Локално

Лекарската комора на Македонија во соопштение упатено до медиумите, најостро го осуди вчерашниот инцидент во Општа болница Кочани, и бара целосно расветлување на случајот и адекватно санкционирање на напаѓачот на доктор на неговото работно место во моментот кога тој посветен на својата професија се грижи за пациентите. „Со оглед на зачестеноста на појавите на вербални и физички напади на докторите на нивните работни места, Комората апелира здравствените власти и раководителите на здравствените установи да преземат дополнителни мерки и активности, посебно за дежурните служби и во ноќните часови, со кои на докторите ќе им се обезбеди соодветна заштита и услови за нормална работа. Комората смета дека насилството над докторите не смее да се толерира, а во таа насока минатата година започна кампањата ” Стоп за насилството во здравството” која се реализира како заедничка активност на коморите од областа на здравството, Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки на Република Македонија и ...
сите 18 | | | веќе видена

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, ја поздрави препораката за почеток на преговорите со Европската унија, која според него е заслуга на граѓаните на Македонија. -Денеска од Европската унија стигнаа добри вести за нашата Македонија. Имаме чиста препорака за почетокот на преговорите за полноправно членство на Република Македонија во ЕУ! Им честитам на сите наши граѓани. Затоа што ова пред се е нивна заслуга. Почитувани ова е ваша заслуга. Заедно успеавме. Ова е значаен успех за Република Македонија која по долги години повторно се враќа на евроинтегративниот пат, на напредокот, на реформите за подобро утре. Напорите во спроведувањето на започнатиот реформски процес се препознаени. Тоа е добро за сите нас. Се потврдува исправноста и успешноста на политиките на Социјалдемократскиот сојуз, на Владата што ја предводи заедно со коалициските партнери. Позитивниот извештај на Европската Комисија и дадената препорака за членство претставува дополнителен импулс во натамошното спроведување на ...
сите 162 | | | веќе видена

Платите во Велика Британија растат со побрзо темпо од цените, што е позитивен развој на ситуацијата за тамошните домаќинства. Според податоците на британската канцеларија за статистика, просечната неделна заработувачка за три месеци, заклучно со февруари се зголемила за 2,8 отсто во однос на истиот период минатата година. Тоа е над инфлацијата од 2,7 отсто регистрирана овој месец и укажува на тоа дека притисокот врз приходите на домаќинствата, кој го предизвика Брегзит, се приближува кон крајот. Централната банка на Англија најави дека на 10 мај, на следната седница, може да ја зголеми клучната каматна стапка за четвртина процентни поени на 0,75 отсто со цел да ја приближи инфлацијата кон својата цел од два отсто.
сите 19 | | | веќе видена

Европската комисија во Извештајот за напредокот на Црна Гора во предпристапните преговори со Европска унија наведува дека отворени се 30, а привремено се затворени три поглавија. ЕК наведува дека понатамошното напредување на Црна Гора ќе зависи од постигнување на видливи резултати во слободата на изразување и медиумите, борбата против корупцијата и организираниот криминал. Во Извештајопт се наведува дека Црна Гора продолжува да остварува напредок во правна и институционална рамка, но практичното влијание на реформите се уште не е доволно видливо, а исто така нема напредок во областа на слободата на изразување. ЕК препорачува и дека правосудниот систем на Црна Гора треба да покаже повеќе резултати. – Напредокот во поглавијата на владеење на правото, демонстриран со видливи резултати, посебно во зајакнување на слободата на изразување и медиумите, како и докази во борбата против корупцијата и организираниот криминал, перењето на пари и трговијата со луѓе и натаму ќе го одредуваат темпото на пристапните ...
сите 80 | | | веќе видена

„Њујорк тајмс“ и „Вашингтон пост“ добија Пулицерова награда за известувањето за осветлувањето на тековната истрага за можните контакти на изборниот штаб на претседателот Доналд Трамп со руски претставници. „Њујорк Тајмс“ и „Њујоркер“ се добитници на Пулицеровата награда и за ивестувањето од јавен интерес за написите за Харви Вајнстајн и сексуалното вознемирување што беше почеток за движењето „Ми ту“. Најпрестижните награди во американското новинарство се доделуваат во 14 категории. Ова е 102 година како се доделува оваа награда која во 1917 година ја востанови издавачот на новини Џозеф Пулицер.
сите 3 | | | веќе видена

