БиХ

  во

  Според босанската телевизија Снимките од Младиќ не се стари Уредникот на политичкиот магазин „60 минути“ на Телевизијата на Федерацијата на БиХ (ФТВ), Бакир Хаџимеровиќ, вчера го негираше тврдењето на официјален Белград дека снимките со Ратко Младиќ, кои беа емитувани во емисијата, се стари најмалку осум години. - На снимките е и неговата внука, која е родена во 2001 година. Исто така, на снимката од гусларското село се гледа веќе пораснато девојче, кое тој го држи в скут, а станува збор за неговата внука... Оттука невозможно е снимките да бидат постари од осум години - изјави Хаџимеровиќ за сараевските медиуми. Истовремено, портпаролката на Хашкото обвинителство, Олга Кавран, за српскиот весник „Блиц“ уште еднаш потврди дека главниот обвинител Серж Брамерц бил запознаен со снимките уште пред да го состави својот извештај до Советот за безбедност на ОН. Со оглед на тоа, вели Кавран, дека Брамерц во извештајот не изразува сомневање оти Србија го крие Младиќ, туку, напротив, ги истакнува напорите за лоцирање и ...
  | | веќе видена | слични

  Додик предлага укинување на канцеларијата на високиот претставник на меѓународната заедница во Босна Премиерот на Република Српска Милорад Додик синоќа изјави дека во недела во Бања Лука, на средбата со лидерите на СДА Сулејман Тихиќ и на ХДЗ Драган Човиќ, ќе им предложи потпишување заедничка изјава со која ќе бараат укинување на ОХР или Канцеларијата на високиот претставник на меѓународната заедница  во БИХ, чие постоење, според него, го успорува европскиот пат на Босна, пренесува Танјуг. Учествувајќи во програмата на ТВ Република Српска Додик изјави дека Хавиер Солана му пренел дека БИХ не ќе може да стане членка на ЕУ се додека не се затвори ОХР. Говорејќи за состанокот на тројцата лидер во БИХ, кои ќе се обидат да го забрзаат решавањето на поединечните реформски процеси во земјата, Додик истакна дека ништо нема да се направи ако е на штета на Република Српска. Додик смета дека Канцеларијата на високиот претставник во БИХ само и нанесува штета на земјата и на нејзиниот европски пат. -ОХР, која требаше да ...
  | | веќе видена | слични

  Телевизија БиХ објави ексклузивни снимки од Хашкиот бегалец Ратко Младиќ стана свадбар Видеоснимките од хашкиот бегалец Ратко Младиќ, кои во средата беа објавени на босанската телевизија, се дел од материјалот кој веќе му е предаден на Хашкиот суд и ниедна од снимките не е понова од осум години, изјави на вчерашната прес-конференција во Владата на Република Србија претседателот на Националниот совет за соработка со Хашкиот трибунал, Расим Љаиќ. Неговата изјава ја потврдија и од Хашкиот трибунал. Телевизијата на Федерацијата на БиХ (ФТВ) во емисијата „60 минути“ објави видеоснимки од Младиќ, по кого Хашкиот трибунал трага од јули 1995 година, за кои тврди дека се автентични и оти се создадени во изминатите 12 години, заклучно со 2008 година, како и дека многу од нив се снимени во Белград. Љаиќ истакна дека целиот материјал, кој е доставен во Хаг, е запленет на 4 декември 2008 година во куќата на Младиќ во Белград. На Серж Брамерц му е предаден во Белград на 27 март оваа година, а запленети се вкупно 215 ...
  | | веќе видена | слични

  ТВ БиХ објави снимки од Ратко Младиќ САРАЕВО, 12 јуни - Телевизијата на Федерацијата на БиХ синоќа објави снимки од поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ, по кого трага Хашкиот трибунал, за кои тврди дека се автентични и оти се создадени во изминатите 12 години, заклучно со 2008, како и дека многу од нив се снимени во Белград. Според ТВ на Федерацијата на БиХ, голем дел од снимките се создадени во населбата Кошутњак во Белград, каде Младиќ пред камера слободно се движи со семејството, се весели на свадба и се дружи со пријателите и со роднините. Во друштво на Младиќ се појавуваат и други обвинети за воени злосторатва Момчило Перишиќ, Здравко Толимир... Последната снимка која е прикажана, како што е наведено во магазинот "60 минути", најверојатно настанала кон крајот на минатата година. Во емисијата од Белград директно се вклучил директорот на канцеларијата на Србија за соработка со Хашкиот трибунал Душан Игњатовиќ, кој изјави дека не се знае каде се наоѓа Младиќ и оти тоа е наведено и во ...
  | | веќе видена | слични

