваме господинот Али Ахмети, дали вреди некој да биде убиен за другиот со полнење кутии да стане пратеник“, рече Имер Алиу, генерален секретар на ДПА.

  „Во општините Зајас, Осломеј и другите места продолжи истата песна на полнење на кутии, со што продолжи да го руши имиџот на Албанците пред домашниот и меѓународниот фактор“, додаде Алиу.

  ДПА го потсети Ахмети за неговата изјава дека ако ги изгуби изборите, ќе се повлече од политиката.

  Со тоа, велат од партијата на Тачи, ќе се релаксира внатре-албанската ситуација, а Албанците пред внатрешниот и меѓународниот фактор ќе се прикажат какви што навистина се - народ со демократска традиција.
  | | веќе видена | слични

  Партијата на Ахмети најавува дека утре во Скопје ќе протестира, како што велат, против изборниот фалсификат.

  ДУИ не ги прифаќа резултатите во шестката и во Сарај и за нив бара прегласување.

  „На 5 јуни ќе ја одбележиме шестата годишнина од основањето на ДУИ. Наместо празнување, оваа годишнина одлучивме да ја одбележиме со голем протест против манипулацијата на нелегитимноста на изборите од 1 јуни, на протестот против изборниот фалсификат, против попречувањето на слободниот глас и во изразувањето почит за херојот на демократијата Насер Ајвази“, рече Блерим Беџети, ДУИ.

  Во ДУИ вината за изборното насилство ја гледаат во ДПА. Ахмети не размислувал да се повлече од лидерската позиција, затоа што партијата ги добила изборите.

  „Господинот Ахмети и ДУИ не беше дел од насилството на изборите од 1 јуни. Нека размислат за тоа и треба да го сторат тие што беа дел од насилството на 1 јуни“, додаде Беџети.

  Интегративците и денеска повторија дека полицијата продолжува да ...
  | | веќе видена | слични

  Демократската унија за интеграција (ДУИ) ќе учествува на повтореното гласање на избирачките места на кои имаше нерегуларности при неделните парламентарни избори.

  Ова денеска за Макфакс го изјави портпаролот на ДУИ Ермира Мехмети.

  Таа нагласи дека на протестот што ДУИ ќе го одржи во четврток во Скопје ќе биде изразено незадоволство од изборниот фалсификат и попречувањето на гласањето од страна на Демократската партија на Албанците (ДПА).

  „На 5 јуни ја одбележуваме шестата годишнина од основањето на ДУИ. Наместо празнување, оваа годишнина одлучивме да ја одбележиме со голем протест против манипулацијата и нелегитимноста на изборите од 1. јуни“, соопшти претходно ДУИ.

  Државната изборна комисија (ДИК) го поништи гласањето во 25 избирачки места, а дополнително ќе одговори на 58 приговори поднесени од страна на партиите, од кои 13 се поднесени од ДУИ .Оваа партија бара поништување на гласањето во целата изборна единица шест, како и во Сарај.
  | | веќе видена | слични

  Три часа прекин - услов за прегласување

  ДПА најави дека ќе поднесе приговори за гласањето на 220 избирачки места, а ДУИ повеќе од 150 приговори за инциденти и нерегуларности во поединечните гласачките места во „шестката“ и посебен приговор што ќе се однесува на целата таа изборна единица. Партијата до ДИК ќе достави и приговори за нерегуларности во гласачката постапка за изборните места во општина Сарај.Бараме прегласување во целата Шеста изборна единица бидејќи е симболичен бројот на избирачките места на кои немаше насилства, полнење гласачки кутии и фалсификување на изборниот материјал - изјави вчера на прес-конференција Ермира Мехмети, портпаролка на ДУИ.Таа од името на партијата ја обвини ДПА дека и во текот на вчерашниот ден продолжиле да вршат притисок и изборно насилство врз членови на избирачките комисии во Шестата изборна единица да ги потпишат записниците од гласањето со фалсификувани резултати. ДПА најави дека ќе поднесе приговори за насилство и за нарушување на изборниот процес на 220 ...
  | | веќе видена | слични

  Груевски: Немаме рок за признавање на Косово

  Македонија нема никаков рок за признавање на Косово и за тоа одлука нема да биде донесена под ничиј притисок, изјави премиерот Никола Груевски во интервју за белградската агенција БЕТА.На прашањето дали новата влада ќе го издржи притисокот на двете партии на Албанците веднаш да го признае Косово, бидејќи ДПА и ДУИ одамна го бараат тоа, Груевски вели дека владата не носи одлуки под притисок. Одговарајќи на прашањето дали тоа значи дека не постои рок до кога Македонија ќе го признае Косово, Груевски одговори: „Нема рокови“. За преговорите со косовските власти за демаркација на границата, тој изјави дека Македонија би можела тоа да го заврши и пред рокот што е посочен во планот на Марти Ахтисари, но оти не чувствува дека другата страна е многу заинтересирана за тоа.
  | | веќе видена | слични

