БиХ

  во

  Македонската радио-телевизија во чест на Тоше Проески ќе ја пренесува финалната вечер на Хрватскиот радиски-фестивал што ќе се одржи оваа сабота, на 31 мај, во Опатија. Во рамките на завршната поп-рок-вечер, в сабота ќе биде промовиран новиот спот на Тоше за песната The Hardest Thing што се снимаше во Јамајка за албумот на англиски јазик. Спотот го монтира „Ем-ти-ви Адрија“ од седумчасовниот видеоматеријал од Јамајка, а од 1 јуни ќе се емитува и на нивната фреквенција. Освен МРТ, 12-то издание на ХРФ ќе го пренесува и бугарската телевизија „Балканика“, „Федерална ТВ“ од БиХ, словенечката „Поп ТВ“, РТВ Црна Гора, како и српската ТВ „С“. Според официјалната интернет-страница на фестивалот, премиерата на новиот спот на Тоше предизвика големо внимание кај обожавателите. Тие со организиран превоз во Опатија ќе пристигнат од сите краеви на Хрватска. Лани на ХРФ, што се одржа во Хвар, Тоше убедливо триумфираше со темата „Вежи ме за себе“, потврдувајќи го на тој начин статусот на најголема ѕвезда во регионот.
  | | веќе видена | слични

  Видеопотот за песната „Тхе Хардест тхинг“ од Тоше Проески од задутре ќе се емитува на „Ем-Ти-Ви Адрија“. Спотот е комбинација од различни снимки и го претставува Тоше како интимен, но и многу талентиран музичар во текот на снимањето на албумот во Јамајка и во дружењето со музичарите, соопшти телевизијата “Ем-Ти-Ви Адрија“. Екипата на оваа медиумска куќа го прифатила предизвикот со мал страв поради очекувањата на верните обожаватели на Тоше ширум светот, но и поради возбудувањето, затоа што добија можност од седум часа материјал да го изработат овој спот. Според зборовите на вработените од телевизијата, судејќи по хитот „Тхе Хардест тхинг“, неговата кариера би го достигнала врвот, рамо до рамо со супер-ѕвездите како Роби Вилјамс. Неговата харизматичност, сценското совршенство, гласовните можности и шармот, како што најавија од „Ем-Ти-Ви Адрија“, ќе може да се видат во новиот спот.
  Албумот кој Тоше го подготвуваше на Јамајка, во Велика Британија и во Шведска со искусни продуценти и музичари, ќе биде ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската одбојкарска репрезентација викендов во СРЦ „Кале“ е домаќин на вториот квалификациски турнир од групата Ц за пласман на Европското првенство во 2009 година, во Турција. По првиот турнир во Данкерк (Франција), „црвено-жолтите“ забележаа две победи над Белорусија и над БИХ, а загубија од фаворитот Франција и во моментов се наоѓаат на второто место, кое води во баражот за пласман на ЕП. Македонија денеска (20.15 ч.) се среќава со репрезентацијата на БИХ и е апсолутен фаворит. - Играчите се максимално подготвени за овој дуел. Анализирана е играта на противникот. Без потценување ќе влеземе во натпреварот за да ја оствариме зацртаната цел - победа. По повредата на зглобот, останува лекарскиот тим да одлучи дали Јовица Симовски ќе биде подготвен за настап, додека Хари Наковски и Никола Ѓорѓиев се подготвени за игра - изјави Александар Тасевски, селекторот на репрезентацијата. На македонската селекција и се потребни две победи, од натпреварите со БИХ и со Белорусија, за да обезбеди второ место во ...
  | | веќе видена | слични

  Resource not found h1 font-size: 200%; color: 336699; text-align: left; margin: 0px 0px 30px 0px; padding: 0px; border-width: 0px 0px 1px 0px; border-style: solid; border-color: 336699; p.message padding: 10px 30px 10px 30px; font-weight: bold; font-size: 110%; border-width: 1px; border-style: dashed; border-color: 336699; p.description padding: 10px 30px 20px 30px; border-width: 0px 0px 1px 0px; border-style: solid; border-color: 336699; p.topped padding-top: 10px; border-width: 1px 0px 0px 0px; border-style: solid; border-color: 336699; pre font-size: 120%; .row-1 background-color: F0F0F0; table border-collapse: collapse; margin-top: 0.3em; td padding: 0.1em; Resource not found

  java.io.FileNotFoundException: var lib tomcat5 webapps cocoon setimes includes xhtml head header.xml header.xml (No such file or directory)