  Уредникот на поличкиот магазин „60 минути“ на телевизијата на Федерација БИХ (ФТВ) Бакир Хаџимеровиќ, го негира тврдењето на Белград дека снимките со Ратко Младиќ, кои беа емитувани во емисијата, се стари најмалку осум години. „На снимките е и неговата внука, која е родена 2001. година. Исто така на снимката од гусларското село се гледа веќе пораснато девојче, кое тој го држи в скут, а станува збор на неговата внука... Оттука невозможно е снимките да бидат постари од осум години“, изјавува Хаџимеровиќ за сараевските медиуми. На прашањето дали постојат докази за снимката, на која Ратко Младиќ со неговата сопруга и снаа се на снег, настанала минатата и пред минатата зима, Хаџимеровиќ одговорил потврдно, без да сака да изнесе детали за своите извори. „Сите негирања и инсинуации на Белград се очекувани, а и што друго може да се очеукува во власт каде Младиќ веќе 14 години живее слободно“, ја пренесува Бета изјавата на уредникот на поличкиот магазин, кој во средата објави аматерски снимки со Ратко Младиќ од ...
  | | веќе видена | слични

  БиХ ќе добие 300 милиони долари заем од СБ Светската банка е подготвена да го поддржи финансискиот систем на Босна и Херцеговина, која е погодена од финансиската криза, со тоа што ќе и' позајми речиси 300 милиони долари.Заемот ќе биде одобрен кога Босна ќе почне да ги почитува условите договорени со Меѓународниот монетарен фонд минатиот месец во рамки на договорот за тригодишен заем од 1,2 милијарди евра.
  | | веќе видена | слични

  ОДБОЈКА - ТРОФЕЈ НА МАКЕДОНИЈА Стартуваме против Тунис Нашата машка одбојкарска селекција од денеска како домаќин на обновениот интернационален турнир „Трофеј на Македонија“ ја започнува последната фаза од подготовки за квалификациите за Европското првенство кои ја очекуваат в година. Нашиот национален тим денеска во првото коло започнува со Тунис, утре ќе игра со Црна Гора, а в недела ја очекува дуел со Словенија. Сите натпревари се играат во салата „Градски парк“ во Скопје, а влезот е бесплатен. - Подготовките во Дојран и Тунис успешно ги завршивме и треба да го одработиме уште „Трофејот на Македонија“, по на површина ќе исплива уште поквалитетен национален тим, кој ќе може да се пласира на Европско првенство. Одамна не сме имале подготовки и турнир една година пред почеток на квалификациски циклус. Сите одбојкари ќе добијат шанса за докажување, а од гледиште на тактика, промена ќе направам само со Никола Ѓоргиев, кој од коректор ќе биде прекомандуван во примач - истакна селекторот Светислав Пеица. ЃОРГИЕВ ...
  | | веќе видена | слични

  и покраЈ потерницата по него Младиќ се веселел низ Белград Од српскиот Национален совет за соработка со Хашкиот суд се сомневаат дека снимките се од лани, туку дека се постари видеоматеријали од 2000 година, и од периодот пред тоа, за кои Трибуналот веќе е известен Телевизијата на БиХ прексиноќа објави снимки од поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ, по кого трага Хашкиот трибунал, за кои тврди дека се снимени во изминатите 12 години, заклучно со 2008, на кои Младиќ безгрижно се весели во ресторани во Белград.Според телевизијата, голем дел од снимките се создадени во белградската населба Кошутњак, каде што Младиќ, пред камера, слободно се движи со семејството, се весели на свадба и се дружи со пријателите и со роднините. Хрватскиот весник „Вечерњи лист“, пак, пренесува дека Младиќ одел во локали, кои ги обезбедувале луѓе што му се лојални. На снимките, во негово друштво, се појавуваат Момчило Перишиќ и Здравко Толимир, кои, исто така, се обвинети за воени злосторства. Поранешниот амбасадор ...
  | | веќе видена | слични

