Локално

Грција по прв пат на толку решителен начин се обидува да најде заемено прифатливо решение за прашањето за името со гаранции дека ќе има конечно решение, рече ...
сите 41 | | | веќе видена

Европската изградба за нас не е под закана, таа е неопходност, но ни претстои огромна работа што треба да ја спроведеме затоа што стигнавме до одредени ...
сите 53 | | | веќе видена

Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на неформалната можност за поставување прашања до министрите и премиерот, кое било најавено за денеска ...
сите 88 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, денеска потсети дека само Македонија и 29-те земји членки на Алијансата можат да одлучуваат за членството на ...
сите 96 | | | веќе видена

Јас не познавам поим страв. Тоа вие од ВМРО-ДПМНЕ многу добро го знаете. Јас немам од што да се плашам, му рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на ...
сите 72 | | | веќе видена

Вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска престојува во неколкудневна официјална посета на САД. Шекеринска во Вашингтон, во вторник, на 1 ...
сите 126 | | | веќе видена

Иво Вајгл, известувачот за Македонија во Европскиот парламент, во интервју за МИА вели дека верува дека големи се шансите Македонија да добие датум за ...
сите 61 | | | веќе видена

Рочиштето во Врховниот суд во Атина, по поднесената жалба за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошкоски се очекува да продолжи утре, откако на 9 март, ...
сите 163 | | | веќе видена

Спречувањето на Иран да произведува и поседува нуклеарно оружје е заеднички императив за САД и Франција, но тоа не смее да стане причина за водење војни, рече ...
сите 116 | | | веќе видена

Грција е мојата втора татковина, воопшто не ни помислив дека земјата ќе излезе од еврозоната, рече претседателот на европската комисија, Жан Клод Јункер, на ...
сите 46 | | | веќе видена

Дефанзивецот на европскиот клубски шампион Реал Мадрид – Марсело, го запиша своето име во историјата на Лигата на шампионите со златни букви. Со својот гол при ...
сите 179 | | | веќе видена

Ким Јонг Ун утре ќе стане првиот севернокорејски лидер кој преминал на територија на Јужна Кореја од крајот на Корејската војна во 1953 година. Според новите ...
сите 261 | | | веќе видена

next