Република

Невремето кое го погоди Белград во текот на претпладневните часови предизвикало мала хаварија и во студиото на ТВ Прва. Имено, додека течела емисијата „150 ...
сите 23 | | | веќе видена

Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Македонија и Албанија, се договорија министрите за надворешни ...
сите 107 | | | веќе видена

Кејт Мери Бирнс положи свечена заклетва како нова амбасадорка на САД во Македонија Брнс е амбасадорка од кариера и доаѓа од Атина каде што ја вршеше функцијата ...
сите 11 | | | веќе видена

Новинарот и уредник на порталот Плусинфо Бранко Героски, последниве денови објави неколку текстови во кои се посочува на крупен криминал во кој учествуваат ...
сите 112 | | | веќе видена

Албаскиот премиер Еди Рама со протест бил пречекан во Лондон, каде се наоѓа во официјална посета. Според албанските медуми членови на огранокот на албанската ...
сите 64 | | | веќе видена

Вчера на церемонија во Стејт департментот во Вашингтон, Кејт Бирнс положи свечена заклетва како нов амбасадор на САД во Република Северна Македонија, објави ...
сите 11 | | | веќе видена

Откако со Преспански договор го надмина грчкото спротивставување за членство во Европска унија, сега Македонија се соочува со вето од – Кипар! Известувајќи за ...
сите 13 | | | веќе видена

Договорот од Преспа што беше потпишан, меѓу другото беше и договор што го покрива грбот на земјата во случај да имаме интензивни проблеми што кулминираат со ...
сите 25 | | | веќе видена

Европскиот суд на правдата денеска донесе одлука според која воведувањето патарини во Германија е противзаконско бидејќи неправедно се казнуваат возачите од ...
сите 17 | | | веќе видена

Белградската полиција синоќа околу 23 часот пронашла три тела во септичка јама зад шопинг центар во белградската општина Сурчин. Како што пренесуваат српските ...
сите 20 | | | веќе видена

Навивачите и симпатизерите на Вардар кои ќе сакаат да се фотографираат со пехарот што „црвено-црните” по вторпат го освоија во Лигата на шампионите ќе ја имаат ...
сите 32 | | | веќе видена

Албанскиот претседател Илир Мета на средбата со амбасадорите на земјите членки на ЕУ во Тирана соопштил дека, како врховен командант ќе ја извади армијата на ...
сите 186 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, министерот за образование и наука на Република Северна Македонија, Арбер Адеми и директорот ...
сите 16 | | | веќе видена

Додека многумина се подготвуваат пеколните денови да ги поминат на море во Грција, секако дека не размислуваат за опасностите кои ги демнат на песочните плажи ...
сите 7 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска на Криволак се сретна со началникот на Генералштабот на Армијата на Грција, со кого, како што кажа, „разговараа за потенцијалите ...
сите 15 | | | веќе видена

Пријателство, соработката и добрите односи со соседите директно придонесуваат во градењето на светскиот мир. Како потврда за нашиот придонес кон мирот е и ...
сите 15 | | | веќе видена

next