Аџибадем Систина

Како да се препознае која повреда на главата е опасна, односно кои се симптомите што укажуваат дека треба да се бара лекарска помош? Главен симптом е губење на свеста, од неколку секунди до еден час. Можно е кај децата да се јават повраќање, раздразливо однесување или плачење. При пад на глава, кај децата најчесто се јавува и повреда на меките ткива на главата, и тогаш се јавува хематом или џумка. Можно е при пад или удар на главата да се повредат коските, и тие повреди може да бидат во вид на линија, коската да е расцветана или да се појави вдлабнување. Овие фрактури може да бидат опасни, оти е можно крвавење над мозочната обвивка, а можна е фрактура и на основата на черепот, каде што може да дојде и до инфекција на мозочното ткиво или менингитис.
сите 2 | | | веќе видена

Современо возило комплетно опремено за сите видови на траснпорт, специјализизран тим доктори, достапност 24/7, транспорт на критични новороденчиња во земјава и надвор. Д-р Ивица Димитров, анестезиолог ги објаснува главните карактеристики на медицинскиот транспорт во Клиничката болница „Аџибадем Систина“.
сите 3 | | | веќе видена

На секого од нас барем еднаш му се има случено да има крвавење од носот. Но, доколку тоа се случува почесто треба да се консултирате со вашиот доктор. Една од причините за крвавење од носот може да биде и состојбата наречена наследна хеморагична телеангиектазија. Покрај крвавењето од носот, други придружни симптоми се и појава на црвени точки на лицето, усните и екстремитетите. Овие пациенти имаат абнормални крвни садови, па како резултат на тоа доаѓа до чести крвавења.
сите 2 | | | веќе видена

Дали сте забележале наутро дека се будите со отечени прсти? Причина за ова може да бидат голем број состојби, но, сепак, потребно е да дознаете која е вистинската причина, дали е сериозна и како да си помогнете. Ова се најчестите состојби кои предизвикуваат отоци.
сите 2 | | | веќе видена

Поимот метастаза го опишува процесот кога карциномот се шири надвор од местото каде што започнал. Кога карциномот на простата ќе се прошири и низ другите делови од вашето тело, докторите велат дека тој метастазирал. Според теоријата, карциномот на простата може да се прошири во сите делови на телото, но во пракса повеќето случаи на овој карцином даваат метастази во лимфните јазли и коските. Опциите за третман се исти како карцином на простата, освен кога е направена хируршка интервенција за отстранување простата. Метастатскиот карцином на простата претставува најпреданата форма на карцином, може да се третира и контролира, а со тоа да го олесни животот на луѓето. Повеќето мажи со напредната форма на карцином на простата живеат нормален живот со години. Целта на третманот е умешно да се управува со симптомите и да се забави процесот на растење на карциномот.
сите 21 | | | веќе видена

Етикетите не се првото нешто што го забележуваме кога одбираме производ. Ситни букви, мала етикета, залепена на не толку видливо место па сосема е разбирливо и да ја пропуштиме. Голем број од нас и не разбираат што пишува на етикетата и не знаеме како да ги разбереме нутритивните вредности на производот. Други, пак, не ги ни интересира што пишува. Но, етикетата е местото каде што можете да прочитате што всушност ќе јадете. Какви состојки има, колку шеќер содржи и други важни информации за производот. Да не заборавиме дека тука имате и информација за условите кои треба да ги обезбедите за да не се расипе производот, како што е температура на чување.
сите 2 | | | веќе видена

Шумот на срце е прилично честа појава во педијатриската пракса, обично безопасна. Но, кај родителите буди страв дека нивното дете има болно срце, односно некоја срцева мана. Интервју со проф. д-р Ендер Одемис, педијатар кардиолог, интервентен кардиолог од "Аџибадем Атакен" кој изведува транскатетерски интервенции кај деца во Клиничката болница "Аџибадем Систина" во Скопје.
сите 7 | | | веќе видена

Шеќерната болест незапирливо се шири во речиси сите земји во светот. Според некои проценки, во моментов бројот на заболени изнесувa околу 387 милиони луѓе, a во 2035 година таа бројка се очекува да се покачи на фрапантни 600 милиони. До 2030 година 1 од 10 возрасни ќе боледува од дијабетес. Минатата година во светот починале околу 5 милиони луѓе од дијабетес и неговите компликации. Според IDF (Интернационална дијабетолошка федерација), Македонија е една од земјите со висока преваленција на болеста, од околу 10%. Тоа значи дека во земјава имаме околу 150.000 до 200.000 заболени од дијабетес. На најчестите прашања за дијабетесот разговаравме со проф. д-р Чедомир Димитровски, ендокринолог.
сите 22 | | | веќе видена

Калиумот е важен за здравјето на мускулите, но дали знаете дека магнезиумот е важен за здравјето на срцето? Тој е есенцијален минерал кој помага и за здравјето на коските, нервите и мускулите, како и за контрола на шеќерот во крвта. Освен овие придобивки, магнезиумот е од суштинско значење за срцевиот ритам и одржување на нивото на крвен притисок.
сите 19 | | | веќе видена