Реформското парламентарно мнозинство успеа да ги исполни итните очекувања на официјален Брисел, на меѓународните пријатели и на граѓаните, но не застануваме тука. Ова се истакнува во соопштението од ДУИ во кое лидерот на партијата Али Ахмети го поздрави денешниот извештај за напредок на земјата објавен од високата претстваничка за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во Брисел, со посебен акцент на безусловната препорака за почеток на преговорите со ЕУ. Ахмети, се наведува во соопштението, изрази задоволство од реализацијата и напредокот на системските реформи во земјата, што денеска беше награден од Брисел, но имаме уште работа за добивање на датум за отпочнување на преговорите со ЕУ. – ДУИ вети дека ќе продолжи со реформите и за зајакнување на напорите за целосно владеење на правото, како и за борба против корупцијата и организираниот криминал. Храброста за решавање на отворените прашања се наградува, затоа храбро ќе продолжиме во периодот пред нас и ...
сите 267 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, по повод Извештајот на Европската Комисија и чистата, и безусловена препорака за почеток на преговорите за Македонија со ЕУ изрази голема благодарност до граѓаните за заложбата во подобрувањето на демократските услови. Во своето обраќање премиерот Заев истакна: – Ова е еден од оние денови кога сите граѓани на Република Македонија можат да бидат горди, без исклучок. Денеска стигнавме, сите заедно, до една од најважните, темелни, одредници на патот до целосното остварување на нашите стратешки цели. Денеска сме чекор поблиску до членство во Европската Унија и до достигнување на економските стандарди на Европската Унија. За сите граѓани на нашата земја.Во својот извештај до Европскиот Совет на ЕУ, Европската Комисија предложи кристално чиста, безусловна препорака за почеток на преговорите за Република Македонија.Во изминатите два Извештаи на Европската комисија, заради длабоката политичка криза и заради „заробената држава“, препораката за почеток на ...
сите 155 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека односите меѓу Атина и Анкара минуваат низ „период на нестабилност“, истакнувајќи дека Грција нема да преговара ниту за еден дел од својата територија. Ципрас рече дека за источниот сосед на Грција има „порака за соработка“, но и „порака за одлучност“. – Многупати, навистина, сме се нашле во тешки времиња, соочени со однесување за кое нема оправдување, со провокативен и агресивен став на нашите соседи. И навистина, овие денови минуваме низ таков период на нестабилност, кој не е во согласност со принципите за добрососедство, ниту со меѓународните правила, изјави грчкиот премиер. Тој порача дека неговата земја сака соработка, меѓусебно почитување и мирен соживот со соседите. – Грција никому не се заканува, но, ниту се плаши од некого. И Грција може да ги одбрани своите суверени права од крајот до крајот на земјата, заклучи Ципрас. Односите меѓу Грција и Турција се влошија изминатите недели поради спорната граница во Егејското море и правото за истражување на ...
сите 34 | | | веќе видена

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан за МИА изјави дека се надева оти овој извештај ќе биде дополнителна мотивација да се реши спорот со името и предупредува од ризиците за несталбилност на регионот доколку тој не се интегрира во ЕУ. По објавувањето на извештајот за напредок на Македонија кон ЕУ, еврокомесарот Хан во кус разговор за МИА порача дека оваа чиста препорака треба да биде мотивација за реформите како и за името. – Сега е важно процесот да продолжи и оваа прилика да биде искористена за да се продолжи со реформскиот напредок. Главните забелешки до властите се дека тие треба да се справат со корупцијата, да ги завршат прашањата кои се дел од итните реформски приоритети и да дојдат до конечно решение за името, изјави Хан, додавајќи дека се надева дека “денешната одлука ќе биде уште една силна мотивација да се дојде до договор за спорот за името и да се изоди последната милја.“ Еврокомесарот одби да ги коментира можностите Македонија да добие зелено светло за преговори до јули, објаснувајќи дека ...
сите 162 | | | веќе видена

Македонија доби чиста препорака за почеток на пристапните преговори од страна на Европската комисија и многу подобрен вординг во однос на претходните извештаи, рече евроамбасадорот Самуел Жбогар на прес-конференцијата по објавувањето на извештајот за Македонија во Стразбур. – Им честитам на граѓаните на земјата за правењето многу важен чекор напред, а тоа е добивањето чиста препорака за почеток на преговорите. Тоа не беше лесно за земјата која помина тешки моменти изминатите години. Мислам дека со заеднички напори на сите кои се чинители во државата, Парламентот се подобри, Владата се ангажираше во сите области што се посочени во нашиот извештај. Сето тоа е одразено во нашиот извештај и како резултат на тоа Комисијата даде препорака, остакна Жбогар. Додаде дека се очекува реформите да продолжат и да се продлабочуваат како што е наведено и во препораките за да можат земјите членки да бидат убедени за да отпочнат преговори. На прашањето откако земјите постигнаа напредок и добија препорака, како Европската ...
сите 165 | | | веќе видена

