Локално

Владата денеска го утврди и текстот на Предлог-одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите, со ...
сите 139 | | | веќе видена

Владата денеска ги утврди дополнувањата на Предлог-буџет на Република Северна Македонија за 2022 година, кои произлегоа од амандманската расправа во комисиите ...
сите 139 | | | веќе видена

Министерот за правда Бојан Маричиќ во интервјуто за Радио телевизија Словенија истакна дека во овој момент е потребен силен ангажман од сите за брзо ...
сите 76 | | | веќе видена

Фондот за иновации чија основна работа е поддршка на иновации, наука и слична работа, не работи во ни малку сличен капацитет и насока за тоа што е создаден, ...
сите 37 | | | веќе видена

Тимот на Фондот за иновации и технолошки развој, за првпат одржа консултативна средба со странските донатори, за планираните активности во новата годишна ...
сите 40 | | | веќе видена

Големите мелничарски компании денес се подготвени да платат 10 отсто повеќе за пченицата што се користи за печење леб. Ова не е доволно за извозниците, тие ...
сите 102 | | | веќе видена

За првпат во јавното здравство, во нашата држава, се инсталираат два апарати за магнетна резонанца со јачина од 3 Tesla, соопшти министерот за здравство, Венко ...
сите 69 | | | веќе видена

Министерката за образование и наука Мила Царовска учествуваше на конференција во Стразбур организирана по повод една година од основањето на Опсерваторијата за ...
сите 52 | | | веќе видена

Русија и Србија формираа „Работна група за борба против обоените револуции“ во најстрога тајност, со задача да спречува масовни демонстрации и постојано да ги ...
| | веќе видена

„Младите луѓе во континуитет заминуваат од регионот и тоа веќе не е ударна вест во медиумите… Минимум еден од тројца млади луѓе на возраст 18 до 24 години, од ...
сите 9 | | | веќе видена

„Данела Арсовска работи против интересите на Градот Скопје и на граѓаните. Арсовска, заради лични каприци поништи јавен оглас кој беше на крајот од процедурите ...
сите 21 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по поразот од Хрватска во Дејвис купот зборуваше за следната сезона и за евентуалното учество на Австралија опен Позната е ...
сите 73 | | | веќе видена

next