Радио МОФ

Публиката на 17. Фестивал на европски филм “Синедејс“, вечерва ќе може во киното Милениум да ги проследи „Фаворитката“ на Јоргос Лантимос (20 часот), а од ...
сите 38 | | | веќе видена

Јубилејното, 10-то издание на меѓународниот фестивал на „ Музика од Светот “ во Битола вечерва ќе почне со концерт на македонската група „Синтезис“. На вториот ...
сите 20 | | | веќе видена

Здружението на Директори на ученичките и студентските домови во Република Македонија бара зголемување на партиципацијата за ученик/студент која ја добива од ...
сите 30 | | | веќе видена

Борбата против аерозагадувањето станува стратешки приоритет на Влада на Република Македонија , така одлучиле вчера на седница и обезбедиле 1.6 милиони евра. ...
сите 38 | | | веќе видена

Директорката на ЈЗУ Клиника за Детски болести, Катерина Ставриќ ги замолува хуманите граѓани кои традиционални им подаруваат новогодишни и божиќни пакетчиња на ...
сите 55 | | | веќе видена

Играта „Заработете и штедете“ е дело на Маријан Зиновски, студент на Факултетот за информатички и комуникациски технологии при Универзитетот „Св. Климент ...
сите 4 | | | веќе видена

Јавниот обвинител на Саудиска Арабија по спроведената истрага заклучил дека висок службеник од разузнавачките служби го наредил убиството на новинарот Џамал ...
сите 192 | | | веќе видена

За две години загадувањето на воздухот во Скопје треба да се намали за половина, а во другите градови загадувањето ќе се намали помеѓу 30-50%, изјави заменик ...
сите 53 | | | веќе видена

Осуда за пропустите и неажурноста на институциите, кои дозволија бегство на осудениот поранешен премиер Никола Груевски упатија четиринаесет невладини ...
сите 69 | | | веќе видена

Британската премиерка Тереза Меј вчера соопшти дека обезбедила поддршка од својот кабинет за постигнатиот нацрт-договор со Европската Унија за „Брегзит“ по ...
сите 197 | | | веќе видена

Македонските лекари и студенти по медицина забрзано учат германски јазик. Повеќе од 1200 млади лекари си заминале од земјава последните седум години. Алармот е ...
сите 2 | | | веќе видена

Ако загадувањето се класифицира како прашање од национална безбедност, тогаш ќе мора да се преземат мерки за итно справување со проблемот со загадувањето, ...
сите 24 | | | веќе видена

Македонската компанија „Интертек“, која се занимава со развој на ИТ продукти, направи апликација за менаџирање на возен парк и поддршка на логистички процеси, ...
сите 3 | | | веќе видена

Европската филмска академија ги објави номинациите за престижните награди, кои по 31. пат ќе се доделат на 15 декември во Севилја, Шпанија. За наградите ќе ...
сите 7 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија соопшти дека на денешната седница усвоиле предлог за план и мерки за утврдување Програма за намалување на аерозагадувањето во ...
сите 225 | | | веќе видена

next