Аџибадем Систина

Лекувањето речиси секогаш почнува со медикаментозен третман. Кај потешките облици на болеста, кои не реагираат на конвенционалните и нови биолошки третмани, потребен е хируршки третман. Тој може да е елективен (планиран) и ургентен, кај акутни компликации. Покрај медикаментозниот третман, важен дел во лекувањето е диететски режим, физичката активност, намалувањето на стресот, вели д-р Димитар Трајков, гастроенетерохепатолог од „Аџибадем Систина“
сите 5 | | | веќе видена

1. Како пушењето цигари влијае врз организмот? Цигарите како и загадениот воздух се преполни со хемиски супстанци и освен што предизвикуваат карцином, тие го оштетуваат и одбранбениот систем на белите дробови. Дишните патишта се обложени со мали ситни влакненца кои не штитат од токсини, бактерии и вируси. Чадот од цигарите, како и честичките од загадениот воздух се лепи на влакненцата и не им дозволува да ја вршат својата работа.
сите 8 | | | веќе видена

Современиот начин на живот од жените наметна да бидат успешни на работното место, да бидат грижливи мајки, добри сопруги, а во нивното секојдневие неизбежен декор се домашните обврски. Со еден збор, денешното темпо на живот создаде „супержени“. Сепак, во таа трка по успех и грижа за семејството речиси многу малку наоѓаат време да се посветат на себеи на своето здравје. Драги дами, мора да се освестите и да запомните дека редовните превентивни прегледи може да ви го спасат животот. Докторите од „Аџибадем Систина“ ве советуваат кои прегледи се задолжителни за секоја жена.
сите 3 | | | веќе видена

Сигурно во вашиот календар ги имате обележано родендените, празниците, годишнините. Но, дали ви е обележан датумот за скрининг на дебелото црево? Можеби ова не е интересно како дружбата со пријателите, но може да ви го спаси животот. Карциномот на дебелото црево е трета водечка причина за смртност. Затоа, се советува секој човек над 50 години да направи скрининг тестови, како тест за скриено крвавење и колоноскопија, за навреме да се открие болеста. Стапката на преживување на кацином од дебело црево во стадиум 1 е до 90%.
сите 2 | | | веќе видена

Пациентите, но и членовите на поблиското семејство кои се соочуваат со најстрашната дијагноза на современиот свет, карцином, сигурно сакаат пред почетокот на третманите да дознаат повеќе информации околу видовите лекување, нивните предности, несаканите ефекти и очекуваните резултати. Во продолжение д-р Дева Петрова, онколог радиотерапевт, објаснува кои третмани се на располагање на пациентите.
сите 2 | | | веќе видена

Зголемената температура најчесто е знак на инфекција во телото и е природен начин на организмот да се избори со причинителот на инфекцијата. Повлекувањето на температурата би значело совладување на актуелниот инфект. Според д-р Светлана Крстевска, педијатар, температурата не е болест туку клинички знак и симптом дека телото се бори со инфекција.
| | веќе видена

По тешката повреда на скочниот зглоб за време на натпревар, првиот избор за третман на младиот Андреј Синадиновски била Клиничката болница „Аџибадем Систина“. Вели дека целокупниот професионален пристап и третман на трауматологот д-р Неда Трајковска и д-р Аница Хаџи Петрушева Јанкијевиќ од Одделот за физикална терапија и рехабилитација биле мотив повторно да застане на нозе. По изведената операција и рехабилитација, Андреј почнува да се враќа во нормална состојба.
сите 3 | | | веќе видена

Кај 80% од случаите воспалението на слепото црево почнува со болка во горниот дел на абдоменот, која по извесен период се спушта во долниот десен квадрант. Д-р Ален Јовчевски, абдоминален хирург, советува доколку имате болка во абдоменот, да се јавите на лекар и да не пиете лекови кои може да го отежнат дијагностицирањето на слепото црево.
сите 2 | | | веќе видена

Хидротерапија, или уште се нарекува терапија со вода, претставува метод на лекување при кој се кристи поволното дејство на водата (ладна, топла, водена пареа) врз севкупната состојба на организмот. Примената на терапевтското дејство на водата има корени уште од старите римјани, кога и природонаучниците Гален и Целзиус ги оставиле првите пишани документи за дејството на топлата и ладната вода врз организмот.
сите 6 | | | веќе видена

Со медикаментозна терапија за ревматоиден артритис може да се забави напредокот на болеста. Хируршкиот третман е индициран кај пациенти со сериозни оштетувања на зглобовите. Во случаи кога не е можно да се направи биолошка операција на коски и меки ткива, се изведува артропластика или целосна замена на зглобовите, најчесто на поголемите зглобови.
| | веќе видена

