ДПА

  во

  ДУИ се огласи со соопштение по средбата на претседателот на партијата Али Ахмети со премиерот Никола Груевски во рамки на консултациите со лидерите на водечките партии за градење стратегија по недобивањето покана за НАТО на самитот во Букурешт . Ахмети оцени дека Македонија поминува низ важен период и во овие моменти треба да се дејствува рационално . Сите овие процеси како решавањето на несогласувањата со Грција , исполнувањето на политичките критериуми и европската агенда бараат ангажирање и функционирање на институциите со полн капацитет . Бидејќи овие работи во Македонија недостасуваат и земајќи ја предвид генералната политичка состојба во Македонија , ДУИ се залага за предвремени избори , стои во соопштението од ДУИ . Премиерот Груевски , како што се додава , оваа иницијатива ја оценил за легитимна и истакнал дека ќе се произнесе по неа откако таа ќе биде разгледана во партиските органи . ( МИА ) Премиерот Никола Груевски вчера на одделни средби ги информира лидерите на СДСМ , ДПА и ДУИ Радмила ...
  | | веќе видена | слични

  Стартуваше Мартовскиот договор Груевски Тачи . Прва средба на комисијата на ВМРО ДПМНЕ и ДПА за жртвите од конфликтот во 2001 та година . Се договорија , решението да се бара не со нов Закон туку во веќе постоечките закони и социјална политика на земјата . Се согласивме дека жртвите на конфликтот не треба да ги делиме ниту по етничка , ниту по верска основа и дека конечно треба што побрзо да го решиме ова прашање , да го ставиме минатото зад нас , за да можеме да гледаме сите во иднината и дека тоа не е прашање кое што е интерес само на ВМРО ДПМНЕ , на ДПА и ДУИ , тулу тоа е прашање на сите политички партии во Република Македонија , изјави Силвана Бонева , ВМРО ДПМНЕ . ВМРО ДПМНЕ и ДПА ги повикаа СДСМ и ДУИ заедно да го затвореле прашањето за припадниците на ОНА . Деновиве и писмено ќе ги поканеле .
  | | веќе видена | слични

  МВР ги потврди тврдењата на лидерот на ДПА , дека за време на претходната Влада бил следен од Управата за Безбедност и Контраразузнавање . Доказите за неговото досие му ги предочи лично министерката за внатрешни работи , Гордана Јанкуловска . Констатиравме дека предметот за кој стана збор во Собранието , е евидентиран и постои во МВР , изјави Гордана Јанкуловска . Јанкуловска ги повика сите надлежни и државни институции да поведат постапка против извршителите , на како што рече , ова недемократско однесување на УБК во минатото . Со кривична пријава против МВР ќе настапи и Мендух Тачи , кој рече дека веќе има ангажирано адвокати од земјата и од странство . Бара сторителите да бидат казнети . Најважно ми е да не се сфати ова како моја лична тенденција , да се одмаздам на некого , туку тенденција да одам до крај и повеќе ова на никого да не му се случи , па ни на најголемите политички непријатели и лично мои и на мојата партија , вели Мендух Тачи . Досието под псевдонимот креатор , како што посочи Тачи на ...
  | | веќе видена | слични

  Самораспуштање на Собранието и предвремени избори кои би се одржале во јуни или јули , бара ДУИ . Сите 15 пратеници веќе ја потпишале иницијативата која и формално утре ќе биде доставена во Собранието . Оваа иницијатива , Ахмети денеска детално му ја образложил на премиерот Груевски на средбата во Владата . На тоа , според извори од ДУИ , Груевски коментирал дека тоа е нивно легитимно право . Прашањето за предвремени избори беше покренато од лидерот Али Ахмети , при крајот на средбата . Се разбира Премиерот го сослуша лидерот на ДУИ , Али Ахмети , и му посвети должно внимание на ова негово барање , изјави Ивица Боцевски , портпарол на Владата . Средбата Груевски Ахмети беше последна во серијата одделни што Груевски ги имаше претходно и со лидерот на ДПА Тачи и лидерката на СДСМ Шеќеринска . На овие средби Примерот детално ги информирал за новонастаната ситуација по самитот на НАТО во Букурешт и средбата на Јадранската група со американскиот претседател Буш во Загреб . Извори и од ДПА велат дека Премиерот ...
  | | веќе видена | слични