Младиот талент на Тотенхем, Деле Али не штедеше пофални зборови на адреса на Манчестер Сити, кој ја освои титулата во англиската Премиер лига. „Сити е прекрасен и талентиран тим, кој освоил многу натпревари. Од нив можеш многу да научиш. Тие многу брзо ја движат топката, одлични се движат низ целиот терен“, изјави англискиот репрезентативец. „Сите во Тотенхем сакаат да продолжат да напредуваат. Беше тешка година, многу тимови од Премиер лигата станаа посилни, никогаш не е лесно тука. Ние мора да ја продолжиме борбата“, рече Али. Во моментов Тотенхем е на 4-тото место на табелата со предност од 67 поени и е на удобни 7 поени пред 5-тиот Челзи.
сите 109 | | | веќе видена

По повод објавувањето на Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2017 година, претседателот на парламентарната Комисија за европски прашања на Република Македонија Артан Груби ги поздрави очекуваните и заслужените убави вести од Брисел за Македонија. -Добивањето на чиста препорака за отпочнување на преговори за членство на Република Македонија со Европската унија претставува потврда за храбро сработеното, потврда дека реформската влада и новото парламентарно мнозинство ја вратија земјата на евроатлантскиот пат, потврда дека Република Македонија е успешна приказна – истакна Груби. Заслугата, според него, им припаѓа на граѓаните кои ги инвестираа сите свои очекувања и напори во реализација на евроатлантскиот стремеж. -Како политичко лидерство со визија се вложивме да ги исполниме домашните задачи. Посветено, храбро, патриотиски и со исклучителна динамика се посветивме на остранување на сите пречки на нашиот пат кон Брисел, преку градење на добрососедски односи и мерки за ...
сите 264 | | | веќе видена

Група навивачи на Борусија Менхенгладбах силувале 19-годишна девојка во воз кога се враќале од натпреварот со Баерн во Минхен. Околу 750 навивачи на Борусија се возеле во два закупени чартер вагони, а несреќната девојка била одвлечена во тоалетите и таму била силувана. Откако ја пуштиле, таа веднаш го пријавила случајот во полиција и возот бил сопрен веќе на следната станица и биле уапсени над 60 навивачи. Нападнатата девојка ги препознала силувачите, а потоа била однесена во болница на испитувања и потоа била пуштена дома. „Најостро го осудуваме овој ужасен инцидент. Се надеваме дека сторителите ќе бидат изведени пред лицето на правдата. Срамно е Борусија да биде поврзувана со вакви дела“, стои во соопштението од раководството на клубот.
сите 3 | | | веќе видена

Европската комисија препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, соопшти попладнево на прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот на напредокот на земјата. Препораката се базира на направената длабока анализа. Сторено е многу и тоа треба да биде пофалено, а ЕУ треба соодветно да одговори на тие напори, рече Хан. Порача рефорите да продолжат – во јавната админситрација, борбата со корупцијата и организираниот криминал, а особено во судството. Истакна дека политиката за проширување на ЕУ носи резултати, а земјите од Западен Балкан повторно ја потврдија својата европска иднина. Европската комисија, како што посочи, за тоа ги награди Македонија и Албанија со препорака за почнување на пристапните преговори.
сите 212 | | | веќе видена

Во 13,50 часот на автопатот помеѓу Велес и Скопје се случила сообраќајна несреќа во која едно лице го изгубило животот, дознава Скопје Инфо. Според информации од очевидците, несреќата се случила после тунелот на патот од Велес во Скопје и во возилото се наоѓало едно лице кое најверојатно го загубило животот. Во моментов трае увидот во несреќата, а од МВР најавуваат повеќе информации за текот на денот.
сите 38 | | | веќе видена

