Република

На лиценцираните такси автомобили задолжително ќе се поставуваат жолти табли со што граѓаните ќе ги разликуваат од нелегалните превозници и сите ќе бидат ...
сите 107 | | | веќе видена

Итни мерки за спречување на натамошно намалување на водостојот на нивото на Охридското Езеро, побара денеска Општината Охрид од надлежното Министерство за ...
сите 8 | | | веќе видена

Историскиот контекст е целосно сочуван, а правото на самоопределување е признаено од Грција. Подготвен сум да ја сносам политичката цена, но тоа е вредно за ...
сите 133 | | | веќе видена

Дедото од Тетово, кој даде најдобар одговор пред камера деновиве го освои интернетот .На прашањето дали пиете вода, тој одговара: „ја ракија пијам, не пијам ...
сите 4 | | | веќе видена

Најмалку 13 луѓе се убиени во нападот во кантри барот „Бордерлајн“ во Таузенд Оукс, соопштија локалните власти истакнувајќи дека меѓу загинатите е и напаѓачот. ...
сите 44 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски ѝ го честита на власта успешниот придонес кон европеизацијата на општинските администрации преку вработувања на ...
сите 18 | | | веќе видена

Три историски документи да се вметнат во преамбулата на Уставот, предложи пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски. Тој побара да се додадат Правилата на ...
сите 169 | | | веќе видена

Денеска во селото Буларат во близина на албанско-грчката граница беше погребан Константинос Кацифас (35), кој беше убиен од албанската полиција, откако пукал ...
сите 73 | | | веќе видена

Првиот нацрт-амандман за промена на Уставот денеска помина на собраниската Комисија за уставни прашања со десет гласови „за” и пет против. Со овој ...
сите 168 | | | веќе видена

Поранешниот министер за финансии и член на ВМРО-ДПМНЕ Трајко Славески е убеден дека не се исцрпени придобвките од примената на рамниот данок и дека тој сѐ уште ...
сите 28 | | | веќе видена

Не поддржувам никакво насилство врз медицинскиот персонал, изјави Венко Филипче пред Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ) каде ...
сите 40 | | | веќе видена

Власта не сака транспарентно да расправа за нацрт-амандманите, обвини пратеникот Никола Мицевски од собраниската говорница, на седница посветена на втората ...
сите 162 | | | веќе видена

На следните претседателски избори ДУИ ќе бара консензуален претседател, најави лидерот Али Ахмети во неговото костување во емисијата Клан Дебат на ТВ Клан ...
сите 17 | | | веќе видена

next