  Cocoon stacktrace hide Resource not found. context: setimes sitemap.xmap - 803:34 <map:serialize type "xhtml"> context: setimes sitemap.xmap - 802:45 ...
  | | веќе видена | слични

  Европски искуства за обезбедување имот и лица

  ОХРИД - Македонската комора за обезбедување лица и имоти, формирана во 2000 година, досега има издадено 152 дозволи за работа на фирми од кои, според критериумите, 43 целосно работат според законите. Комората има издадено 12.500 лиценци на работници за обезбедување и 4.900 службени легитимации и легално во агенциите за обезбедување се користат 180 парчиња оружје. Обезбедувањето како индустрија остварува промет од околу 20 милиони евра, беше речено на Втората меѓународна конференција за придонесот кон глобалната безбедност.

  На конференцијата на која учествуваат претставници и експерти од Белгија, Шпанија, Италија, Бугарија, Словенија, Хрватска, Црна Гора, БиХ, беше речено дека Македонија е една од ретките земји од регионот која ги исполнува условите и ги применува западните стандарди. (С.И.)
  | | веќе видена | слични

  Единственo неизвесен е Ј. Симовски, кој има повреда на левиот скочен зглоб

  Сашко Ѓ. Димовски

  Нашите најдобри одбојкари викендот ги продолжуваат квалификациите за ЕП 2009 со мечевите на вториот турнир во групата Ц во СРЦ „Кале“, додека одбојкарките во Романија, ќе се појават на првиот турнир во рамки на групата Ц за пласман на континенталниот самит. Обете селекции со дијаметрално спротивни очекувања од претстојните викенд обврски. Момчињата против Франција, Белорусија и БиХ во мисија да ги потврдат добрите партии од Данкерк и да го освојат второто место во својата конкуренција кое води во септемврискиот бараж двомеч со второпласираната репрезентација од групата А (Словачка, Чешка, Украина, Романија). Девојките, пак, откако го исполнија приоритетот во овој квалификациски циклус (елиминација на Исланд и пласман во главната евро квалификациска фаза) заминаа за романскиот град Бузау каде ќе се обидат да пружат што е можно посилен отпор на силните Шпанија, Романија и Азербејџан. ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија го совлада Бразил со 31:28 и вечерва ќе игра за пехарот, најверојатно со Египет

  Победата над Бразил од 31:28 во Скопје, втора во рамките на групата по убедливиот триумф на Бугарија од 42:24, ја одведе македонската машка ракометна репрезентација во очекуваното финале на Трофејот на Македонија. Таму вечерва од 18 ч. во салата „Парк“ во Велес најверојатно противник ќе и биде Египет, кој, по минималната стартна победа над Босна и Херцеговина од 35:34, славеше со уверливи 32:25 против Црна Гора. Денеска од 14,30 ч. е мечот за петтото место, а од 16,15 ч. за третото.

  Како и против Бугарите, избраниците на селекторот Иле Темелковски и во дуелот со „кариоките“ влегоа фуриозно, поведоа со 4:0 и имаа водство до единственото израмнување на 12:12 во 25 мин. Со нова серија од пет погодока без одговор, Македонија повторно создаде солидна позитива, која само на моменти во второто полувреме паѓаше до два-три гола. За да нема ни простор за изненадување во вториот дел се погрижи најдобриот ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската фудбалска репрезентација со реми против учесникот на ЕП-2008, Полска (1-1), ги заврши седумдневните подготовки во Германија. Успешната серија на тест-натпреварите, што под водство на селекторот Сречко Катанец ја има македонската репрезентација, ја зголемува самодовербата и влева надеж дека во претстојните квалификации за СП-2010 овој тим може да приреди изненадување. На осум контроли Словенецот беше надмудрен само на стартот од Бугарија (0-1), додека на преостанатите седум забележани беа три победи и четири пати ремизиравме. Од реми-партиите, три се на последните три репрезентативни акции од почетокот на годинава. По Србија во Скопје (1-1), со БиХ во Зеница (2-2), „црвено-жолтите“ продолжија да го комплетираат репрезентативниот македонски мозаик и со Полска на неутрален терен во германскиот Ројтлинген (1-1). Впечатокот кај сите членови во „црвено- жолтата“ експедиција е поволен, а така мисли дури и полскиот селектор, искусниот холандски стручњак Лео Бенхакер.