Земањето антибиотици на своја рака може да има последици за кои сигурно не сте ни помислиле. Дали сте знаеле дека несоодветната употреба може да доведе до бубрежна слабост и сериозно оштетување на црниот дроб?
сите 7 | | | веќе видена

Женското срце од секогаш се сметало за почувствително и поранливо за разлика од машкото срце. И всушност тоа е точно. Женското срце е помало, почувствително на промени и потешко го издржува инфарктот за разлика од машкото срце. И покрај тоа што се смета дека срцевите болести се однесуваат на мажите, половина од жените над 40 години во светот умираат како резултат на кардиоваскуларно нарушување.
сите 3 | | | веќе видена

Целосното отстранување на гркланот кај пациентите со карцином на грклан остава низа последици кај пациентот, а според д-р Љирим Демири најтешка последица е трајно губење на гласот. Но, за среќа, во последните 10 години се применува современа метода за рехабилитација на гласот со вградување говорни протези, кои се изработуваат единствено во Клиничката болница „Аџибадем Систина“.
| | веќе видена

Затнат нос, болки во мускулите, слаб апетит... и сето тоа трае со денови. Последните истражувања велат дека лукот, ѓумбирот и пилешката супа се првиот избор за помош при настинка. Прочитајте ги нашите совети како најбрзо и наједноставно во домашни услови да си помогнете и да го зајакнете имунитетот.
сите 2 | | | веќе видена

Постојат голем број симптоми кои се заеднички кај жените во периодот на менопауза. Изостанокот на менструалниот циклус е резултат на промените во хормоните, а ваквата промена пак се одразува преку бројни промени во женското тело. Една од нив е склоноста на телото за задржувањето на водата. Не кревајте паника, станува збор за состојба која нема да предизвика дополнителни нарушувања, но важно е да знаете кога е потребно да разговарате со доктор.
сите 2 | | | веќе видена

Дали сте забележале дека додека си пишувате со пријателите на телефон, главата постојано ја држите наведната надоле и го искривувате вратот? Дали сте забележале каква ви е положбата на телото додека седите на работното место? Ова се само дел од навиките кои несвесно го оштетуваат `рбетот. Прочитајте ги нашите совети за правилна положба на телото.
| | веќе видена

Една од многу честите компликации на дијабетесот е дијабетската нефропатија, болест што ги напаѓа бубрезите, се развива многу бавно и трае со години. Ова заболување претставува една од водечките причини за откажувањето на работата на бубрезите. Процентот на заболени е многу голем, па кај еден од вкупно тројца пациенти со дијабетес ќе се појави и оштетување на бубрезите. Д-р Љупчо Стојковски, нефролог, објаснува пациентите кои имаат нефропатија најчесто ги чувствуваат следниве симптоми: појава на отоци на нозете, а може да се прошират и по целото тело, покачен крвен притисок, слабост, повраќање, главоболки, болки во грбот.
| | веќе видена

Грижата за забите треба да започне од најмала возраст. Од мали децата треба да се научат да практикуваат навики кои нема да ги оштетат забите. Но, колку од нас ги практикуваат, или она што е поважно, колкумина од нас несвесно во текот на денот практикуваат навики кои се штетени за забите.
сите 2 | | | веќе видена

Помислата дека губењето коса е единствено машки проблем е погрешна. Дури 40% од луѓето кои имале привремен или долгорочен проблем со губење на косата се жени. Кај некои, овој проблем се јавува на целата глава, кај други само на централниот дел на главата изгледа поредок од останатите. За секоја жена стресен е моментот кога ќе погледне во четката за коса и ќе види поголем број на опаднати влакна од вообичаено. Оваа состојба најчесто се јавува по годишните одмори, при промена на сезоната или по бременост. Чинот на опаѓањето на косата влева страв од оќелавување. Истражувањата покажуваат дека овој проблем го има 1 од 4 жени. Многу често косата е таа која што прва страда кога телото е вознемирено, кога мора да се бори со одредени болести или кога од резервите ќе извлече материја која му е потребна.
| | веќе видена

Мит 1: Само жените ги засега остеопорозата Точно е дека остеопорозата е повеќе присутна кај женскиот пол. Се смета дека 80% од пациентите со остеопороза се жени. Но со текот на времето расте бројот на мажи кај кои е регистрирана остеопенија (намалена коскена густина) која доколку не се третира може да премине во остеопороза. Всушност мажите имаат поголем ризик за појава на скршеница предизвика од остеопороза отколку да развијат карцином на простата. Кај возрасните лица, кај 90% од случаите на скршеници на `рбетот се регистрирани кај жените, а една третина од мажите имаат фрактури на колк.
| | веќе видена

Едни од најчестите причинители на настинката, риновирусите, ги има во повеќе од 150 видови, па затоа и не можеме да ги одбегнеме или да станеме имуни на нив. Во овој период најчувствителни се децата, кои во овој период настинуваат многу почесто. Според последните истражувања, најдобра превенција од сезонските настинки е миењето раце, добриот сон и позитивните мисли.
| | веќе видена

next