Радио МОФ

Здружените активисти, архитекти и урбанисти од иницијативата „Во одбрана на Дебар Маало“ повторно реагираат на градежните активности кај Старата железничка ...
| | веќе видена

Два дена во кои ќе се уредува јавен простор, ќе се играат друштвени игри и ќе се одржат интерактивни работилници ќе се одржат во Битола на 19 и 20 октомври, во ...
сите 2 | | | веќе видена

Од Србија секоја година се иселуваат од 30 до 60 илјади луѓе, од кои четвртина се со високо образование и според процените на тој начин земјата секоја година ...
сите 11 | | | веќе видена

Центарот за култура „Григор Прличев” во Охрид го распиша годинашниот конкурс за најдобра поема што традиционално се објавува во знак на сеќавање на ликот и ...
сите 18 | | | веќе видена

Два мајмуни, загледани во далечината додека се одмораат на камен, е победничката фотографија на Холанѓанецот Марсел Ван Устен на овогодишното Натпреварување за ...
сите 2 | | | веќе видена

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански ...
сите 6 | | | веќе видена

Не постои Бог, постојат вонземјани, а патувањето низ времето можеби е возможно, напишал физичарот и професор Стивен Хокинг пред неговата смрт. „Никој не го ...
сите 21 | | | веќе видена

„Здрава котлина“ известува дека Владата и Собранието на Република Македонија не презеле ништо во врска со нивното јавно барање од 8 октомври, во кое бараа ...
| | веќе видена

Австралиската организација за донирање на органи „Dying To Live“, објави спот за подигнување на свеста за важноста од донирањето на органи. Но, тоа предизвика ...
сите 2 | | | веќе видена

На денешната прес конференција во Музејот на Македонија посветена на изложбата „Духовите на Африка: ритуална западноафриканска уметност“, која свечено ќе биде ...
сите 14 | | | веќе видена

Во рамките на проектот „Ремиксувај ја својата културна стварност“ отворен е конкурс на кој заинтересираните можат да учествуваат со нивен редизајн на постери ...
| | веќе видена

next