  Грција крои стратегија за името , Македонија се мисли за избори Соња Крамарска Иако поминаа шест дена од настаните во Букурешт , државниот врв се уште не се состанал за да го анализира исходот од Самитот на НАТО , кој е крајно неповолен за Македонија и ги загрозува нејзините евроатлантски перспективи . Премиерот вчера одржа одвоени средби со партиските лидери на СДСМ , на ДПА и на ДУИ , Радмила Шекеринска , Мендух Тачи и Али Ахмети , за да ги информира за настаните од Самитот на НАТО во Букурешт и за разговорите што ги имаа тој и претседателот Бранко Црвенковски викендот во Загреб со американскиот претседател Џорџ Буш . Претседателот Црвенковски , кој од Загреб за вчера најави почеток на итни политички и дипломатски активности за нова стратегија кон грчко македонскиот спор , вчерашниот ден го помина во протоколарни активности , примајќи го претседавачот на босанско херцеговскиот претставнички дом и честитајќи му го реизборот на црногорскиот претседател Филип Вујановиќ . И додека македонското раководство ...
  | | веќе видена | слични

  Лидерот на ДПА најави дека ќе поднесе приватна тужба против одговорните од претходната власт Лидерот на ДПА , Мендух Тачи , вчера доби потврда од министерката за внатрешни работи , Гордана Јанкуловска , дека во Министерството постоело досието Креатор , во врска со што тој уште пред десетина дена на седницата за пратенички прашања тврдеше дека поседува документи за тоа дека бил полициски обработуван од претходната власт . По нецел час , колку што траеше средбата , Тачи излезе задоволен од потврдата за постоење на досието и најави дека против одговорните од претходната власт ќе поднесе приватна тужба . По извршените проверки , во официјалната документација на МВР констатиравме дека предметот за кој стана збор во Собранието е евидентиран и постои во МВР , што уште еднаш потврдува дека во периодот кога овој предмет бил евидентиран институциите биле грубо злоупотребени , изјави министерката Јанкуловска . Таа додаде дека сега очекува надлежните институции ургентно да постапат по овој предмет . Според неа , ...
  | | веќе видена | слични

  Демократската унија за интеграција ( ДУИ ) во вторник до Собранието ќе достави официјално барање за распуштање на парламентот и распишување предвремени избори . Лидерот на опозициската ДУИ Али Ахмети ова му го соопштил на премиерот Никола Груевски на средбата одржана денеска , во рамки на лидерските консултации по самитот на НАТО . Ние сметаме дека ова Собрание и оваа Влада немаат капацитет да се справат со сите предизвици што се пред државата , изјави попладнево шефот на пратеничката група на ДУИ Рафиз Алити . Тој потврди дека Ахмети му ја соопштил иницијативата за распуштање на парламентот на средбата со Груевски . Одговарајќи на новинарско прашање , Алити рече дека ДУИ не го знае ставот на ВМРО ДПМНЕ и оти треба да се почекаат и ставовите на другите парламентарни партии . Извори во Владата тврдат дека премиерот Груевски само ја сослушал иницијативата на Ахмети . Таа доаѓа по денешната средба меѓу работните групи на ВМРО ДПМНЕ и на ДПА , на која е постигнат начелен договор за барањата која партијата на ...
  | | веќе видена | слични

  Точни се тврдењата на лидерот на ДПА , Мендух Тачи дека долги години бил цел на тајните служби и оти за него биде водени досијеа , потврди денеска министерот за внатрешни работи Гордана Јанкуловска . Таа денеска оствари средба со Тачи , по неговите тврдења изнесени неодамна од собраниската говорница дека петнаесетина години тајните служби за него воделе досијеа . Јанкулоска по средбата изјави дека по извршената истрага во МВР е евидентиран предметот за Тачи . Таа изрази жалење бидејќи на таков начин биле злоупотребувани институциите , но и очекување оти надлежните ќе спроведат постапка и ќе го расчистат случајот . Тачи најави и приватни тужби за кои рече дека не се насочени кон некого како одмазда , туку за да спречи истото да не му се случи на некој друг . Лидерот на ДПА на седницата за пратенички прашања на 27 март објави дека има сознанија и документи оти тајните служби 15 години ги следеле неговите активности под сомнение дека спроведувал противуставни дејствија , политички екстремизам , албански ...
  | | веќе видена | слични

