Локално

Инспекторите сметаат дека тероризмот е најверојатниот мотив за нападот на Торонто, во кој загина 9 лица, а 16 други беа повредени, јави Ројтерс. Агенцијата се повикува на американски извор од безбедносните сили. Според него, нема причина да се верува дека несреќата во која комбето се влечело во толпата е несреќа. Полицијата во Торонто го идентификувала идентитетот на возачот кој е уапсен. Според медиумите, ова е 25-годишниот Алек Минзанан. “Мотивите за неговите постапки се јасни”, изјави извор од полицијата. Инцидентот се случи во 13:30 часот по локално време, кога повеќето вработени излегуваат на пауза, а полицијата побара жителите да ја избегнуваат таа област. Возилото било изнајмено, а компанијата за рентање возила „Рајдер систем“ потврди дека едно од нејзините комбиња учествувало во инцидентот. Очевидец изјавил дека според него „возачот дејствувал планирано и сакал да ги убие сите“. Локалната болница „Санибрук“ објави на Твитер дека примила најмалку седум повредени лица, од кои петмина се ...
сите 72 | | | веќе видена

Британски суд одобри ектрадиција на основачот на Агрокор Ивица Тодориќ во Хрватска, за да биде суден за злоупотреби од над 110 милиони евра. Тодориќ има седумдневен рок за обжалување на одлуката. Судот одлучи дека тој не мора да остане во притвор, но мора секој ден да се пријавува во полиција. – Основачот на Агрокор Ивица Тодориќ ќе остане на слобода со построги мерки на претпазливост се до правосилна одлука за испорачување во Хрватска, соопшти судијката од Вестминистерскиот суд Ема Ербутнот. Сопственикот на Агрокор и 14 други осомничени се под истрага во Хрватска во врска со фингирање податоци во компанијата, која е најголема приватна фирма во Западен Балкан, со околу 60.000 вработени. Во ноември минатата година, откако беше приведен во полиција во Лондон по меѓународна потреница, Тодориќ изјави дека ќе се бори пртотив екстрадиција. Тој ги отфрла обвиненија за злоупотреби и изјави дека тие се политички мотовирани.
сите 2 | | | веќе видена

Кејт, војвотката од Кембриџ, денеска се породи со машко дете, нејзино трето дете со војводата Вилијам. Војвотката Кејт (36), пред бракот позната како Кејт Мидлтон, се породи во болницата Света Мери во Лондон, и тоа на британскиот национален празник, денот на Свети Ѓорѓи. Таткото Вилијам (35) присуствувал при породувањето, информираше кралското семејство. На улиците на Лондон владее славеничка атмосфера, а граѓаните се собираат да и го честитаат третото дете на војвотката. Кејт и Вилијам веќе имаат син, Џорџ, и ќерка Шарлота. Новороденото бебе сега е петто во линијата за наследување на британскиот престол, по својот дедо Чарлс, таткото Вилијам, братчето и сестричката./МИА
сите 97 | | | веќе видена

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска и го врачи признанието „Златна мапа на Косово“ на директорката на Фондацијата за хуманитарни права од Белград, Наташа Кандиќ. Харадинај високо го оценил ангажирањето на српската активистка Кандиќ во сферата на човековите права, додавајќи дека асоциацијата која таа ја раководи до сега објавила најточни податоци за убиените лица за време на војната во Косово. – Да делуваш во една несигурна средина, а да не ги двоиш жртвите според етничката припадност, туку да бараш правда за убиените не е само хуманизам, туку и човечка и граѓанска храброст, изјавил Харадинај заблагодарувајќи и се „за се што сторила за расветлување на вистината“. Кандиќ е извршна директорка на Центарот за хуманитарно право во Белград, организација за човекови права која е позната по нејзините систематски и непристрасни истраги за кршењата на човековите права. Според приштински „Експрес“,од почетокот на војните на просторите на поранешна Југославија, во почетокот на деведесеттите години од минатиот ...
сите 17 | | | веќе видена

Французинот Пол Погба го коментираше неговиот однос со менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, и ги негираше шпекулациите дека бил во конфликт со португалскиот специјалист. „Немам проблем со Мурињо, не мислам дека има проблем со мене, тој ми даде голем број одговорности во голем клуб како Јунајтед“, изјави за британските медиуми Погба. „Јас сум фудбалер и сакам да дадам се од себе, тој е тренер, мора да донесува одлуки, а јас сум само еден играч, морам да ги прифатам, морам да одговорам на теренот“, додаде играчот од средниот ред.
сите 68 | | | веќе видена