  КОМПЛИМЕНТИ ОД БЕНХАКЕР ...
  | | веќе видена | слични

  Најдобрата машка репрезентација со 42-24 ја совлада Бугарија во првото коло од Трофејот на Македонија. „Црвено-жолтите“ во текот на сите 60 минути ја имаа контролата на играта и на резултатот, а најефикасни, со по седум голови, беа Кире Лазаров и Ванчо Димовски. - Задоволен сум од играта во текот на целиот натпревар. Барам од момчињата да останат сконцентрирани цело време и да не го гледаат резултатот - изјави селекторот Илија Темелковски. Во првиот натпревар од група 2, селекцијата на Египет со 35-34 ја совлада БИХ. МАКЕДОНИЈА - БУГАРИЈА 42-24 (24-11) Сала: СРЦ „Кале“. Гледачи: околу 500. Судии: Карбеска и Илиевска од Македонија. Седмерци: Македонија 3 3, Бугарија 1 4. Исклучувања: Македонија 2 минути, Бугарија 2 минути. МАКЕДОНИЈА: Ристовски 10 одб., Ангелов 9 одб., Алушевски 5, К. Лазаров 7, Митков 3, Ангеловски, Темелков 5, Миркуловски, Марковски 1, Јовиќ 2, Мајсовски 4, Димовски 7, Ф. Лазаров 3, Макалоски 1, Ѓоргоновски 3, Стојановиќ 1. БУГАРИЈА: Симеонов, И. Иванов, Кобанов, Симеонов, Бошков 1, Борисов ...
  | | веќе видена | слични

  Луѓето може да се заболат од бруцелоза ако консумираат непастеризирано сирење или млеко. AФП

  Босна и Херцеговина (БиХ) се соочува со епидемија на бруцелоза и мора да го спречи ширењето на болеста помеѓу луѓето и животните, предупредија студентите на Факултетот за ветерина при Сараевскиот универзитет во април, на тркалезната маса насловена како „Бруцелозата во БиХ“.

  Бруцелозата, наречена и малтешка треска, е многу заразна болест што се шири преку контакт со заразено животно, со јадење сурово месо или непастеризирано сирење или пиење заразено млеко. Кај луѓето бруцелозата може да предизвика симптоми слични со оние на грипот, вклучително и температура, потење, главоболки, болки во грбот и физичка слабост. Можни се и тешки инфекции на централниот нервен систем или срцевата мембрана. Според американскиот Центар за контрола и заштита од болести, стапката на смртност е вообичаено помала од 2 отсто и е обично поврзана со ендокардитис.

  „Со сегашното лекување, луѓето заздравуваат ...
  | | веќе видена | слични

  Краткометражен филм од Романија ја освои Златната палма на 61-виот Кански филмски фестивал. Исто така оваа недела: бугарски сумо борач победи на јапонскиот Императорски куп, и Загреб беше домаќин на 25-тиот фестивал Недела на танцот.

  Романскиот режисер Маријан Крисан. Габриел Переску

  Краткометражниот филм на романскиот режисер Марија Крисан „Мегатрон“ ја освои Златната палма на 61-виот Кански филмски фестивал, кој се одржа од 14-ти мај до неделата (25-ти мај). „Снег“ на босанската режисерка Аида Бегиќ го освои гран прито на Канската критика. Актерката родена во Косовo Арта Доброши беше номинирана за најдобра женска улога за нејзината улога во „Молкот на Лорна“, чии продуценти се Жан-Пјер и Лук Дардене, кој ја освои наградата за најдобро сценарио.

  Бугаринот Котошу стана првиот Европеец кој победил на јапоскиот Императорски куп на Летниот гранд сумо турнир во Токио во саботата (24-ти мај). Котушу ја освои титулата со 13:1 поени. Тој е седмиот странец кој го освоил Императорскиот ...
  | | веќе видена | слични

  Босанскиот премиер го потврди потпишувањето на ДСА закажано за 16-ти јуни

  28 05 2008

  САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Премиерот Никола Шпириќ во вторникот (27-ми мај) се врати од Брисел и рече дека добил уверување оти потпишувањето на Договорот за стабилизација и асоцијација (ДСА) помеѓу ЕУ и БиХ ќе се случи на 16-ти јуни. Парламентот на почетокот од април усвои закон за полициските реформи, кој беше клучен за потпишувањето на договорот. Сепак, долгата процедура на превeдување доведе до одложување на потпишувањето.