  Премиерот денеска се среќава со партиските лидери Премиерот Никола Груевски денеска одделно ќе се сретне со претседателите на ДПА Мендух Тачи , на СДСМ Радмила Шекеринска и на ДУИ Али Ахмети , на кои ќе ги информира за учеството на македонската делегација на самитот на НАТО во Букурешт и на средбата на Јадранската група во Загреб . Од Владата информираат дека со претседателите на најрелевантните политички партии Груевски ќе се консултира и за натамошниот тек на процесот околу решавањето на спорот со Грција . Раководството на СДСМ синоќа требаше да одржи седница на Извршниот одбор на кој партијата ќе изгради став за преговорите за името . Раководството на ДУИ викендов оцени дека разговорите за решавање на недоразбирањата со Грција треба да продолжат се додека не се изнајде прифатливо решение за двете страни и да продолжат активностите за исполнување на критериумите за членство во НАТО и за почнување на преговорите со ЕУ . Во ДУИ сметаат дека во интерес на земјава , на интегративните процеси и градењето на ...
  | | веќе видена | слични

  Денеска ќе се сретнат работните групи на ВМРО ДПМНЕ и ДПА кои треба да решат како ќе се реализираат шесте барања на партијата на Мендух Тачи , поради кои тој неодамна најави дека ќе ја напушти владејачката коалиција , тврдат партиски извори . Висок функционер од ДПА тврди дека премиерот Никола Груевски и лидерот на ДПА вчера се сретнале и дека при тоа премиерот детаљно го информирал Тачи за самитот на НАТО во Букурешт и за средбата со претседателот на САД , Џорџ Буш . Од Владата ја потврдија средбата , но не информираа за што било разговарано . Според наши извори , на средбата било договорено да се формираат три работни групи помеѓу ВМРО ДПМНЕ и ДПА што ќе ги решаваат прашањата од мартовскиот договор службената употреба на албанскиот јазик , употребата на албанското знаме и обесштетување на учесниците во конфликтот во 2001 год . Од ДПА информираат дека работните групи ќе се состојат од по тројца партиски члена . Групата на ДПА за употребата на албанскиот јазик ќе ја предводи потпретседатолот на Собранието ...
  | | веќе видена | слични

  Од утре започнува серија поединечни средби со лидерите на големата партиска четворка СДСМ , ДУИ и ДПА Шеќеринска , Ахмети и Тачи . Премиерот Груевски ќе ги информира за учеството на македонската делегација на самитот на НАТО во Букурешт и за средбата на Јадранската група во Загреб . Ќе се гради стратегија по грчкото вето , што е сега најмудро да се направи . Инаку , лидерот на ДПА денеска бил на утринско кафе кај премиерот Груевски . На тет а тет средбата Груевски и Тачи се договориле да не губат време . Уште утре ќе се сретнат работните групи на ВМРО ДПМНЕ и ДПА за јазикот . Паднал договор на наредната владина седница да помине и акциониот план за правичната застапеност на Албанците во државните институции и јавните претпријатија . Да не ги искомплицираме работите на етнички план , затоа што може утре да ни се појави една сондажа , можеби и испорачана , каде Албанците ќе гласаат 97 % за влез во НАТО , изјави на 3 април 2008 ма Мендух Тачи , претседател на ДПА . Тоа би значело дека на Албанците ич не им е ...
  | | веќе видена | слични