  Младиќ слободно живеел во Србија Младиќ тврдеше дека не присуствувал на погребот на својата ќерка, но снимките го докажуваат спротивното Во вонредното издание на емисијата „60 минути“ на босанско-херцеговската телевизија, во средата вечерта, беа прикажани ексклузивни снимки од хашкиот бегалец Ратко Младиќ. На нив е очигледно како овој бегалец во Србија не се криел, туку водел сосема нормален живот. Снимките од ресторани, венчавки, семејни состаноци, дури и од погребот на неговата ќерка, која изврши самоубиство, јасно покажуваат дека Младиќ во Србија живеел и се движел како и секој друг граѓанин. На една видеоснимка е прикажан генерал Младиќ со две неидентификувани жени зимата 2008 година. Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија го бара Младиќ поради обвиненијата за воени злосторства во врска со граѓанската војна во Босна. Српски министер изјави дека „едноставно е невозможно“ да постои видеоснимка од 2008 година. „Веројатно има постари снимки, направени пред 2000 година и непосредно по 2000 ...
  | | веќе видена | слични

  Српски реакции за снимениот материјал на телевизијата ФБИХ Снимките за Младиќ се поради укинувањето визи! За Расим Љајиќ, снимките се од 2000 година, а уште повеќе го загрижува поводот за нивното објавување, кој се совпаѓа со објавувањето на позитивниот извештај на обвинитетот Брамерц за соработка на Србија со Трибуналот, како услов за се поизвесното брзо укинување на визите за земјите на ЕУ Прексиноќешниот прилот на Телевизијата на Федерацијата БиХ, со наводни тазе снимки на Ратко Младиќ, и теза дека тој слободно се движи низ Белград и другите места, предизвика големо внимание во сите бивши ју-држави, а особено во Србија, како главно сите се сомневаат дека дел од нив се направени лани. Да појасниме дека на споменатата телевизија во вонредната емисија 60 минутии, ексклузивно биле објавени снимки со Ратко Младиќ за кои тврди дека се автентични и оти се направени во последниве 12 години, заклучно со 2008, како и дека многу од нив се снимени во Белград. На снимките се гледа како Младиќ пред камера слободно се ...
  | | веќе видена | слични

  На снимките се препознава Младиќ присутен на семејни прослави, кои се приредувале по војната. Младиќ слободно и сосема нормално живеел во својата куќа на Кошутњак, тврди ТВ на Федерацијата БиХ.  Аматерската камера го забележала Младиќ во повоено дружење со неколку поранешни генерали на Република Српска, како Манојло Миловановиќ, Здравко Толимир и Милан Гвера. Младиќ, според снимките, присуствувал и на погребот на својата ќерка Ана, која се самоуби со неговиот омилен пиштол. На најновото видео, веројатно снимено минатата година, Младиќ е во зимска игра со сопругата и снаата. Членот на претседателството на Босна и Херцеговина, Жељко Комшиќ  тврди дека Младиќ го чува силна војна и политичка структура.  Душан Игњатовиќ, директор на српската канцеларија за соработка со Хашкиот трибунал изјави дека безбедносните служби на Србија не знаат каде се наоѓа воениот злосторник Младиќ, а доколку знаат секако би бил уапсен како и Караџиќ. - Во овој миг нашите служби не знаат каде се наоѓа Ратко Младиќ. Истото е потврдено ...
  | | веќе видена | слични

  Во емисијата „60 минути“, директорот на Канцеларијата за соработка со Хашкиот трибунал, Душан Игњатовиќ, го повтори она што претставниците на Србија го зборуваат веќе десет години - дека во „овој момент официјален Белград не знае каде се наоѓа Ратко Младиќ“. На снимките се гледа како Младиќ слободно шета по улиците на Белград, пие, се весели и живее нормално на населбата Кошутњак, во главниот град на Србија. Објавени се и снимки на коишто се гледа дека Младиќ присуствувал на погребот на својата ќерка, Ана, иако разузнавачките служби на Србија тврдеа дека Младиќ не бил на погребот. На Федералната телевизија на БиХ се прикажани и снимки на кои Младиќ разговара со офицери на Војската на Југославија, меѓу кои е и обвинетиот за воени злосторства, Момчило Перишиќ, кој потоа, пред камерите тврдеше дека никогаш не го видел Младиќ. „Една работа е очигледна - Ратко Младиќ цело време е под заштита, во тоа време на Војската на Југославија, а сега на Војската на Србија. Таа структура го заштитува. Политиката стои, тие ...
  | | веќе видена | слични