  Исто така во вторникот, членот на претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, изрази скепса дека најголемите партии ќе постигнаt договор за уставните реформи во текот на следните две години. На тркалезната маса за уставните измени Комшиќ рече дека иако поголем дел од јавноста и повеќето политички партии ја сфаќаат потребата за амандманите, тие не се подготвени да ги прифатат. (Дневни аваз - 28 05 08; РТРС, ПБС, Фена, ДПА - 27
  | | веќе видена | слични

  Полицијата на БиХ уапси четворица босански Срби за воени злосторства

  28 05 2008

  САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Припадниците на Државната агенција за заштита и истраги во вторникот (27-ми мај) уапсија четворица босански Срби, под сомневање за тортура и убиства на затвореници во босанските муслимани и Хрватите во август 1992 година. Уапсени во босанскиот град Приедор, тие е можно да учествувале во убиствата на повеќе од 250 затвореници од босанските муслимани и Хрвати кај Коричанске Стијене во централна Босна.

  Исто така, полицијата на Федерацијата на БиХ во понеделникот спроведе широка операција против локален синџир на детска порнографија. Министерството за внатрешни работи вели дека полицијата извршила претрес на 22 имоти и започнала истрага против 48 лица. (Дневни аваз, Независне новине - 28 05 08; Фена, РТРС, ПБС, ДПА - 27
  | | веќе видена | слични

  Македонските ракометари одново го преслушаа источниот сосед, славејќи со 42:24

  Бугарите се покажаа лесен плен за македонските ракометари и во меѓусебниот дуел од првото коло од групата на Трофејот на Македонија, кој домаќинот во СРЦ „Кале“ го доби со 42:24. Многу понеизвесна беше првата средба од другата група, во која Египет славеше минимална победа од 35:34 против Босна и Херцеговина. Избраниците на селекторот Иле Темелковски синоќа требаше да ги одмерат силите со Бразил, а во другата група Египќаните требаше да се сретнат со Црна Гора. Од денеска шесте репрезентации-учеснички се селат во Велес, каде што во салата „Парк“ за 18 ч. е закажана ексјугословенската пресметка меѓу БиХ и Црна Гора, а од 19,45 ч. ќе играат Бугарија и Бразил.

  Од почетокот па до крајот на воведниот натпревар од турнирот постоеше само составот селектиран од Темелковски, кој постојано ја зголемуваше предноста што на крајот достигна 18 гола. Победникот се наѕре веќе по десет минути игра, кога Македонија имаше водство ...
  | | веќе видена | слични

  Симовски, Наковски и Георгиев во аут?

  Машката одбојкарска репрезентација на Македонија се соочува со големи проблеми пред клучниот турнир во Скопје што почнува задутре, за пласман на ЕП 2009 година. Настапот на клучните играчи на националниот тим, Јовица Симовски и Хари Наковски, е доведен во прашање поради повреди. Повреден е и Никола Георгиев.Коректорот Симовски, најдобриот играч во решавачките натпревари против Кипар и Белорусија во групата Ц, можеби воопшто нема да биде во составот бидејќи неговата повреда на глуждот не заздравува според предвиденото.Симовски се повреди на првиот турнир пред две недели во Франција, каде што Македонија обезбеди победи против Белорусија и БиХ. Кобен за него беше натпреварот против БиХ. Ако црвено-жолтите го задржат второто место на табелата и по вториот турнир што го играат како домаќини од петок до недела, тогаш првпат во историјата на македонската репрезентација ќе се избори пласман во баражот како последна фаза пред завршницата.Хари Наковски се повреди на ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската фудбалска репрезентација ја продолжува серијата успешни тестови . Избраниците на селекторот Сречко Катанец најдоа решение и за полскиот ребус. Малку недостигаше доброто издание на „црвено-жолтите“, кои имаа и предност до самиот финиш со голот на Горан Мазнов (45. минута), да биде крунисано и со триумф против учесникот на ЕП-2008, Полска. Домаќинот на неутралниот терен во германскиот Ројтлинген, се спаси со прецизен удар од белата точка во 83. минута преку Матушјак. Штета што не победивме. Создадовме шанси, но заморот, немањето концентрација, како и судиите, беа причина поради што не постигнавме повеќе голови. Најважно е што имавме ред во нашата игра, не му дозволивме на противникот да ни создава шанси. Го нападнавме уште на неговата половина. Добивме нов квалитет и играчите сфатија оти од нивниот пристап најмногу зависи остварувањето на посакуваниот резултат - задоволно зборуваше по мечот Катанец.