  Премиерот Никола Груевски денеска треба да одржи поединечни средби со претседателите на ДПА , Мендух Тачи , на ДУИ , Али Ахмети и на СДСМ , Радмила Шекеринска . На средбите премиерот ќе ги информира претседателите на трите партии за учеството на македонската делегација на Самитот на НАТО во Букурешт и за средбата на Јадранската група во Загреб . Претседателите на партиите ќе разменат мислења и за натамошниот тек на активностите по ветото на Грција . Со денешните средби започнуваат консултациите на македонскиот државен врв за изнаоѓање решение откако Грција поради името го блокираше членството на Македонија во НАТО и се заканува дека истото ќе го стори и со членство во ЕУ . Македонија не се откажува од членството во НАТО , ќе продолжи со реформите и ќе изгради стратегија за решавање на разликите за името , истакнаа претседателот и Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски , по средбата со американскиот претседател Џорџ Буш во Загреб во саботата . Претседателот Буш упати јасна поддршка дека Македонија ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Никола Груевски вчера беше на работен ручек со Мендух Тачи Гордана Дувњак Премиерот Никола Груевски денес започнува со нова рунда поединечни лидерски средби со првите луѓе на ДПА , Мендух Тачи , ДУИ Али Ахмети и на СДСМ Радмила Шекеринска . На средбите , како што јавија од неговиот Кабинет , премиерот ќе ги информира соговорниците за учеството на македонската делегација на Самитот на НАТО во Букурешт и на средбата на Јадранската група во Загреб . Соговорниците ќе разменат мислења и за натамошниот тек на процесите . Средбите ќе се одржат во Владата на Република Македонија . Спроти новите лидерски средби , вчера премиерот Груевски имал работен ручек со лидерот на ДПА , Мендух Тачи . Како што потврдуваат владини и партиски извори , Груевски својот коалиционен партнер детално го запознал за неодамнешните случувања во Букурешт , но главно разговарале околу реализирањето на неодамнешните барања на ДПА . Како што се дознава , веќе од денес треба да почнат со работа новите работни групи на ВМРО ДПМНЕ и на ДПА , кои ...
  | | веќе видена | слични

  По преспаното разочарување , нашата политичка елита треба да се соочи со реалноста Конечно , дојде и помина денот Д . Се одржа толку очекуваниот самит на НАТО во Букурешт . Многу нови работи се случија , само со нас се е по старо . На Македонија , и по 17 години самостојност и транзиција , никако да и тргне ! Останува и натаму во чекалницата на НАТО , иако ги исполни сите формални услови поставени од Алијансата кои важат за сите други држави во светот . За жал , не ги исполни византиските услови на Грција коишто самата таа ги поставува и ги разбира и кои немаат никаква врска со меѓународното право , а уште помалку со правдата . Против таквите услови останаа немоќни и највлијателната земја во НАТО , САД , и авторитетот на најмоќниот државник во светот , Буш , и пријателската логистика на повеќе земји и нивните лидери . Меѓутоа , правдата и вистината , макар и бавно , секогаш пристигнуваат . Соседот можеби извојува победа , но не за името , туку само за суетите и фрустрациите на своите политички елити зашто , ...
  | | веќе видена | слични

  Од Владата се бара платформа за побрз влез во НАТО Владата да подготви платформа за брзо решавање на спорот со Грција за Македонија што поскоро да ја добие поканата за во НАТО , бараат опозициските партии , но и коалициските партнери на премиерот Никола Груевски . Тие сметаат дека за новата стратегија треба да се расправа на лидерска средба , а не е исклучено платформата да ја усвои и Собранието , со што таа ќе стане обврзувачка за сите парламентарни партии . Сите се единствени во ставот дека Македонија не смее да отстапи од патот кон ЕУ и НАТО и бараат широк политички и етнички консензус за ова прашање . Пратениците од ВМРО ДПМНЕ вчера не сакаа да коментираат се додека не се сретнат со лидерот Никола Груевски . Потпретседателот на СДСМ Јани Макрадули оцени дека е време Македонија да се отрезни од шокот и побара од премиерот да ја извести јавноста што планира понатаму . Изминаа 24 часа од Самитот во Букурешт , што е доволно да се отрезниме од шокот . Ни треба итна лидерска средба на која ќе дискутираме што ...
  | | веќе видена | слични

  Доминира ставот дека имаме капацитет да продолжиме со евроатлантската агенда без дефетизам Оливера Војновска Македонската политичка елита полека се созема од шокот што го доживеа на Самитот на НАТО во Букурешт . Во политички кругови доминира ставот дека државата има капацитет да продолжи понатаму со евроатлантската агенда и дека нема место за дефетизам , страв и малодушност . СДСМ бара итна лидерска средба на која треба да се утврди што и се случи на Македонија во Букурешт и би се постигнало единство за стратегискиот концепт на Македонија . Повеќемина пратеници , меѓу кои и двајцата поранешни претседатели на Собранието Стојан Андов и Тито Петковски сугерираат да се одржи итна собраниска седница . На ова заседание државниот врв би информирал за настаните во Букурешт , по што парламентот би излегол со заеднички заклучоци за натамошните правци по кои би се движела државата . Претседателот на Собранието Љубиша Георгиевски вчера изјави дека македонскиот народ создал културни вредности кои се дел од светското ...
  | | веќе видена | слични