Многу малку родители се против вакцина, а многу поголем број се збунети од различните информации што ги добиваат од здравствените професионалци, но и од социјалните мрежи и интернет-форумите. Мојот став е апсолутно „да“ за вакцина, рече вечерва директорката на Детската клиника проф. д-р Катерина Ставриќ во Топ Тема на телевизија Телма. Ставриќ, која, како што нагласи, зборува од позиција на имунолог кој 20 години работи во струката, напомена дека проблемот е комплексен и оти е неопходна едукација и на родителите и на докторите. Мора, потенцира директорката, да се врати довербата во здравстевниот систем. Според неа, нема сто отсто заштита со вакцините, но тие се цивилизациска придобивка. сите проблеми со вакцинацијата и родителите кои имаат дилеми доаѓаат кај нас на крај, да се консултираат…20 години секојдневно се среќавам со вакви прашања и дилеми. последните пет до седум години многу поинтензивно доаѓаат родители. – Зошто до пред пет години имавме релативно висок опфат на вакцинација, а сега нивото падна? ...
сите 59 | | | веќе видена

Екцентричен, храбар и иновативен, францускиот моден дизајнер Жан Пол Готие е најавангардната фигура во трансформирање на идентитети. Низ годините, Готие експериментира во модата од секојдневна варијанта до авангарден стилкси израз. Тој е неуморен во истражувањето на нови стилки изрази, а од тука секогаш миленик во високата мода.
сите 3 | | | веќе видена

Во пресрет на одбележување „100 години од раѓањето на Ибрахим Кодра“ на 12 мај ќе биде изложена поставка во Националната галерија на Македонија, објект Чифте амам. Неговиот животен пат од Албанија го води во Милано и Рим, Италија, каде творечки се развива во светската Академија за ликовни уметности Брера, а во понатамошниот професионален и личен развој создава, изложува и другарува со најпознатите имиња на светската уметност, како што се: Пабло Пикасо, Анри Матис, Амадео Модиљани, Жорж Руо, Жорж Брак, Хуан Миро, Оскар Кокошка и други. Ибрахим Кодра изработил повеќе фрески за најпознатите музеи и згради во Милано и изложува низ повеќе центри во целиот свет (Њујорк, Токио, Палермо, Штутгарт и други), достигнувајќи многу голем успех. Неговите уметнички дела, создадени со пост-кубистички влијанија, се збогатени со реминисценции на традицијата на неговата татковина, Блискиот Исток, Византија, средбите на културите на Средоземното Море. Неговите уметнички дела се наоѓаат во многу музеи и приватни збирки, како што ...
сите 3 | | | веќе видена

УБК нема информации дека се уште постои прислушување на разговори од страна на други институции вели директорот на управата Горан Николовски. Разглердувајќи ги зад затворени врати извештаите на Агенцијата за разузнавање во собраниската комисија за надзор на УБК, директорот Николовски дообјасни дека биле разгледувани и измените за следење на комуникациите но и дека и натаму внимателно ќе се следат законските рокови за ОТА. „Вордингот од минатото сакаме да го менуваме и со менувањето навлегуваме во промената на менталниот склоп. Ние законски сме обврзани и го имаме правото за следење на комуникациите“ – изјави Горан Николовски Дииректор на УБК, пишува 24вести.
сите 6 | | | веќе видена

Во ЈУ Културно Информативен Центар – Скопје, во Изложбениот салон – Империјал 2, четврток, 3 мај 2018 год. во 20:00 ч. ќе се отвори ретроспективна изложба на Ѓорѓи Здравев (1941 – 2007 ). На ретроспективната изложба ќе бидат презентирани цртежи и скици за филмска, телевизиска и театарска костимографија, како и неколку костими – експонати од богатото творештво на овој реномиран уметник, костимограф, етнолог, професор. Изложбата ќе биде отворена до 15 мај 2018 год.
сите 11 | | | веќе видена

