Радио МОФ

Сопругите на четири затворени истакнати активисти за човекови права во Кина ги избричија главите во протест поради нивните сомнежи дека наместо судски процес ...
| | веќе видена

Официјалните статистики на истекот од оваа 2018 година покажаа дека невработеноста на ниво на државата се намалува. Сепак, десетици илјади граѓани и натаму ...
сите 27 | | | веќе видена

Топол чај за тие што се премрзнати, сочувана облека за оние што немаат, по некоја играчка за најмладите. Учениците од СУГС „Никола Карев“-Скопје отворија ...
сите 2 | | | веќе видена

Шпанските активисти за права на животните традиционално протестираа во Барселона, голи и со лажна крв на себе, против индустријата за крзно и кожа. Членовите ...
сите 4 | | | веќе видена

Вкупно 80 новинари биле убиени годинава, 348 се во затвор, а 60 се заложници, покажа годишниот извештај на Репортери без граници. Тој бележи најголем степен на ...
сите 20 | | | веќе видена

Владата потпиша меморандум за соработка со Канцеларијата за услуги за проекти на ОН (УНОПС) и со министерството за надворешни работи на Кралството Норвешка ...
сите 15 | | | веќе видена

Во „Sub Club“ во Струмица од 18 до 20 декември ќе се одржува „Алтернативна Струмица“, дел од манифестацијата „Млади Европејци 2018“. Проектот нуди три денови ...
сите 3 | | | веќе видена

„Точно на полноќ“ е насловот на Гала-новогодишниот концерт на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи во понеделник, на 24 декември во 20 часот. На ...
сите 30 | | | веќе видена

23 средни училишта во Градот Скопје од денеска ќе добијат вкупно 572 прочистувачи за воздух за секоја училница, информираше градоначалникот Петре Шилегов при ...
сите 43 | | | веќе видена

„Знаете ли колку пати сексуалните работници продавале љубов, а добиле ќотек? Колку им ги земале парите? Колку пати сакале да повикаат полиција, а им ги земале ...
сите 16 | | | веќе видена

Во експлозија утрово биле разнесени канцелариите на телевизијата Скаи ТВ од Атина. Засега не се пријавени повредени лица, додека телевизијата пренесува дека ...
сите 9 | | | веќе видена

Објавен е конкурсот за десеттата Меѓународна обука за млади лидери, што под покровителство на претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, ќе се ...
сите 11 | | | веќе видена

next