  Разрешениот директор е од ДУИ , а новоименуваниот е активист на ДПА Гојко Ефтоски ТЕТОВО Учениците од Основното училиште 7 Март во тетовското село Челопек ја бојкотираат наставата . Главна причина за оваа ситуација што ескалираше со напуштање на часовите е директорската смена , која ја направи Министерството за образование . Основците го напуштиле училиштето по вториот час , а вчера на работа беа само наставниците . Во 7 Март се школуваат 1 . 049 ученици од прво до осмо одделение , а наставата се изведува на албански и на македонски јазик . Од 82 вработени , 66 се наставници . Хаосот во училиштето почна минатиот петок , кога министерот за образование , Сулејман Рушити , донесе решение за смена на директорот Ајдин Абдулаи и назначување на Неџбедин Синани како вршител на должноста директор . Според сознанијата , Абдулаи е од редовите на ДУИ , додека новоименуваниот Синани е активист на ДПА . За реализација на решението на министерот , десетина локални моќници во почетокот на неделава се обиделе насилно да ...
  | | веќе видена | слични

  Идејата за нова преговарачка стратегија со Грција , што во Букурешт ја пласираше претседателот Црвенковски , денеска доби поддршка од политичките претставници и на власта и на опозицијата . Итна лидерска средба побараа ДУИ и социјалдемократите . Бараме сите заедно да разговараме и да се обидеме да го изградиме новиот стратешки принцип и концепт за евроатлантската иднина на Република Македонија , изјави Јани Макрадули , СДСМ . Нашата стратегиска определба е интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО , рече Рафиз Алити , ДУИ . Според лидерот на НСДП , Петковски , Владата треба да понуди платформа која ќе ги обедини политичките партии и да ја претстави во Собранието , каде пратениците би ја усвоиле . Првата алтернатива е ако сакаме да добиеме покана за НАТО и да добиеме датум за преговори , едноставно сме упатени на компромис со Грција , бидејќи тие ставија вето . Ќе стават вето и утре , кога ќе разговараме за датумот за преговори со ЕУ , вели Тито Петковски , претседател на НСДП . Втората алтернатива е Македонија ...
  | | веќе видена | слични

  Парламентот не заседаваше , немаше атмосфера за работа , пратениците го следеа пресот на Шефер Оливера Војновска Лошата вест од Букурешт дека Македонија не доби покана за членство во НАТО поради тоа што Грција стави вето вчера беше топ тема во Собранието . Парламентот во текот на вчерашниот ден не заседаваше , бидејќи пратениците беа под влијание на случувањата од Самитот на Алијансата . Во законодавниот дом немаше атмосфера за работа , кај пратениците беше забележителна огромната доза разочараност поради тоа што ни е направена една голема неправда . Наместо во пленарната сала , парламентарците со скиснати лица седеа во Клубот на пратениците во исчекување да почне прес конференцијата на генералниот секретар на НАТО , Јап де Хоп Шефер , како последна надеж дека може да има некаков пресврт во корист на Македонија . Откако стана јасно дека чудото , сепак , не се случи , пратениците го напуштија собранискиот клуб , нерасположени за коментари . Само малкумина се согласија да дадат изјави . ВМРО ДПМНЕ , ДУИ и ДПА ...
  | | веќе видена | слични

  Градоначалникот наБрвеница не сака нов директор во Челопек Новоназначениот в . д . директор на Основното училиште 7 Март од Челопек , Неџбедин Синани , и покрај противењето на градоначалникот на Брвеница вчера влезе во канцеларијата и почна да ја врши функцијата . Градоначалникот , Џелил Рамадани , на завчерашната прес конференција обвини дека група партиски челници на ДПА од разгранокот во Челопек , во вторникот сосила се обиделе да го отстранат доскорешниот директор на училиштето , Ајдин Абдулаи . Министерот за образование , Сулејман Рушити , неодамна донесе решение со кое на Советот и на градоначалникот им ја одзеде надлежноста за именување и разрешување на директори во основните училишта во општината Претседателот на училишниот Совет на родители , Љуљзим Шабани , ги поддржува одлуките на министерот .
  | | веќе видена | слични