Французите во просек читаат книги само две минути дневно, Италијанците, Австријците и Романците пет минути, објави Европската статистичка служба по повод Светскиот ден на книгата. На другата страна на листата се Естонците кои читаат во просек по 13 минути, а по нив следуваат Финците и Полјаците, покажува истражување спроведено меѓу 2008 и 2015 година во 15 држави од ЕУ, а кое ги вклучува и Норвешка, Србија и Турција. Според Евростат , домаќинствата во ЕУ во 2016 година потрошиле повеќе од 90 милијарди евра или 1,1 отсто од вкупната потрошувачка на книги односно 0,6 отсто ДБП во ЕУ. По жител, тоа е околу 200 евра за книги и весници.
сите 2 | | | веќе видена

За осум месеци, Агенцијата за филм на РМ успеала да расчисти повеќе од половина од наследените долгови или поточно 470.870.862 денари, а со снимање завршиле четири долгометражни филмови. „ Од затекнатиот пустош и големите долгови во кои се најде оваа најзначајна институција за филмската дејност, по неполна година успеавме да ја вратиме македонската кинематографија во европската насока, каде што таа бездруго и заслужено припаѓа. Иако мала кинематографија, оваа уметност е силен и можеби најафирмиран автентичен културен производ што ја претставува нашата земја во светски рамки. Откако ја кренавме рампата за криминално работење и претворање на филмот во ситно партиски интерес, каде што авторите биле мотивирани по принципот на ‘наши’ и ‘ваши’, направивме детална анализа за примена на соодветна методологија и критериуми за поддршка на проектите и можеме да соопштиме значајни резултати“, соопштува Агенцијата за филм. Изготвиле и нацрт-програма за привлекување интернационални продукции на филмски и други ...
сите 18 | | | веќе видена

Ким Кардашијан повторно најде начин да го привлече вниманието на себе. 37-годишната убавица се појави во Инстаграм, каде што објави нејзин провокативен кадар. Ким е во кревет, облечена само во црни гаќи од Келвин Клајн. Фотографијата е многу слична на онаа што ја сподели на нејзината страница kimkardashianwest.com минатата недела. Еден ден претходно, мајката на три деца објави фотографија на која го бакнува сопругот, раперот Кание Вест. Како што е познато, најбогатата реалити ѕвезда зад себе има брак со кошаркарот Крис Хамфрис. Двајцата се венчаа во август 2011 година, но во октомври истата година Ким поднесе барање за развод. HAPPY SUNDAY KANYE A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) on Apr 22, 2018 at 11:02am PDT
сите 11 | | | веќе видена

Германскиот модел Хајди Клум се чувствува на врвот на своите сили на 44 години, а неодамна таа ја откри и тајната за нејзината убавина – постојан секс. Во интервју таа сподели дека „вежбите“ во креветот се одразуваат добро на нејзината форма и го зајакнуваат нејзиното тело. Токму затоа таа го бара од партнерот … по пет пати на ден! Според неа нема значење дали сексот се прави во автомобил, во кујната, спалната соба или на каучот. Поентата е да се практикува постојано. За Хајди тоа е како нормална рутина. „Таа си има бележник во кој запишува секој пат кога имаат секс и останала задоволна“, изјави близок до поранешната сопруга на Флавио Бријаторе. Желбите нејзини сигурно се допаѓаат на нејзиното момче – пејачот Том Каулитц со кого неодамна беа фатени како се гушкаат крај базен во Мексико. A post shared by Heidi Klum (@heidiklum) on Apr 19, 2018 at 7:17pm PDT
сите 11 | | | веќе видена

Министерството за здравство сега тврди дека нема да бара вакцината да биде услов за упис во градинките и училиштата, пишува 24 вести. Заменик-министерот за здравство, Гоце Чакаровски вели дека индивидуално право е на секој родител да одлучи дали ќе го вакцинира детето или не. „Индивидуално право е на секој родител да одлучи дали ќе го вакцинира детето или не но како министерство за здравство мора да водиме сметка за колективната безбедност, бидејќи едно невакцинирано дете а инфицирано може да биде причина за заболување кај многу дечиња. Во постојан контакт сме со Министерството за образование, ќе се усогласиме и не е точно дека ние работиме на тоа дека децата нема да се упишуваат во градинки и училишта ако не се вакцинирани“. – изјави Чакаровски – заменик-министер за здравство.
сите 66 | | | веќе видена