  Кривична пријава за злоупотреба на функцијата заработи директорот на Развојната банка на Федерацијата БиХ Рамиз Џаферовиќ, кој се товари дека бесправно стекнал 450 илјади евра. Според локалните гласила, Џаферовиќ на заинтересираните за поволни кредити на Развојната банка им наметнал обврска да поднесат извештаи за нивната работа од ревизорската куќа, чиј сопственик е токму тој. Џаферовиќ „рекетирајќи“ ги потенцијалните клиенти обезбедил противправна имотна корист за својата ревизорска куќа и за себе во вкупна вредност од околу 450 илјади евра. Полицијата во врска со вмешаност во ова рекетирање поднесе кривични пријави уште против четириесетина лица, главно приватни стопанственици./крај/хи/мп
  | | веќе видена | слични

  Телевизијата на Федерацијата на БиХ синоќа објави снимки од поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ, по кого трага Хашкиот трибунал, за кои тврди дека се автентични и оти се создадени во изминатите 12 години, заклучно со 2008, како и дека многу од нив се снимени во Белград. Според ТВ на Федерацијата на БиХ, голем дел од снимките се создадени во населбата Кошутњак во Белград, каде Младиќ пред камера слободно се движи со семејството, се весели на свадба и се дружи со пријателите и со роднините. Во друштво на Младиќ се појавуваат и други обвинети за воени злосторатва Момчило Перишиќ, Здравко Толимир... Последната снимка која е прикажана, како што е наведено во магазинот „60 минути“, најверојатно настанала кон крајот на минатата година, пренесува Танјуг. Во емисијата од Белград директно се вклучил директорот на канцеларијата на Србија за соработка со Хашкиот трибунал Душан Игњатовиќ, кој изјави дека не се знае каде се наоѓа Младиќ и оти тоа е наведено и во последниот извештај на главниот ...
  | | веќе видена | слични

  Телевизија БиХ објави снимки од Ратко Младиќ Телевизијата на Федерацијата на БиХ синоќа објави снимки од поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ, по кого трага Хашкиот трибунал, за кои тврди дека се автентични и оти се создадени во изминатите 12 години, заклучно со 2008, како и дека многу од нив се снимени во Белград. Според ТВ на Федерацијата на БиХ, голем дел од снимките се создадени во населбата Кошутњак во Белград, каде Младиќ пред камера слободно се движи со семејството, се весели на свадба и се дружи со пријателите и со роднините. Во друштво на Младиќ се појавуваат и други обвинети за воени злосторатва Момчило Перишиќ, Здравко Толимир... Последната снимка која е прикажана, како што е наведено во магазинот „60 минути“, најверојатно настанала кон крајот на минатата година, пренесува Танјуг. Во емисијата од Белград директно се вклучил директорот на канцеларијата на Србија за соработка со Хашкиот трибунал Душан Игњатовиќ, кој изјави дека не се знае каде се наоѓа Младиќ и оти тоа е наведено ...
  | | веќе видена | слични

  Телевизијата на Федерацијата на БиХ синоќа објави снимки од поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ, по кого трага Хашкиот трибунал, за кои тврди дека се автентични и оти се создадени во изминатите 12 години, заклучно со 2008, како и дека многу од нив се снимени во Белград. Според ТВ на Федерацијата на БиХ, голем дел од снимките се создадени во населбата Кошутњак во Белград, каде Младиќ пред камера слободно се движи со семејството, се весели на свадба и се дружи со пријателите и со роднините.  Во друштво на Младиќ се појавуваат и други обвинети за воени злосторатва Момчило Перишиќ, Здравко Толимир... Последната снимка која е прикажана, како што е наведено во магазинот „60 минути“, најверојатно настанала кон крајот на минатата година, пренесува Танјуг. Во емисијата од Белград директно се вклучил директорот на канцеларијата на Србија за соработка со Хашкиот трибунал Душан Игњатовиќ, кој изјави дека не се знае каде се наоѓа Младиќ и оти тоа е наведено и во последниот извештај на ...
  | | веќе видена | слични