Разводот е помеѓу возрасните, но распадот на бракот може да има длабоки ефекти и врз децата. Помогнете му на вашето дете да одржи силна врска и љубов со другиот родител бидејќи поддршката од двајцата родители е најдобриот и најбезболен начин вашето дете да ги прифати предизвиците од разводот. Д-р Анета Демерџиева, педијатар ви дава неколку совети како да му помогнете на вашето дете:
сите 6 | | | веќе видена

Најчестите симптоми на тумори на мозокот, поради кои пациентите се јавуваат на лекар, се главоболки и напади. Но, не треба да паничите или да се сомневате дека имате тумор доколку имате главоболка. Овие симптоми се вообичаени и за други заболувања. Важно е доколку имате постојана главоболка, да се јавите на лекар, за да се утврди причината.
сите 8 | | | веќе видена

Витаминот Б12 ја зголемува енергијата, го подобрува целокупното здравје и помага побрзо да го намалите вишокот килограми. Има важна улога во создавањето на ДНК, нервните и крвните клетки. Од особено значење е за нормална функција на мозокот и имунолошкиот систем. Единствен извор на витаминот е храна од животинско потекло како јајца, месо, школки и млечни производи. За најбогат извор се сметаат рибата и месото.
сите 5 | | | веќе видена

Карциномот на желудник потекнува од внатрешната слузокожа на желудникот. Болеста почнува тивко и бавно, без одредени специфични симптоми на почетокот. Често овој вид карцином е асоциран со инфекција со хеликобактер пилори, која живее во гастричната слузница и се пренесува орално. Според Светската здравствена организација, оваа бактерија е главниот виновник или број еден карциноген во појавата на карциномот на желудник. За најчестите симптоми, дијагнозата и третманот разговаравме со д-р Владимир Аврамовски, специјалист по дигестивна хирургија.
сите 2 | | | веќе видена

Несвесно низ игра децата честопати ноџињата ги поставуваат во W положба (познато како „frog legg“, седење како жаба), а родителите веднаш реагираат и ги преместуваат во друга позиција. Што всушност се случува со телото поставено во оваа положба, дали е строго забрането седењето во W положба и како правилно да ги седнуваме децата објаснува д-р Маја Каличанин Марковска, ортопед од „Аџибадем Систина“.
сите 2 | | | веќе видена

Естетската дерматологија е во брз подем. Акцент е ставен на грижата за убавината, но и развој на медицинската технологија. Овој напредок ја зголемува желбата на луѓето да направат корекција на одредени недостатоци. PRP - методата е последната генерација на модерен и природен третман за подмладување Во дерматологијата сѐ повеќе се бараат начини како да се заменат одредени хуруршки процедури за подмладување и подобрување на изгледот на пациентите, како и за корекција на недостатоците на изгледот, објаснува доц. д-р Андреј Петров, дерматовенеролог во Клиничката болница „Аџибадем Систина“. Позитивната страна од овие нови процедури е кратко време за закрепнување, подобра подносливост од страна на пациентот, пониска цена на чинење на третманот.
сите 2 | | | веќе видена

Зимата е период кога граѓаните се подложни на настинка и грип. Најпогодена група од популацијата кај која се појавуваат симптоми на грип се децата. Првата станица каде треба да се обратите се лекарите, кои ќе ви објаснат за симптомите и начините на лекување, а ќе ви дадат и совети за превенција и заштита од ширење грип. На оваа тема во интервју разговараме со доктор Катерина Обочки, педијатар, пулмоалерголог од Клиничката болница „Аџибадем Систина“.
| | веќе видена

Невромониторинг е процедура за следење на функционалната состојба на мозокот, `рбетниот мозок и периферните нерви за време на хируршки интервенции. Д-р Милчо Демерџиев, невролог, објаснува дека целта на невромониторингот е да се следи функцијата на нервниот систем за време на хируршки интервенции за да се намалат ризиците од повреди на нервно ткиво.
| | веќе видена

Ветерот, честата изложеност на ниските температури и студениот воздух значително го забрзуваат процесот на стареење на најголемиот орган на телото. Во овој период д-р Андреј Петров советува да се заштитат деловите на кожата кои се директно изложени на студот, редовно да се нанесува хидратантен крем и никако да не се потценува штетното влијание на зимското сонце.
сите 2 | | | веќе видена

„Ако имате скршеница, по падот нема да можете да станете и згазнете со ногата или да ја движите раката. Доколку станете и продолжите да одите без проблем или без проблем можете да ја движите раката, најчесто се работи за истегнување (дисторзија) лигаменти. Оток и болка можат да се јават при лесни повреди и скршеница, но сигурни знаци за скршеница се патолошка подвижност, деформитети и крцкање (крепитации)“, вели проф. д-р Јордан Савески, трауматолог од Клиничката болница „Аџибадем Систина“
| | веќе видена

next