  Гола борба за власт е мотивот на активистите на ДУИ и на ДПА да не избираат средства како да стигнат до повеќе гласови, дури и да посегнуваат по оружје, сметаат експертите по инцидентите на изборниот ден, чиј биланс е еден загинат и повеќемина ранети. Тие сметаат дека лидерите на ДУИ и на ДПА се искрени во заложбите Македонија да биде дел од НАТО и ЕУ и дека изборното насилство не е сценарио за попречување на евроинтеграцискиот процес, туку борба да се влезе во владата.Наспроти ова, партиите на Мендух Тачи и на Али Ахмети меѓусебно се обвинуваат за пукотниците и насилството на изборите и тврдат дека во спротивниот табор „дивееле криминалци“. И експертите и партиите се единствени дека институциите на системот треба да ги најдат и да казнат учесниците во инцидентите и се надеваат дека на повтореното гласање ќе ја оправдаат шансата за поправен испит која им ја дадоа меѓународните претставници.Аналитичарот Алфред Муслиу смета дека мора да се најдат виновниците и тие да одговараат, бидејќи со насилството им ...
  | | веќе видена | слични

  Во новата македонска влада ќе има партија на етничките Албанци бидејќи тоа е обичајно право во нашата земја, изјави Антонио Милошоски во интервјуто за македонската и албанската редакцијата на Би-би-си. Милошоски рекол дека ВМРО-ДПМНЕ, иако нема потреба од коалиција со оглед на освоеното апсолутно мнозинство во парламентот, сепак ќе ја направи. Начинот на нивното учество на изборите, и на едната и на другата политичка партија, битно ќе влијае на нашата одлука кого ќе одбереме или нема да одбереме за наш коалициски партнер. Тоа е уште еден показател дека ние, како владејачка партија што ја носи одговорноста во државата, сакаме да имаме коалициски партнер што демократијата ја разбира на еден модерен и современ начин - рече тој.Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, вчера за албанската телевизија „Топ ченел“ изјавил дека веќе неформално комуницира со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и е сигурен дека ДПА ќе биде дел од новата влада. Тој обвини дека ДУИ е виновна за инцидентите и оцени дека секаде каде што ...
  | | веќе видена | слични

  Меѓу приведените е и кандидат за пратеник на ДУИ

  (Продолжува од стр.1)

  Таа најави дека ДУИ ќе поднесе тужби за изборно насилство против лидерот на ДПА, Мендух Тачи, Даут Реџепи-Лека, синот на Бедредин Ибраими, Ружди Матоши, Имер Селмани и други функционери на ДПА.Иво Котевски, портпарол на МВР, демантираше дека членовите на ДУИ се приведени без причина.Постојат сомневања дека двајцата учествувале во изборни инциденти. Очекуваме ДУИ, наместо да ги брани оние што направиле изборен инцидент, да ги посочи сторителите, особено сега по укажувањата од меѓународната зедница - вели тој.МВР вчера поднело кривични пријави за уште 20 осомничени, а прекршочно се пријавени уште седуммина. Осумнаесет од осомничените се приведени, а се трага уште по двајца.
  | | веќе видена | слични

  Јасно е дека на 1 јуни добивме единица по демократија, со шанса за поправен испит и одлични изгледи и третпат да ја повторуваме годинатаво средноучилиште„ЕУ -интеграција“.Нели, повторувањето е мајка на знаењето. Знаењето е моќ. Македонија знае. Преродбата продолжува. А Груевски има се поголема моќ.

  Груевски убедливо победи - Македонија уште поубедливо загуби! Накусо, тоа се резултатите од предвремените парламентарни избори 2008. Уште една голема победа на Груевски на домашната политичка сцена, уште еден тежок пораз на Македонија на меѓународната политичка сцена.Првпат власта не беше изборно казнета од граѓаните, туку неподготвената опозиција која заигра на свадба со празни раце - без убедлива изборна програма, со нереални политички ветувања и со негативна кампања насочена кон лично дискредитирање на противниците. Не ни се повтори историјата, но затоа ни се повтори парадоксалната постбукурешка равенка: интернационален пораз на Македонија домашна победа на ВМРО-ДПМНЕ.По предизборната рашомонијада - ...
  | | веќе видена | слични