Тренерот на Хофенхајм, Џулијан Нагелсман, ја негираше можноста за преземање на Арсенал или Челзи во текот на летото. Младиот специјалист се појави како можен заменик на Арсенал Венгер, кој на крајот од сезоната објави дека ќе замине по 22 години во клубот. За можен трансфер во Премиер Лигата, Нагелсман зборуваше пред „Скај Германија“. “Јас не мислам така, не. Тоа се само гласини. Јас се фокусирам на себе си, мојот тим, и на ништо друго. Не сакам да коментирам за мојата иднина. Јас ќе зборувам за тоа, кога ќе дојде време“, изјави Нагелсман.
сите 62 | | | веќе видена

Поранешниот рекет број 1 на светската ВТА листа, Марија Шарапова призна дека има недостиг на самодоверба. Шарапова претрпе 15-месечна казна за користење на „мелдониум“ и се врати на теренот кон крајот на април минатата година на турнирот во Штутгарт, но не можеше да се доближи до својата најдобра форма. Русинката е на 41-то место на светската ранг-листа, но е во серија од три последователни порази од третото коло на Австралија опен во јануари. Таа не играла од почетокот на март во Индијан Велс поради повреда на подлактицата. Петкратната Гренд слем шампионка се враќа на теренот оваа недела во Штутгарт, каде прво се сретнува со шестата тенисерка во светот, Каролин Гарсија (Франција). – Сега немам толку самодоверба во мојата сила како што некогаш сум била. Довербата е чудна работа, потребно е многу време да веруваш во својата сила, и тоа чувство може да се загуби многу брзо. Тоа не е случај само во тенисот, туку и во други сфери од животот, изјави Шарапова. Марија вели дека лани одиграла само неколку натпревари ...
сите 14 | | | веќе видена

Се чини дека претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез ја отфрли можноста за нов голман ова лето, откако се изрази доста позитивно за Кејлор Навас. Репрезентативецот на Костарика постојано е критикуван поради неговата колеблива форма во текот на сезоната. „Горди сме што имаме голман како Кејлор, што и да зборуваат другите. Ако продолжи да работи напорно, сигурно ќе биде со нас многу години“, изјави Флорентино Перез за „Марка“. Како што е познато, зад Навас цврсто стои тренерот на „белите“ Зинедин Зидан, додека Перез одамна е фан на голманот на Манчестер Јунајтед Дејвид Де Хеа. Голманот на „црвените ѓаволи“ беше дури и многу блиску до трансфер во Мадрид летото 2015 година, но буквално минути не стигнаа да го финализира договорот пред крај на трансфер прозорецот. Сега Шпанецот преговара за нов договор со Јунајтед и очигледно неговиот пат нема да се пресече со оној на Реал.
сите 33 | | | веќе видена

Медијаторот на ОН во спорот меѓу Македонија и Грција околу името Метју Нимиц задутре во Виена ќе одржи состанок со шефовите на дипломатиите на двете земји Никола Димитров и Никос Коѕијас, потврдија од ОН. Како што стои на официјалната веб-страница на ОН, средбата е дел од напорите за пронаоѓање заемно прифатливо решение за името.
сите 431 | | | веќе видена

Висока делегација од истакнати дипломати, предводена од поранешниот генерален секретар на НАТО Лорд Робертсон, утре ќе престојува во Скопје. Делегацијата ќе биде примена од премиерот Зоран Заев, соопшти попладнево неговиот Кабинет. Во делегацијата ќе бидат и Росен Плевнелиев, поранешен претседател на Република Бугарија, Лордот Кристофер Геијд, поранешен приватен секретар на Кралицата на Обединетото Кралство и член на Горниот Дом на британскиот парламент, Роберт Гелбарт, амбасадор и член на Атлантскиот Совет, Ален Ле Роа, амбасадор на Република Франција, Генералот Берни Вајт Спанер, поранешен Командант на британските копнени сили, Зоран Чичак, советник за надворешни работи, Марк Лејти, поранешен специјален советник за комуникации на Генералниот Секретар и портпарол на НАТО, како и Сара Баденбо, како претставник на Дејмон Вилсон, Заменик Претседател на Атлантскиот Совет на САД. За утре попладне е закажана заедничка прес-конференција, по која ќе се одржи и панел дискусија на која ќе учествуваат министерката за ...
сите 79 | | | веќе видена

next