  Телевизијата на Федерацијата на БиХ синоќа објави снимки од поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ, по кого трага Хашкиот трибунал, за кои тврди дека се автентични и оти се создадени во изминатите 12 години, заклучно со 2008, како и дека многу од нив се снимени во Белград. Според ТВ на Федерацијата на БиХ, голем дел од снимките се создадени во населбата Кошутњак во Белград, каде Младиќ пред камера слободно се движи со семејството, се весели на свадба и се дружи со пријателите и со роднините. Во друштво на Младиќ се појавуваат и други обвинети за воени злосторатва Момчило Перишиќ, Здравко Толимир... Последната снимка која е прикажана, како што е наведено во магазинот „60 минути“, најверојатно настанала кон крајот на минатата година, пренесува Танјуг. Во емисијата од Белград директно се вклучил директорот на канцеларијата на Србија за соработка со Хашкиот трибунал Душан Игњатовиќ, кој изјави дека не се знае каде се наоѓа Младиќ и оти тоа е наведено и во последниот извештај на главниот ...
  | | веќе видена | слични

  Според ТВ на Федерацијата на БиХ, голем дел од снимките се создадени во населбата Кошутњак во Белград, каде Младиќ пред камера слободно се движи со семејството, се весели на свадба и се дружи со пријателите и со роднините. Во друштво на Младиќ се појавуваат и други обвинети за воени злосторатва Момчило Перишиќ, Здравко Толимир... Последната снимка која е прикажана, како што е наведено во магазинот „60 минути“, најверојатно настанала кон крајот на минатата година, пренесува Танјуг. Во емисијата од Белград директно се вклучил директорот на канцеларијата на Србија за соработка со Хашкиот трибунал Душан Игњатовиќ, кој изјави дека не се знае каде се наоѓа Младиќ и оти тоа е наведено и во последниот извештај на главниот обвинител на Трибуналот Серж Брамерц. - Не гледам ниту една причина Младиќ да биде заштитен. Ние не знаеме каде се наоѓа. Би сакале да знаеме каде се наоѓа, бидејќчи веднаш би се нашол во Хаг, рече Игњатовиќ. Претседатекот на Националниот совет за соработка со Хашкиот трибунал Расим ...
  | | веќе видена | слични

  Светската банка (СБ) е подготвена да го поддржи финансискиот систем на Босна и Херцеговина, која што е погодена од финансиската криза, со тоа што ќе и позајми речиси 300 милиони долари. Помошта од 185 милиони евра (295 милиони долари) има за цел да и помогне на поранешната југословенска република, чија што економија тешко настрада во војната од 1992 до 1995 година, изјави претставникот на СБ, Роберт Худ. Заемот ќе биде одобрен кога Босна ќе почне да ги почитува условите договорени со Меѓународниот монетарен фонд минатиот месец во рамки на договорот за тригодишен заем од 1,2 милијарди евра./крај/бгнес/амп
  | | веќе видена | слични

  Македонија се вклучи во борба за второто место во групата 9 од Европската зона во квалификациите за Светското првенство во Јужна Африка. Со победата над Ислнд во Скопје (2:0), Македонија се изедначи по бројот на бодови со второпласираната Шкотска, но "црвено жолтите" имаат одиграно еден меч повеќе. Борбата за место во баражот ја продолжи и Украина која го совлада Казахстан и сега има ист број бодови (11) од ист број одиграни мечеви (6) како и Хрватска во групата 6. Украинците не дојдоа лесно до плен, бидејќи поведоа гостите, но Назаренко  беше творец на пресвртот - 2:1. Русите ја декалсираа Финска - 3:0. Првите два гола ги постигна Кержаков, а третиот гол беше дело на Кержаков. Мечот во Хелсинки го следел и сопственикот на Челзи, Роман Абрамович. Со тоа "Зборнајата" и побегна на Финска и сега му дише во врат на ледрот во групата 4, Германија, која има само бод повеќе, па во продолжение од квалификациите се очекува жестока борба за првото место. Швеѓаните го истурија бесот на Малта - 4:0. Така дури во ...
  | | веќе видена | слични