  МАЗНОВ ВО ПРЕДЕН ПЛАН

  Македонија под водство на Катанец, освен поразот на ...
  | | веќе видена | слични

  Вечерашниот дуел против Бразил (18 ч. СРЦ „Кале“) треба да биде последното загревање за нашите најдобри ракометари, пред петочните финални мечеви од „Трофеј на Македонија“. Репрезентативците се надеваат на финале и победа против Бразил. Доаѓањето на „кариоките“ е реванш на нашето гостување во декември, каде што одигравме три средби. Синоќа нашите сениори требаше да играат со Бугарија, која е аутсајдер на овој турнир. Утре за нас е слободен ден, а в петок играме во Велес за пласман. Во другата група денеска играат Црна Гора и Египет. Утре во Велес играат:Бугарија-Бразил и БиХ-Црна Гора.На „Трофеј на Македонија“ и Црна Гора доаѓа со некомплетен состав, без Каписода, Ѓурковиќ, Стојановиќ. Планирано е поголема минутажа да добијат тие што досега повеќе седеа на клупата.
  | | веќе видена | слични

  „Темпото ... ќе биде одредено од способноста на БиХ да ги исполни потребните услови и реформи“, рече претседателот на Европската комисија Жак Баро. Getty Images

  ЕУ започна разговори за олеснување на визниот режим со Босна и Херцеговина (БиХ) во Брисел во понеделникот (26-ти мај), три недели пред потпишувањето на долгоодложуваниот предпристапен договор на оваа балканска земја со блокот од 27 земји.

  „Со отворањето на дијалогот за безвизно патување, Европската унија ја докажува својата решеност за остварување на заедничката цел за слободно движење на граѓаните на Босна и Херцеговина“, рече заменик-претседателот на Европската комисија (ЕК), Жак Баро, на церемонијата, која го одбележа официјалниот почеток на преговорите.

  ЕУ ќе ги укине визните ограничувања со кои државјаните на БиХ се соочуваат во моментов, откако нивната земја ќе ги спроведе потребните услови. Баро рече дека во текот на следните неколку месеци, босанските власти ќе добијат патоказ со детали за сите услови што ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Дипломатски дневник: Состанок на хрватскиот и турскиот министер за надворешни работи

  27 05 2008 Медитеранскиот проект се најде на врвот од агендата на разговорите во Анкара. Исто така оваа недела: претседателот на претседателството на БиХ, Харис Силајџиќ, ги посети Соединетите Држави, и папата Бенедикт Шеснаесетти се состана со бискупите од Албанија.

  Хрватскиот министер за надворешни работи, Гордан Јандроковиќ (лево), и неговиот турски колега, Али Бабаџан, одржаа прес-конференција по нивниот состанок во Анкара во петокот (23-ти мај). Getty Images

  Хрватскиот министер за надворешни работи, Гордан Јандроковиќ, во петокот (23-ти мај) во Анкара се состана со својот турски колега, Али Бабаџан. Тие разговараа за проектот за Медитеранска унија и го разгледаа напредокот на разговорите за пристап во ЕУ што Хрватска и Турција го започнаа во 2005 година. На заедничката прес-конференција по состанокот, Бабаџан рече дека Турција има позитивна перцепција за Медитеранската унија, но с уште не ...
  | | веќе видена | слични

  ЕУФОР ќе остане во БиХ додека не се стабилизира регионот

  27 05 2008

  БРИСЕЛ, Белгија -- Министрите за одбрана на ЕУ во понеделникот (26-ти мај) се согласија ЕУФОР да остане во Босна и Херцеговина (БиХ) поради загриженоста за безбедноста во врска со независноста на Косово. „Регионот не е с уште целосно стабилен“, рече словенечкиот министер за одбрана, Карл Ерјавец, претседавач на состанокот во Брисел. ЕУФОР го сочинуваат околу 2.500 војници.

  Во меѓувреме, шефот за безбедност на ЕУ, Хавиер Солана, ги повика босанските партии да започнат со спроведување на полициските реформи. Тој, исто така, посочи дека напредокот во оваа област ќе доведе до трансформација на Канцеларијата на високиот претставник во Канцеларија на специјалниот претставник на ЕУ. (Фена, ПБС, АП - 26
  | | веќе видена | слични