Радио МОФ

„Гласен текстилец“ од Штип утре и задутре ја организира „Текстил-и-јад-а 2“, чие овогодишно мото е „Преку културата и уметноста до социјален дијалог“. „Цел ни ...
сите 17 | | | веќе видена

Половина од жителите на земјите членки на Европската Унија веруваат дека ЕУ се движи во погрешна насока, сепак, мнозинството граѓани сметаат дека членството во ...
сите 9 | | | веќе видена

Исландскиот композитор Јохан Јохансон доби награда за Најдобар филмски композитор втора година по ред, но оваа година постхумно за саундтракот на „Mandy“, ...
сите 2 | | | веќе видена

„Во 2009 година, познатиот чилеански уметник Алфредо Жар го направи еден од своите највпечатливи проекти. Иако Шведска за многумина делува како Утопија, ...
| | веќе видена

Кога сликата „Девојка со балон“ на уличниот уметник Бенкси се самоуништи, откако минатата недела на аукција беше продадена за 1,4 милиони долари, изгледаше ...
сите 5 | | | веќе видена

Во владата на премиерот на Етиопија Аби Ахмед, половината од министерските места им припаднаа на жените, вклучувајќи ја и позицијата на министерот за одбрана. ...
сите 12 | | | веќе видена

Јамајка е последната земја што воведува забрана за еднократна употреба на пластика. Со цел да се намали загадувањето и влијанието на пластиката врз животната ...
сите 39 | | | веќе видена

Со настапот на британскиот џез-пијанист Александер Хокинс во Македонската опера и балет вечерва започнува 37. Скопски џез фестивал. До недела, 21 октомври, на ...
сите 44 | | | веќе видена

Пет студенти од областа на информатички технологии и телекомуникации ќе престојуваат во Кина на двонеделна студиска посета, каде ќе имаат можност да ги ...
сите 9 | | | веќе видена

Преку писмено известување, потпишано од директорот и главниот уредник Атанас Кировски, на вработените во Телевизија Телма им се забрануваат коментари и мислења ...
сите 15 | | | веќе видена

Здружените активисти, архитекти и урбанисти од иницијативата „Во одбрана на Дебар Маало“ повторно реагираат на градежните активности кај Старата железничка ...
| | веќе видена

next