Радио МОФ

Утре (29 март), од 20.00 часот во Даут-пашиниот амам, во рамки на проектот „Критичко преиспитување на правото“, ќе се одржи предавање на Костас Дуцинас , ...
сите 10 | | | веќе видена

На денешен ден, 28 март, во 2009 година на скопскиот плоштад „Македонија“ се собраа неформална група студенти и млади архитекти „ Прва архи бригада “. Младите ...
сите 12 | | | веќе видена

Тимот „Vibe – Rent-a-Scooter“, во состав Ана Марија Митева, Петар Танески, Горjана Мицевска, Анастасија Андова и Теодора Домазетовиќ, од 5 средни училишта од ...
сите 3 | | | веќе видена

Министерството за образование и наука објави дополнување на Конкурс за доделување стипендии на редовни студенти запишани на додипломски студии од прв циклус на ...
сите 12 | | | веќе видена

Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ вечер (28 март) од 19 часот во клубот МКЦ организира промоција на капиталното ...
сите 8 | | | веќе видена

Од компанијата Фејсбук соопштија дека од следната недела ќе ги блокираат „славењата, поддршката и претставувањето на белечкиот национализам и сепаратизам“ на ...
сите 22 | | | веќе видена

Со седум сертифицирани мобилни станици платформата „Земи здив“ ќе го мери квалитетот на воздухот во Битола. Мерните станици се набавени од независната глобална ...
сите 7 | | | веќе видена

Младите луѓе кои живеат на места со високи нивоа на загаден воздух се со многу поголеми шанси да имаат психотични доживувања, укажува научна студија. ...
сите 9 | | | веќе видена

Македонскиот пасош се најде на 42 позиција во светот според новото рангирање на јачината на пасошите кое го прави консултантската компанија „Henley & ...
сите 7 | | | веќе видена

„Самоодржливоста на советите за етика – мит или реалност за балканскиот регион и Турција” е тема на денешната регионална конференција што Советот за етика во ...
сите 3 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата на Република Македонија (СКРМ) реагираат на информацијата која ја добиле од Министерството за култура дека нивелацијата на платите ...
сите 3 | | | веќе видена

„Сончев систем“ е нова урбана акција осмислена, креирана и направена за обогатување и креативно интервенирање на просторот на Дојранското крајбрежје. Акцијата ...
сите 2 | | | веќе видена

Хубер Зит, професор на Универзитетот за применети науки во Цвајбрукен е огромен обожавател на серијата „Ѕвездени патеки“ и филмскиот серијал „Војна на ...
сите 5 | | | веќе видена

На вчерашната седница, од Владата соопштија дека ја разгледале и усвоиле Информацијата за реализација на Проектот „Младинска картичка“, кој има за цел да го ...
сите 6 | | | веќе видена

Од Независниот академски синдикат алармираат за како што велат – неправилности и злоупотреби во работењето на Интеруниверзитетската конференција, за законските ...
сите 2 | | | веќе видена

next