На рочиштето за предметот на СЈО „Траекторија“ попладнево почна слушањето на аудио разговори кои се доказ во постапката. Адвокатот Димитар Дангов претходно побара разговорите да бидат пуштени на следното рочиште, но тоа беше одбиено. Одбраната реагираше и дека аудио снимките не се целосно исфилтрирани и оти се уште има приватни разговори. Беше побарано и да се обезбеди уште една камера што ќе ја снима целата судница, но и ова барање беше одбиено по што почна изведувањето на доказите. Реагираше и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, обвинет во случајот, со барање да се исклучи јавноста за време на слушањето на разговорите. Веднаш по пуштањето на првата аудио снимка на која се слуша разговор на Јанакиески, тој стана и кажа дека им го откажува полномошното на неговите адвокати бидејќи не биле подготвени да го бранат. Јанакиески и адвокатите излегоа од судницата, а по враќањето тој информира дека го повлекува предлогот за откажување на нивното полномошно. Судијата Бошевски потоа реши да го ...
сите 105 | | | веќе видена

Поранешнот српски министер за надворешни работи и актуелен лидер на опозициската Народна партија (НС), Вук Јеремиќ, тврди дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ „им го ветил Косово на Американците“, но оти има проблем како да го исполни тоа ветување. На трибината во Нови Сад, Јеремиќ изјави дека на Вучиќ единствено не му одговара барањето на Американците да му дозволи на Косово место во ОН. – Американците бараат од Вучиќ да го внесе Косово во ОН и да го потпише т.н. договор за сеопфатна нормализација на односите со Приштина, а го притискаат и да побара од Русија да не го блокира сето тоа во Советот за безбедност на ОН, изјави Јеремиќ. Според наго, Вучиќ се обидел да понуди размена на територии, но таквата понуда била одбиена затоа што наводно веќе ветил да го внесе Косово во ОН.
сите 13 | | | веќе видена

Речиси шест од 10 Грци се согласуваат со решение со сложено име за севкупна употреба, на македонски јазик без превод, пропратено со промена на Уставот и прашањата поврзани со иредентизмот, покажува истражувањето на јавното мислење спроведено од агенцијата Palmos Analysis, за информативниот портал Tvxs.gr. Поконкретно, 49 отсто од анкетираните одговориле дека се согласуваат, осум дека веројатно се согласуваат, 24 проценти не се согласуваат, а два отсто веројатно не се согласуваат. Важно поместување на јавното мислење во врска со македонското прашање се забележува во истражувањето на Palmos Analysis за Tvxs.gr, бидејќи големо мнозинство граѓани поддржуваат заемно прифатливо решение за името, што ќе важи за сите (erga omnes). Шест од 10 велат дека треба да се прифати име што го вклучува терминот „Македонија”, пишува Пасхалис Александрос Темекенидис, директорот за истражување во агенцијата, коментирајќи ги резултатите од анкетата. – Во прашањето за името на поранешната југословенска Република Македонија, кое од ...
сите 300 | | | веќе видена

Европската унија треба што е можно поскоро да ги прими во членство земјите од Западен Балкан, смета поранешниот австриски вицеканцелар Ерхард Бусек. Според него, членството на западнобалкансите држави во ЕУ нема алтернатива. – Приемот треба да се спроведе со цел Европа да стане компактна во светски рамки во услови на глобализацијата. Не можеме да си дозволиме да се откажеме од делови на Европа, изјави Бусек, кој е и поранешен специјален координатор на Пактот за стабилност на Југоситочна Европа. Во изјава за Танјуг, Бусек вели дека само прашење на време е за колку брзо и под кои услови ќе уследи приемот на земјите од Западен Балкан во ЕУ. – Членките на ЕУ треба што поскоро да решат да го примат Балкнот во свое челнство, нагласи Бусек, Според него, некои земји кои сега се членки на Унијата во времето на прием не ги исполнувале условите што сега се бараат од државите од Западен Балкан, па затоа нема смисол да се одолговлекува процесот на проширување на ЕУ. Претходно денеска, претседателот на Европската комисија ...
сите 33 | | | веќе видена

Во тешка сообраќајна несреќа која пред еден час се случила во скопската населба Аеродром повредени се три лица. Сообраќајката се случила во близина на Мајчин Дом. Во сообраќајката учествувале две моторни возила, првото од марката „Шевролет Спарк“ и второто марка „Ауди“, двете со скопски регистарски таблички, дознава Скопје Инфо од СВР Скопје. Еден од повреден е со полесно телесни повреди, а две лица со потешки повредени се пренесени во скопскиот клинички центар и истите се наоѓаат во критична состојба. Од МВР најавуваат повеќе детали за сообраќајната несреќа.
сите 38 | | | веќе видена

next